agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/)
-   -   Doğu razyası, mavi yıldız, Amsonia orientalis (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/26460.htm)

jineop 28-02-2012 20:39

Doğu razyası, mavi yıldız, Amsonia orientalis

3 Eklenti(ler)
Doğu razyası, Amsonia orientalis
Türkçe Adı : Doğu razyası

Diğer Adları : Mavi yıldız, Mavi çiçek

Sinonim Adı : Rhazya orientalis

Apocynaceae ailesinden soluk mavi küçük çiçeklerini, mızrak şeklinde oval yaprakları olan çok yıllık çalı formunda bir bitkidir.

Boyu ve eni 1 metreye ulaşabilir. -23 derecelere dayanıklıdır. Sulak alanları sever. Ama kuraklığıda dayanıklıdır.

Güneşli ya da yarı gölge alanları, kumlu-tınlı, tuzsuz, hafif alkali, kireç içeriği orta düzeyde, organik maddece fakir, demir ve magnezyum bakımından oldukça zengin, diğer besin elementlerinin ise yeterli düzeylerde bulunduğu toprakları tercih eder.

Bahar sonu açan çiçekleri yaz başına kadar devam eder. (Mayıs- Haziran)

Şakayık, hosta gibi geniş yapraklı bitkilerle birlikte yapılan bahçe düzenlemelerinde önerilir.

Türkiye florasında İstanbul, Balıkesir ve Bursa da bulunmaktadır. IUCN-Kırmızı Liste Kategorisinde çok tehlikede olarak bildirilmiştir.

AGACLAR.ORG -Trkiye'nin Aa Arivi
Family: Apocynaceae, Genus: Amsonia
Amsonia - Blue Star Plants have Clear Blue Flowers

jineop 28-02-2012 20:47

Sevgili limonun budama ve çelik alma seminerinde kendine çıkan Kgursan tarafından hediye edilen tohumları bana ben tohumla uğraşamam demesiyle bu çiçekle sürüvenim başlamış oldu. 25 Şubatta tohumları perlit, vermiculit, torf ve coco-peat karışımını üstüne serpttim, hafif bastırdım. En üsttede sadece cocopeatt çok ince serptim. Biraz önce baktığımda tohumların toprağı kabartıp, başlarını çıkarmak üzere olduklarını gördüm. Çimlenme oranı çok yüksek görünüyor. Görüntüleri daha sonra ekleyeceğim.

agozce 28-02-2012 21:25

Çok güzelmiş...Dilerim kolayca büyütebilirsin...

jineop 28-02-2012 21:35

Sevgili agözce, İstanbul florasında olduğuna göre büyütürüz, çoğaltırız ve dağıtırız diye düşünüyorum canım.;)

jineop 29-02-2012 17:39

Mavi yıldızı kurtaralım...

3 Eklenti(ler)
Mavi yıldızlar ekimden 4 gün sonra kendilerini göstermeye başladılar.

agozce 29-02-2012 19:35

Aman aman...çok da şirinler...Güle güle büyüsünler..

( Bir yıldız doğdu yüceden
Şavkı vurdu pencereden
Kavlimiz var dün geceden
Yine doğdun yıldız yıldız....diye bir türkü geldi aklıma..)

kgursan 01-03-2012 15:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi jineop (Mesaj 918101)
Sevgili limonun budama ve çelik alma seminerinde kendine çıkan Kgursan tarafından hediye edilen tohumları bana ben tohumla uğraşamam demesiyle bu çiçekle sürüvenim başlamış oldu. 25 Şubatta tohumları perlit, vermiculit, torf ve coco-peat karışımını üstüne serpttim, hafif bastırdım. En üsttede sadece cocopeatt çok ince serptim. Biraz önce baktığımda tohumların toprağı kabartıp, başlarını çıkarmak üzere olduklarını gördüm. Çimlenme oranı çok yüksek görünüyor. Görüntüleri daha sonra ekleyeceğim.

Sn jineoop., Burada bir yanlışlık var!!? Benim İstanbuldaki seminerde küçük paketlerle bıraktığım tohumlar sadece renkli şebboy tohumlarıdır. Buradaki bitkiyle pek alakası yok. Sanırım başka bir arkadaşın tohumları ile karıştırmış olmalısınız. Kolay gelsin.

NOT: Bu arada benim tohumlardan ekip çimlendiren var ise dikkat etsin SARI çıkan fidelerin çiçekleri katmerlidir. Sarı diye atılmasın.

limon 01-03-2012 17:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi jineop (Mesaj 918101)
Sevgili limonun budama ve çelik alma seminerinde kendine çıkan Kgursan tarafından hediye edilen tohumları bana ben tohumla uğraşamam demesiyle bu çiçekle sürüvenim başlamış oldu.

