agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/)
-   -   Aslanağzı (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/5240.htm)

çiçeksever 23-07-2007 14:27

Aslanağzı

2 Eklenti(ler)
Bu sene bu çiçeklerim bahçede çoştu.Hem çok yıllık,hem de dayanıklı.Ben de pembe,beyaz ve sarı renkleri var

Nihal 02-08-2007 14:22

Bendede aslanağzı var ama bu kadar uzadıklarını bilmiyordum.Bendekiler çok ufak boylular. Yaklaşık 10 cm .

hoyadag 02-08-2007 20:29

Aslanağzını farklı bir biçimde görmek isteyen arkadaşlar buyurun.

Ela 04-10-2007 20:16

Parklardan aslanağzı çiçeklerinin tohumlarını topladım.Bir kısmını saklıyorum bir kısmını saksıların içine diktim.Biliyorum bu mevsimde tohum dikilmez ama ya tutarsa.

turkuazmavisi 05-03-2008 13:54

Çocukluğumda bahçeli bir evimiz, bahçesinde de annemin yetiştirdiği rengarenk aslanağzı, kasımpatı çiçeklerimiz vardı.Şu anda bahçeli bir evde oturmuyoruz. Resimleri görünce geçmişe inanılmaz bir özlem duydum.

sadeniz2004 25-03-2008 10:38

turkuazmavisi seni çok iyi anlıyorum inşallah o eski güzel günleri tekrar yaşarsın

sadeniz2004 26-03-2008 09:36

arkadaşlar aslanağzı tohumlarını nasıl dikeceğim, bir de aslanağzının çok sağlıklı bir şekilde büyümesi için neler yapabilirim.Nasıl toprağı sever, vitamin kullanabilirmiyim yani kısaca aslanağzı hakkında bütün bilgileri istiyorum.Şimdiden teşekkürler

Kaya_21 01-04-2008 08:36

• Yıllık Bitki

• Güneş ışığı ve/veya kısmi gölgeli alanları tercih eder.

• Tohum ekimi Ocak ayından Mart ayına kadardır.

• Yaz mevsiminden ilk dona kadar çiçek açar.

• Yükseklik 35-40cm

Tohum ekim talimatları:20-30˚C sıcaklıkta suyu iyi çeken nemli torf üzerinde çimlenmeye bırakın. Tohumu örtmeyin. Genellikle 10-21 gün arası bir süre alan çimlenme sonrasına kadar bir fidelikte veya üzerine polietilen torba geçirilmiş bir kap içerisinde tutun. Çimlenmeye yardımcı olduğundan ışığı kullanmaya çalışın.

Yetiştirme talimatları:Taşınacak kadar büyüdüklerinde, fideleri kaplara veya 7,5cm’lik saksılara yerleştirin.Donma riskini önlemek amacıyla açık havaya ekmeden önce 10-15 gün boyunca daha serin koşullarda büyütün, ardından birbirinden 23-30cm uzaklıkta olacak şekilde dikim yapın. Daha fazla çiçeklenme sağlamak için kurumuş çiçekleri toplayın.

Tavsiyeler:Bahçe toprağında güneşli bir yeri tercih eder.

BLATT2007 01-04-2008 12:52

merhaba; ben aslanagızini budadigim dallarini topraga gomerek cogaltiyorum. Kısında duruyor gecen hafta eski dallarini budadim genclesmesi icin tohumdan pek basarili olamadim ama celikleme yontemide basarali.

