agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-11-2006, 14:12   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Güneş ışığı

Güneş bitkiler için çok önemli burası kesin. Peki normalden daha az sulanan, normalden daha az toprak kullanan bonsailerinde normalden daha az güneş ışığını yeterli bulmaları söz konusumudur. Güneşli bir yere koyun denilen normal bir fidanın bonsai versiyonu günde 1-2 saatle idare edebilirmi.
**** fazla ama yakıcı olmayan güneşin zararı nedir(besin yönünden) Fazla besin yakar fazla su çürütür. Fazla güneş ne yapar.

murare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2006, 14:53   #2
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Murare çok derin düşünmeye başladın sen

Güneş ışığı bildiğimiz gibi bitkilerin fotosentez yapması için vazgeçilmezdir. Güneşlenme ihtiyacı bitki türlerine göre değişir. Bonsai açısından bakarsak; yetersiz güneş ışığı alan bitkiler zayıflayacak ve uzun sürgünler vermeye başlayacaktır. Bizim işimize gelmez tabii bu durum.. Kök budaması yaptıysak ayrı... O zaman gölge bir yere alırız bitkiyi ama kesinlikle tam gölge değil.

Fazla güneşten kastını tam anlayamadım. Güneş güneştir. Hele de kışın fazla güneşi nerden buldun bakiim sen) Sözgelimi diyorsan o zaman; fazla güneş sağlıklı bir bitkiye bence zarardan çok yarar sağlar. Ama bonsaide uyguladığımız teknikleri göz önüne alırsak (ağacın türüne göre değişmekle beraber) yeni budanan bir ağacı hızlı su kaybetme tehlikesine karşı yarı gölgeye almalıyız.. Bitki bizim uygulamalarımızla sarsılacağından ona toparlanmak için zaman tanımak gerekir. Toparlanma aşamasında bitkiyi yakıcı güneşten korumalıyız diye düşünüyorum.

Biraz sanırımlı oldu ama sanırım bu bilgiler bir fikir vermiştir..

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2006, 15:10   #3
Ağaç Dostu

Soramadım sanırım bitki fazla demir alınca (atıyorum) yaprakları sararır, fazla çinko alınca çiçekler dökülür gibi güneşten ne alıyorsa bitki herhalde d vitamini almıyordur, bunun fazlasının zararı olurmu. Kusura bakmayın biz bilgili olmadığımız için okuyarak - sorarak öğreniyoruz. Mektepliler bize katlanacak artık.

Eski 27-11-2006, 15:24   #4
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Estağfurullah... Seni hiç öyle görmedim. Kendimi de bu konularda çok bilen kabul etmiyorum. Benimkiler eskiden kalma bilgiler. Bölük pörçük işte, bir araya getirip yardım etmeye çalışıyorum. Arada sana takılmazsamda olmaz. Bana da sen bu konuda katlanacaksın artık) Soracaksın tabii, yeri geldiğinde de biz sana soracağız. Karşılıklı olacak yani..

Bu konudaki son bilgi kırıntımı da yazayım da işe yarayayım; bitkiler güneşin ultraviole ışınlarını kullanırlar. Bunun fazlası diğer canlılar gibi bitkilerede zarar verebilir. Ama bitkiler bu ışınlara bizden çok daha dayanıklıdır.

Eski 27-11-2006, 15:31   #5
Hasan Cihad

hasancihad's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2006
Tabi bitkinin güneşe olan ihtiyacı da bir ölçüye kadar. Sağlıklı kalması için karanlığa da ihtiyacı var. Sürekli kucağında saksı güneşin peşinden koşacaksan. Bunun bitkiye zarar verme ihtimali mevcut. (Sana daha çok)

Bu konuda karanlığın (gece) bitki için bir zorunluluk olmadığını; sadece bitkinin fotosentezin bu aşamasında ışığa ihtiyacının bulunmadığını iddia eden ve fikirlerini 6 ay gündüzün yaşandığı bölgelerdeki yetişen bitkilerle ispat yoluna giden görüş sahipleri de var. Bunlar gece olmasa sürekli güneş olsa da bitki fotosentez yapar ve hayatına sağlıklı bir şekilde devam eder diyorlar.

