agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-09-2007, 19:05   #1
doğacı

antikressam's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2007
Galeri: 81
ulmus glabra (karaağaç) hastalık

merhaba bonsai severler.........

benim bir karaağaç bonsaim var ne yazık bu ani bir şekilde yapraklarda sararma oluşuyor......
Bir kaç gün önce sulamayı unuttum ve topragı kuru kalmış ve bitki tüm gün güneş etkisinde oldugundan yapraklar sararmalar meydana gelmeye başladı ve bu gittikçe artıyor. Ama aynı zamanda tomurcuk vermeye devam ediyor..

Oluşan küçük yapraklardada sararmalar oluşuyor..
sorun yerimi.......
sulsmsdan mı......
toprak üstü yosunla kaplı mantar olabilir mi.....
her gün kotüye gidiyor
sizlerden yardım bekliyorum.......
ilginiz için teşekkürler...

Düzenleyen antikressam : 26-09-2007 saat 19:39 Neden: yazı ekleme
antikressam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2007, 20:38   #2
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın antikressam.

Ağaçınızı direk güneş ışınına maruz bırakmaın en direk ışık almalı ayrıca ani hava değişimi hava akımı gibi durmlardan biraz etkilene bilir.

Normalde yer değiştirmelrde ulmuslar
yapraklarını sarartır ve düşürüler.

Bu arda toprak yosunlu olabilir.BU normal yanlız aşırı sulamdan kaçınmanız gerekir.
Yani toprak çatlayana kadar kurumamalı ama elinizle dokunduğunuzdada ıslaklık hissedilmemeldir.
Yani bu 2 siin oradasın olduğunda sulama yapmalısınız.
Saygılarımla.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2007, 21:05   #3
doğacı

antikressam's Avatar

Merhaba...

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim...

Şu an ben Ankara' dayım ve havaların ani değişimi yani soĞumasıd a etki etmiş olabilir mi?

ben her sabah su koyuyorum ... tToprağı tam doygun hale getiriyorum, ama akşama toprak kuruyor, bu da topragın çok fazla geçirgen olmasından mı kaynaklanır, bu durum normal mi?

İlk mesajımda okuduğunuz unsurlar sonunda bu bitki düzelir mi ?
Nasıl bir çözüm önerirsiniz, şu anki aşamada neler yapmalıyım, nasıl bir yol izlemeliyim?
Kendi haline bırakıp aynı şekilde bakmalı mıyım yerini mi değiştirmeliyim ?
Yerini değiştirdiğimde daha fazla sararma ve dökülme oluyor, ama zamanla yeni yerine alışabilir mi?
yeni tomurcuk açması hayatta kalma cabası göstergesi sanırım bu bir iç mekan bitkisi sanırım kışın ev içinde normal sıcaklıkta yapraklarını tamamen döker mi uyku dönemine girer mi....

Eski 27-09-2007, 13:22   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Antikaressam iyi gunler, simdi oralara sonbahar gelmistir. Yapragini doken agaclar yapraklarinin rengini yesilden, sari, turuncu ve kizila cevirip bir bir o yapraklari dokecektir.
Karaagaclar da yapragini doken agaclardir( bazi iklim kosullarinda cin karaagaclari yapraklarinin bir kismini dokmiyebilir) sizin karaagacizdaki yaprak sararmasi da mevsimden olabilir diye dusunuyorum. Karaagaclar dis mekan bitkileridirler. Ic mekanda saglikli ve uzun bir yasam surdurebileceklerini sanmiyorum. Imkaniniz varsa karaagaciniza disarda bir yer hazirlayin, evinizin bir kosesini suslemesi icin onu iki uc gunlugune iceri alabilirsiniz sonra tekrar disari cikarmaniz gerekir.
Ankaranin kislari sert geciyorsa belki onu dondan korumaniz gerekebilir.
Melbourne da kislar 3-4 dereceye kadar dusuyor ve dis mekan bonsaileri bu soguktan etkilenmiyor.
Bonsainizle guzel bir kis gecirmenizi dilerim.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2007, 19:40   #5
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
pardon ali bey bana daha önceden ulmusların (karaağaçların) iç mekan ağaçları olduğu **** kışın ev içerisinde bkılabileceği söylendi. Ama eğer bunlar dış mekan ağaçları ise mutlaka mevsimi yaşamaları lazım bu durumda onları dışarıda bakmalıyız peki aşırı soğuk olursa saksılarınında ufaklığını göz önüne alırsak köklerin zarar görmemesi için ne yapabiliriz.

