agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/)
-   -   Nemesia (Ömürsüz Çiçek) (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/30796.htm)

limon1115 17-03-2013 19:15

Nemesia (Ömürsüz Çiçek)

3 Eklenti(ler)
Çok güzel bir çiçek..
Tek renkleri bulunduğu gibi iki renklileri de mevcut.

Eklenti 379366
Eklenti 379367
Eklenti 379368

Kırmızı-Beyaz ve Mavi-Beyaz olanlara bayıldım. Tohumlarını aldım, torfa ektim. 1 haftadır çimlenmedi, heyecanla bekliyorum. Yetiştirenler varsa deneyimlerinizi bu sayfada paylaşırsanız; bizim gibi acemilere çok büyük iyilik yapmış olursunuz. :)

tk646 17-03-2013 20:30

Bende az önce torfa ektim bakalım.

Seraya mı kaldırayım dışarıda mı dursun bilemedim.

Toprak ısısı 19 dereceyi geçerse çimlenmezmiş. Sera sıcak olurmu ki.

Birde ipucu filizi saksıya alınca daha soğuk bir yere alacakmışız büyümesi için ;)

limon1115 17-03-2013 21:42

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tk646 (Mesaj 1122471)

Birde ipucu filizi saksıya alınca daha soğuk bir yere alacakmışız büyümesi için ;)

Kırmızı olanlardan çimlenmesi için iki saksıya koymuştum. Birisi kaloriferin üzerinde diğeri de güneş ışık alan kaloriferden uzak bir yerde duruyor. Kaloriferin üstündekinin üzeri açık diğerini ise şeffaf plastik ile kapatmıştım. Bugün baktım ki kaloriferin üzerinde duran saksıdakilerden bir tanesi çimlenmiş. :)

Tohumları satın aldığım yerde 7-8 günde çimlenir diyor. Ayrıca seyrek ekim yapıldıysa şaşırtmaya da gerek olmadığını söylüyor. Ben emin olamadığım için bolca ektim, çıkacak olurlarsa mecburen şaşırtacağım. :)

Eklenti 379427

jineop 19-03-2013 13:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon1115 (Mesaj 1122512)
Kırmızı olanlardan çimlenmesi için iki saksıya koymuştum. Birisi kaloriferin üzerinde diğeri de güneş ışık alan kaloriferden uzak bir yerde duruyor. Kaloriferin üstündekinin üzeri açık diğerini ise şeffaf plastik ile kapatmıştım. Bugün baktım ki kaloriferin üzerinde duran saksıdakilerden bir tanesi çimlenmiş. :)

Tohumları satın aldığım yerde 7-8 günde çimlenir diyor. Ayrıca seyrek ekim yapıldıysa şaşırtmaya da gerek olmadığını söylüyor. Ben emin olamadığım için bolca ektim, çıkacak olurlarsa mecburen şaşırtacağım. :)

Eklenti 379427

Merhaba,
nemesia olmama ihtimali çok yüksek. Tohumları çok ince siyah ve yassı ( kıl kurdu gibi ):(

limon1115 19-03-2013 16:11

Sanırım dediğiniz gibi, çünkü üzerinden kaç gün geçti halen sadece resimdeki fide mevcut. Başka hiçbirşey çıkmadı. Tohumunu ektiğim diğer saksılarda da herhangi bir hareket yok. Bugün bir termometre alıp odaların sıcaklıklarını ölçeceğim. 13-17 derece arasında olması gerekiyormuş. Ona göre yerlerini değiştirebilirim.

Bir de ben saksıların üzerini folyo ile kapatmıştım. Kapatmadan sık sık nemlendirerek devam etmek daha iyi olabilir. Çünkü üzerinin kapatılması ile nem ile birlikte sıcaklıkta yükselmiş oluyor.

sehaberken 19-03-2013 18:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tk646 (Mesaj 1122471)

ben 3haftadır bekliyorum sevgili nemesiyaları
görünürde hqala yoklar
.

limon1115 19-03-2013 19:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sehaberken (Mesaj 1123685)
ben 3haftadır bekliyorum sevgili nemesiyaları
görünürde hqala yoklar
.

