agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-09-2006, 13:11   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Narlarda pamuklu bit

Merhaba bunlar benim narlarımın bir grubu. Görüldüğü üzere dallarında yapraklarında (hatta saksıya bile bulaşmış) beyaz bişeyler var ne olduğunu anlayamadım. Önce böyle oluyor daha sonrada kuruyup ölüyor. Daha önce ikisini kaybettim geriye kalan on taneyi kurtarıyım bari ama nasıl.

nar.JPG

pamuk.JPG

murare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2006, 13:25   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Murare,

Bitki hastalıkları ve zararlıları için yardım hattı başlığındaki 18-19 ve 20. mesajları okuyunuz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2006, 14:26   #3
Ağaç Dostu

Ama ben hiç kurt **** solucan görmedim bitkilerimde. Ama yinede ben bi deneyim bakalım.
Teşekkür ederim bulalım bakalım bu yazlık beyaz yağı. İnşallah düzelir.
Başka şeylerde gelirse aklınıza yine yazın siz.

Eski 28-09-2006, 15:21   #4
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murare
Ama ben hiç kurt **** solucan görmedim bitkilerimde...
Murare kurt veya solucan değil pamuklu bit var bitkinizde. Bu yüzden o mesajları okuyunuz dedim.

Alıntı:
...Başka şeylerde gelirse aklınıza yine yazın siz.
Bu konu ile aklımıza gelenleri başka mesajlarda da yazmıştık, bir arama yaparsanız onları da okursunuz...

Eski 28-09-2006, 16:40   #5
Ağaç Dostu

Aslında daha önce taramıştım ve bir karışım bulmuştum soda ve suyla yapılıyodu yanlış hatırlamıyorsam ve birde sıvı yağ katılıyodu. Ama işe yaramadı sadece bazı yapraklar siyahlaştı. Ama ölmediler çok şükür.
Bit de görmedim diye saçma bişey demiycem elbette:P. Sağolun ben bi deneyim dönerim size.

Eski 28-09-2006, 17:39   #6
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Hangi ilacın hangi hastalığa verildiğini de iyice emin olarak uygulayın. Karışımı doğru hazırlayın, bütün kurallara dikkat edin.

Eski 28-09-2006, 21:50   #7
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
Unlu bit

Alıntı:
Merhaba bunlar benim narlarımın bir grubu. Görüldüğü üzere dallarında yapraklarında (hatta saksıya bile bulaşmış) beyaz bişeyler var ne olduğunu anlayamadım. Önce böyle oluyor daha sonrada kuruyup ölüyor. Daha önce ikisini kaybettim geriye kalan on taneyi kurtarıyım bari ama nasıl.
Evet Mine Hanım'ın yazdığı linkteki tavsiye aynen geçerlidir. Yazlık beyaz yağ çok çevre dostu almakla beraber, unlu bitin ileri safhalarında, böceğin salgıladığı unsu maddeler ilacın nüfusunu zorlaştırmakta, dolayısıyla etkinlik düşmektedir. Sizin bitkinizde epeyce ilerlemiş görünüyor. Yazlık beyaz yağlar oldukça ucuzdur. Bir deneyin derim, etkisini göremezseniz o zaman daha etkili ancak daha zehirli ilaçlar tavsiye edebilirim. Unlu bit sorunu olan yerlerde bu kadar beklememek gerekir. Böcek görülür görülmez mücadele edilirse sorun daha kolay aşılır.

İlacın kullanımını tekrarlamayayım, Mine Hanım'ın verdiği linkte yazıyor. Önce tek bitkinin tek yaprağında bir deneyin, birkaç saat sonra yaprakta anormallik (sararma, kızarma, yanıklık vs) ortaya çıkmazsa tüm bitkiye uygulayın.

fmt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2006, 09:34   #8
Ağaç Dostu

Yardım ve uyarılarınız için teşekkür ederim.