Aman yanlış anlaşılmasın, şu dönemlerde tohumdan yetiştirmeye vaktim olmadığından, daha emin ellere emanet ettim diyelim. :)

Çok güzel bir bitki, eminim senin ellerinde en az fotoğraflardaki kadar güzel olacaklardır. "Sen yetiştir ben fidesini alırım senden" demiş miydim? ;)

Bu arada bana hediye verdiğin ahtapota benzeyen sukulent serpilmeye başladı, kadife yapraklı da keyifli.

jineop 01-03-2012 19:14

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kgursan (Mesaj 918833)
Sn jineoop., Burada bir yanlışlık var!!? Benim İstanbuldaki seminerde küçük paketlerle bıraktığım tohumlar sadece renkli şebboy tohumlarıdır. Buradaki bitkiyle pek alakası yok. Sanırım başka bir arkadaşın tohumları ile karıştırmış olmalısınız. Kolay gelsin.

NOT: Bu arada benim tohumlardan ekip çimlendiren var ise dikkat etsin SARI çıkan fidelerin çiçekleri katmerlidir. Sarı diye atılmasın.

Sn kgursan, üzerinde sizin adınız ve mavi yıldız yazıyordu. Şebboy tohumları değil. Sanırım seminerde yanlış yazılmış. Netten tohumları kontrol ettim, kesinlikle mavi yıldız tohumları. Saygılar.

jineop 01-03-2012 19:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon (Mesaj 918875)
Aman yanlış anlaşılmasın, şu dönemlerde tohumdan yetiştirmeye vaktim olmadığından, daha emin ellere emanet ettim diyelim. :)

Çok güzel bir bitki, eminim senin ellerinde en az fotoğraflardaki kadar güzel olacaklardır. "Sen yetiştir ben fidesini alırım senden" demiş miydim? ;)

Bu arada bana hediye verdiğin ahtapota benzeyen sukulent serpilmeye başladı, kadife yapraklı da keyifli.

Aynen böyle demiştin canım. Kardeş payı:p

Güzin Çakar 01-03-2012 23:13

O seminerin sonunda, bir kabın içindeki sukulent yapraklarından alırken bir arkadaşımız elime minik bir tohum poşeti verdi. Ne olduğunu sorduğumda Mavi Yıldız olduğunu söyledi. Poşetin üzerinde çekiliş numarası vardı. Sanırım biri daha almamış. Sayın jineop'un tohumlarının aynısı olan tohumlarımı, devam ettiğim Bahçe Bakımı kursundaki 20 arkadaşımla paylaştım. Mavi Yıldızlar şimdiden İstanbul'a dağılmaya başladı diyebilirim.Tohumlarımızı henüz ekmedik. Mart'ın ortasını bekliyoruz...

jineop 02-03-2012 09:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gçakar (Mesaj 919149)
O seminerin sonunda, bir kabın içindeki sukulent yapraklarından alırken bir arkadaşımız elime minik bir tohum poşeti verdi. Ne olduğunu sorduğumda Mavi Yıldız olduğunu söyledi. Poşetin üzerinde çekiliş numarası vardı. Sanırım biri daha almamış. Sayın jineop'un tohumlarının aynısı olan tohumlarımı, devam ettiğim Bahçe Bakımı kursundaki 20 arkadaşımla paylaştım. Mavi Yıldızlar şimdiden İstanbul'a dağılmaya başladı diyebilirim.Tohumlarımızı henüz ekmedik. Mart'ın ortasını bekliyoruz...

Çok sevindim. Çimlenme çok yüksek. Güzel haberlerinizi bekliyorum. Harika bir paylaşım olmuş, kutlarım.

Adalet Yağcı 02-03-2012 11:54

Bir güzellikle daha tanıştım bugün.
Sevgili Jineop, aman iyi bak çimlenenlere, bu yılın sonunda tohum bekliyorum mavi yıldızdan.
Bursa'da yaşayabildiğine göre bahçemde de yaşar :)
Ellerine sağlık canım.

jineop 04-03-2012 15:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 919334)
Bir güzellikle daha tanıştım bugün.
Sevgili Jineop, aman iyi bak çimlenenlere, bu yılın sonunda tohum bekliyorum mavi yıldızdan.
Bursa'da yaşayabildiğine göre bahçemde de yaşar :)
Ellerine sağlık canım.

Ablam paketteki tohumların çoğu duruyor. İstersen yollıyabilirim.

Adalet Yağcı 04-03-2012 20:26

Sevgili Jineop, hastaya çorba sorulur mu?

jineop 15-03-2012 08:14

1 Eklenti(ler)
Mavi yıldızlar tohumdan 18. gününde,

jineop 16-03-2012 07:56

Şaşırtma zamanı için ne dersiniz? Hata yapmak istemiyorum. Şaşırtma zamanı gelmiş görünüyor bana.

