agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-07-2006, 23:37   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Gübre ve Yaprak Sararması Arasında İlişki

Npk 6-6-6 oranında sıvı gübreyle ağaçlarımı gübrelememden sonra ağaçların bir kısmının yapraklarında renk açılması oluşuyordu. Bu kez ise hem renk açılması hem de dökülme oluştu. Sorunu gübreye bağlayacağım ama hepsinde yok bu sorun. Badem ve kavaklarda var bu sararma. Diğerleri hallerinden memnun. Sorunun ne olabileceği konusunda fikri olan var mı?

Şule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2006, 01:04   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-06-2006
toprak nasil olur mu?gubre var mi/yok mu?hafif yemek veriyorsun bu iyidir,ama sorun varsa hic yem vermiyorsun,ve kokleri bakiyorsun,curulmus mu?yoksa saglik beyaz kok var mi?
haberine bekliyoruz
sagol
ade

ade1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2006, 19:55   #3
Ağaç Dostu

Toprağının iyi olduğunu düşünüyorum. Şimdiye kadar hiç sorun yoktu. Dediğim gibi sadece gübrelemeden sonra yaprakların rengi açılıyordu. Gübrelemeden sonraki sulamada suyun içerisine aspirin katarak suluyordum, düzeliyordu. Bu kez aspirin vermedim. Bir de geçenlerde saksılardaki toprakların havalanması için üst kısımlarını biraz kazmıştım. Sadece badem ağaçlarından birinin saksısında karıncalara rastladım. Sanırım saksının içine yuvalanmışlar.

Eski 05-07-2006, 00:15   #4
Ağaç Dostu

merhaba sule,asprin veriyorsun,agacin bas agrisi var mi?anlamadim bu baska bir konu.

karinca var orda cunku yemek var orda,ve karincanin yemegi toprakta bocekler olabilir,aslinda agacin icin kotu haber oluyor,ama bir sey yapabiliriz.

1.saksidan agacini kaldiriyorsun,ve kokleri etrafinda cogu topragi aliyorsun.

2.bundan,bir kova aliyorsun,ve su ile dolduruyorsun.

3.agacin koklerini kovanin icinde 30 dakkika icin koyuyorsun,kucuk bocekler nefesi almayabilir,dayanamayacaklar.

4.bu arada eski saksini bulasik deterjanli su ile temizliyorsun,ondan sonra temiz su ile iyi temizliyorsun.

5.simdi saksinin icine en altina tas koyuyorsun,ve standart bonsai toprak yapiyorsun(50%organik 50%tas yani)ama gubresiz yapiyorsun.

6.yeni topragi,saksida koyuyorsun,ve agacini yeni toprakta koyuyorsun,ve iyi suluyorsun.

7.2/3 hafta icin golgede koyuyorsun,vecok fazla sulamiyorsun,topragin hemen hemen kuru olmasini bekliyorsun ve ozamanda iyi suluyorsun ve bekliyorsun.

umarim cok gec olmuyor
sagol
ade

Eski 05-07-2006, 20:04   #5
Ağaç Dostu

Yardımların için teşekkür ediyorum ade. En kısa zamanda dediklerinizi yapmaya çalışacağım.
Aspirine gelince; bir yerde bitkinin stresini azalttığı gibi bir şeyler okumuştum. Bu sebeple aspirin veriyordum. Bence işe yarıyor.

Eski 11-07-2006, 21:21   #6
Ağaç Dostu

Karıncalar hala saksıdaysa toprak değişimi yapmaya karar vermiştim. Yaz mevsimi saksı değişimi yapmaya çekiniyordum açıkçası. Şöyle bir karıştırdım toprağı. Karıncalar gitmiş ade, ama sorun gerçekten de dediğin gibi köklerdeymiş. Bu baharda saksıya aldığım bir ağaç ama o kadar çok kök geliştirmiş ki, köklerin bir kısmı kendini imha etmeye başlamış artık.(aspirinin yan etkileri galiba ) Biraz kök budaması yapıp tekrar diktim. Daha önce yazın kök budaması yaptığım hiç bir ağacı yaşatamadım. Şimdi gölgede kalması gerektiğini biliyorum. Bakalım neler olacak?

Kök budaması yaptım. Dallarını da azaltmam gerekiyor mu? Gerçi bir kaç dal kestim ama...

