agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-12-2010, 11:47   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2007
zelkova türü ağacımdan çıkan kabuksuz salyangozlar

Merhaba arkadaşlar yine ben atilla budefaki problemim şu zelkova türü ağacımın saksısından kabuksuz salyangoz çıkıyor her zaman değil 1-2 ay önce başladı 4-5 adet topladım asıl sorum şu şimdi bunun için bir ilaç varmı, birçok haşere ve böcekler için yazılar var ama salyangozla ilgili olanı bulamadım. İkinci sorumda şu bu canlı ağacımın köklerine zarar verebilirmi yaprak yediğini biliyorum ama kök yemeleri varmdır.Üçüncüsü ise yaprakları sararmaya başladı daha henüz dökülmeler gerçekleşmedi bu durum salyangozdan dolayı olabilirmi **** istanbulda 3-4 hafta önce ısı 8 dereceye düşmüştü don olabilir diye içeriye aldım , bu durumdan dolayıda olabilirmi .
Sizlerin engin bilgilerinizi ,düşüncelerinizi ve tecrübelerinizi almak istiyorum teşekkürler .

flatline Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2010, 12:28   #2
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın flatline

ağaçınızın fotoğrafını foruma eklemeniz türü hakkında bilgi vermemiz kolaylaştırır.

Ağaçınız geröekden zelkova ise zaten don gibi sorunlardan etkilenmez.
Zelkova dış mekan türüdür.

Eğer ağaçınız Chine elm yani ulmus parvifolia ise oda don etkilenmez.

Bir içeri bir dışarı çıışlar ile ağaçın sık sık yer değiştirmesi yaprak dökümüne sebeb olur.
Çin karaağaçı ise bu tür de sulamdan da hata yapıldığında yaprakları sararıp düşer .

BU ya fazla suluyorsunuz demektir. yahut Az suluyorsunuz demektir.

Bunun içiçn fotosunu foruma ekleyiniz.

Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2010, 13:36   #3
Yeni Üye

teşekkürler

fotoları en kısa zamanda yükleyecem çalışma hayatım yoğun oldundan ve geç saatlerde ve geldiğimden bir türlü nasip olmadı . peki kabuksuz salyangoz olayını nasıl çözücem desem gerci 1-1,5 aydır en fazla 4 adet topladım ağaç üstünden ve toprak üztünden toprak altına bakmadım hiç bunun için ilaç varmı salyangoz yaprak yiyiyor bunu biliyorum peki kök.

Eski 24-12-2010, 13:38   #4
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Kabuksuz salyangoz dediğiniz sümüklü böcek ise içtiğiniz bir kahvenin telvesini saksı üzerine dökmeniz onları uzak tutacaktır. Forumun ev yapımı ilaçlar bölümüne bir göz gezdirmenizde fayda var, bir saksı için kimyasal bir şey kullanmayın.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2010, 13:40   #5
Yeni Üye

sulamadan olduğunu sanmıyorum . Çünkü rutin bir sulamam yok toprak ne zaman kurursa o zaman tahta karıştırıcıları saplayarak toprağa nemini ölçüyorum sulama zamanıda değişiyor yazın sık yeri geliyor 1 günde oluyor yeri geliyor 3 günde oluyor kışın 1 ayı bulduğu bile oluyor.dediğiniz gibi çok sık yer değişmedim soğuklar başlayınca içeri aldım don olayına karşı ve kaldılar en kısa zamanda tekrar dışarı çıkartıcam .saygılarımla

Eski 24-12-2010, 13:44   #6
Yeni Üye

bburası yeri değil biliyorum ama nerden bonzai saksısı bulabilirim bilgilendirirseniz sevinirim vermiş olduğunuz link bir arkadaşımızın kendi çalışması malesef benim buna ayıracak zamanım yok çalışma tempomdan dolayı bir ikiyere sordum 80-100 arası fiaya çektiler sanki altın kapladan **** altından yapılıyormuş gibi istanbulda oturuyorum gezmediğim fidanlık ve büyük mağzalar kalmadı diyebilirim

Eski 24-12-2010, 13:47   #7
Yeni Üye

teşekkürler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jeomeo Mesajı Göster
Kabuksuz salyangoz dediğiniz sümüklü böcek ise içtiğiniz bir kahvenin telvesini saksı üzerine dökmeniz onları uzak tutacaktır. Forumun ev yapımı ilaçlar bölümüne bir göz gezdirmenizde fayda var, bir saksı için kimyasal bir şey kullanmayın.
evet sümüklü böcek ama ben bunu dışarıdan geldiğini sanmıyorum sanki toprakta gibi geliyor bana eğer öyle ise yine kahve telvesi işe yararmı ...