Yani güneş ışığı fazla olsa da bitki ihtiyacı kadarını alacaktır, fazlası için "bacaklarınıza sağlık beni güneşin peşinden koşturdunuz ama ben artık doydum" diyecektir diyorlar sanırsam

hasancihad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2006, 15:54   #6
Ağaç Dostu

Ne yazıkki cevaplarınız beni memnun etmedi. Eğer evet fazlası zarar küçük bitkilerede az güneş yeter deseydiniz daha mutlu olurdum. Evim az güneş alıyorda o yüzden. Hayatın gerçekleri ne yazıkki

Eski 27-11-2006, 15:58   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turunc
Estağfurullah...
lık birşey yok gerçek bu bitkiler hakkında birşey bilmiyoruz sayenizde öğreniyoruz.

Eski 27-11-2006, 16:08   #8
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Üzülme benim evimde az güneş alıyor. Ama bu beni yıldırmıyor. Günde en fazla 2 saat güneş ışığı alıyor, o da sadece balkonlara geliyor. Evin bir odası 1-2 saat güneş alıyor. Ama o odada çocuk yatıyor oraya bitki koyamam ki dimi.. Dert ettiğin şeye bak. Balkonlarımda (3 balkon) tüm çiçekler güneşten daha fzla istifade etsin diye kenarlarda dizilmiş duruyorlar. Kuvvetli rüzgar olduğunda hemen indirip yere koyuyorum. Rüzgar ve kar dışında güneş için hep ordalar. Ne yapalım elimizdekiyle yetiniyoruz. Merak etme seninkilerde benimkilerde güneşi az da olsa görüyorlar ve bu onlara yeterli. Sadece çiçek açanlar için biraz sorun oluyor. Az çiçek açıyorlar... Hepsi bu.. Bence bu da sorun değil. Taşınamam valla..)

Eski 27-11-2006, 16:18   #9
Ağaç Dostu

Neyse o zaman varsın az çiçek açsın ne yapalım.

Eski 27-11-2006, 16:28   #10
Hasan Cihad

hasancihad's Avatar

Murare,
Bu konuda benzer bir sıkıntı yaşadığım için araştırma yapıyorum. Evde "indoor" bonsai ve bitki bakımı konusunda. Eğer ışığın yetersizse ışıklandırma yoluna gidebilirsin. "grow light" Bu şekilde hiç ışığın olmadığı mekanlarda (kutuplarda penceresi olmayan ısı korumalı seralarda) bile domates biber yetiştirilebiliyor.

Diğer taraftan çiçek açtırmak için ayrı yapraklarını beslemek için ayrı lambalar kullanılıyor. Bir kaç örnek resim yüklüyorum
STPS220_1.jpg

Eski 27-11-2006, 16:33   #11
Ağaç Dostu

Evet bunlar üzerine konuşulmuştu (güneş ışını yansıtıcı, güneş ışınlı lambalar) ama ne yazıkki ya çok yer istiyor bu tip malzemeler ya çok para. 30 saksıyı nasıl ışıtırım bunlarla, belki daha fazla.

Eski 27-11-2006, 16:35   #12
Hasan Cihad

hasancihad's Avatar

stand2.jpg
Bu da başka bir resim...

Eski 27-11-2006, 16:44   #13
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Yapay ışık konusunda buraya baktınız mı?
Konuyu orada devam ettirirseniz uzman arkadaşların daha güzel cevaplar vereceğinden eminim.
Ne dersiniz