Aytaç Eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2007, 08:45   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Herkese merhaba,
Bonsailerde kış koruması için ben birkaç ağacımı birden içine alabilecek strafordan (çok iyi bir yalıtım malzemesidir) bir kutu hazırlıyorum (ancak yapıştırma için ağaç tutkalı kullanmak gerek, başka yapıştırıcılar straforu eritebiliyor) ve bonsaileri alttan ilk dallarına kadar funda toprağına gönüyorum. Burada kışın kök çürümelerinin önlenmesi için ağaçların toprağının aşırı ıslak olmasına ve funda toprağının da ağaçların toprağındaki suyu çekmemesi için de hafifçe nemlendirilmiş olmamasına dikkat etmek gerekiyor. Kış boyunca ağaçların topraklarının kuruyup kurumadığını kontrol edip, kurumuşsa yeniden toprağını hafifçe nemlendirmek gerekiyor. Bu şekilde kışın ağaçlarımın köklerinin ve saksılarındaki suyun donmasını engelliyorum.

Düzenleyen memet : 23-01-2009 saat 19:25
Nail Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2007, 15:24   #7
Ağaç Dostu

picea pungens, Iyi gunler yalniz sen degil bircok kisi bonsailere icmekanda bakilmazsa yasiyamiyacaklarini dusunur. Oysa bu dogru degildir ic mekandaki bonsailer hizla yasamini bitirir(burda bahsedilen ic mekan normal bir evdeki odadir. Bitki yetistirilen cam evler de ic mekandir ve orda bonsai yetistirilebilir.)
Nedeni ise disardaki sartlara uyum saglayip yasiyan bir agac, bir oda icerisinde yasamiya zorlaninca ve oda icerisinde, gerekli nemi havayi ve isigi bulamayinca sagligini yitiririr.

Karaagaclar dis mekan bitkisidir(Cin karaagaci da bunlar icerisindedir). kis mevsimini yasamalari gerekir. Yapragini dokmesi gerekir. Dis mekan bitkilerini Kis gunlerinde soguk, sifirin altina dusuyorsa agaclari korumak gerekiyor. korunma altina alinmazlarsa sig saksidaki kokler ve dallar olumsuz etkilenecek ve bu da agacin olumune neden olabilir. Bunlari da onlemek icin, sayin Ulmusun (Ulmus aramiza hos geldin, bu mesajdan sonra bonsai golgesinde sohbete geliyorum) onerilerini uygulayabilirsiniz.

Ya da bonsailerinizi tahta bir kutu icerisine koyup, saksilari ve govdenin bir kismini ortecek sekilde, camlar altindan topliyacaginiz kuru cam yapraklari ile doldurabilirsiniz bu islem de agacinizi soguktan koruyacaktir. Bunlari yapma imkaniniz yoksa, ust kismi acik kalacak sekilde, agacinizi renksiz temiz bir plastik ile sarabilirsiniz(agaciniz bonsai saksisinda ise saksi soguktan catlayip kirilabilir o yuzden plastikten once saksiyi gazeteler ile sararsaniz bu riski azaltirsiniz) Dondurucu soguk ruzgarlara dikkat ediniz boyle ruzgarlardan agaclariniz hemen olumsuz etkilenir ozellikle aciktaki dallar bu ruzgardan kuruyabilir. Nasil olsa kistir deyip agacinizi susuz birakmayiniz belli araliklarla kontrol edip su istiyorsa sulayiniz.
Kolay gelsin.

