agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/)
-   -   Haseki küpesi (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/4202.htm)

Orhan Özbilgiç 01-05-2012 05:24

2 Eklenti(ler)
Benim geçen baharda tohumunu ektiklerimden şimdilik 3 renk var. Üçünün renginide çok sevdim.
Evvelki yıldan var olan bir başka renk, ya henüz açmadı, yahut öldü:confused:

Eklenti 289350

Eklenti 289351

Güler 02-05-2012 12:57

2 Eklenti(ler)
Benim bahçemdekilerden yalın kat olanları iyice açtı.
Bordo beyaz katmerli de daha evvel açmıştı.
Beyazlar da açtılar, ama favorim olan bu mor beyaz katmerliler yeni yeni açmaya başladılar.

perimar 04-05-2012 10:22

Çocukluğumda ankara da oturduğumuz binanın bahçesinde vardı bu çiçek. bir resim olarak hafizamda kalmış. baumax da tohum paketlerinde resmini görünce hatırladım aldım. soğuk uygulamasına bile dikkat ederek diktim ama yetiştiremedim.

çiçeksever 04-05-2012 16:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 957811)
Benim bahçemdekilerden yalın kat olanları iyice açtı.
Bordo beyaz katmerli de daha evvel açmıştı.
Beyazlar da açtılar, ama favorim olan bu mor beyaz katmerliler yeni yeni açmaya başladılar.

Güler abla, tohum zamanı tohumundan isteriz.

çiçeksever 04-05-2012 16:38

Benimkiler tomurcukta.Bugün yarın çiçeğini bekliyorum.

ardabora 09-05-2012 22:02

3 Eklenti(ler)
Bendeki renkler kendini göstermeye başladı, tomurcukta olan iki-üç renk daha var.

sevim4 10-05-2012 08:16

Sevgili ardabora senin hasekide çok güzel rengide deyişik.

selis 10-05-2012 08:29

Satışı ender yapılan bitkilerden biri de hasekiler sanırım.. Hiç rastlamadım..

3. denemem yine tohumlar çimlenmedi.. Ömrüm bitiyor halâ bir hasekim bile yok :(

smnunal 10-05-2012 08:46

Sitemizin değerli bir üyesinden ve tohum takas etkinliğinden gelen tohumlardan bolca ekmeme rağmen 1 tane bile çimlenip bitmedi, acaba nerede hata yaptım.
Haski tohumlarını ektiğim yerde kendiliğinden biten aslanağzı ile ısırgan otu temizlemekten kına geldi.

selis 10-05-2012 08:50

Smnunal tohumunuz kaldı mı acaba? Şimdi araştırırken okudum havlu arasında çimlendirme öneriliyormuş.. Hemen yaptım tabii.. Siz de deneyin isterseniz..
Alıntı:

Tohumları çimlendirmeden önce bir müddet suda bekletiniz.Suda beklemeye aldığınız tohumları çıkarıp nemli bir bez veya pamuk içerisinde yerleştiriniz.Pamuk veya bezin nemli olmasına dikkat ediniz.Tohum çatlaması oluştuktan sonra çıkan filize zarar vermeden dikmek istediğiniz yere dikiniz. Gelişene kadar Fıfısla sulama yapınız..

sarigoz 10-05-2012 12:45

1 Eklenti(ler)
Bahcemizin Hasekileri kendilerini gosterdiler nihayetinde..

sakdag 10-05-2012 12:57

1 Eklenti(ler)
Tohumlarımız çıkmıyor diye üzülmeyin arkadaşlar, bir gün mutlaka çıkacaklardır. Hem de hiç beklemediğiniz yerlerden... ;) O zaman da bıkacaksınız,gene mi diye...

Eylül gibi 10 tohum ektim hiçbiri çıkmadı. Şubatta 2 tanesi kaktüs saksınından çıktı. (toprağını karışım toprağı çuvalına boşaltmışım her halde.) Nisanda da bir kök, sedum saksınından fırladı. 10 tohum ektiğime göre 7 tane daha bir yerlerden çıkacak diye umuyorum...;)

Eklenti 293458

kelebek çalısı 10-05-2012 14:08

4 Eklenti(ler)
Köklü olarak ektiğim haseki küpeleri tatsız :o

Kırılıp, dökülüyorlar, adapte olamadı, veya yerini sevmedi diye düşünüyorum.
Hybrid columbine mix türü açıkçası favorim olmayacağını ortaya koydu. Ama çok değişik ve güzel hybridler var, bulursam bu türlerden yetiştirmeye değer. Ama bu türü bir daha alıp, denemeyeceğim.

Emektar vulgaris ise kuruldukça kuruluyor hybridlere nispet :D

almira 10-05-2012 15:00

Sayın kelebek çalısı; hasekiniz için üzüldüm. İnşallah düzelirler. Fideler büyük ihtimalle sera üretimidir. Bitkinizi nasıl bir konuma diktiniz bilmiyorum ama direk güneş altında ise sıcaklardan etkilenmiş olabilir mi? Belki biraz gölgeleme deneyebilirsiniz. Sonuçta siz de bizim gibi akdenizdesiniz ve sıcaklar malum.