Düzenleyen Şule : 11-07-2006 saat 21:22 Neden: ekleme
Eski 11-07-2006, 22:05   #7
Ağaç Dostu

sevgili sule,iyi ettin simdi golgede koyuyorsun,ve suluyorsun,ama cok fazla degil her sulama arasinda toprak bir az kuru istiyoruz,3/4 hafta icin hic yem vermemelisin ve 3/4 hafta sonra devam ediyorsun,eger agacinla problem varsa ve sana bas agrisi verirse ozaman asprini kullan

Eski 15-03-2007, 08:42   #8
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
sayın ade1 gübre meselesinde hep hata yapıyorum.Tariflerde hep yüz litre gibi karışımların ölçüsü veriliyor .Bir türlü ölçüyü tutturamadım .Fazla gübre yüzünden hep ağaçlar zarar görüyor. Tabi ki saksılı çiçekler den bahsediyorum.Kaç günde bir gübre ile sulamalı.Basit bir ölçü, zamanlama ,sulama, veremenizi rica ederim.

bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2007, 09:19   #9
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bu soruyu Mine pakkaner başlığı altında sorsan, Mine hanımın dikkatini daha kolay çeker, orada cevaplayabilir.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2007, 11:58   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Sgorunus merhaba, Mine hanim size cevap verecek buna ben de deneyimlerimi ekliyeyim.
Bitkinizin topragi kuru iken gubre vermeyin.

Asiri sicak gunlerde bitkinize gubre vermeyiniz.

Bitkinize paket veya sise uzerinde onerilen olcuden fazla gubre vermeyin,

Bitkinize buyumeyi durdurdugu zamanlarda[sonbahar ve kis] gubre vermeniz gerekmiyor

Bir de sunu ogrendim, gereginden fazla verilen gubrede bitki vucuduna girecek olan fazla besini onlemek icin ters yonde vucudundan koklere dogru su kaybina baslar ve bu da bitkinin olumune sebeb olur[ornegin salyangoz uzerine konan tuz gibi, salyangoz tuzdan kendini korumak icin vucudundaki siviyi disariya salgilar ve olur.] en guvenli yontem paket uzerinde onerilen miktardan daha az gubre vermek bu hic bir zaman bitkiyi oldurmuyor.

Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2007, 13:36   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-07-2005
http://img402.imageshack.us/img402/2642/13484258rz5.jpg

arkadaşalr bu gübreden kullanan varmı acaba?
hiçbir faydasını göremiyorum bu gübrenin
ağaç hergeçen gün yaprak sarartmaya devam ediyor.
ulmus olduğu için dışarıda alamıyorum devamlı 22 - 26C arasında ve havadar bir odada ışık gören bir yerde bakıyorum ama gelişme durdu tamamen.

chad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2007, 13:48   #12
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sevgili chad, sizlere bir kaç tavsiyede bulunayım uygulayın:

1-Bitkilerinde bir dinlenme dönemi var bu dönem genelde kış aylarıdır. Bu nedenle bitkiyi çalışmaya teşvik edecek gübre uygulamaları sizde olduğu gibi ters tepkiye neden olabilir bu dinlenme dönemlerinde gübre vermeyiniz.

2-Bu tür çiçek gübreleri tuz içerir ve eğer arada bir sulama suyunda sadece su kullanmazsanız topraktaki tuzluluk artar ve bitkinin toprakta tzu içerinde kalmasına neden olursunuz bu da yapraklarınızı sarartır.

3-İlk fırsatta saksı toprağını bolca süzülecek şekilde sulayınız ve mümkünse toprağını değiştiriniz.

4-Çiçek gübresini her sulama suyunda değilde 3-4 sulamada bir veriniz.

5-Bitkinizin resmini buraya koyunuz...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2007, 14:16   #13
Ağaçsever

bilgiler için sağol klimanjaro
fakat dostum zaten herşey hemen hemen dediğin gibi
en az 3 haftadır hiç besin vermedim
genelde sulama şeklim toprağın dibine kadar kurumasını bekleyip bolca sulamak oluyor buna rağmen toprak 2 günde yinede kuruyor.
anlamadım gitti
dışarıda koyamıyorum iç mekan bitkisi olduğu için

Eski 15-03-2007, 14:30   #14

memet's Avatar

toprağın tamamen kurumasını beklemeden toprak fafifçe nemli kalacak şekilde sulayın bir süre. Ama önce Klimanjaro'nun önerilerini uygulayın. Sanırım kışın gübrelemeden rahatsız oldu.

Eski 15-03-2007, 15:09   #15
Ağaç Dostu

Bitki gübrenin olumsuz etkilerini hemen telafi edemez bir süre daha beklemek zorundasınız. Toprak nemini muhafaza edin ve kurutmayın aşırı durumlar bitkiyi iyice strese sokar ki buda bitkilyi ölüme götürür sabırla beklemelisiniz.

Eski 15-03-2007, 17:54   #16
Ağaçsever

sağolun arkadaşlar
aşağıda size ağacın resimlerini yolluyorum ayrıca sararmış yapraklarada makro yaptım buyrun;

http://img404.imageshack.us/img404/5328/87686565re6.jpg
http://img183.imageshack.us/img183/2638/29567103zr5.jpg

Eski 15-03-2007, 18:22   #17

memet's Avatar

Aynı yaprakları koyduğun diğer başlığı daha önce gördüm..
Gübrelemeyle ilgili olmalı.
Ve sulamayla.. Klimanjaro'nun önerilerini uygulayıp bir süre sonucu beklemeli ..

