agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-09-2009, 02:52   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-05-2009
Kökte kahverengi böcekler.

Merhabalar,

ficus ginseng kökünde karınca gibi küçük kahverengi böcekler kökleri yiyerek içinde ilerliyorlar ve kökün çürümesine neden oluyorlar. Malesef bütün kökleri sardıkları için kesip atamadım. çünkü çürüyen ve böceklenen kısımları kesersem kök kalmayacak ortada!

Ben kökü topraktan çıkarmışken bir operasyon yaptım köke ve toprağını değiştirdim. (2 hafta kadar önce) Sonra epeyi bir yaprak ve dal budadım. Sonra evde akinezon diye bir ilaç vardı. ne işe yaradığını bilmiyorum ama döktüm gitti toprağa. zaten ağaç gidiciydi, hani belki kurtarır diye.
Birkaç gündür yaprak dökülmesi durdu. Tam ağacı kurtardım diye seviniyordum ki, bugün toprağı kurcalarken bu böceklerden canlı bir tane gödüm!

Nasıl kurtulacam bu böceklerden?

x_coder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2009, 14:52   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi x_coder Mesajı Göster
Merhabalar,

Sonra evde akinezon diye bir ilaç vardı. ne işe yaradığını bilmiyorum ama döktüm gitti toprağa. zaten ağaç gidiciydi, hani belki kurtarır diye.

Nasıl kurtulacam bu böceklerden?
X_coder aramiza hos geldin.

Incirindeki boceklerin ne oldugunu gormeden bir oneride bulunmak zor. Onlarin fotograflarini ekliyebilirsen daha cok yardimci olabiliriz. Bocekleri elle toplayip agacinizdan uzaklastiriniz. Ne oldugunu bilmediginiz bir ilaci da agacinizin topragina dokmekle iyi bir sey yapmadiginizi dusunuyorum. Ilac kullanmadaki gaye ilaci dogru bicimde kullanmak ve iyi bir sonuc almak. Ne oldugunu bilmediginiz bir ilaci da dogru kullanamazsiniz ve iyi bir sonuc alamazsiniz.

Size iyi gunler, agaciniza da sagliklar diliyorum.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2009, 20:54   #3
Ağaçsever

Hoşbulduk

Böceklerin fotoğrafını çekemedim, boyları 1 mm kadardı. ama internetten resmini buldum.
Böceklerin gördüklerimi zaten öldürdüm fakat asıl sorun göremediklerim, yani içindekiler.
Ağacımın 3 hafta önceki fotoğrafı ve bugünki fotoğrafını ekledim. Yaprak ve dallarındaki azalma, biraz budamamdan, birazda döküldüğü için. Dalları ve yaprakları kökteki budamaya denklemeye çalıştım.
Toprağı %50 torf + %50 kumlu bahçe toprağı. Şu hassas döneminde başka bir hastalık daha çıkmasın diye toprağı fırınladım. Döktüğüm su olduğu gibi direnlerden boşalıyor sanki ama toprak 2-3 gündür nemini koruyor.
Verdiğim ilacın üzerinde ağaç kurdu için yazıyordu ama doğru şey olduğundan emin olamadım sadece.
ağacın boyu 90 cm den biraz fazla.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg agackurdu.JPG (4.6 KB, 123 views)
Dosya Türü: jpg kok.jpg (56.0 KB, 123 views)
Dosya Türü: jpg oncesi.JPG (42.9 KB, 121 views)
Dosya Türü: jpg sonrasi.jpg (37.5 KB, 120 views)
Dosya Türü: jpg toprak.JPG (33.1 KB, 121 views)
Eski 13-09-2009, 23:16   #4
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Bendeki ficusların topraklarında da aynı bahsettiğiniz böceklerden vardı, ama hiç müdahalede bulunmadım.. Ağaçlara olumsuz bir etkileri olmadı şimdiye kadar, ağaçlar gayet sağlıklılar. Bence çok fazla ilaçlı mücadele etmeyin.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2009, 02:31   #5
Ağaçsever