Güzin Çakar 16-03-2012 08:43

Mart'ın ortası geldi değil mi? Tohumlarımı ekmem lazım. Bunun için torf almam lazım. Ektiğim tohumları koyacak yer bulmam lazım. Off off...

jineop 16-03-2012 09:52

Toprak istekleri benim bahçenin toprağına çok uyuyor. Gerçi hiç içimden o verimsiz olduğunu sandığım toprağa şaşırtmak gelmiyor. 3 lü karışım yapacağım. Kum, killi bahçe toprağı ve kompost materyali. Bir kısmını ise iyi toprağa şaşırmayı düşünüyorum.

acemifüsun 16-03-2012 10:22

Sevgili jineop ilave demir ve magnezyum takviyesi ile tam istediği gibi toprağa kavuşmuş olacak:) Tohumdan yetişmiş güzellerin tadı bir başka oluyor:)

jineop 17-03-2012 11:54

Çimlenenlerden bazılarının sağa sola yatma ve sap incelmesi olmaya başladığından dün bir kısmını direk bahçeye, bir kısmını uygun toprağa küçük kağıt çimlenme saksılarına bir kısmını da olduğu gibi bıraktım. Onlarca fidemiz var. İnşallah birşey olmamışlardır.

Adalet Yağcı 17-03-2012 16:22

Cevap yazsaydım, "biraz daha bekle" derdim ama mesajını geç gördüm.
Yine de başlığı okuyup bilgilenmek isteyenler için, deneyimlerimi aktarmak istiyorum.

Çimlendirmeyi kapalı ortamda yapmışsam, bitkilerin 2-3 yaprağını gördükten sonra dış ortama alışabilmeleri için dışarı çıkartıp 5-10 gün bekletiyorum.

Bu süre zarfında fidecikler kendini toparlıyor ve büyümeye devam ediyor, daha sonra şaşırtma yapıyorum.
Bu şekilde kayıplar azalıyor.

jineop 22-03-2012 11:52

2 Eklenti(ler)
Şaşırtma sonrası az kayıpla mavi yıldızlarımız büyüyor.:p

jineop 03-04-2012 13:43

1 Eklenti(ler)
Fideler büyüdükçe amsonia olmadığını düşünüyorum. Bence bunlar Callistephus chinensis:(:mad:

Adalet Yağcı 03-04-2012 14:10

Yok yok üzülmeyelim, amsonialar da yakında güneşe merhaba diyeceklerdir.
Bunlar da bir köşeyi şenlendireceklerdir, ne güzel seni üzmeden bu hale gelmişler.

Güzin Çakar 01-06-2012 16:52

1 Eklenti(ler)
Benim mavi yıldızlarım. Fotoğraf 2 hafta önce çekilmiş, yani fideler 2 aylık. Çok kayıp verdiler. Kuruma,çürüme, incelme hepsini yaşadılar. Şiddetli yağmurlarla,kedilerle ve böceklerle de tanıştılar.
Eklenti 303212
Şu an tekrar baktım. Biraz daha büyümüşler.2 fide daha ölmüş, o kadar tohumdan 7 tane kalmışlar. Birkaç gün içinde son durumlarını da fotoğraflarım. Sevgiler...

Güzin Çakar 26-06-2012 19:24

2 Eklenti(ler)
Mavi Yıldız diye ektiğim tohumlardan çıkan bitkilerin son durumu.
Eklenti 312434
Eklenti 312435
İlk fotoğraflara baktığımda Mavi Yıldız'dan daha çok Ispanağa benziyorlar. Aslında hiç bir şeye benzetemiyorum. Büyüsünler bakalım, nasıl olacaklar, ne olacaklar?

Güzin Çakar 26-06-2012 19:54

Sevgili Jineop yazdığında, olan oldu diye Callistephus chinensis olabilir mi diye kontrol etmemiştim. Şimdi bakınca, Jineop'un doğru tahmin ettiğini gördüm. Bendeki tohumları devam ettiğim kursda Mavi Yıldız diye arkadaşlarımla paylaşmıştım. Benim için çok önemli değil ama bu şekilde paylaşımda bulunmak hoş olmadı. Benim hatam değil demek sonucu değiştirmiyor.

Bu tohumları Mavi Yıldız olarak veren arkadaşımız herhalde bu sayfayı takip ediyordur. Şaka mı yapmış acaba?

Jezebel 08-11-2013 06:08

1 Eklenti(ler)
Bu bitkiyle ilgili hevesimiz kursağımızda kalmış.
Üzüldüm.
Acilen tohum bakıyorum, bahara yetişsin.
Çok güzel bir mavi

RARE Perennials "Amsonia Blue Star" Beautiful Blue Flowers Fresh Seeds" | eBay

Eklenti 452643

Mavilerde çok iş var;)
Blue Flowers & Plants Stock Photos - Images | Plant & Flower Stock Photography: GardenPhotos.com

Jezebel 10-11-2013 06:45

1 Eklenti(ler)
Arkadaşların tohumunu ektiği Blue Aster( Mavi yıldız) aslında mavi renkli saray patı.

Eklenti 453070

http://www.about-garden.com/images_d...hinensis-4.jpg

Callistephus chinensis

Doğu razyası tükenme tehtidi altındaymış.
Tohumdan üretmek için dağ bayır tohumunu aramak lazım.
Yani kısaca ebay' da bulunmaz, Türkiyenin doğal ama nadir bir bitkisi:(

Kocaeli Üniversitesi

.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024