agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler
  • 1 Gönderen nicholai hel
  • 2 Gönderen Sakaki
  • 2 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen Sakaki

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-06-2013, 20:39   #1
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Sığla - yapraklarda sararma, sürgünde kuruma

Merhabalar.

Geçen ay aldığım sığla ağacımda sebebini tam tespit edemediğim bir problem var.

Ağacı alıp budadıktan sonraki hali.

ilk.jpg

Aslında o zaman bile uçtaki yapraklarda sorun zaten görülüyor. Ama yeni toprağa geçirdiğim için önemsememiştim.

Aradan 20 gün geçince yeni sürgünleri belirdi ve şu anda birçok yerinden yeni sürgünler veriyor. Genel bir fotoğrafı yok. Ama bu süreç sırasında ağacı aldığım zamanki tek dalı olan, ağacın ilk ana dalı olacak dal üzerinde uçlardaki yapraklardan başlayarak sararma ilerledi.

En uçtaki yaprağın bugünkü hali bu

eksiklik - ileri.jpg

Onun bir gerisindeki yaprak bu

eksiklik - başlangıç.jpg

Ve bu yaprakların dibinden gelen yeni sürgünlerin durumu. En çok canımı sıkan da bu zaten.

eksiklik - sürgün.jpg

Ama ağacın diğer bölgelerinden gelen sürgünlerde bu belirtiler yok çok şükür. Problem sadece dediğim gibi ağacın en alt dalı üzerinde görülüyor.

eksiklik - sağlıklı sürgün.jpg

Sizce sorun neyden kaynaklanıyor. Ağacı aldığımda biraz kök budaması yapmak durumunda kaldım, sonra kendi toprak karışımımla 18 litrelik yeni saksısına aldım. Direk olarak besin eksikliği olmaması gerekiyor yeni toprağa geçirdiğim için. Henüz beslemeye de başlamadım aslında. Sizce eser element eksikliği midir, nedir?

Cemaleddin beğendi.
nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2013, 21:03   #2
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Merhaba sn nicholai hel,

Sanırım ağacındaki sorun tipik bir kloroz sorunu.

Kloroz, besinlerin ve iz elementlerinin eksikliğinden dolayı ya da kötü toprak/kötü su (örn. aşırı kireçli su) sebebiyle alınamaz hale gelmelerinden kaynaklanır. Demir, bakır, çinko, bor, mangan vs. izelement eksikliklerini izelement gübrelemesiyle giderebilirsin. Ancak kaliteli bir NPK-ME veya NPK-TE gübre kullanmak bence her zaman en iyi yol.

Kloroz izelement eksikliğinden olacağı gibi, azot, fosfor ve potasyum gibi besinleri çeşitli nedenlerden ötürü bitkinin alamamasından da kaynaklanabilir.

Bana soracak olursan senin sığlandaki kloroz sorunu, aslen demir eksikliğinden kaynaklanıyor; çünkü demir klorozu daha çok genç yapraklarda görülmesinin yanı sıra yapraklarda tüm damarlar yeşil kalırken, damarlar arasındaki doku rengi çok açık yeşile veya sarıya/kreme döner. Eksiklik ilerledikçe yapraklarda yırtılmalar da olabilir.

Ayrıca ileri derecede çinko ve bor eksikliği de yaprak uçlarında kurumaya neden oluyor.

Bu durumda toprağını, sulama suyunun kireç oranını, toprakta olası bir tuzlanmayı, toprak pH'ını, kullandığın gübreyi gözden geçirmen gerekir.

Kolay gelsin.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2013, 22:09   #3
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Sn. Sakaki,

Yardımınız için çok teşekkürler.
Daha önce tecrübe etmediğim bir durumdu bu. Ben de demir eksikliği diye düşünmüştüm ama kloroz kaynaklı olacağı aklıma gelmemişti.

Sığla acemi olduğum bir tür, ilk kez yetiştiriyorum. Sulama isteklerini bile henüz tam kavrayabildiğimi söyleyemem.

Sizce sirkeli su karışımıyla bir kez sulamalı mıyım?

Ardından da elimdeki granül leonarditi eklemek geldi şimdi aklıma. En azından toprağın üst katmanına karıştırırım, her sulamada aşağı inen suyun asitliğini tamponlama görevi olur.

Sonrasında ağacı beslemeye de başlayacağım.
Umarım sorun çözülür. Ağacın en önemli dalında aslında çok da güzel yan sürgünler almışken böyle sıkıntı yaşamak moral bozucu oldu.

Tekrar teşekkürler.

