agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-04-2009, 10:08   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2009
bonsaimin yaprakları dökülüyor

yaklaşık 3 ay önce aldığım bonsaimin bir anda yaprakları dökülmeye başladı ilk aldığımda etrafında ki bir çok sürgün yoktu bir anda dallar verdi yapraklar açmaya başladı yerini sevdiğini ve iyi baktığımı düşünüyordum sonra yalaşık iki ile üç hafta içinde sürgün veren yapraklarda yaprak uçlarında kuruma bazı yapraklarda sararma ve sonrasında dökülmeler başladı aşırı sulama yapmıyorum toprak kuru olduğunda sulamasını yapıyorum kök tarafında beyaz bir tortu oluşmaya başladı resimlerini yüklüyorum şimdiden teşekkür ederim

bonss.jpg

AYHANIM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2009, 10:34   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Dikkat: Fotoğrafları foruma yükleyin

Lütfen fotoğrafları küçülttükten sonra foruma yükleyin. Yoksa cevap alamazsınız.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2009, 13:03   #3
Yeni Üye

Nasıl küçültecem ki

Eski 13-04-2009, 13:17   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Fotoğraf

Konu adında Fotoğraf işleme programları yazanlar size yardımcı olacaktır.

Bir de şu bilgisayar kullanmasını becerebilsem!

Burada sorarsanız size yardımcı olacak arkadaşlar çıkacaktır.

Eski 13-04-2009, 13:32   #5
Yeni Üye

küçülmüş

Eski 13-04-2009, 14:07   #6
agaclar.net

malina's Avatar

İlk mesajınızdaki küçültüp foruma yükledim, diğer fotoğrafları sildim.

Fotoğraf küçültmeyi öğrenince kendiniz yükleyebilirsiniz. Gereğinden fazla fotoğraf yüklemenize de gerek yok.

Bir ricam daha var. Lütfen, nokta, virgül kullanır mısınız?

Alıntı:
yaklaşık 3 ay önce aldığım bonsaimin bir anda yaprakları dökülmeye başladı ilk aldığımda etrafında ki bir çok sürgün yoktu bir anda dallar verdi yapraklar açmaya başladı yerini sevdiğini ve iyi baktığımı düşünüyordum sonra yalaşık iki ile üç hafta içinde sürgün veren yapraklarda yaprak uçlarında kuruma bazı yapraklarda sararma ve sonrasında dökülmeler başladı aşırı sulama yapmıyorum toprak kuru olduğunda sulamasını yapıyorum kök tarafında beyaz bir tortu oluşmaya başladı resimlerini yüklüyorum şimdiden teşekkür ederim

Eski 13-04-2009, 14:57   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Ayhanim iyi gunler.
Yapilan uyarilara uyacaginizi dusunerek(aslinda forum kurallari okunsa, ve uygulansa bu uyarilara gerek kalmiyacak) agaciniz uzerindeki sorunlari cevaplamaya calisayim.

Agacinizi surekli ic mekanda mi tutuyorsunuz? Cin ve Japon karaagaclari dis mekan bitkileri olmalarina ragmen uygun ortam saglanirsa ic mekanda da yasiyabilirler. Agaciniz bol isik goren, kalorifer ve ya soba gibi isi veren yerlerden uzakta olmali. Ic mekanda olsalar bile ara sira disari cikarip havalndirmali onlarin da temiz havaya ihtiyaclari var.

Karaagaclar genelde yapraklarini doken agaclardir ve agacinizin 3 ay once yapraklari dokulmus simdi ize yeni surgunler cikarip gelismeye baslamis olmasi gerekirdi. Agacinizi aldiginiz zaman da mutlaka ic mekanda yasiyordu, size geldigi zaman da ic mekandaki ilik isidan oturu yaprak dokme ihtiyacini hissetmeden yasamini surdurdu ve simdi yaprak dokme ihtiyaci duydu.(Ozellikle yapragini doken ve ic mekanda duran turler bir mudded yapragini dokmeden ic mekanda yasar sonra birden, yapraklarini dokup uykuya yatir ve bu uykudan bir daha uyanmasi da cok guc olur.)

Cok sulamadiginizi soyluyorsunuz. Az sulamadan da ayni sorunlari yasiyabilirsiniz. Fazla gubre ve ya besin vermisseniz de yine agaciniz sorun yasiyabilir.

Sulamayi 2-3 gunde bir(simdi havalar isindigi icin) su dolduracaginiz bir kova icerisine, saksi oldugu gibi su icerisine batacak kadar daldirip, cikacak hava kabarciklarinin su icerisinde bitmesini bekleyiniz. Hava kabarciklari bittigi zaman saksiyi sudan cikarip suyun suzulmesi icin bir kenara birakiniz.

Gubreden kaynaklanan bir sorun degilse, agacinizin tum yapraklarini ve istemediginiz dallarini budayip, onu disarida serin golge bir yerde tutunuz. 2-3 hafta icerisinde tekrar yeni yapraklar ve surgunler cikaracaktir.

Forumdaki diger bolumlere bakarak, agacinizi nasil budaycaginizi, nasil telleyceginizi ve nasil gubre verebileceginizi de ogrenebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2009, 14:46   #8
Yeni Üye

çok teşekkür ederim sulamayı keseyim mi

Eski 15-04-2009, 16:51   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Sulamayi kesmiye gerek yok. Ihtiyaci oldugu kadar sulamalisiniz.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2009, 17:33   #10
Yeni Üye

vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim bonsaimin sulamasını yaparken toprağın kuruluğuna göre sulama yapmaktayım bunun başka bir kısası varmıdır

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024