Eski 28-09-2007, 20:20   #8
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
Teşekkürler ali bey, ne yapmam gerektiğini biliyorum artık bende kendi yöremdeki dondan korunma biçimini kullanacağım.elimdeki 4 bonsai'yi bu şekilde kurtarırsam bakara biçim verme ve budama ile sizlerin başını bir miktar ağırtacağım

Aytaç Eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 11:22   #9
doğacı

antikressam's Avatar

merhaba ali h. ali bey.....

ilginiz için teşekkürler...

ağaçımın hastalıgını yazdığımdan bu yana gelişme kaydetti

şuanda tekrar sanki ilkbahar gibi her tarafından tomurcuklandı ve yaprak açmaya devam ediyor buda havaların sıcak gitmesinden mi kaynaklanıyor olabilir mi ben bu yazdıklarınızı okdum ve bu söylediklerinizi tam olarak havalar sogudugunda mı yapmalıyım birde bonzaim suan ev içinde ne zaman dışarı çıkarmalıyım birde bonsai rüzgardan korunaklı bir yerdemi olmalı dışarda...

Eski 02-10-2007, 14:05   #10
Ağaç Dostu

Su an agaciniz kararsiz bir durumda, disarda olsa gun kisalmasi ve havalarin sogumasi onu uyarip buyumesini yavaslatacak ve dogal olarak yapraklarini dokup uyku donemine girecekti. Ic mekanda oldugu icin, agac bir taraftan yapraklarini doktu diger taraftan da yeni filizler atip buyumesini surdurmeye calisiyor. Agacinizi surekli ic mekanda tutarsaniz, bu durum iki ,uc yil devam eder sonra kosullar ne olursa olsun tum yapraklarini dokup dinlenmeye cekilir ve buyuk bir olasilikla bu dinlenmeden tekrar yasama donemez. Yani dis mekan bitkilerini ic mekanda tutmakla onlarin sagligi ve yasami ile oynuyorsunuz.

Su an an azindan agacinin yapraklarinin olgunlasmasini bekleyin, sonra onu disari alabilirsiniz. soguk, soguk ruzgar ve dondan onu mutlaka korumalisiniz.
Kolay gelsin.

Eski 06-10-2007, 21:48   #11
doğacı

antikressam's Avatar

merhaba ali bey

ağaçımın dışarıda ne kadar kalması gerekir uyku donemi ağaçtan ağaca değişir mi.

cok soğuklar başlamadan dışarı cıkarsam ve 1 ay süre dışarda durması yetermi bunu şunun için soruyorum evimin balkonu cok rüzgar alıyor gündüzde tüm gün güneş alıyor bitkiyi olumsuz etkilemesinden anı bir soka girmesi veya ölmesinden endişe duyuyorum

birde bende ficus türlerinden var bu ağaç iç mi dış mekan mı bunu ne yapmam gerekir.
ii geceler........
saygılarımla.........

Eski 06-10-2007, 22:19   #12
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın antikresssam
Ficuslar yani kağuçuk ağaçları, ki bunların bir türü olan incir yani, yemiş ağacı Ege bölgesine has yapısı ile tanınır.

Ficusların en belirgin özelliği, dal ya da sürgün kesiklerinde beyaz bir sıvı salgılamalarıdır.

Genelde ülkemizde ficus natasha veya ficus benjamin olarak çok satılan türleri ile bonsaide en çok raslanılan türü ficus retusadır.

Her koşulda bu ağaçlar tropik ağaçlar olup, en iyi ortam şartları olarak 18 derecelik sıcaklıklarda veya 25 derecelik sıcaklıklarda gelişim gösterirler. Bu ağaçların bir diğer özeliği, toprakları kurumaya yakın olduğunda sulanmalarıdır.
Bu yüzden ficuslar iç mekan bonsaileridir.