Bugün bir termometre alıp evin oda ve balkonunu ölçtüm. Meğerse nemesia'ların bulunduğu yer 23 derece imiş. Kapalı balkona koymayı düşündüm ancak orasıda 21 derece görünüyor. Acaba direk camın önüne koysam çimlenirler mi?

hüzünlimanı 20-03-2013 20:16

[QUOTE=limon1115;1123717]Bugün bir termometre alıp evin oda ve balkonunu ölçtüm. Meğerse nemesia'ların bulunduğu yer 23 derece imiş. Kapalı balkona koymayı düşündüm ancak orasıda 21 derece görünüyor. Acaba direk camın önüne koysam çimlenirler mi?[/QUOT

merhaba bana zengardendenden hediye on tane kadar nemesia tohumu hediye gelmişti ben ekip camın önüne koydum bir hafta bile olmadan çıktılar yarın şaşırtma yapacağım denerseniz *** sizinkilerde çıkarlar kolay gelsin.

limon1115 20-03-2013 20:22

[QUOTE=hüzünlimanı;1124337]
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon1115 (Mesaj 1123717)
Bugün bir termometre alıp evin oda ve balkonunu ölçtüm. Meğerse nemesia'ların bulunduğu yer 23 derece imiş. Kapalı balkona koymayı düşündüm ancak orasıda 21 derece görünüyor. Acaba direk camın önüne koysam çimlenirler mi?[/QUOT

merhaba bana zengardendenden hediye on tane kadar nemesia tohumu hediye gelmişti ben ekip camın önüne koydum bir hafta bile olmadan çıktılar yarın şaşırtma yapacağım denerseniz *** sizinkilerde çıkarlar kolay gelsin.

Çok rica etsem biraz ayrıntılı anlatabilir misiniz? Çünkü ben en çok bunu yetiştirmek istiyorum, diğer tohumlarım çimlendi ama nemesia çimlenmedi.
Ekimi nasıl bir toprağa yaptınız? Benimkiler torfta.
Üzerini nem oluşması için kapattınız mı?
Sürekli dışarda mı duruyorlar?

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

limon1115 20-03-2013 20:23

[QUOTE=hüzünlimanı;1124337]
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon1115 (Mesaj 1123717)
Bugün bir termometre alıp evin oda ve balkonunu ölçtüm. Meğerse nemesia'ların bulunduğu yer 23 derece imiş. Kapalı balkona koymayı düşündüm ancak orasıda 21 derece görünüyor. Acaba direk camın önüne koysam çimlenirler mi?[/QUOT

Şaşırtma yapmak için henüz erken değil mi? 2. çift yapraklarını verdiler mi? Bildiğim kadarı ile 2. çift yaprakları vermeden şaşırtma yapılmamalı.

hüzünlimanı 21-03-2013 00:31

[QUOTE=limon1115;1124343][QUOTE=hüzünlimanı;1124337]

Çok rica etsem biraz ayrıntılı anlatabilir misiniz? Çünkü ben en çok bunu yetiştirmek istiyorum, diğer tohumlarım çimlendi ama nemesia çimlenmedi.

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.[/QUOTE

anlatırım tabii tohumları torfa ektim pencere önüne ama iç tarafa koydum sabahtan öğleye kadar güneş görüyolar üstünüde kapatmadım sadece her gün fısfısla nemlendirdim ikinci yapraklarını çıkarttılar.aslında belkide acemi şansı bu sene tohumlara merak saldım değişik çiçeklerim olsun istiyorum hele bu sitede sizlerin güzel balkon ve bahçelerinizi gezdikçe çok heveslendim küçücük balkonumda ne kadar başarılı olabilicem bilmiyorum.

limon1115 21-03-2013 00:36

[QUOTE=hüzünlimanı;1124513][QUOTE=limon1115;1124343]
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hüzünlimanı (Mesaj 1124337)

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.[/QUOTE

anlatırım tabii tohumları torfa ektim pencere önüne ama iç tarafa koydum sabahtan öğleye kadar güneş görüyolar üstünüde kapatmadım sadece her gün fısfısla nemlendirdim ikinci yapraklarını çıkarttılar.aslında belkide acemi şansı bu sene tohumlara merak saldım değişik çiçeklerim olsun istiyorum hele bu sitede sizlerin güzel balkon ve bahçelerinizi gezdikçe çok heveslendim küçücük balkonumda ne kadar başarılı olabilicem bilmiyorum.

