agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-04-2006, 15:33   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Dış mekan bonsailerin kış uykusu

Arkadaşlar,kış uykusuna ihtiyaç duyan bonsailer için ,kışın çok soğuk havalarda bonsaileri balkonda tutamayacağımıza göre nasıl bir yol izleyeceğiz(kapalı cam balkon da yok)

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2006, 15:45   #2
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Balkon olmadığı için mi?

Balkonun varsa ve soğuk hava ağacının dayanma düzeyini aşacak duruma geldiyse ortam sıcaklığı isetediğin düzeye gelene kadar içeri almanda fayda var.

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2006, 16:09   #3
Ağaç Dostu

.

2 ay kadar buzdolabında tutulamaz mı?

Eski 14-04-2006, 18:01   #4
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Sence sorun yok ise onlar için sorun olacağını sanmıyorum

Eski 14-04-2006, 22:12   #5
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
İkisi için de sorun olmayabilir, ama buzdolabını kullanan diğerleri için bilmem

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2006, 12:04   #6
Ağaç Dostu

Buzdolabında tutulursa nem sorun olabilir mi?

Eski 29-04-2006, 10:48   #7
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Diyaloglar tiyatro oyunundan alınmış bir bölüm gibi! ))

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2006, 10:56   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-06-2005
Galeri: 1
Buzdolabında kış uykusu konusu daha önce de geçmişti bir yerlerde ama uygulayan kimseye rastlamadım. (sebebi malum )

Ağaçların buzdolabında kış uykusuna değil ebedi uykuya yatacağını sanıyorum. Çünkü ışık, nem ve hava akımı unsurlarını taklit etmek buzdolabı gibi bir ortamda çok zor olsa gerek.

Soğuk kışlar konusunda şunu söyleyeyim. Ben Yalova'dayım ve geçtiğimiz kışın ne kadar sert geçtiğini herkes biliyor. Bütün ağaçlarım (Acer palmatum, çamlar, yeni dikilmiş söğütler, ardıçlar vs.) kış boyunca hep dışarıda kaldılar. Kışın sert günlerinde geceleri derecenin sıfırın altına düştüğü oldu ama bir tek ağacım bile ölmedi. Karşılaştırmak için söyleyeyim Yalova, İstanbul'dan genelde 2-3 derece kadar sıcak oluyor. (Bir ufak ekleme daha; sulamayı bazen haftada bir bazen daha uzun aralıklarla yaptım)

Ağaçların saksılarının etrafına strafor (köpük) sararak ya da el beceriniz varsa kendi yapacağınız sera türü bir ortam yaratarak dış mekan ağaçlarını balkonda bırakmanızda bir sakınca olmadğı fikrindeyim. Tüm bu yorumlardan cılız, hasta, yeni dikilmiş ağaçlar ile iç mekan ağaçlarını muaf tutuyorum tabi.

Erkan Aktaşgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2006, 11:29   #9
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Erkan bey,
bonsailerin kendi türünün normal boyutta olanlarına göre
daha hassas olabileceğini düşünüyorum, siz ne dersiniz?

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2006, 09:22   #10
Ağaç Dostu

Bir de Yalova ılıman iklim kuşağı sayılabilir.Ankara bu kış -15 i gördü.

Eski 08-05-2006, 10:31   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-06-2005
Galeri: 1
Ben yukarıdaki yazıyı genel bir kural oluşturmak için değil, bu bölgede ya da benzer iklim kuşağında bulunanlara tecrübemi aktarmak için yazdım. Herkes yaşadığı bölgenin iklimine göre değerlendirmesini yapmalı tabi ki.

Arsakay, mutlaka bonsailer doğadaki abilerine göre daha hassaslar. Örneğin doğada ağaçların kök sistemini soğuktan korumaları daha kolay çünkü köklerinin etrafında kocaman bir toprak kütlesi var. Saksıdaki bonsainin kökleri ile hava arasındaki toprak mesafesi ise genelde 5-10cm'i geçmez. Ya da doğada ağaçlar böcek, hastalık, susuzluk ve soğukla başa çıkabilmek için değişik yöntemler deneyebilirler. Su için daha derinlere kök salabilirler örneğin ama bonsailerin ise böyle bir şansı yok.

Yani benimki bir tecrübe idi. Bakıldığında belki de riskti ama anlatmak istediğim şey ağaçların sınırlarıydı. Özellikle Ankara gibi kuru soğuğun sert yaşandığı şehirlerde ağaçları dışarıda bırakmak onları gözden çıkarmak demektir mutlaka ki..

Erkan Aktaşgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2006, 19:50   #12
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Bu konu; Eskimoların yiyecekleri donmasınlar diye buzdolabına koymalarına dönüştü.