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2006, 16:46   #14
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Hasancihad bilgiler ve resimler için teşekkürler. Daha önce bahsedilmişti ama bu resimler çok iyi oldu. Ayrıca yaprak ve çiçek çin ayrı lamba derken nasıl lambalar acaba? Merak ettim şimdi. O konuyu bende takip etmiştim .Elektrik faturasımı dersin yer sorunu mu dersin. lambası pahalı onumu dersin. Ayrıca evin içi ışıl ışıl sahne gibi onu mu dersin) Kısacası şimdilik yapmayı düşünmüyorum. Ama benim küçük bir uygulamam var. Menekşelerimi öyle açtırıyorum. Sistem basit; bildiğimiz spot lambaları yakıyorum akşamları ve ışık ihtiyacını bir nebze olsun gideriyorum. Bir ara kışın 4 ay boyunca hiç çiçek açmadılar. Düşündüm ve buldum. Salona yeni tavan lambaları almıştım. Onları kullandığım için de spotları hiç açmamıştım. Sonuç; spotlara döndüm ve şimdi hepsi yeniden çiçekli Basit ama etkili...

Eski 27-11-2006, 17:06   #15
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
Baştan söyleyeyim yazacaklarımın bonsai ile ilgisi yok. Ama genel anlamda bitki olarak düşünürsek;
Bazı bitkiler sosyaldirler. Yani bir arada yaşarlar. Bazıları ise birbirinden uzak mesafelerde yaşarlar. Hatta kendi tohumu kendi yanıbaşına düşen bitkilerin pek çoğunda tohumda çimlenme görülmez. Bunların pekçok nedeni olmakla birlikte, bir tanesi de ışık isteğidir.

Yani bazı bitkiler fazla ışığa gerek duymazlar, hatta fazla güneş ışığı alınca zararlanmalar meydana gelir. Bir bitki fazla güneş ışığı istemiyorsa toplu halde yaşaması gerekir, yani komşu bitkiler kendine fazla güneş gelmesini engellerler; bakı farkı ile bazen de kendisi komşu bitkilere güneşin ulaşmasını engeller. Bu engellemelerle belki de alacakları doğrudan güneş ışığı miktarını ve süresini yarıya indirirler. Bu bir korunma mekanizmasıdır.

Siz bu şekilde ışığın fazlasını kendi çabaları ile azaltan bir bitkiyi zorla güneşin altında bekletirseniz bitkide başlıca iki değişiklik meydana gelir;

Birincisi; Bitkinin morfolojik yapısında: Yani yapraklar küçülür, stoma sayısı artar ama stomalar olduğundan daha küçüktür. Bitkinin boğum araları kısalır.

İkincisi; Bitkinin fizyolojik yapısında: Fazla güneş ışığı bitkinin kloroplastlarındaki klorofil pigmentinin parçalanmasına neden olur. Bitkide fazla güneş nedeni ile KLOROZ görülür. (Kloroz: çeşitli nedenlerden dolayı bitkide görülen klorofil noksanlığı). Bitki günden güne sararır.

fmt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2006, 17:35   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-07-2005
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murare
Güneş bitkiler için çok önemli burası kesin. Peki normalden daha az sulanan, normalden daha az toprak kullanan bonsailerinde normalden daha az güneş ışığını yeterli bulmaları söz konusumudur.
1-Bonsailer normalden daha az sulanmazlar ; Bu bir gövde, Yaprak, Kök oranıdır. binlerce yaprağı olan 300 yaşındaki çınar ağacının su kaybıyla 5 yaprağı olan 30 cm boyundaki çınar ağacının su kaybı aynı olmayacak ve toplamda tükettikleri su miktarı da farklı olacaktır. Ağacımız bonsai de olsa çevre sıcaklığına da bağlı olarak su tüketimi ihtiyacı kadardır ve buna daha az tüketim değil ihtiyacı oranında tüketim demeliyiz.
2-Bonsailer sınırlı bir saksıda doğadakinden daha az miktarda toprak karışımı içinde muhafaza edilirler. Bu bonsailerin besin değeri düşük az miktarda toprakta yetiştirilerek bodurlaştığı düşüncesini çağrıştırabilir. Ama aksine bonsailerin sağlıklı olması için doğadakinden daha sürekli ve dengeli besine ihtiyacı vardır bu dar alanda ve budamaya bağlı ağaçda oluşacak stresi azaltmak için önemlidir. Hatta doğadakinin aksine sağlıklı bir bonsai için mineral takviyeleri ile bu stres daha da azaltılmaya çalışılmalıdır. Bonsailer iyi besin almalıdır.

