agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-04-2006, 21:04   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2006
ardıç budama

Merhaba,
Son 4-5 yıldır bitkilere olan tutkum geçtiğimiz Yalova süs bitkileri fuarından dayanamayıp aldığım 3 adet ardıç bonsaim ile bu doğrultuda gelişmeye başladı.

Netten mümkün olduğunca bilgi toplamaya çalışıyorum ancak bu iş öyle pek de okumakla olacak gibi görünmüyor. Tecrübeli birileri çalışırken bizzat izlemek gerekir diye düşündüm.

Benim ardıçlarımdan bir tanesinde eve getirdiğimde küçük pamuçuk şeklinde ağlar olduğunu gördüm. Alt dallarda da kuruma vardı. Bir tane de örümcek gördüm üstünde. En sonunda hepsini birden topraklarına gelmeyecek şekilde insectisit ile ilaçladım. Hergün spreyle nemlendirmeye özen gösteriyorum.

Şimdi hızlı bir şekilde yeni filizler çıkıyor ancak bu seferde budama meselesi kafama takıldı. Bonsailerim 5-6 yaşlarındalar ve bu zamana kadar emek harcanmış bu güzellikleri yanlış bir işlemle bozmak istemiyorum.

Bu forumda Yalova-İzmit bölgesinde bana bu konuda bizzat yardımcı olabilecek üyeler var mı acaba?

Bir de bonsailerin bakımları için ilk etapta almam gereken olmazsa olmaz alet-edevat bu civarlarda nasıl bulabilirim?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

penpelin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2006, 22:33   #3
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Aramıza hoşgeldin penpelin

Bonsai sevenlerin bence en büyük hatası, ağacın bakımını bilmeden bir bonsai alıp evlerine götürmeleri. Ben de bunu yaşadığım için iyi biliyorum

Neyse bu hata yapılmış artık deyip o ağaçlar veya yeni alacağın fidanları siteden öğrendiklerini uygulayarak deneme ve yanılmalarla kendini geliştirmeye çalışacaksın. Bu arada ağaçlarını ve fidanlarını kaybederek kendine dersler çıkaracaksın. Halen daha yılmadı isen Bonsai sever olarak kendiği eğitmiş olacaksın

Bildiğim kadarı ile Türkiyede Bonsai ustalarından ders almış biri bulunmuyor. Yani usta çırak ilişkisi yok. Burada bulunan arkadaşlarda okuduğu bilgileri, deneme ve yanılmalarından ortaya çıkan birikimlerini paylaşarak kendini ve arkadaşları bonsai konusunda bilgilendirmeye çalışıyor.

Bonsai için olmazsa olmaz alet budama makası http://www.agaclar.net/index.php?id=2270 aletler var. Hepsi lazım mı buna sen karar ver.

Ve şu an çok oku, ağaçlarını gözle ama sakın elleme

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2006, 08:40   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-09-2005
Galeri: 36
soru

Kalın dalları köklendirip sonrada onları saksıya dikmek biraz aldatmaca ama sabırsız olanlar için iyi bir yöntem. Bilgili ve tecrübeli arkadaşlar bu konuda yorum yazarlarsa sevinirim.
Ayrıca bitkileri normal saksıdan bonsai saksısına alacağımız zamanı nasıl belirleyecegiz?

Düzenleyen erkolgencer : 21-06-2006 saat 08:45 Neden: yeni bir soru eklemek
erkolgencer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2006, 09:38   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2005
Galeri: 66
Bonsai saksıları genelde teşhir için kullanılıyor şayet bonsainizin istediğiniz şekli almışsa alabilirsiniz.

oktars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2006, 20:47   #6
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Ağaçlarınız bonsai olana kadar olabildiğince büyük saksıda olmalılar.Yapılan en büyük hata hemen ağacı bonsai saksısına almaya çalışmak.Oktarsında dediği gibi ağacınız artık bonsai şekli almışsa bonsai saksısına alabilirsiniz.

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024