Gelelim karağaçınıza karaağaç yani "ulmus" bizim ülkemizdede bulunan özelikle karadeniz bölgesinde sık raslanan bir türdür.

Lakin ithal olarak ülkemize gelen bonsai karağaçlar, ULMUS PARVİFOLİA Çin kökenli bir tür olup, genelde soğuk ev bitkileri orlak nitelendirilirler.

Yani kışın biraz uyumalarında fayda vardır.
Ama , don olma ihtimali olan yerlerde bulunmamaları gerekir. Isının 5 derecenin altına düşütüğü yerlerde, ağaç sorun yaşayacakdır.
5 derecelik bir ısıda ağaç yapraklarını döker ve bir daha ki bahar ayına kdar uyuyabilir. Ama bunun aksi olan durumlarda ısı düşmesi ağaçı sarsacakdır.

BU yüzden tavsiyem, Ankara gibi sert kışları olan bir şehrimzde bakılacaksa, ağacı evinizin en serin olan yerinde uykuya yatırabilirsiniz, ama balkonu tavsiye etmiyorum.

Isı 5 derecenin altına düşmesin, 10 derece gibi bir ısı yeterli olacakdır ağacın uyuması için. Özelikle genç ağaçlarda.

Bu dönemde ağaç gübre vermeniz bir şey ifade etmez, eğer uyutacaksanız. Aktif tutmayı düşünüyorsanız ağaca 1 ayda bir gübre verebilirsiniz kış aylarında.
Onun dışında ilk baharla beraber her 15 günde bir sıvı gübre ile takviye yaparak ağacın gelişmesine yardımcıı olursunuz.
Kışın uykuda olan ağacınızın toprağı kuruduğu zaman sulanması faydalı olur.

Saygılarımla

Eski 09-10-2007, 19:56   #13
doğacı

antikressam's Avatar

Sayın bonsaisan
ilk başta ilginiz için teşekkür ederim.

10 derece uyuması için yeter demişsiniz 10 derece sıcaklıkta vejetasyon yeniden başlamaz mı

bitkilerin 10 decede vejetasyon dönemleri başlar bonsailerde farklılık gösterir mi

bitki uyku döneminde direk güneş görmeli mi cam önündemi olmalı yoksa oda içersin de herhangi bir yer farkeder mi

Eski 09-10-2007, 22:25   #14
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın antikressam

Yukarıda belirtiğim 10 dereçelik sıcaklık "ULMUS PARVİFOLİA" için geçerlidir.
Ve benim kafamdan oluşturduğum bir bilgi olmayım bu ağaç için geçen bilgidir.
Ulmus yani karağaç ki ülkemizdede bulunduğunu ve yayılım gösterdiği bir bölgemizide belirtim ve bu bölgemizde ki iklim koşularıda zaten bilinmekde.

Diğer bir sorunuz olan direk ışık görmelimi çam öünde olalımsı sorusunun karşılığı olarak.

Aşağıda ki link tıklayın ve sayfanın en alt kısmına kadarki fotoğrafları inceleyin.
http://www.yamadori-bonsai.info/Putz_Galerie.html
BU sayın forum arkadaşım Wolfgang Putz'un Kendi evindeki bonsai bahçesine ait fotğraflardır.Bu fotğraflarda kış aylarında Avusturyada ağaçların nasıl durduğuna dair bir kaç kare bulaçaksınız.BU ağaçların çoğu dış mekan bonsailerden oluşmaktadır.
Ayrıca foto galerinize eklemiş olduğunuz bonsai fotolarıda yine kendisine ait koleksiyondan örneklerdir.

Saygılarımla.