Alıntı:
Fazla besin yakar fazla su çürütür. Fazla güneş ne yapar.
3-Fazla güneş yakar. bunu özellikle acer palmatum gibi yapraklarında klorofil eksikliğine bağlı olarak kırmızı renk görünen direk güneş ışığına alerjisi olan türlerde daha hızlı gözlemleriz. Bu saksıdaki ağaçlarda daha hızlı şekillenir

Ağacın türü neyse ve doğada ne kadar güneşe ihtiyaç duyuyorsa Bonsaimizde o kadar güneşe ihtiyaç duyacaktır. Güneşin eksikliği durumu kendini bonsaide hiç istenmeyen uzun sürgünler ve sağlıksız dal ve yaprak yapısıyla kendini belli edecektir. Ayrıca Acer palmatum atropurpureum (Kırmızı yapraklı japon akçaağacı ) gibi türlerde yaprakların yeşil olmasına sebep olur.

Bildiklerim bunlar yardımcı olabildiysem ne mutlu.

acerpalmatum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2006, 17:37   #17
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Merhaba fmt79;
Yardımlarını esirgemediğin için teşekkürler.. Verdiğin bilgilere bakarak murare şimdi üzülecek Çünkü fazla güneş boğumları kısaltıp yaprakları küçülterek kendi kendine bonsai oluyor demektir. Bizim bonsailerin de canı çıkıyor kısalacağım diye... Güneş ahhh güneş lazım balkonlarımıza...

Eski 27-11-2006, 18:50   #18
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Alıntı:
Çünkü fazla güneş boğumları kısaltıp yaprakları küçülterek kendi kendine bonsai oluyor demektir. Bizim bonsailerin de canı çıkıyor kısalacağım diye...
Ah keşke bu kadar kolay olsaydı

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2006, 22:42   #19
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Alıntı:
Merhaba fmt79;
Yardımlarını esirgemediğin için teşekkürler.. Verdiğin bilgilere bakarak murare şimdi üzülecek Çünkü fazla güneş boğumları kısaltıp yaprakları küçülterek kendi kendine bonsai oluyor demektir. Bizim bonsailerin de canı çıkıyor kısalacağım diye... Güneş ahhh güneş lazım balkonlarımıza...
Bitkinin ışık isteğini iyi bilmek lazım. Çok ışık isteyen bitkiyi güneşin altına bırakırsan ne olur bilmem

Eski 27-11-2006, 22:53   #20
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Aman Acerlerinizi direk güneşe koymayın demişti uzman arkadaşlarımız. Şimdi aklıma bu geldi...

Eski 28-11-2006, 00:31   #21
Ağaç Dostu

Yazın kavurucu sıcaklardan koruyun hani şu öğle vakti olan kavurucu sıcaklardan. Ama yaz aylarının en sıcak zamanlarında bile sabah serinliğindeki direk güneşin zararlı olacağını sanmıyorum.

Tabi ki bu sıcak yaz günlerinde sulamanın da önemi büyük. Bu konuda birbirine zıt gibi görünen aynı mantıkta birleşen iki farklı fikir var. Paylaşmak isterim.

1. Görüş : Ağaçların sabah erkenden hatta güneş doğmadan veya doğmasına yakın sulanması yönünde. Bu şekilde ağacın ihtiyacı olan suyu daha öğle sıcağı bastırmadan bünyesine alabilmesi düşünülüyor.