Diğer hasekileriniz muhteşem görünüyor. Ellerinize sağlık. İnşallah bir gün bizim de böyle güzel hasekilerimiz olur.:(

kelebek çalısı 10-05-2012 18:32

Sn. almira,

teşekkür ediyorum güzel dileklerinize, önerilerinize. Gölge alandalar, hasekinin güneş sevmediğini biliyorum. Fakat tohumdan yetiştirdiğim hasekilerimin kuvvetine, dayanıklılığına bakıyorum da, ithal olan bu köklü hasekiler belki de gölge alanda toprağı hiç kurumadığından dolayı çürüyor da olabilir.

Toprak beklenmeyen yağmurların etkisi ile çok su altında kaldı. Toprak yapısı da killi olunca, kökleri çok sıkıştırıyor sanırım. Yapacak birşey yok, bekleyip göreceğim. Bugün yine çok yağmur yağdı.

Ne yapalım hava durumunun azizliğine uğrayan bitkilerimiz için bazen elimizden bu kadarı geliyor ;)

Selamlar.

kelebek çalısı 15-05-2012 19:42

1 Eklenti(ler)
Açmayı düşünen haseki 'columbine mix'.

ardabora 15-05-2012 19:52

2 Eklenti(ler)
Bendeki açtı bile... :p

jineop 15-05-2012 20:28

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selis (Mesaj 963111)
Satışı ender yapılan bitkilerden biri de hasekiler sanırım.. Hiç rastlamadım..

3. denemem yine tohumlar çimlenmedi.. Ömrüm bitiyor halâ bir hasekim bile yok :(

Sevgili selis, tohumları sonbaharda bahçeye direk toprağa serpin ve unutun. Baharda fide olarak göreceksiniz. Bu aydan sonra İzmir gibi sıcak bölgelerde tohumdan ekimi sonbahara bırakmanızı öneririm. Geçtiğimiz senelerde arkadaşlarımız bize bu şekilde söylemişlerdi. Benim haseki küpelilerden bazıları...

selis 15-05-2012 21:11

1 Eklenti(ler)
Jineop bu bilgiye daha önce sahip olsaydım deneye deneye tohumları bitirmez sonbahara da bırakırdım.. Sayenizde sonbaharda tekrar denerim..

Kalan son 10 tohumu havlu içinde denemiştim..
Onlar da toprakla buluşunca ne olur bilmem :(

ardabora 21-05-2012 17:53

5 Eklenti(ler)
Son çiçekler....İlk açanların tohum kapsülleri oluşmaya başladı. Havalar böyle rüzgarlı ve yağmurlu giderse tohumları toplamak zor olacak...

kelebek çalısı 26-05-2012 19:20

2 Eklenti(ler)
Köklü diktiğim columbine hasekiler yaşamak için kararlı sanırım.

kelebek çalısı 28-05-2012 23:22

3 Eklenti(ler)
Daha önce çiçeğini açamadan döken haseki, inatla açtığı iki çiçeğini dalgalandırıyor gururla :p

denizakvaryumu 28-05-2012 23:25

Katmerliler ve clematis çiçekli haseki fideleri zen gardende satışa çıktı...Benden söylemesi :)

Rana+miraç 08-06-2012 23:26

1 Eklenti(ler)
Hasekilerimin son durumları. Bazı tohumlar diğerlerinden aylarca sonra yeşerdi. Resimdeki minik haseki fidesi saksıdaki büyük fidelerle beraber ekilmişti. Çiçeklerinin resimleri inşallah seneye.

selis 12-06-2012 12:19

Bir bitkiyi yaprağından, çiçeğinden değil de tohum kapsülünden tanıyan var mı? :p
Bir seranın bahçesine birçok renginden dikmişler.. Kapsüllere sevindiğimi gören sera sahibi bile şaşırdı.. Bu sera üretim yapmıyormuş Bayındırdan aldıklarını satıyorlarmış.. Bitkiler budanınca tohumlar da çöpe gidiyormuş.. Biraz toplamamak olmazdı :p

Bana çok sayıda fide yollayıp sevindiren Sakdag'a ve tohum yollama teklifi yapan Jineop'a çok teşekkür ederim.. ;)

sakdag 13-06-2012 10:34

Fidelerin ne durumda Selis?

Şaşırtma yapmayı sevmiyor bu bitki galiba. Dedemin bahçesine diktiklerim pek iyi görünmüyordu da... :(

selis 16-06-2012 15:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sakdag (Mesaj 984222)
Şaşırtma yapmayı sevmiyor bu bitki galiba.

Ben de yeterince ilgi göstermedim sanıyordum..
Onca fideden 3 tanesi kurumadı.. 1 tanesi dipten sürgün verdi o garanti.. Diğerleri de tutmuştur umarım..

Emek verdin gönderdin, yaşamalarını çok isterdim :(

sakdag 16-06-2012 15:54

Benim şaşırtıklarımın hepsi ölmüş maalesef.

Tohumların çıktığı saksıda 6-7 kök kaldı, orda kalacaklar. Onları da kaybetmek istemiyorum. Çünkü rengini çok beğendiğim için tohumunu almıştım. Güzel irileştiler ama çiçekler seneye kaldı sanırım...

nılgun_dogan 18-07-2012 10:24

Arkadaşlar hasekiküpesi tohumlarını şimdi diksem olurmu.

adacık 18-07-2012 11:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sakdag (Mesaj 984222)
Fidelerin ne durumda Selis?

Şaşırtma yapmayı sevmiyor bu bitki galiba. Dedemin bahçesine diktiklerim pek iyi görünmüyordu da... :(

Haklısınız, ben de şaşırtma yaptığım için bu sene çiçeklerini göremedim maalesef.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024