Eski 11-10-2007, 15:30   #15
doğacı

antikressam's Avatar

sizlere bahsettiğim ulmusum
yapraklarını tekrar açtı ve şuanda bu durumda....
üzerinde bir budama yapmalımıyım birde resimlere baktığınızda farketebilirsiniz benim bu ağaçınım gövdesi yapraklarla kapalı ve bu dalları budamalımıyım .
gördüğüm bonsailerin bir çoğunda gövde tepe taçına kadar gözüküyor...
budamam uyku öncesi bir şok oluştururmu..
sizlerce nasıl bir müdalede bulunmalıyım

http://img455.imageshack.us/img455/2...3552mm7.th.jpg

http://img512.imageshack.us/img512/4...3545pd5.th.jpg

http://img455.imageshack.us/img455/9...3538fh0.th.jpg

resimleri büyük görmek için üzerine tıklayın

Düzenleyen antikressam : 11-10-2007 saat 16:10
Eski 11-10-2007, 21:57   #16
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın antikressam

Ulmusunuz bir çin karaağaçı ve pek bol uzun sürgünleri var.
Ulmusları genelde 4 ila 6 yaprak ve ya gerekirse 8 yaprak geriden budayarak sık sürgün vermesini sağlaya bilirsiniz.

Size İzmirde ki bir bonsai dostumuz olana selçuk beyin ulmusunda yaptığımız bir budamaya ait linki sunayım.
Saygılarımla.

Karağaç budama

Ağaçınıza bu dönemde budama yapabilirsiniz bir sorun yok.Bonsai biirnçi kural doğru zamanda yapılan sık ve düzenli budama başarıya giden bir yoldur.

Saygılarımla.

Eski 12-10-2007, 17:17   #17
doğacı

antikressam's Avatar

merhaba bonsaisan iyi bayramlar........

ellerinize saglık çok güzel olmuş.

ben sizin kadar tecrübeli olmadığım için yanlış bir işlem yapıp bonsai mi kurutmak hayatına son vermek iste miyorum.

budamada şeki verirken bonsailerde pramitsi üçgen bir yapıyıda sağlamak gerekirmi görünümünün bozulmaması için benim bonsaime nasıl bir stil veya biçin önerebilirsiniz.

sizinde yaptığınız çalışmaların ve başarılarınızın devamını dilerim
saygılarımla antikressam

Eski 16-10-2007, 01:31   #18
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın antik ressam

İçinde bulunduğunuz kaygıları anlıyorum.Yanlış bir şey yapar isem ağaçımı kaybederim kaygısı siiz üzmesin doğru zamanda ve doğru şekilde yapılan bir uygulamada ağaçınız riske girmez aksine dahada iyiye gider.
Evet form konuusnda piramidal yani tam üçgen şekilden biraz daha farklı olrak eşkenar üçgenin dışında kenarlardan biri muhakkak diğerine oranlar daha uzun kalaçak şekilde bir bütünlük üzerine şeklinizi oluştuur iseniz çok daha dengeli bir görsel yapıya sahip olaçakdır ağaçınız.

Saygılarımla.

Eski 16-10-2007, 11:38   #19
doğacı

antikressam's Avatar

merhaba........

Sayın bonsaisan
biraz kestim yeterlimidir bilmiyorum
sizde resimlere bir bakınız sizcede yeterli olbilirmi

Resimlere bakmak için üzerine tıklayınız
http://img156.imageshack.us/img156/7...t149de0.th.jpg

http://img297.imageshack.us/img297/3...t155to8.th.jpg

Eski 16-10-2007, 13:02   #20
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın antikressam

Ben biraz sizn fotlara göre olması gerekn şekli çıkardım sağda ki kare gibi bir kesim yapabilirsiniz.

SOlda ki fotğrafdaki ok işareti ile ilgili kısımdaki dalı ağaşı alırsanız daha iyi olaçakdır.

