agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/)
-   -   Joseph's Coat (Yusuf Hırkası) (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/29259.htm)

Tohumcu Nılgun 07-12-2012 23:03

Joseph's Coat (Yusuf Hirkasi) Amaranthus Tricolar.

1 Eklenti(ler)
Adi: Joseph's Coat (Yusuf Hirkasi) diger bir adida Cin ispanagi
Hem cicek hemde yenilebilen bir sebze olan bu bitki tek yillik.
Botanikciler bircok bitkiye Tevrat'ta ve Incil'de gecen isimleri vermis.
Rivayete gore Hz. Yusuf Peygamber cok renkli bir hirka giyermis, bu bitkide
cok renkli oldugu icin Yusuf Hirkasi ismini vermisler.

Familya: Amaranthaceae (Ispanakgiller).
Turu: Amaranthus tricolor.
Cinsi: Amaranthus.

Mevsim: Sonbahar Eylul 2012.
Yer: Bruksel/ BELCIKA.

tuya 22-12-2012 23:17

sayın nilgün ne hoş bir bitlki o sarı kırmızı olanlar çiçekten ziyada yaprağa benziyor sanki doğrumu

Tohumcu Nılgun 23-12-2012 17:25

Joseph's Coat (Yusuf Hirkasi)

Sayin tuya, evet sari kirmizi gorunenler cicek degil yapraklari. Cicekleri cok kucuk yapraklarin dogdugu yerde yani yapragin dip tarafi ve govde arasinda kucuk beyazimsi cicekler aciyor. Tohumlarida neredeyse toplu igne basindan kucuk. Ben bu bitkiyi daha cok yapragi guzel cicegine benzetiyorum. Fotografta o kadar muhtesem gorunmesede ciplak gozle bakildiginda cok canli tonlardaki renkleri ile harika bir bitki turu diyebilirim.

Ben fakir 23-12-2012 17:40

Sevgili Tohumcu Nilgün,

İlk kez gördüğüm için, izninizle birkaç sorum olacak.

1- Yenen kısmı neresidir?

2- Ekilmesi için işlenmiş toprak istemiyor mu, yoksa kendi mi yapıyor resimde görünen o çayır görüntüsünü?

3- Ekme zamanı ve istekleri hakkında bilgi?

Peşin teşekkürler ve selamlar...

Tohumcu Nılgun 23-12-2012 23:06

Joseph's Coat (Yusuf Hirkasi)

Sayin Ben fakir, bu bitkiyi henuz yetistirmedim fakat bulundugum ulkede parklarda ve evlerin bahcelerinde gozlemlemekteyim. Bu sonbahar tohumlarindan aldim, kismetse bahara kendim yetistirecegim. Bu bitkiyi ilk gordugumden bu yana surekli arastirip, sorusturuyorum. Neredeyse yetistirmis kadar oldum.

1. Sorunuzun cevabi: Yenen kismi taze yapraklari ve taze govdesi. Ilk yapraklari yesil, son yapraklari renkli olan bitki, cok buyudugunde govde ve yapraklarda biraz kartlasma oluyor. Ayni bildigimiz ispanak gibi zaten bu bitkide ayni aileden.

2.Sorunuzun cevabi: Ekilmesi icin illaki topragi islemeye gerek yok, cok arsiz her toprakta yetisebilen ve susuzlugada cok dayanikli bir bitki. Bazi ulkelerde yabani olarakta yetisiyormus.Duyduguma gore Turkiye'de Istanbul'da sadece yagmur suyu ile bile yetistiriliyormus. Fotografi Bruksel'de bir botanik parkta cekmistim, bitkinin yanindaki cayir goruntusu baska bir sus bitkisine ait (Pennisetum Alopecuroides). O bitki hakkindada Bahce Sus Bitkileri bolumunde Konu acmistim isterseniz o bitkinin daha net fotografini gorebilirsiniz.

3.Sorunuzun cevabi: Baharin istenilen ayda tohumlarini fazla derine atmadan ekimi yapiliyor. Bitki ozel bir bakim gerektirmiyor. Yagan yagmur sulariyla fakir topraklarda bile yetisebiliyor. Birdahaki seneye isterseniz ekmeyin arsiz oldugu icin dusen tohumlarindan mutlaka tekrar canlaniyor.
Saygilar...

Tohumcu Nılgun 03-02-2013 01:35

Joseph's Coat (Yusuf Hirkasi) Tohumlari.

1 Eklenti(ler)
...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024