öğretmen 02-04-2008 22:01

Evet,sayın blatt2007..
ben de belediyenin diktiği aslanağızlarından dal kırdım(küçük bir dal).Suya ıslattım ve kök saldı.İki yıldır duruyor.Üzeri şu anda tomurcukla dolu.Ama ikisi de şansıma kırmızı çıktı.Boyu da 50 cm den fazla ve üstelik bahçede.Çok da genişledi.Yaptığım tek şey mart ayında eski dallarını (geçen yıl çiçek açan) kırdım.Kuruyan çiçeklerini kırıp attığım odunluk yaptığımız yerde kendiliğinden çıkmış.Onları da alıp dikmeyi düşünüyorum.Bazen özenmeden de oluyormuş, bunu öğrendim:)

h_berder 04-04-2008 23:26

Ben tohumdan yetiştirmeye çalıştım bu sene. Çok nazlı ve son derece ince dallı yeşerdi fakat yaşatmayı beceremedim maalesef. Püf noktalarını bilmek gerek galiba. Bir hatam havanın güzelleştiği bir günde birkaç saat güneşlenmeye bırakmak oldu.

öğretmen 05-04-2008 10:04

Benim aslanağızlarım bahçede,yere dikmiştim.Bütün kış orada durdular.Tohumdan çıkanlar ne olur bilemiyorum.

Sümeyye Polat 08-04-2008 15:11

1 Eklenti(ler)
İlk defa tohumdan üretme deneyimim şimdilik fena görünmüyor. İki hafta önce torfa diktiğim aslanağzılar:

nuran berna 09-04-2008 20:09

Bende saksıdaki çiçeğin dibine attım tohumları şimdi dört gözle bekliyorum sonucunu.

ardabora 10-04-2008 23:58

1 Eklenti(ler)
Geçen yıl bahçemdeki bir kaç aslanağzından tohum almıştım, bu yıl onları ektim.Tohumlar çimlendi fakat, sayın h_berder'in dediği gibi fideler çok cılız, o kadar dikkat etmeme rağmen toprağını nemlendirirken bile bir kaç fidenin canına kıydım. :( Çok mu suladım, yanlış yerde mi tutuyorum fideleri bilmiyorum. Bir türlü kendilerini toparlayamadılar, şaşırtmak için de çok erken sanırım...

Sümeyye Polat 30-04-2008 13:21

Sayın ardabora karanlıkta çimlendikleri zaman çok cılız oluyorlar. Benimkiler de öyleydi ama yaklaşık 2 haftadır ışık aldıkları için kendilerini toparladılar. Karanlıkta çimlenen petunyalarla dışarda çimlendirdiğim petunyalar çok farklı. Işıklı ortamda geç çimleniyorlar ama daha güçlü oluyorlar.

ardabora 30-04-2008 20:32

Evet benim en büyük dezavantajım bu ışık olayı...Cam önüne koyuyorum, akşamüstü boyunlarını bükmüş olarak buluyorum. Direkt güneşe maruz kalmayan bir yere koyuyorum ,boyları uzuyor ışığı yakalamak için, bu sefer de cılız büyüyorlar.Neyseki yukardaki aslanağzı fidelerim az biraz canlanmaya başladı.

Buket Aknar 30-04-2008 21:16

2 Eklenti(ler)
Bahçemde iki farklı tür aslanağzı var. Bir kısmı uzun boylu. Onlar bol bol tohum veriyor. Dökülen tohumlar çimleniyor.(eklediğim fotoğrafta sarı ve kırmızı iki rengi görülüyor bunların dışında beyaz, turunculu ve bordo da var) Diğerleri bodur tür ( mor beyaz olarak eklediğim fotoğraftakiler). Onların tohumları pek yok hatta hiç yok. Bir sene sonunda kuruyanlar oluyor sürekli yenilerini alıyorum.

ardabora 01-05-2008 20:21

1 Eklenti(ler)
Buket hanım çiçeklerinizin renkleri çok güzelmiş, özellikle sarı olanı beğendim. Benimkilerin bazıları da morlu ama boyları kısa..Kışı bahçede geçirdi bodur olanlar,sanırım uzun boylu olanlara nazaran bodurların hayatta kalma şansı daha fazla, yanlış mı biliyorum acaba? Diğer tohumlarımı da annem verdi,onlar uzun boylululardan, renklerini çok merak ediyorum.