SAygılarımla.
http://img156.imageshack.us/img156/2...clar001bv4.jpg

Eski 18-10-2007, 16:32   #21
doğacı

antikressam's Avatar

merhaba.......
sayın bonsaisan......

sizin önerilerinizi dikkate alarak ağaçımı bugün budadım..
dalıda geriye doğru cektim ve bence artık çalı görünümünü kaybetti ve ağaça benzeme yolunda sizinde yardımlarınızla çok sağolun...

şu aralar havaların sıcaklıkları devamlı değişmekte ve bende bu yüzden dışarı çıkarmaya korkuyorum ve bu ağaç sürekli hızlı bir şekilde tomurcuk veriyor bu durumda nasıl biryol izlemeliyim..
kendi halinemi bırakmalıyım

gübre olarak ne kullanabilirim bu aylarda gübrelemeye ihtiyaç varmıdır sizin tavsiye edebileceginiz bir gübre varmı
saygılarımla............
resimlere bakınca sizde beyenecekmısiniz bakalım.....??

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg S6003598.jpg (43.8 KB, 209 views)
Dosya Türü: jpg S6003599.jpg (91.4 KB, 208 views)
Dosya Türü: jpg S6003601.jpg (63.8 KB, 207 views)

Düzenleyen antikressam : 18-10-2007 saat 18:18
Eski 18-10-2007, 19:05   #22
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın antik ressam

Siizn adınıza çok sevindim.

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum.

Ulmuslar iç mekanda durdurkları süreçe gelişirler.

Uykuya yatırmayı düşünüryorsanız.Isının 10 derece alta düştüğü serin ve hafif loş bir ortama alarak dinlenmesini sağlaya bilirsiniz.

Normal şartlarda sürekli yeni sürügn ve tomurçuklar verirler.

Şİmdi eğer gübre verir ise niz tomurçuklar hızlanaçakdır.

Genelde derin yapılan budamalardan sonra ağaçlara gübre verilmesi uyugndur.
BU onların açılan yaraları kapatmasında onları teşvik edeçeği gibi gelişimlerininde düzenli olmasını ssağlar.

Şİmdi tavsiyem pyasada satılan yapraklı bitkiler için önerilen sıvı gübreler olabilir.

Yalız bu gübreyi ağaçın toprağı nemli iken uyuglayın torpak kuru olmamalı ve verilen ölçünün yarısını verin ayrıca kış ayların tüm iç mekan bitkilerde ayda bir gübreleme yapılması gerekir.

Yaz aylarında özelikle ilkbaharda 15 günde bir gübrelemeyi yapın.Ekim sonun kadar 15 günde bir yapılan gübrelemende sonra 1 ayda bir kış gübrelemesi yaprak nisan ayının başında tekrara 15 günde bir gübrelemeye geçin.

Bu ilkbaharda mart sonu gibi ağaçınızı saksısından çıkarın.

Saksı içinde dönüş olran köklerini budayın.
KÖK topunun altında kalan eski toprağı bir kanca ile temizleyin ve iyi drene edilmiş bir toprak karışımı ile ağaçınızı eski saksısına bir daha dikin.

Genç ulmuslarda 10 yaş altında ki ağaçlarda her yıl yada2 yılda bir yapılan torpak değişimi ve kök budaması ağaçınızın daha iyi gelişmesine ve sorunlar yaşamasına engel olaçakdır.

Kış aylarında ağaçı sık sık kesinlikle sulamayın.
Torpak nemi azaldığı zmana sulayın ve mümkünse sulama suyu şehir şebeke suyu yerine derin bir kuyadan çıkan tulunba suyu **** kuyu suyu olsun bu suyun içile bilir nitelikde olmasıda öenmlidir.

Satın aldığınız bu ağaçın en son nezaman saksısının değiştiğini bilemdiğiniz için hala daha risk bulunmakdadır.

Bu yüzden bu sene kesinlikle ağaçı yeni toprakla takviye etmeli ve dediğim gibi ilkbaharda kök budaması yapmalısınız.

Ağaçınızı üstden sulamaın fısfıslamayın.