Eski 24-12-2010, 21:16   #8
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Galeri: 21
biz sebze bahçelerinde salyangoz için bira kullanıyoruz. bir kovaya birayı döküp salyangozların yoğun olduğu yere koyarız. ertesi gün çevredeki tüm salyangozlar kovaya toplanır.

dermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2010, 21:43   #9
Ağaçsever

glacier_'s Avatar

Giriş Tarihi: 02-03-2010
Galeri: 3
Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi flatline Mesajı Göster
bburası yeri değil biliyorum ama nerden bonzai saksısı bulabilirim bilgilendirirseniz sevinirim vermiş olduğunuz link bir arkadaşımızın kendi çalışması malesef benim buna ayıracak zamanım yok çalışma tempomdan dolayı bir ikiyere sordum 80-100 arası fiaya çektiler sanki altın kapladan **** altından yapılıyormuş gibi istanbulda oturuyorum gezmediğim fidanlık ve büyük mağzalar kalmadı diyebilirim
iyi akşamlar kardeşim.istediğin bonsai saksısının boyutlarını şeklini ya da fotoğrafını yollayabilirmisin.elimd var bişiler uygun olursa ilgilenebilirim.

glacier_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2010, 21:52   #10
Ağaçsever

glacier_'s Avatar

iyi akşamlar arkadaşım. salyagozlarla ilgili bildikleriiz sınırlı görünüyor ve kimse cevap yazmak istemiyor gibi geldi bana... her neyse bildiğim kadarıyla salyangozlar ilk evrede çok sıkıntı doğurmazlar toprak altına inmalerinin nedeni havadaki ani değişimlerdir.ve doğal olarak eğer toprakta besin varsa kullanırlar yoksa hem su ihiyaçlarını gidermek hem de besin alabilmek için zelkovanızın köklerine bir saldırı yapabilirler.eğer toprağınız nemli ise çürüme ve sararma da hızla olacaktır...bir de şu dönem salyangozların yavru dönemi olduğundan toprak altında yavru bırakma telaşeleri başladı sanırsam eğer bitkiniz ilaç konusunda hassas değilse yani daha önce herhangi bir insektisitle ilaç yaptıysanız bir de subracide yi kullanmanızı önerebilirim. litreye 2 cc gibi bir miktar ayarlayıp toprağın üzerine çok az püskürtmeniz salyangozların toprak yüzüne çıkmasını sağlayacaktır...

NOT:subracide ağır kokulu bir ilaçtır maske kullanmanızı tavsiye ederim.zaten bu yüzden solucan dahil olmak üzere bir çok böcek toprak yüzeyine bu yüzden çıkar.

yardımcı olduysam ne mutlu bana.iyi geceler

Eski 25-12-2010, 01:25   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Alıntı:
Merhaba arkadaşlar yine ben atilla budefaki problemim şu zelkova türü ağacımın saksısından kabuksuz salyangoz çıkıyor her zaman değil 1-2 ay önce başladı 4-5 adet topladım asıl sorum şu şimdi bunun için bir ilaç varmı, birçok haşere ve böcekler için yazılar var ama salyangozla ilgili olanı bulamadım. İkinci sorumda şu bu canlı ağacımın köklerine zarar verebilirmi yaprak yediğini biliyorum ama kök yemeleri varmdır.Üçüncüsü ise yaprakları sararmaya başladı daha henüz dökülmeler gerçekleşmedi bu durum salyangozdan dolayı olabilirmi **** istanbulda 3-4 hafta önce ısı 8 dereceye düşmüştü don olabilir diye içeriye aldım , bu durumdan dolayıda olabilirmi .
Sizlerin engin bilgilerinizi ,düşüncelerinizi ve tecrübelerinizi almak istiyorum teşekkürler .
Zelkova bonsaisan'in da belirtigi gibi bir dis mekan agacidir ve yapragini doken bir agactir. Oralarda da kis oldugundan yapragini dokmus olmaliydi. Iceriye aldiginiz icin belki isidan otururu sararmis yapraklarini dokmuyordur.