Buzdolabına niye koyma gereği duyuyorsunuz onu anlamış değilim. Ağaçların uyku dönemlerini soğuktan zarar görmeden atlatmaları için ağacınızın dayanıklılık derecesini bilmeniz gerekir. Çok soğuk (-10 altında)olduğu zamanlar içeri alın.Soğuk zamanlarda (0'ın altında)kendiniz sera ortamı yaratın, üzerine naylon örtün saksı kısmından naylonu bağlayın ve bir makasla saksının biraz üzerinden iki üç delik açarak hava almasını sağlayın. Normal zamanlarda(0 ile +10 arasında)ise açık bırakın.

Eski 08-05-2006, 22:17   #13
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Bonsaiseverin dediklerine katılıyorum.Çok soğuklarda içeri alırsınız.Onun haricinde kendi seranızda tutabilirsiniz.Eğer ağaçlarınızı dışarda tutabilecek kadar yeriniz varsa bunların üzerini örtmekte o kadar zor olmayacaktır.

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2006, 15:44   #14
Ağaç Dostu

Peki bu içeri almalarda ki ,dışarda -15 olduğu zaman içerisi 20 dereceydi ..Bu bitkiyi şoka sokmaz mı?
Benim Buzdolabına koyma düşüncemin asıl sebebi bu olay, yani bu git gellerde bitki bence uyum sağlamayıp ölür.

Eski 09-05-2006, 20:01   #15
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu
Peki bu içeri almalarda ki ,dışarda -15 olduğu zaman içerisi 20 dereceydi ..Bu bitkiyi şoka sokmaz mı?
Benim Buzdolabına koyma düşüncemin asıl sebebi bu olay, yani bu git gellerde bitki bence uyum sağlamayıp ölür.
Dışarıdaki soğuk -15 derece oluncaya kadar beklemeyin

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2006, 17:59   #16
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Benim edindiğim bilgilere göre dış mekan türlerin minimum 45 gün uykuya ihtiyaçları var onun için bütün kış boyunca dışarıda kalmalarına gerek olmıyabilir.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2007, 10:53   #17
Yeni Üye

sedi's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2007
ben de ankara'nın biraz daha dışında yaşıyorum, ankara'da şehir içindeki hava sıcaklığı ile burası arasında 3-4 derecelik bir fark oluyor. etrafımız bozkırla çevrili, bina falan olmadığı için daha rüzgarlı ve daha soğuk. bonsailerime su anda terasta bakıyorum, kışın çatı katı genellikle daha soğuk olduğundan onları terasın kapısının önünde barındırmayı planlıyorum. bilmem gereken bitkiler kaç derece soğukluğu kış uykusu olarak algılıyorlar? buna bağlı olarak belki terasın kuytu bir köşesine muşamba ile sera yapmam gerekir? Bu arada bonsailerim meşe, nar ve incir türü(ficus retusa). meşem henüz bir fidecik, çiçekçi tohumdan yetiştirmiş üzerinde 8-10 yaprağı var, onu kışın içerde mi tutmalıyım? ficus retusa ve süs narının dış mekan bitkisi olduğunu sanıyorum? bu bilgilerim doğru mudur? şimdiden teşekkürler

sedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2007, 11:27   #18
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Ficus iç mekan bitkisidir,çok aydınlık sever.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2007, 13:33   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Sedi merhaba, mese ve nar dis mekan bitkileridir. Son baharda yapraklarini dokup uykuya, dinlenmiye cekilecekler. Incir[ficus retusa] Tourkana'nin dedigi gibi ic mekanda yasadigi gibi, dis mekanda da yasayabilir.

Oralarda kisin sert ve soguk gectigini saniyorum. Sogukluk 0 in altina dusuyorsa agaclarini, ozellikle genc fidanlarini soguktan koruman garekiyor, dis mekan bitkileri olsalar bile.

Terasinizin bir kosesinde plastikle ortup onlari don ve soguktan koruyabilirsiniz.

Simdi havalar sicak o yuzden once, onlari sicaktan koruyup, susuz kalmamalarina dikkat etmelisiniz
Koruyup bakabileceginiz bir cok bonsainizin olmasini dilerim.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2007, 10:06   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Yukarıda bahsedilen bonsailerin kışın buzdolabında saklanabilirliği konusunda küçük bir parantez açmak istedim. Buzdolabı olmasa bile kışı karanlık ortamda geçiren bitkilerin baharda verdikleri sürgünlerde yaprak aralıklarının normalden daha fazla olduğunu duymuştum. Bu durum zaten bonsailerde hiç istemediğimiz bir şeydir.

Nail Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2015, 08:44   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-09-2015
iç mekan bonsaileride kış uykusuna yatarmı (ligustrum), bunun için uygun ortam sağlamalımıyım

ufukarikaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024