2. Görüş : Ağaçların bu sulama şekliyle bünyesinde çok fazla su tuttuğu ve aşırı öğle sıcaklarında ağacın içindeki özsuyun çok fazla ısınarak ağacı haşlayıp öldüreceği yönünde. bu görüşe göre ağaçlar güneş varken sulanmalı (geçen yıl 2 acer palmatumun bu sebeple öldüğünü düşünüyorum. yeterli su aldığı halde yaprakdan değil gövdeden kuruyarak öldü. Ve ikiside direk güneşteydi)

İki görüşünde sulama zamanları farklı olsada müşterek mantıkları aynı ' 'Bonsailerinizi aşırı güneşten koruyun''. Ben ağaçlarımı günün en sıcak zamanlarında sulamaya gayret ediyorum. Bu zamanda yapılan sulamanın ağaçları (zeminde ıslandığı için) serinlettiğini aşırı sulamanın zararlarından koruduğunu. Birtakım mantar oluşumlarına karşı koruyucu olduğunu düşünüyorum. Yapraklar üzerinde kalan su damlalarının mercek görevi görerek güneş ışınlarının etkisiyle yaprağı yakarak zedeleyeceği gibi bir görüş olsada bu şekilde güneşin tepede olduğu dönemde sulamanın hiç bir zararını görmedim.

Eski 28-11-2006, 01:35   #22
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

1. görüşe kalıbımı basabilirim. Nerdeyse tüm bitkiler için en iyi zaman sabah güneş ışınları henüz etkili değilken yapılmasıdır. Kış için ise öğle saatleri sorun olmaz çünkü yakıcı ve buharlaştırıcı güneş yok. Kışın gece sulama yapmayınız mümkün olduğunca... Çok soğuklarda gece don olabilir. Bu topraktaki suyuda dondurarak bitkilerinizin, köklerinin donarak ölmesine sebep olur.

Yazın öğle saatlerinde serinletmek için yapılan sulama iyidir. Fakat çok sıcaklarda su o kadar hızlı buharlaşır ki; bitkiniz suya doyamadan su topraktan çoktan uçup gider. Bitkilerinizin sulamaya rağmen yazın pörsüdüğünü görürseniz, biliniz ki bitkiniz suya doymamıştır. Bu sebeple yazın sabah saatlerinde sulama yaparak toprağı yeterince ıslatıyoruz ve öğle zamanı çok sıcak olduğunda gerekirse tekrar sularız. Çok uzattım galiba.. Burda nokta diyeyim...

Eski 28-11-2006, 09:02   #23
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Sulama sadece bitkinin su ihtiyacının giderilmesi için değil, aynı zamanda bitkinin besin maddesi ihtiyacının giderilmesi için de yapılır. Çünkü bitkiler besin maddesini bünyelerine su ile birlikte almaktadırlar.

Bitkinin besin maddesinden en iyi yararlanabileceği sulama zamanı sabahın erken saatleri **** akşamın geç saatleridir. Neden acaba? Sabah erken saatlerde ve akşam geç saatlerde bitkinin su kaybı minimumdur, dolayısıyla su alamı da minimum olması gerekir. Yani sabah erken **** akşam geç saatte verilen suyu bitki hemen almaz.

Sabah sulamasını bitkinin maksimum aldığı vakit öğlene yakındır. Yani? Topraktaki çözünmesi zor besin maddelerini (en önemlisi fosfos) bitki rahatlıkla alabilir. Yani sabah sulaması öğlene kadar pekçok besin maddesinin çözünmesini sağlar, öğlene yakın bir zamanda bitki maksimum su almaya başlayınca bu besinleri alabilir.

Tam tersini yaparsak ne olur? ****** kimse ölmez Ama bitki daha az besin maddesi alır. Özellikle yaz aylarında, öğlen vakti (sıcaklığın en yüksek olduğu zaman) verilen suyu bitki bir anda alır, çünkü terleme olayı o saatlerde en yüksektir. Dolayısıyla osmos basıncı da en yüksek seviyededir. Suyu bir anda alan bitkinin ihtiyacı azalır, besin maddeleri çözündükten sonra alacağı su minimuma düşer, dolayısıyla alacağı besin de asgari düzeyde kalır...

Eski 28-11-2006, 09:07   #24
Ağaç Dostu

Teşekkürler sayın fmt79.