Eger dusundugum gibi tek bir agactan soz ediyorsaniz, o agac uzerindeki kabuksuz salyangozlari(sumuklubocek) elinizle toplayip agacinizdan uzaklastirmak en saglikli yontemdir. Yuzlerce binlerce bocekten soz ediliyor ve elle toplamakla bas edilemiyorsa o zaman ilac kullanmayi dusunebilirsiniz. Genelde nemli ortamda ve geceleyin, salyangoz ve sumuklubocekler besin bulmak icin gizlendikleri yerden cikiyorlar. Bir iki gecede agaciniza dadanan bocekleri toplayabileceginizi dusunuyorum.
Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2010, 12:58   #12
Yeni Üye

teşekkürler

evet tek bir ağaçta zelkovada var bu durum sümüklü böcek bende zaten tek tek topluyorum 1-2 ay içinde 4 tane buldum ve ufaklardı en fazla 2 cm kadardı düşüncem toprak altında yumurta kalması ve uygun koşulda çıkması ve köklere zarar vermesi idi korkum bu idi .
kükürt de işe yarar mı desem bu arada sulama işini toprak kuruduğunda yapıyorum şu tahta çay karıştırıcılarını toprağın 2-3 cm içine batırarak yapıyorum eğer nemli ise su vermiyorum kuru ise 1-2 gün daha bekleyip öyle veriyorum tabi bu durum 2 günle başlayıp 1 ay bulduğu zamanda oluyor yaz kış olarak söylüyorum .

Eski 25-12-2010, 13:51   #13
Yeni Üye

saksı hakkında

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi glacier_ Mesajı Göster
iyi akşamlar kardeşim.istediğin bonsai saksısının boyutlarını şeklini ya da fotoğrafını yollayabilirmisin.elimd var bişiler uygun olursa ilgilenebilirim.
30-35 cm'lik saksı elinizde mevcutsa şekli farketmez oval **** dikdörtgen ve fiayatıda uygun olursa talip olabilirim resimlerinide eklerseniz sevinirim

Eski 25-12-2010, 19:40   #14
Ağaçsever

glacier_'s Avatar

Red face

Alıntı:
30-35 cm'lik saksı elinizde mevcutsa şekli farketmez oval **** dikdörtgen ve fiayatıda uygun olursa talip olabilirim resimlerinide eklerseniz sevinirim
iyi akşamlar.şu an elimde boyut olarak biraz daha küçükleri var.ama derinlik olarak derin istersen var elimde.ama istersen ithal saksı da getirte bilirim.sana bir resim gösteriyorum şimdi seçenekleri görmen açısından belki iyi bir seçim olacaktır.

bu resmi hollandada bonsai serasında çekmiştim )

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 101_1208.jpg (47.5 KB, 127 views)
Eski 25-12-2010, 21:19   #15
Yeni Üye

güzel saksılarış sağol ama derine ihtiyacım yok büyük saksıya ihtiyacım var malesef eğer getirme **** getirtme şansımız var ise ****** olabilir ama üçretinide bilmek gerek
eğer yine büyük rakkamlara çıkacak ise izmirde bulduğum bir çömlekçi bu işide yapıyormuş ama toptan satıyormuş küçük adetlerde satmıyor en az 50-60 adet olması gerektiğini belirtti parayı buna bağlarım her cm den olması içinde yazarım **** söylerim benim ömür boyunca saksı endişem kalmaz öyle değilmi .saygılarımla

Eski 27-12-2010, 18:49   #16
Ağaçsever

glacier_'s Avatar

Alıntı:
güzel saksılarış sağol ama derine ihtiyacım yok büyük saksıya ihtiyacım var malesef eğer getirme **** getirtme şansımız var ise ****** olabilir ama üçretinide bilmek gerek
eğer yine büyük rakkamlara çıkacak ise izmirde bulduğum bir çömlekçi bu işide yapıyormuş ama toptan satıyormuş küçük adetlerde satmıyor en az 50-60 adet olması gerektiğini belirtti parayı buna bağlarım her cm den olması içinde yazarım **** söylerim benim ömür boyunca saksı endişem kalmaz öyle değilmi .saygılarımla
evet kesinlikle doğru söylüyorsun.fiyatlar ortalama 50 liradan başlıyor.yaklaşık35-45 cm arası saksılar.büyük ve fazla derin de değil.yine depoya bakıp sana daha sonra dönüş yaparım.eğer ilgilenirsen adresi yollarsın bi şekilde hallederiz kardeşim )

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024