agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen the_mc

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-12-2010, 23:43   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2007
çam, toprak üstünde pamuğa benzer oluşumlar

Merhaba arkadaşlar adım atilla yine sizlerden yardım isteyecem.Konu yine çam ağacım bugün farkettim ağacımın,toprak üstünde (toprak üst katmanında yosun mevcut) pamuğa benzeroluşumlar var ilkbaharda kavak ağaçlarının bıraktıkları polenleri andırıyor o şekilde ve bu pamuksu bunun içinde nokta gibi duran beyaz noktacıklar var bunlar hareket etmiyor o yüzden bit **** parazit diyemiyorum toprağı kaldırıp biraz alt tarafa bakayım dedim biliyorum çam ve türevleri kendilerinin oluşturdukları bir bakteri yatakları var ama bendeki en azından orta kısım bembeyaz kar gibi çamda bir anormallik yok iğneler sağlam ve biraz iğne yapraklarını döktü ben bunu büyümeye yorumladım . Ama sonuç olarak ne olduğunu kestiremedim , 2 haftadan beri su vermiyorum toprak hala nemli sulamam rutin değil toprak kurur sonra veririm suyu üzerinde tomurcuklarda var bu arada .
geçen gün dal kırılması şimdi ise bu bakalım daha neler bekliyor beni cevaplarınızı ve yardımlarınızı dört gözle bekliyorum .

flatline Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2010, 00:10   #2
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Fotoğraf eklerseniz daha doğru bilgi verilebilir ama söyledikleriniz doğrultusunda küf veya kireç olabileceğini düşünüyorum. Mikoriza toprak üstünde oluşmuyor. Toprak içerisinde köklere yapışık şekilde yaşıyor ve uzun süre toprak değişimi yapılmadığında dediğiniz gibi kar kadar beyaz olabiliyor.

Toprağınıza kışın pek su vermenize zaten gerek yok, tabi yeterince yağış alıyorsa. Toprağın üzerine yağmur/çiğ yağmamasına rağmen 2 haftadır ıslak ise kök çürümesi tehlikesine dikkat etmeniz gerekiyor.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2010, 09:23   #3
Ağaçsever

bragfor's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2008
neme bağlı mantar miseli oluşumları olmalı. üst toprağı karıştırarak havadar bir ortam sağlayın bitkinize aşırı su vermeyin. şayet saksıda ve altında tabağı varsa alttan sulama yapın.

bragfor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2010, 13:06   #4
Yeni Üye

teşekkürler

verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler . Bu mantar hastalığı için peki ilaç var mı varsa isimleri nelerdir , heryerde bulabilirmiyim .

Eski 15-12-2010, 13:08   #5
Yeni Üye

ayrıca toprağı değiştirmem sorunu çözrmi saksı bulabilirsemde saksı değişimi yaparak ve bol su ile kökleri topraktan arındırarak yapsam olurmu gerçi bu defa köklerin üretmiş olduğu bakteri kültürünüde düşünmek gerek cevaplarınızı bekliyorum .

Eski 15-12-2010, 16:10   #6
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Çamların kökleri hiçbir zaman yıkanmaz. Genellikle bu bir süre sonra kuruma ile sonuçlanır.

Mantar için sanırım bir iki ev yapımı ilaç tarifi var, ilgili başlıktan okumanızı tavsiye ederim.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2010, 02:10   #7
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
birde ek olarak arkadaşlar tırtılları engellemek için çamların üstüne bir çeşit beyaz organizmayı koyuyorlar sanırım mantar miseli. tırtıllar bu mantar miselleri yüzünden çama koza öremiyor ölüyorlar.

arkadaşın toprak üstündeki oluşum mantar. toprak değişimi yapmalısın ve az su vermelisin. birde topragı değiştirdikten sonra toprak yüzeyini odun külü koy ince bir katman olsun. tamamen kaplamışı kurtarmaz ama dediğim şekilde topragı degiştirdikten sonra külü koyarsan mantarın gelişmesini yavaşlatırsın.

ahmar beğendi.
the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2010, 09:23   #8
Yeni Üye

teşekkürler

vediğiniz değerli bilgiler için teşekkürler madem toprak değişimi şart o zaman saksıyıda değiştireyim diyorum ama saksı bulma şansım yok gibi o kadar aramama rağmen bir türlü bulamadım istanbulda oturuyorum ne büyük alış veriş yerelerinde nede seracılarda var yardımcı olursanız sevinirim birde şuandaki bonzainin üstünde farklı yosun türü var ve o kurumaya başlamış rengi kahverengiye dönmüş bunlarda bu pamuğumsu oluşmayı yapabilirmi . Birde toprağa lav taşı kırığı konulabilirmi lav taşları demir bakımından çok zengiller akvaryumda bitki yetiştirmek için tabana serilen bir taş ve içerisindede bol biktarda mineralde mevcut soru şu bunu direkt olarak toprağa kullanırsam kökleri yakma şansı varmı ...teşekkürler

Eski 18-12-2010, 15:39   #9
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın flatline
Öncelikle ağaçınızın fotoğrafını foruma ekleyiniz.
Bu sayede ağaçın türünü görebileçeğimzi gibi aynı zamanda sorun olarak gördüğünüz oluşumuda görme şansımız olur.

Size tedavi ve bakımı konusunda daha doğru bilgiler verebiliriz.

Saksı konusuna gelince aşağıda ki link tıklayın.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=21820

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2010, 13:42   #10
Yeni Üye

resim bu

topraktaki pamuk oluşum bu durumu kükürt yok edebilirmi

Eski 25-12-2010, 13:44   #11
Yeni Üye

teşekkürler

resim bu

Eski 25-12-2010, 13:45   #12
Yeni Üye

resim eklenmiyor ayrı bir başlıkta açtım bu bölümde tedaviler de

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024