Eski 18-11-2006, 12:03   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-06-2006
cüce nar

Ankara'dan üç adet cüce nar aldim. Bir süre çok güneş almayan fakat açık balkonda tuttum hiç budama yapmadım sadece daha büyük bir saksıya aldım yavrucakları. Bir kaç ay gayet güzel yemyeşil yaprakları ile sağlıklı görünüyorlardı. Aslında ikisi gayet guzel çiçek açıyor. Birinde yapraklar yeşil lakin digerlerine göre daha geç çiçek açtı. Fakat diğer ikisinde yapraklarda sararma ve dökülme var. Hala çiçek açmaya devam diyorlar ve meyva da veriyorlar. Bu durum normal midir? Cüce nar yaprak döker mi? Kapalı balkona aldıktan sonra bu olaylar başladı. Yaprakların uzerinde toz benzeri bir şey var yıkadığımda bunlar gidiyor sonra tekrar oluşuyor. Hastalık etkeni gibi gorünmedi bana. Sadece toz gibi. Yarın tekrar yıkayacağım bakalım duracak mı?

banzay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2006, 12:08   #10
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Mantar olabilir mi acaba, uzmanlarımıza danışmak lazım.

(Yapraklarından numune alıp ziraatçilere sorabilirsin. Gerekiyorsa oradan ilaçta alırsın.)

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2006, 11:09   #11
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Banzay yapraklarda beyaz toz dediğiniz oluşumu yıkamadan önce makro resimleyin bir bakalım.

Eski 19-11-2006, 22:33   #12
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Evet bence de yıkamadan önce bir yakın çekilmiş resim görelim.

Eski 20-11-2006, 23:50   #13
Ağaçsever

süs narı

Resimleri çektim fakat bilgisayara aktarmakta zorlanıyorum. Maalesef bilgisayarım biraz eski model. Fotoğraf makinası ise yeni. Aralarında şiddetli geçimsizlik var. Başka bilgisayar bulup aktarmayı düşünüyorum. Yakın zamanda süs narları ve elimdeki ağaçlarla ilgili fotoğraf göndereceğim inşallah. Bu ağaçlardan bonsai olup olmayacağı konusunda bana yardım ederseniz çok sevinirim.

Eski 21-11-2006, 22:22   #14
Ağaçsever

süs narı

Merhabalar. Aşağıya çektiğim bazı fotoğrafları ekledim. Umarım fotoğrafların boyutları konusunda bir hata yapmamışımdır. Kaç fotoğraf göderebileceğimi bilemediğimden mümkün olduğu kadar az sayıda ekledim. Yapraklarda once kızıl bir renk sonra da sararmaoluştu. Uzerinde tozgibi bir madde var. Püskürtme suyunun kireci de olabilir. Bitkilerdeki sararma kapalı balkona aldığım için de olabilir(Sararma açık balkonda dururken de az olsa da mevcuttu. Kapalı balkon hızlandırmış olabilir.). İnşallah fotoğrafları doğru gönderebilirim.

süs narı sararma.jpg
cüce nar mantar.jpg
cüce nar mantar 2.jpg
mantar yakın çekim.jpg

Düzenleyen bonsaireef : 21-11-2006 saat 22:38 Neden: Fotolar düzenlendi
Eski 22-11-2006, 12:07   #15
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Külleme Hastalığı olma ihtimali çok yüksek. Sık sık yaprakları ıslatmanız ve silmeniz çok sakıncalı. Hastalığın yayılmasına ve artmasına neden olursunuz. Bu hastalıktan kurtulmak için tek çare fungisit kullanmak. Elinizde olan bir fungisit var mı? Varsa ismini yazarsanız işe yarar mı bi bakalım. Yoksa ben bir isim yazabilirim.

Eski 22-11-2006, 12:16   #16
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Narlarına neden su püskürttüğünü anlamadım. Benim bildiğim narı sadece topraktan sularsın. Suyu da çok sever. Bence püskürtme işine hemen son ver. Nemli yapraklarda mantarlar çok hızlı ürer. Başetmeside zordur. Diğer çiçeklerine bulaşırlar. Alır başını gider bu iş. Önlem almalısın. Kolay gelsin...

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2006, 16:42   #17
Ağaçsever

Arkadaşlar ilgilendiğiniz için sağolun varolun. Narlarıma su püskürtme işlemini bir kaç haftadır yapmıyorum. Elimde şu anda Captan'H isimli fungisit var. Bunu kullanabilir miyim? İşe yarar mı bu sararma hadisesinde? Sarı yaprakların hepsi dökülme kıvamına geldiği için hepsini tek tek topladım. Zaten dökülecekleri için bitkilere bir faydaları da dokunmuyordu. Su püskürtme işini de çok toz oluyor diye yapmıştım. Yapraklar biraz temizlensin diye yıkadım. Malum yapraklar üzerinde havanın giriş çıkışını denetleyen açıklıklar bulunur. Bitkiyi ferahlatayım demiştim.