Cemaleddin beğendi.
Eski 09-06-2013, 23:49   #4
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sn nicholai hel,

Zamanında benim de çok canımı sıkan bir konuydu bu. Eğer sıkıntı toprak veya suyunuzdaysa zaten ne kadar izelement verseniz de değişen bir şey olmayacak.

Elbette granül/toz leonardit veya sıvı humik asit de yardımcı unsurlar ancak bence suyunuzun pH'ını bir ölçün veya ölçtürün. Ben kendi suyumun pH'ını ölçtüğümde yaklaşık 9'un biraz üstünde çıkmıştı. Bundan ötürü dediğiniz gibi ara sıra sirke yöntemi ara sıra da sıvı kükürt çözümlerini denedim ama suyun kireci veya toprağın özellikleri baki kaldığı sürece kalıcı bir çözüm olmuyor maalesef; devamlı boğuşmak zorunda kalıyorsunuz.

1,5 sene önce bonsaikon kullanıcı adlı arkadaşımızın ürünü olan manyetik bir aparat kullanmaya başladım faydası olacak mı diye. Suyun pH'ında bir değişiklik olmadı ANCAK kendisinin Musluk suyunun kireçi nasıl alınır? başlığında da anlattığı gibi (son sayfaya bakın) kireçli su ile sulama yaptığınızda saksı kenarında ve toprağın üst katmanında biriken/çökelen kireç kalıntılarının çok düşük bir seviyeye gerilediğini gördüm, yani sudaki kireç artık saksı ve toprağa büyük ölçüde yapışmadan ve toprakta birikmeden gidiyordu.

O zamandan beri kullanıyorum ve çok memnunum. Doğrusunu söylemek gerekirse kireç ve etkileri ortadan tamamen kaybolmuyor ama öncesi-sonrası karşılaştırması yaptığımda artık bu kloroz sorununu hiç yaşamıyorum diyebilirim. Tabii ki halen humik asit ve ara sıra sıvı kükürt de kullanıyorum (toprağın pH'ını düzenlemek için).

Denemenizi tavsiye ederim.

NOT: NPK veya izelement gübresi konusunda, mümkünse herhangi sıradan bir gübre yerine kaliteli bir gübre kullanmanızı öneririm. Ayrıca zamanında zacı kıbrıs (demir sülfat) da kullandım fakat dediğim gibi çok faydasını görmedim, zira sorunum demir eksikliği değil, bitkinin var olan demiri alamaması idi.

Eski 10-06-2013, 13:59   #5
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Sn. Sakaki,

İlgili konuyu daha önce okumuştum. Yalnız demek ki 2012 Mart'ından önce okumuşum, çünkü konuya henüz Bonsaikon dahil olmamıştı. Benim de kafama çok yatmamıştı, önceki yorumlara istinaden. Bir miktar araştırma da yapmış, çeşitli firmaların sitelerinde muadil sistemlerin özelliklerini incelemiştim. Vardığım sonuç ise; evimin tesisatı, suyla çalışan beyaz eşyaların ömrü, tasarrufu gibi konularda faydalı olacağı ama bitkilerim üzerinde kayda değer bir etki yapmayacağı şeklinde olmuştu.

Gerçi konuda yapılan testin sonuçları da henüz yayınlanmamış, ama siz kullanıyorum ve etkili oluyor diyorsanız bu benim için yeterli bir sebepdir.

Aslında sitemizin ortak arıtması var, ben musluktan su içebiliyorum mesela. Ama zaman zaman, sanırım arıtmanın bakım zamanı yaklaştıkça kireç miktarı artıyor, bunu Ekim ayında bir kez merak edip ölçümlemiştim, yüksek çıkmıştı, yönetimden yapılan açıklama bakım ve değişim zamanının geldiği şeklinde olmuştu.

Ağaçlarımda da hiçbir bir sorun gözlemlemiyordum, ta ki bu sığlaya kadar. Sanırım sığla da açelyalarımız ve yelken çiçeğimiz gibi bu konuda hassas. Onları kaynatıp soğuttuğumuz suyla sulayıp çok sağlıklı şekilde bakmaktayız.

Dün akşam mesajınızı okuduktan sonra toprağın üst katmanına bolca leonardit karıştırdım, ardından zaten zamanı gelmiş sulamayı sirke karıştırarak yaptım. Geçici de olsa bir rahatlama sağlayacaktır umarım. Leonardit granül formda olduğu için yavaş salınımıyla biraz tamponlama da yapacaktır.

Ama bahsettiğiniz sistemi tekrar gündemime alıyorum.
Önerileriniz için teşekkür ederim.

