agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-01-2010, 20:56   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2009
ulmus yaprak döken bir tür müdür?

merhabalar 15 gündür baktığım ulmus parvifolia türü bonsaim yapraklarını üstünde iki adet kalana kadar döktü. bana geldiğinde kökler tüm toprağı tüketmişti, ben de buradan edindiğim bilgilerle toprağını değiştirdim. sulamasına falan da dikkat ediyorum.

bonsaimin yapraklarını dökmesindeki nedeni uyku dönemine girmesine bağlıyorum (ya da öyle umuyorum). çünkü çiçekçide iç mekanda, sıcak ortamda olduğu için uyku dönemine giremediğini düşünüyorum. ben de iç mekan da ama soğuk olan bir odada bakıyorum. direk güneşe maruz kalmıyor ama aydınlık bir ortamda. fakat ulmusun bakımının iç mekanda mı yoksa dış mekanda mı olduğu konusundaki şüphelerimden dolayı sizlere danışmak istedim. cevaplarsanız sevinirim. sevgiler...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg bonsai 001_700x525.jpg (28.3 KB, 200 views)
Dosya Türü: jpg bonsai 003_394x525.jpg (23.4 KB, 198 views)
Dosya Türü: jpg bonsaim051_700x525.jpg (41.9 KB, 196 views)
olgunatamer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2010, 21:40   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2009
Galeri: 43
Ulmus dış mekan bitkisidir ve yaprak döker.

köknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2010, 22:19   #3
Yeni Üye

sayın köknar teşekkür ederim. peki bakımı ve yeri ile ilgili doğru bir yolda mıyım. bir de budamayı hangi tarihte yapmalıyım. her tarihte yapılabilir gibi şeyler okudum fakat uyku dönemindeki bir bitki budanabilir mi?

Eski 31-01-2010, 00:57   #4
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
ulmusunuz eğer yaprakları yeşil şekilde döküldü ise bu öenmli eğer sarıya calan bir yeşil alıp birden değilde kısım kıısm döküldü ise bu uykuya hazırladığıdır.

Ulmus parvifolia Yani çin karaağaçı suptopik **** tropik olarak nitelendirile bilir.

Sıcak ilklimlerde yeşil soğuk iklimlerde yaparak dökerek yaşamıan devam eder.

Ulmuslarda budama yeni sürügnler oluştukdan sonra yapılmalı .Çok derin budamalar ise uyku döneminde.
Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2010, 21:19   #5
Yeni Üye

Orçun bey bilgi için teşekkür ederim. yeşilken birden döküldü bu durumda ne yapmalıyım. ağacım ölüyor mu?

Eski 31-01-2010, 21:31   #6
Ağaç Dostu

Sanırım ani ortam değişikliği yüzünden oluyor o durum.

Eski 01-02-2010, 10:15   #7
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
NOrmal aşrtlarda bir anda bir yaprak dökülmesi olmaz.
YEr değişkliğide bu konuda etkili olmaz .
Ağacın üz<erinde yeşil halde duran yapraklar rengini hafif matlaştırarak bir anda kurudular ise bu ağaçda kök sistemine bağlı bir sorun olduğunu gösterir.

BU gibi durumlarda kök sistemine müdehale etmeniz sulamalarda dikkatli olmanız gerekir bu tür sancılı dönemlerde ağaç aşısı su istemez.

Malesef orada olmadığım ve ağacı tam olarak inceliyemediğim için ne söylesem zor.

BU konuda Ankadara bulunan bir deneyimli bonsai dostu ile kontak kurunuz.

ANkadara bu konuda Nail bey var sitemizin aktif olmasada üyelerinden.
Kendisini ankadar atölye çalışmaları konu başlıklı kısımdan bularak mesaj atınız.

Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2010, 17:32   #8
Yeni Üye

teşekkürler orçun bey. aslında ağaç bana geldiğinde toprak suyu neredeyse hiç süzmüyordu. sizin bir arkadaşa toprak değişikliğini anlattığınız mesajınızı okuyup ona göre toprağını değiştirdim. 2 ölçek torf ve bir ölçek akvaryum kumu kullandım şimdi direnaj konusunda bir problem yok. köklerinide 1/3 oranında budadım. acaba bu işeri doğru mu yaptım bilmiyorum.(gerçi birebir uyguladım) bunları yaptıktan sonra 4 gün gibi bir süreçte yapraklar döküldü. aslında ben izmir karşıyakalıyım ama malum öğrencilik yüzünden ankaradayım. keşke orda olsam sizin yardımınızı almak beni çok mutlu ederdi. yine de teşekkürler. izmirde olduğum bir dönem siz de yardımcı olursanız fidandan bir bonsai yapmayı çok isterim. bir çok sitede ve burada bonsai dostlarına yardımlarınızı esirgemediğiniz için teşekkürler... saygılar...

Eski 01-02-2010, 18:34   #9
Ağaç Dostu

Sayın Bonsaisan, yer değişikliği ağaçta yaprak dökülmesine etkili değil midir?

Eski 23-01-2011, 19:44   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-12-2010
Olgunatamer ; Ben 1 senedir bonsai ile ilgileniyorum... Ulmus Bonsai niz eger sağlıklıyken yaprakları sararıp aniden dökülmeye başladıysa 1. si Fazla su vermeden kök çürümesi !!!... 2. de Köklerin çok uzayıp birbirine karışmasından olabilir...!!! Çünkü benim Ulmusumda da ayni sorunu yaşadım bundan kısa süre önce ve Bonsai Agaçlarıyla 3 - 4 senedir ilgilenen bir arkadaşım yardımcı oldu ve köklerin birbirine karışması ( beyin yumagı ya da tarzı ) dedikleri sorundan olabilir...
[***] Tabiii bunu benden daha iyi bilen, daha iyi deneyimi olup uzun süredir ilgilenen ya da bu işle benden daha fazla anlayan birine danışmanızı da tavsiye ederim yazdıklarımı denemeden [***] (Burda size bilgi veren Bonsaisan arkadaşımıza bu sorunuda danışabilirsiniz deneyimli biri olarak) !!! Bu sadece bendeki sorundu... Genelde büyük marketlerden hazır satın alınan Bonsailerde bu sorunlar olur... Sizin sorununuz farklı olabilir... Kolay gelsin

Beltram Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2011, 21:16   #11
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi köknar Mesajı Göster
Sayın Bonsaisan, yer değişikliği ağaçta yaprak dökülmesine etkili değil midir?
Ulmuslarda, özellikle yaprak küçültmesi yapılmış ve bonsai saksısına alınmış olanlarda, ortam ısısının ve neminin değişmesi hızlı bir şekilde ağacı etkiliyor. Hemen 5-10 yaprak sararıp dökülüyor. Ortam değişikliğinden kasıt 25 derece %50 nemli bir yerden alıp 3 derece %90 nemli bire yere almak gibi ani ve büyük bir değişiklik değilse, dökülen yaprak sayısı çok fazla olmadan yeni yapraklar açabiliyorlar.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024