Özelikle akşam üstü kesinlikle sulamayın mümkünse sabah saatlarında sulayın.

Saygılar.

Eski 19-10-2007, 17:25   #23
doğacı

antikressam's Avatar

sayın bonsaisan

<<Ağaçınızı üstden sulamaın fısfıslamayın.>> demişsiniz

ben ise hep bu şekilde sulsma yapıyordum
bir sakıncasını bilmiyordum

<<<<<sakıncalarını ögrenebilirmiyim >>>>

bu sadece bu aylar için falanmı yoksa bonsailerde yagmurlama sulama üsten fısfıslamak uygun değil mi
bende ağaçın nemli kalması için devamlı üsten suluyordum ama benim bitkim güney cepeye bakıyor güneşin doğuşundan aksamakadar güneş görüyor onu esas alarak yapıyordum

bu konuda yardımınızı bekliyorum
saygılarımla iyi akşamlar.....

Eski 19-10-2007, 20:11   #24
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın antikressam

Ağaçın nemli kalması için üsten sulanmasına gerk yoktur.

**** bulunduğu ortamın nemli kalması için buna gerek yoktur.

Şehir şebekesi ile ağaçın üstünden yapılan sulamada yapraklar üstünde kireç oluşaçakdır buda zaman içinde yaprak için faydası olmayan sonuçlar doğuraçakdır.

15 ila 30 cm arası bonsailerin daldırma yöntemi ile sulanması suyun toprağa eşitşekilde nufus etmesini sağlayarak toprağın tam olarak nemlenmesini sağlar.

Ayrıca bu şekilde su toprağa geçerken toprak içindeki biirkmiş olan gaz ve hava su ile yer değiştirir.

BU bir tür sirkülasyon sağlar.

Ayrıca ağaç üsütnde fısfıslama ile ayda bir kez de olsa yapılması ise bonsai yaprakları üzerinde biirkmiş olan tozların atılması için yararlı.

Üsten sulamada kaynaklanan bir sorun ise sürekli üsten sulanan ağaçların helele hele akşam saatleirnde yapılması sonuçu nem seven canlalaır için bir ortam oluşmaya başlar.Örnek unsu pamuksu pitler gibi....

Diğer bir problem ise yaprak sütünde kalan damlaçıklar o anda güneşin etkisi ile merçek görevi görmesi sonuçu yaprak yanıklarına yol acabilir.

Yaprak üstü sulamayı arada bir yaparsanız sorun yok malum yağmurlama tekniği olrak isimledireçeğimiz bu sulama şekli sık yapılmamalı.

Saygılarımla.

Eski 09-08-2010, 01:46   #25
Ağaçsever

ahmet_ex's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2010
sayın hocalarım ben forumdakı yazıları okudukca kafam karısmaya devam edıyor.
benım yasadıgım yorede kıslar eksı 30 dereceye kadar ınıyor bu sure kara kıs ondan sonrada eksı onlarda bu surede uc ay ondan sonra bır gun hava 3-5 derece obur gun yıne eksılerde.yanı yaz ayı en fazla ıkı uc ay bu sure ıcerısınde bıtkıyı dıs ortama koyarsam gunes ısınları etkılıyor yanı benım akcaagac yetıstırmem uygun olmayacakmı yanı sureklı kıs sartlarına uygun bonsaı mı yetıstırmek zorundayım?galıba bu ara bonsaıyle ılgılı cok yazı okuyorum bu karısıklıgın sebebı bu

ahmet_ex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2010, 01:52   #26
Ağaçsever

ahmet_ex's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2010
ben galıba karaagacla akcagacı karıstırdım ama ozellıklerı aynı gıbı duruoduılgısız yere yazdım ama henuz yenı uyeyım bu hatalarımı gormezden gelırsenız sevınırımhastalıksız sorunsuz bonsaı calısmalarınız olması dılegıyle

ahmet_ex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024