Cemaleddin beğendi.
Eski 10-06-2013, 23:13   #6
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nicholai hel Mesajı Göster
Bir miktar araştırma da yapmış, çeşitli firmaların sitelerinde muadil sistemlerin özelliklerini incelemiştim. Vardığım sonuç ise; evimin tesisatı, suyla çalışan beyaz eşyaların ömrü, tasarrufu gibi konularda faydalı olacağı ama bitkilerim üzerinde kayda değer bir etki yapmayacağı şeklinde olmuştu.

Gerçi konuda yapılan testin sonuçları da henüz yayınlanmamış, ama siz kullanıyorum ve etkili oluyor diyorsanız bu benim için yeterli bir sebepdir.
Rica ederim

Dediğim gibi suyun pH'ında kesinlikle büyük bir değişme olmuyor, sadece suyun kireci artık saksı ve toprağa çok daha az miktarda yapışıp kalıyor. O başlığı okursanız benim de ilk başta çekinerek yaklaştığımı göreceksiniz bu sisteme, ama kullandıktan sonra kesinlikle memnun kaldım. Ağaç gövdelerinde zamanla yine de kireç lekesi oluşuyor ANCAK kesinlikle eskisi gibi kısa sürede ve çok aşırı miktarda değil ve bu lekeleri de sene de bir iki kez bir bardak suya birkaç damla sirke damlatarak elde edeceğiniz çözeltiyle fırçalayarak (yumuşak bir diş fırçası ile) temizleyebiliyorsunuz.

Bu sistemi tourkana benden daha önce kullanmaya başlamıştı ve onun da memnun kaldığını biliyorum.

Alıntı:
Aslında sitemizin ortak arıtması var, ben musluktan su içebiliyorum mesela. Ama zaman zaman, sanırım arıtmanın bakım zamanı yaklaştıkça kireç miktarı artıyor, bunu Ekim ayında bir kez merak edip ölçümlemiştim, yüksek çıkmıştı, yönetimden yapılan açıklama bakım ve değişim zamanının geldiği şeklinde olmuştu.

Dün akşam mesajınızı okuduktan sonra toprağın üst katmanına bolca leonardit karıştırdım, ardından zaten zamanı gelmiş sulamayı sirke karıştırarak yaptım. Geçici de olsa bir rahatlama sağlayacaktır umarım. Leonardit granül formda olduğu için yavaş salınımıyla biraz tamponlama da yapacaktır.
Dediğim gibi bu sistemi kullansanız bile ara sıra toprak pH'ını dengelemek (düşürmek) için müdahale etmekte fayda var. Leonardit ben de kullanıyorum ama ara sıra bir arkadaşımdan aldığım sıvı kükürt ile toprak pH'ını hızlı bir şekilde kontrol altına alabiliyorum.

Alıntı:
Ağaçlarımda da hiçbir bir sorun gözlemlemiyordum, ta ki bu sığlaya kadar. Sanırım sığla da açelyalarımız ve yelken çiçeğimiz gibi bu konuda hassas. Onları kaynatıp soğuttuğumuz suyla sulayıp çok sağlıklı şekilde bakmaktayız.
Açelya asidik toprağı tercih ediyor, sığlanın da asidik ila hafif alkali arası (pH 6.7 - 7.7) pH gereksinimi olduğundan diğer ağaçlarınıza göre daha aşırı ve hızlı bir tepki vermesi normal.

Ayrıca şu pdf belgesine bakmanızı (İngilizceniz varsa) öneririm: http://www.treesusa.com/Plantinfo/Sh...s/Sweetgum.pdf

Kolay gelsin.

Cemaleddin beğendi.
Eski 12-06-2013, 14:13   #7
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Önerileriniz için çok teşekkür ederim.

Belgeyi de inceledim ve arşivime kaydettim. Ağacın genel istekleri ve bakım şartları ile ilgili oldukça güzel bilgiler vermiş. Amerikan sığla özelinde olması da iyi oldu çünkü elimdeki sığla da satıcının dediğine göre amerikan sığla, yerel sığlamız değil.

Önlemlerimi almaya çalışıyorum, bir taraftan da yakın gözlemdeyim. Sorunu çözebilirsem hoş bir ağaç olacak, güzel yerlerden sürgünler verdi ve hızlı gelişiyor. Ama bu en alt daldaki durum sıkıntılı ve ilerlerse diğer dallara da sıçrayacaktır mutlaka.

Bakalım yaptıklarımın etkisi ne yönde olacak...

Cemaleddin beğendi.
Eski 13-11-2014, 17:17   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
sayın nicolai hell bir sığla ağacı almak üzereyim. sığlanızın son durumu nedir ve çözüm bulabildiniz mi. en azından baştan önlem alayım.
almayı düşündüğüm sığla bu

20141101_143228_resized.jpg

20141101_143316_resized (2).jpg

murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
demir eksikliği, kireç, kloroz, sararma, sığla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024