Benim fidecikler dediğim gibi canlandılar,artık saksılara almam lazım sanırım.

ceromaya 11-05-2008 15:49

1 Eklenti(ler)
Bunlar da benim ilk denemem :p

Buket Aknar 11-05-2008 15:56

Mesajları geç gördüm. Sevgili ardabora, edindiğim tecrübeye göre uzunlar daha uzun ömürlü. Bendeki bodurlar birtürlü tohum vermiyor ama uzunlar sürekli tohum veriyor. Sarılar tohum verince sizin için toplarım.

ardabora 27-05-2008 20:13

2 Eklenti(ler)
Benimkiler de açmış ben evde yokken..:(

ceromaya 28-05-2008 20:16

Ne güzel açmışlar öyle, renkleri de çok güzel. Benim fideciklerim de büyümekle meşguller daha. Bakalım ne zaman açacaklar...

sadeniz2004 28-05-2008 21:17

aslan ağzının tohumlarını hangi ayda alacağım şuan çiçek açmış durumda alıp kurutsam olurmu? birde tohumları nasıl toprağa ekeyim?
tohumlar filizleşene kadar güneş görmeyen aydınlık bir yerde, tohumlar yeşerdimi güneşli yere alacağım. bir yanlışım varsa, eklemeniz gereken bir şey varsa nolur söyleyin

powered 15-06-2008 23:57

Sadeniz nasıl tohum alacağını bilmiyorum ama eğer güneş görmeyen bir yere dikersen 1mm lik minyatür fideler çıkar. Tohumları muhakkak günde en az 1 saat güneş gören mümkün olduğunca aydınlık bir yere dikmelisin.

çiçeksever 16-06-2008 14:48

Çiçekler geçince tohum oluşmaya başlıyor.Şu an benimkilerin bazıları tohum yapmaya başladı.Bahçedeyse eğer tohumları ellemezseniz olduğu yere dökülüp seneye oradan çıkıyor.

Buket Aknar 20-06-2008 12:08

Arkadaşlar; benim aslanağzı'larla bir sorunum var.

Şu anda oldukça düzensiz bir şekil aldılar,onları bahçemde yürüyüş yolunun sağ ve soluna dikmiştim. Şu anda bazıları oldukça uzamasına rağmen (bazılarının boyu 70-80 cm kadar oldu) bazıları daha kısa, bazıları ise kurudu. Bilen varsa ve yardım ederse çok sevineceğim. Sizce aslanağzılarını budarsam yeniden yeşerirler mi? Kuruyanları sökeceğim diğerlerini de topraktan bir karış yukarıdan budamayı düşündüm.

Onları budadıktan sonra aralarına başka çiçekler dikebilir miyim?

GLCN 20-06-2008 14:25

Ben saksıda olanları gecen kısa girerken budamıstım şimdi tekrar açtılar fakat gecen seneki gibi görkemli değil o yüzden seneye budamayı düşünmüyorum..Ama budanınca tekrar sürdüklerini gördüm..

Sümeyye Polat 22-06-2008 13:03

1 Eklenti(ler)
Sevgili Buket Aknar, ardabora aslanağzılarınız çok güzel. Ellerinize sağlık. Benim
13. mesajda daha minnacık olan fidelerim şimdi epey büyüdüler ama hala tomurcuk yok. :( Ne renk açacaklarını çok merak ediyorum.

nuran berna 22-06-2008 16:52

3 Eklenti(ler)
Sevgili arkadaşlar salı günü bende iki saksıya karışık olarak aslanağzı ve kadife çiçeği tohumları ektim.Şimdi tohumlar yeşerdi.Ama yeşerenler hangisi anlamadım.Yavru aslanağzıları görünce benimkilerde bu dedim.Siz ne dersiniz?
Bir diğer sorumda başka saksıdaki aslanağzı çiçeklerini döktü.Şimdi budanır mı?Yoksa zamanı var mı?Sevgiler.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024