Aman diyeyim! Resmini bulup, adını öğrendikten sonra biraz araştırdım. Ağaç kurdu **** mobilya kurdu diye biliniyormuş. Canlı **** cansız ahşapı kemirerek besleniyormuş.
Benim ficus ginseng ağacımın köklerini kemirerek çürütmüşler. toprak altındaki kısımları kemirdikleri için için geç farkettim. Kökleri kestiğimde, gene bu böceğe ait beyaz larvalarda gördüm. Bazı köklerin büyük oranda içleri boşalmış, sadece kabuk sağlam görünüyordu.

Genelde bir delik açıp kökün içine girdikleri için mücadelesi zor olurmuş. Bu delikler 1 mm den daha dar. ve tünel açarak odunsu gövde içinde ilerliyorlar.
Bendeki ilacı rasgele kullandım ama anladığım kadarı ile uygun bir ilaç. Keskin kokulu ilaçlar etki edebiliyormuş.

Bu konuda deneyimi olan arakadaşlar var ise, paylaşımlarını bekliyorum.

Salonda odunsu gövdesi olan başka cins değerli bitkilerim var. onlarada bulaşmış olmalarından endişe ediyorum. Cycasta bozulmaya başladı ama onun sebebi farklı olabilir. Saksısının hiç oynamaması gereken bir bitki ama kuvvetli bir hava cereyanı saksıyı masadan yere düşürmüştü. Ondan değilse böcektendir oda.

Eski 19-09-2009, 20:41   #6
Ağaçsever

iyileşiyor

yaprak dökülmesi tamamen durdu. 1 haftadır hiç bir yaprak dahi düşmedi. bazı sürgünlerin ucunda küçük yapraklar çıkmaya başladı. fakat yapraklar eskiye kıyasla daha sarı görünüyorlar sanki.

Eski 25-10-2009, 02:09   #7
Ağaçsever

Bonsaim ölüyor

Bonsaim ölüyor. Sebebini biliyorum. Öyle ise neden çözemedim?

1: İlaç almaya gittim. Sorunu anlattım. İlaç alamazmışım. ziraate gidip reçete yazdırmam gerekiyormuş? Mesai saatlerinde gitmek için bunun iznini müdürümden nasıl isteyeceğimi düşündüm, ve vazgeçtim. Birçe çiftçilikle ilgili bir belge soruyorlarmış.

2: Başka bir yere gittim. bir karışım verdi. eve gelip dediği şekilde, dozunu abartarak kullandım. hiç bir işe yaramadı. Verdiğim paraya değil, kaybettiğim zamana yanıyorum.

3: Bilenlere danıştım. Vedikleri bilgiler hatalıydı ve işime yaramayacak bir sürü genellemeler anlattılar. Anladığım kadarı ile bir çok deneme yapmışlar, biri tutmuş!

4: Burada da yazdım fakat net bir çözüm çıkmadı.

5: Botanik doktoru kuzenim de bonsaiden anlamadığını söyledi.

6: Çiçekçilere soruyorum, ayrı alemler. Ne ben derdimi anlatabildim, ne de onları alayabildim.

Kökü çıkardım, toprakla beraber kovaya koydum, suyu doldurdum ve 10 dönümlük araziye yetecek kadar olan bir böcek ilacını boca ettim üzerine. Ya böcekler ölsün ya da ağaç ölsün artık.
Bu ölünce artık başka bonsai yetiştirmeyi düşünmüyorum çünkü ben hala, bir sorunla kaşılaştığım durumda napacağımı bilmiyorum.

Eski 25-10-2009, 03:34   #8
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Bonsai biraz sabır işidir.

İlaç böçeklere etki etsede bitkinin böçeklerin açmış olduğu hasarı **** tahribatı toplaması için zaman vermek gerekir.Yani bitki normla bakımın üstünde daha özenli bakım ister.