Eski 16-03-2007, 03:31   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Klimanjaro hocam, merakımdan soruyorum, bildiğimden değil. Demir eksikliğide bu tip bir sararmaya yol açabilir mi?

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2007, 08:38   #19
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Aynı sorunları ben yaşıyorum.Gübre miktarı ve zamanı çok önemli.Gübreyi çok az verrmeli.Şimdi öğrendiğime göre üç dört sulamadan sonra önce sulayıp sonra gübre.Bu yazıda hatalarımı ve gübre verme yöntemini öğrenmiş bulunuyorum.Gübre miktarı mantığımuıza az geliyor bizde miktarı her seferinde arttırıyor ve bitkiyi zehirliyoruz.Daha dikkatli olacağım.

bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2007, 09:06   #20

memet's Avatar

Todor'un sorusu da önemli, kullanılan suyun kireci önemli sorunlara neden oluyor.
Demir eksikliğine yol açıyor. Geçen sene tohumdan yetiştirdiğim bir sürü fidanı kuruttum bu yüzden.

Eski 16-03-2007, 09:06   #21
Ağaç Dostu

Evet yol açar sevgili Todor. Damarlar nispeten daha yeşil renkli olur ve damar araları sarı olur.Ancak burdaki bitkilerde demir eksikliği görülmüyor açık açık klorofil yıkımı (parçalanmasından dolayı sararma) olduğu bariz zaten bu da tuzun etkisini gösteriyor. Bitki bu tür durumlarda dayanabildiği kadar dayanır ve genelde yaşlı yapraklarını feda eder eğer zarar fazlaysa tüm yaprakları döker ve yeni yaprak çıkarma yoluna gider tabi buda bir mevsim kadar zaman alır

Eski 16-03-2007, 12:02   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Chad merhaba, Kilimanjaronun dusundugu gibi bende, fazla gubrenin sonucu yapraklarin boyle saradigini saniyorum, Ustelik gubre sivi oldugu icin agactaki etkisi daha hizli olmustur.
Agacin ic mekanda oldugu icin, sanirim saksi altinda suyu toplamak icin altlik vardir, gubreli olan topraktan suzulen suyun orda kalmamasini sagla, cunku suzulen gubreli su orda toplanip agaci etkilemeye devam ediyor olabilir.
Karaagaclar[cin karaagaci] Turkiyede ic mekan bitkisi bilinse de onlar dis mekan bitkisidirler. Imkanin varsa ve havalar isinmissa agacini disari alabilirsin. Disarida daha saglikli yasaycagini dusunuyorum.
Gecmis olsun ve kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2007, 19:26   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Arkadaşlar aynı sornu bende yaşıyorum. Benim sarissa da ölmeye hazır bekliyor.

Ben önceleri kettle (veya Türkçe ismiyle "ketıl" yani hızlı su ısıtıcı) ile kaynattığım suyu soğutup kullanırdım. Sorun yoktu. Sonra gübre ekledim ve ağaç sizlere ömür haline geldi. Demekki neymiş gübre doğru kullanılırsa + etki veriyo yoksa genelde öldürüyor.

Şimdi ağacımı kurtarmak için hiç gübre kullanmıyacağım ya da kullanırsam da 1 **** 2 damla konsantre kullanacağım. Ölmesindense zayıf kalsın.

Artık çamaşır kurutma makinasının su toplama haznesinde biriken suyu kullanmayı düşünüyorum. Yorumlarınızı beklerim. Çünkü bu makina buharlaşan suyu yeniden yoğunlaştırıyor. Bence üstünde kimyasal bir şeyler kalmaması gerekir.

Sizler ne dersiniz???

Düzenleyen memet : 23-03-2007 saat 22:05 Neden: yazım hataları düzeltildi
vekilori Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2007, 20:17   #24

memet's Avatar

Bence her iki kullandığın su da bitkilerin için uygun değil. Büyük olasılıkla çamaşırındaki deterjan suda kalacak.
Kaynayıp soğutma sudaki kireçten kurtulmana yetmemiş olabilir.
Suyun kirecini alma konusunda bir başlığımız var, oradaki konuşmalara bir göz atmanı öneririm.

Eski 23-03-2007, 21:49   #25
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Kaynatılmış soğutulmuş suyun bitki sulamada kullanılabilmesi için havalandırılması gerekir. Bunu için birkaç kez kaptan kaba aktarmanız yeter. Ya da daha önce size tarif ettiğim şekilde suya az miktarda limon tuzu ekleyin.

Demir eksikliğinde önce taze yapraklarda sararma görünür, azot eksikliğinde ise yaşlı yapraklarda sararma başlar.

Bitkilerde Fizyolojik Hastalıklar başlığını mutlaka her üye okumalı, hatta buradan sınav bile yapılmalı

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024