Eski 28-11-2006, 09:25   #25
Ağaç Dostu

Arkadaşlar çok teşekkürler ben cevabımı aldım. Yakında taşınacağım bu gidişle yardıma beklerim ev taşımaya

Eski 28-11-2006, 09:34   #26
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acerpalmatum
1. Görüş : Ağaçların sabah erkenden hatta güneş doğmadan veya doğmasına yakın sulanması yönünde.
Bende hep bunu duyuyordum bana mantıklı geliyordu. Gerçi diğeride mantıklıda ben genelde akşam suluyorum. Serinlemesinler öylenleri zaten ne kadar güneş alıyorlar.

Eski 28-11-2006, 10:48   #27
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

fmt79' a çok teşekkür ederiz. Çok ilgili, bilgili ve sabırlı birisi. Aslında bu özellikleriyle süper bir bonsaici olurdu. Ne de güzel olurdu. Ama bu bir hobi ve insanın canı isterse yapabilir. Şahsım adına fmt den öğrenecek çok şeyimiz var.

murare yazın serinler zavallıları sorun olmaz merak etme

Eski 28-11-2006, 12:38   #28
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Turunc iltifatlar için teşekkürler. Aslında bu foruma girerken aklımda bonsai yapmak vardı, gerçi hala içimde uhte kaldı ama... Sonra baktım ki kolay bir işe benzemiyor, öyle kestim bitkiyi oldu bonsai değilmiş (başlangıçta öyle sanıyordum), o yüzden erteledim. İlerleyen zamanlarda denemek istiyorum, uygun zamanı ve ruhu kendimde henüz bulamadım.

Ama ne yaparsam yapayım tarımcı kimliğimi elimden bırakamıyorum. Bonsai yapmayı denersem de tarımı yapılan bir bitkiden deneyeceğim galiba. Ne yapalım, can çıkar huy çıkmazmış...

Eski 28-11-2006, 13:09   #29
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

sende benim gibi meyve veren ağaçların bonsailerini yapmak istiyorsun galiba Bende birkaç örnek var. Ayrı bir başlıkta bunları paylaşarak örnek vermek iyi olur. Belki sende o ruhu hemen hissedersin. Aslında biz ziraat mühendisleri bu iş için biçilmiş kaftanız. Merak salmak yeterli. Burda bonsai yapmak için uğraşan çoğu arkadaşımızın ağaçlar hakkında çok az bilgisi var. Buna rağmen gayretle yapmaya çalışıyorlar ve bence çok ta başarılılar.

Eline budama makası değmemiş kişiler yapıyor ve çok ta güzel oluyorsa senin elinden neler çıkar hayal bile edemiyorum. Bu kadar bilgili olmak için çabalayan arkadaşlarımız olduğunu düşünürsek aramızda senin gibi ağaçlar ve morfolojisi hakkında bu kadar bilgi ve deneyim sahibi biri olursa hep beraber gelişerek daha iyi işler yapabiliriz diye düşünüyorum.

Avrupada insanlar bonsaiye çok ilgi duyuyorlar ve çeşitli kurslara katılarak kendilerini geliştirebiliyorlar. Türkiyede henüz o aşamaya gelmedik ama yakın zamanda olacağına inanıyorum. Sen ve senin gibi değerli ve bilgili arkadaşlarımızla bu iş bizim için çok daha kolay olacak.

Bonsaiye ilgili olduğunu duymak bizi sevindirdi. Dilerim en kısa zamanda bu işe el atarsın ve parmak ısırtacak bonsailer yaparak sergiye katılırsın... Sevgiyle kal.. Her zaman fikirlerini bekleriz..

Eski 28-11-2006, 13:44   #30
Ağaç Dostu

Benimde bir kaç meyve fidanım var. Meyve vermeleri için uzun yıllar gerekiyor sanırım ama (3-4 yıl) deneyeceğim. Fmt79 sende hemen en sevdiğin ağaçlardan iki üç tanesine başla bence ne kadar geç başlarsan o kadar geç sahip olursun. Ağaçlar hakkındaki bilgilerinide katarsak kısa zamanda bizden daha iyi olacağını düşünerek hemen başlamanı tavsiye ediyorum. Ne yazıkki tek yapabildiğim tavsiye etmek. Doktorun bana kızdığı gibi kızmak isterdim ama önce o kapasiteye bir ulaşalım.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024