Kök sistemi hasara uğramış bir bitkiyi sulamadan tutunda beslenmesine kadar yapılaçak bakım çok önemlidir.

Siz ilaç üstüne ilaç kökleri ile oynayarak onun iyice şoka sokmuş olabilirsiniz.

Ficuslar yapıları gereği hızlı kök sistemi geliştiren türlerdir.

Önemli olan ortam ısısı ve nemdir.

Ağacınıza lokal bir sera yaparak nemi ve ortam ısısını koruya bilirdiniz.

Gönül isterdiki konuyu daha önceden görmek isterdim.

Bir diğer konu konuyu yazdığınızda ağacın yaprakları gayet canlı görünüyormuş.

Sonradan bir gerilememi olmuştuda toprağı incelemek zorunda kaldınız.

SAygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2009, 10:32   #9
Ağaçsever

Merhabalar,

Kökleri mecburen oynattım çünkü çürükleri ayıklamam gerekiyordu. 3. defa çıkarıp çürük temizliği yaptım. böceklerin istilasını durduramıyorum http://www.berfinilaclama.com/agac_kurdu.htm)

Dökülme 1 ay kadar durdu, yeni sürgün uçları belirdi. Sonra aniden hızla dökülmeye başladı. 2 büyük kök uzantısını gene kestim dün.

1 gün ilaçlı suda beklettim kökünü ve demir bir eleğin içine ektim. Üst tarafınna telle bir kafes yapıp strech ile sera yaptım dediğiniz gibi. Pek ümidim yok kurtulacağına ama elimden geleni yapıyorum. Hala yeşil yapraklar var üzerine.

Bu serayı arada havalandırmam gerekiyormu acaba? Seranın yüksekliği 1 metre çapı yarım metreden fazla. ağacım büyük olduğu için anca sığdı.
Isıdan pek sorunu yok. Evimde başka tropik bitkiler ve papağanlarım olduğu için kombi çalışıyor. salonun sıcaklığı 24 derecenin altına inmiyor, 4 pencere var yani bol aydınlık ortam ama direk güneş ışığı üzerine gelmiyor.

Biraz araştım, insektisit ilaçlar etkili olur demişler. Dursbanı sordum fakat bunu bana satmadılar. ruhsata tabii dediler. Ben akinezonla ilaçladım fakat bu ilaç çok etkili değil sanırım çünkü serayı yaptıktan sonra içinde bi tane uçtuğunu gördüm.

Bu ağaç kurduğun yerdeki parkelerden geldiğini tahmin ediyorum ama yerde hiç görmedim. diğer bitkilerde de yok.

Eski 26-10-2009, 13:33   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi x_coder Mesajı Göster

Bu ağaç kurduğun yerdeki parkelerden geldiğini tahmin ediyorum ama yerde hiç görmedim. diğer bitkilerde de yok.
Agac ithal odugu icin boceklerin de agacla birlikte geldigini dusunuyorum.

Incirler oyle kolayca yasam mucadelesini birakmazlar. Curumus kokleri iyi temizlemissen, yaptigin sera ortaminda kendini cabuk toparlaycaktir.

Sulamasina dikkat et saksi altinda altlik varsa onun icerisine su birikmesine izin verme bir de cok sulayip, topragin camur olamamasina dikkat et.

Gecmis olsun.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2009, 21:56   #11
Ağaçsever

fakat bu ağacı yeni almadım ki. 1 yıl oluyor. 2. defa budadım hatta. 3 ay önceki halinin resmini ekledim. o dönemde hiç sorunu yoktu.