Ben çimlendirme işlemleri için bu linki, takip ediyorum , tavsiye ederim. Açiklamalarınız için çok teşekkür ederim, hemen dışarı koyacağım..

http://www.agaclar.net/forum/fidan-v...tm#post1124494

hüzünlimanı 21-03-2013 01:35

teşekkür ederim bende takip ederim.ama kendi yöntemimlede baya başarılı oldum ektim çıkmadı sorunum hiç olmadı bende şimdi sizin bahçeyi ziyaret ediyodum herşey o kadar güzelki siz cenneti bu dünyadada yaşıyosunuz allah ağzınızın tadını hiç bozmasın inşallah diyorum.

DilekGuven 29-03-2013 21:42

[QUOTE=limon1115;1124515][QUOTE=hüzünlimanı;1124513]
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon1115 (Mesaj 1124343)

Ben çimlendirme işlemleri için bu linki, takip ediyorum , tavsiye ederim. Açiklamalarınız için çok teşekkür ederim, hemen dışarı koyacağım..

http://www.agaclar.net/forum/fidan-v...tm#post1124494

merhaba limon1115, çimlendi mi nemesialarınız? benimkiler dışarıdaydı, olmadı içeri pencere önüne koydum bende. 2 hafta oldu ekeli. bir tane yeşerme görüyorum ama emin olamadım o mu, yoksa torfta başka bir ot tohumu mu vardı..

limon1115 29-03-2013 22:01

[QUOTE=DilekGuven;1129618][QUOTE=limon1115;1124515]
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hüzünlimanı (Mesaj 1124513)

merhaba limon1115, çimlendi mi nemesialarınız? benimkiler dışarıdaydı, olmadı içeri pencere önüne koydum bende. 2 hafta oldu ekeli. bir tane yeşerme görüyorum ama emin olamadım o mu, yoksa torfta başka bir ot tohumu mu vardı..

Merhaba;
Benimkiler de içerdelerdi, serin olması için dışarı balkona koydum. Halen çimlenmediler. İçerde iken kıl gibi birşey çıkmıştı, hiç büyümedi aynı duruyor. Ne yapmak gerekiyor anlayamadım. Balkon kadar olmasa da serin bir odada duran bir saksım daha var. Onda da herhangi bir hareket yok.

rhpozitif 18-04-2013 11:05

ya bende koçtaşa nemesia tohumu var mı diye bakmaya gidecektim birazdan, dedim önce bir yorumlara bakayım, önümüzdeki 1 hafta içinde tahmini hava durumu (trabzon)
7-15 derece arası, toprak sıcaklığıda 17 derecen azdır tahminimce. çimlenmesi yorumlarınıza göre zor geldi,üzüldüm. yine de şansımı deneyebilirim.

sizlerin nemesiaları şuan nasıllar? sağlıklılar mı?

s-bilge 18-04-2013 11:11

benim çimlenen nemesiaların bir kısmını şaşırttım ama sonu hüsran. 2-3 kök kaldı, hepsi boynunu büktü. nazlı bir çiçek galiba. ankarada seralarda var bu yıl. olmazsa alıp iki üç kök dikeceğim

Benol Hazaroğlu 19-04-2013 23:31

Ben de zengardenden aldıklarımı bu gün ektim. Tohumlar kum gibi.

Bekleyip göreceğiz.

YeniGine 19-04-2013 23:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi s-bilge (Mesaj 1140847)
benim çimlenen nemesiaların bir kısmını şaşırttım ama sonu hüsran. 2-3 kök kaldı, hepsi boynunu büktü. nazlı bir çiçek galiba. ankarada seralarda var bu yıl. olmazsa alıp iki üç kök dikeceğim

Sayın s-bilge; ben hâlâ kendisini görmedim sadece tohum paketinin üzerindeki fotoğraflardan biliyorum. Siz görmüşsünüz çiçekleri minik, yayılacak bir bitki mi?

jineop 20-04-2013 12:32

Tek yıllık bir bitki boyu 30-40 cm enine yayılması 15-20cm kadar.:p

Sevgi Durul 20-04-2013 12:43

Geçen sene ektiğim karışık tohumlarda nemesia da vardı. Sadece bir kök çimlendi ve tek çiçek açtı. Sonrasında yaşatamadım.