Eski 23-11-2006, 10:45   #18
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Bitkiyi ferahlatayım derken öldürmeyin ama
Öncelikle şunu söyleyeyim, sararan yapraklar dökülecek, çaresi yok. Ancak bundan sonrası için hastalığın yok edilmesi gerekiryor. Külleme hastalığında Captan'ın hiçbir etkisi olmaz. Elinizin altında olsun ama küllemede kullanmayın. Başka fungisitler yazayım, hangisi sizin için uygun ise alırsınız. Yalnız her dökülen yaprağı hemen imha edin. Hatta sararan ve düşmek üzere olan yaprakları da siz koparıp imha ederseniz iyi olur.

Külleme için kullanabileceğiniz birkaç fungisit. Parantez içindekiler etkili madde isimleridir. Aynı etkili maddeye sahip farklı isimdeki bir fungisiti de kullanabilirsiniz.

Thiovit WP (Kükürt)
Bayleton WP 5 (Triadimefon)
Anvil (Hexaconazole)

Eski 23-11-2006, 11:52   #19
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Sayın fmt79, veriğiniz bilgiler için teşekkürler. Hepimizin işine yarayacak bilgiler bunlar.

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2006, 20:10   #20
Ağaçsever

fmt79 teşekkür ederim. Külleme hastalığı için ilaç aldım. İsmi "Power Sulphur'h 80 WG". 5 lt suya 1 çorba kaşığı kullanılması gerekliymiş. Satan kişiden öğrendim. Kutunun arkasında hangi hastalığa hangi oranlarda kullanılması gerektiği yazıyordu. Daha pratik olması açısından böyle tarif etti. İlacı Ziraat Odasının bir bürosundan aldım. Yaprakları zaten teker teker toplamıştım, hatta toprak üstünde bile tek bir yaprak bırakmadım. Bundan sonrası ilacı uyguladıktan sonra beklemeye kaldı. Acaba kaç kez uygulamak gerekir? Hergün mü uygulanmalı?

Düzenleyen banzay : 23-11-2006 saat 20:13 Neden: yazım hatası
Eski 24-11-2006, 10:19   #21
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi banzay
"Power Sulphur'h 80 WG". 5 lt suya 1 çorba kaşığı kullanılması gerekliymiş........ Acaba kaç kez uygulamak gerekir? Hergün mü uygulanmalı?
100 L suya 400 g dozunda hazırlamanız gerekiyor. Gerisini siz hesaplarsınız artık. Yani 1 L suya 4 g ekleyeceksiniz. Sakın ha her gün uygulamayın, bitkiyi tedavi edeyim derken öldürebilirsiniz. Kullanacağınız pestisit değme etkilidir, o yüzden bitkinin her tarafına püskürtmeye gayret edin. Yaprakların alt ve üst yüzünü tamamen kaplayın. 10 gün sonra bir tekrar sorunu çözecektir.

Eski 24-11-2006, 10:48   #22
Ağaçsever

Teşekkürler fmt79. Önerilerinizi büyük bir dikkatle uygulayacağım.

Eski 22-04-2007, 23:09   #23
Ağaçsever

çoban püskülü's Avatar

Giriş Tarihi: 02-03-2007
Angry

merhaba,benim süs narım her sene önce yapraklanır,sonra çiçeklenir,narlanır ve yemyeşil bitlenir.bu bir kısır dögü yıllardır, sevgili malina bana kızacak ama ben küpeyi shetoslarken onu da ilaçladım bozuldu,ne yaprağı ne çiçeği kaldı,bu sene yeni canlandı,benim sorum;annem yapraklarına su değince bitlenir diyor doğru mu?bu sene o ev yapımı doğal ilaçlardan yapayım mı acaba?

çoban püskülü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2007, 23:30   #24
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Suyun bitlenemeye yol açacağını sanmam. Şeltoks kullanmak yerine ev yapımı ilaçları kullanman daha iyi. Bunun dışında başka ilaçların adlarını da forumda bulabilirsin.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2007, 23:39   #25
Ağaçsever

çoban püskülü's Avatar

Giriş Tarihi: 02-03-2007
teşekkürler mehmet bey,inanın artık bu sitenin bir üyesi olarak asla böyle birşeye kalkışmam.

çoban püskülü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024