Sera yaptığım halinide ekledim. Şekli pek birşeye benzemiyor ama komple kapatıyor ve dalların sürgünleirn uçlarına temas edmiyor.

ağacı mutfakta kullanılan tipte bir süzgecin içine ektim ve saksısının üzerine, dibi temas etmeyecek havada askıda duracak şekilde yerleştirdim. fakat ilaçladığım için toprağı bayağı ıslak. Sera yaptığım için kuruması uzun sürebilir. altını havalandırıp biraz kurutayım bari.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Photo-0008A.jpg (65.7 KB, 81 views)
Dosya Türü: jpg Photo-0094.jpg (56.3 KB, 83 views)
Eski 27-10-2009, 18:39   #12
Ağaçsever

sera fazlamı nemli geldi galiba. üst dalları beyaz pamuk gibi mantar sarmaya başladı

Eski 27-10-2009, 19:11   #13
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Seranız çok ufak, havalandırması dahi yok.
Üstelik dışarıda değil, evin içinde tutuyorsunuz.
Bu da mantar ve bakteriyal hastalıklar için davet demek.

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2009, 00:26   #14
Ağaçsever

Doğrusu local sera deyince ben böyle birşey anladım. Daha önce nasıl uygulandığını görmüş ya da duymuş değilim.
Üstünden biraz açtım.

Mantar ilacı uyguladım. Yanlışlıkla karışım dozunu normalin 20 katı uygulamışım.

Eski 28-10-2009, 12:54   #15
Ağaçsever

Bir de şu toprağın nem konusu var. Kökü çürütmemek için sulamaya dikkat etmek lazım fakat bunun ölçüsünü tam anlayamadım çünkü farklı kaynaklardan okuduğum bilgiler çelişiyor.
Öncelikle toprağın nemimi nasıl kontrol edebilirim? ölçüsü veya yöntemi varmı? Üstüne bakarak sadece üst yüzeyinin nemini anlayabiliyorum ama alt tarafın durumu farklı oluyor ve yüzeye bakmak aldatıyor. Ben bir çöp saplamışım toprağa. Arada bir çekip çöpün nemine bakıyorum. Daha kolay bir yolu varsa, **** bir cihazı, kullanmak isterim.

Sulama şekli konusunda da çelişkili bilgiler var. spreylemeyi savunanlar var, toprağı suya doyurmak gerektiğini söyleyenler var. Toprağı suya doyurunca kuruması çok uzun sürüyor. toprak zaten kumlu. daha az su tutsun diye humuslu kısmı daha azaltırsam, geriye sadece taş ve kum kalacak.

Eski 28-10-2009, 14:01   #16
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Humuslu toprak kullanmıyoruz zaten.
Toprak karışımında; derekumu, torf ve 2-3mm çakılı orantılı olarak kullanabilirsiniz.
Bu karışımı kullanıp toprağın üst kısmı kuruduğunda tekrar sulama yapabilirsiniz.

Fazla sulamadan kasıt; toprağın daima suya doymuş halde beklemesidir.
Toprağın kurumasından da saksının dip kısımlarının bile kuruması anlaşılmasın.
Toprakta; yüzeyde kuruma alt kısımlarda ise hafif nemli duruma gelene kadar su vermiyoruz.
Burada önemli olan drenaj.
Toprağınızın ve saksınızın drenajı iyiyse, toprağınız suya doyacak ve fazla su saksınızdan akıp gidecektir.
Toprağı bir kase suyla, bir kerede sulamaya kalktığınızda saksınızdaki tüm toprak suya doymaz.
Hatta su kendine yol açıp o yolu kullanarak saksının dibinden akıp gider.
Zaman zaman bir kova içine saksınızı geçecek kadar suyu koyarak, saksınızı kovanın içine oturtup hava kabarcıkları bitene kadar suyun içinde tutarak toprağın suya doyduğundan emin olun.

Spreylemeyi kullanmaktaki amaç; hem ağacı nemlendirmek, hem de toprağı yavaş yavaş suya doyurmaktır.

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2009, 15:28   #17
Ağaçsever

Humuslu kısımdan kastım torftu aslında. %50 torf, %50 bol kumlu bahçe toprağı kullandım. Çakıl yerinede toprağın altını komple süzgeç yapıyorum ve altında 2 cm boşluk oluyor. Suyu daha iyi dren ediyor.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Etiketler
böcek, ginseng, kök

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024