Güzel ve nazlı bir çiçek sanırım. Alıntıladığım mesajda çiçek fotoğrafı mevcut.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SDurul (Mesaj 996973)
Yeni tanıştığım nemesia, ömürsüz çiçek.

Eklenti 317300

YeniGine 09-05-2013 01:43

Tohumdan yetişen nemesia fidelerinde uç almak gerekiyor mu? 1-2 fideyi görünce merak ettim.

s-bilge 09-05-2013 10:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine (Mesaj 1141811)
Sayın s-bilge; ben hâlâ kendisini görmedim sadece tohum paketinin üzerindeki fotoğraflardan biliyorum. Siz görmüşsünüz çiçekleri minik, yayılacak bir bitki mi?

çok minik değil. ben resimlerde daha çok sevmiştim, gerçeğini görünce çok da sevmedim. benim gördüğüm saksıda boylanmıştı. çok da yayılacak gibi durmuyordu. tohumdan yetiştirdiklerimin bir kısmı hala direniyor ama çok da büyümediler.

YeniGine 10-05-2013 01:16

Sayın s-bilge teşekkür ediyorum. Ben de tohumunu alıp atmış idim yeni farkettim o toprakta birşeyler çıkmış fakat nemesia mı değil mi bilemiyorum. Neyse onları da aldım saksılara diktim bakalım ne olacaklar? Bir de uç alınmalı mı diye merak ediyorum. Sanırım sitede de pek fazla yetiştiren yok.
Teşekkür ediyorum, sağolun.

gilan 10-05-2013 05:48

Benim nemesia.
İlk defa yetiştiriyorum o yüzden yavaş yavaş isteklerini öğreniyorum. Suyu seviyor gibi duruyor. Bir gün eve geldiğimde yerlere yatmış bulmuştum, neyse ki sulanınca hayata döndü. Bakalım sezon boyunce çiçeklerinden ne kadar verim alabileceğiz. Şimdilik çok sevdim kendisini. :)

http://www.agaclar.net/forum/attachm...1-19.57.58.jpg

aheste 10-05-2013 08:37

Sevgili gilan, bende bu sene dört renk aldım fide olarak, çok güzeller, benimkiler sarkıcı değil sizinki gibi dikine büyüyor ama sarkıcı olanları da var. Sizinkinin rengi çok güzelmiş bu renkten hiç görmedim buralarda, zengarden de bile yok. Tohumlarından almayı unutmayın:). Sevgiler.

s-bilge 15-05-2013 09:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gilan (Mesaj 1152305)
Benim nemesia.
İlk defa yetiştiriyorum o yüzden yavaş yavaş isteklerini öğreniyorum. Suyu seviyor gibi duruyor. Bir gün eve geldiğimde yerlere yatmış bulmuştum, neyse ki sulanınca hayata döndü. Bakalım sezon boyunce çiçeklerinden ne kadar verim alabileceğiz. Şimdilik çok sevdim kendisini. :)

http://www.agaclar.net/forum/attachm...1-19.57.58.jpg

benim gördüğüm de aynen bunun fuşya rengi olanıydı.

cörekotu 15-07-2013 10:15

Gecen sene bende heves edi ekmistim, sadece birkactane cikmisti, bu sene ekemedim seneye yine ekmeyi düsünüyorum.

egebora 06-05-2014 12:54

1 Eklenti(ler)
nemesia çok rağbet gören bir çiçek değil sanırım.. ben şubat sonu tohumlarını ekmiştim.. pakette çok yıllık ve dona dayanıklı olduğu neredeyse yılın yarısı çiçekli kalacağı yazıyordu ama burada öyle bi bilgiye rastlamadım artık bekleyip göreceğiz:) şimdiki durumları bu şekilde. çok sıkışık duranları başka bi saksıya alacağım .. yetişkin fide büyüklüğünü kestiremiyorum bi saksıda 10 fide bırakacağım.. gelişmelerini paylaşırım zamanla

-Esin- 06-05-2014 13:55

Sn. egebora, tohumları nerden aldığınızı sorsam?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024