agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/)
-   -   Cosmos (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/25105.htm)

igidu 11-04-2008 18:34

Cosmos

5 Eklenti(ler)
Geçen seneki tohumdan yetiştirdiğim cosmoslar:cool:
(Dediğim gibi Cosmos yetiştirmenizi tavsiye etmiyorum.):o

Buket Aknar 11-04-2008 22:00

oooo, mesajınızı görünce aklıma geldi. O gün fotoğrafları çekmiş ancak ardından sitedeki sorun ortaya çıkınca unutmuşum. Şimdi o gün çektiklerimi ekleyeyim yarın da çiçeklenmiş hallerini eklerim.

kostebeksantos 10-08-2011 01:16

Cosmos

Martta ektiğim cosmos tohumum 1.5m kadar büyüdü.Şu anda 20cm çapında, 20 cm yüksekliğinde bir saksıda. Fakat bir tane bile çiçek açmadı.:(

Tohumdan çıkan ilk yapraklar 2 değil 3 taneydi. Bu normal bir durum mu? Acaba çiçek açmama sebebi bu olabilir mi?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

sakagun 10-08-2011 07:13

Kozmos güneşi çok sever. Güneş görüyor mu?

Bu arada benimkiler de 1 hafta önce açmaya başladı. Biraz daha beklerseniz açacaktır.

kostebeksantos 10-08-2011 23:12

Sabah güneşi alıyor. 3-4 saat kadar. Yeterlimi bilmiyorum.

kostebeksantos 10-08-2011 23:20

Martta ektiğim cosmos tohumum 1.5m kadar büyüdü.Şu anda 20cm çapında, 20 cm yüksekliğinde bir saksıda. Fakat bir tane bile çiçek açmadı.:(

Sabahları 3-4 saat güneş alan bir yerde.

Tohumdan çıkan ilk yapraklar 2 değil 3 taneydi. Bu normal bir durum mu? Acaba çiçek açmama sebebi bu olabilir mi?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

sakagun 11-08-2011 15:53

3 Eklenti(ler)
Saksısı küçük gelmiştir. Ben kozmosu doğrudan güneş görecek şekilde bahçeye ekiyorum. Fotoğraflarda geçen seneki kozmoslarımı görebilirsiniz. Bu kadar büyüyen bir bitki bence saksıda sağlıklı yaşamaz.

Kiraz 11-08-2011 18:48

Sevgili Sakagün harika olmuşlar. Cosmos şaşırtılmayı sevmiyor, doğrudan yerine ekilince daha iyi oluyor. İlk ektiğim sene, şaşırttıklarım, doğrudan ekilenlerin yarısı kadar boylanmışlardı. Yine de benim toprağımı pek sevmediler, hiç bir zaman sizinkiler gibi bol çiçek vermediler.

sakagun 11-08-2011 21:49

1 Eklenti(ler)
Ben bunları şaşırtmıştım Kiraz. Arıları çeksin diye sebze bahçeme dikmiştim. Bu sene de sebze bahçemin bir sırasına kozmos şaşırttım. Yeni yeni çiçekleniyorlar.

Bu da katmerli, turuncu kozmosum.

marjinalmenekse 03-09-2011 12:08

bana bu çiçeğin tohumlarından gönderebilirmisiniz ... çok seviyorum Ankara da bulamadım... eskiden heryerde olurdu . çocukluğumun çiçeği ...

sebabahçe 05-10-2011 02:17

saksıdaki cosmos

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sakagun (Mesaj 846181)
Saksısı küçük gelmiştir. Ben kozmosu doğrudan güneş görecek şekilde bahçeye ekiyorum. Fotoğraflarda geçen seneki kozmoslarımı görebilirsiniz. Bu kadar büyüyen bir bitki bence saksıda sağlıklı yaşamaz.

Sayın arkadaşım benim de bahçeye ektiklerim iyi olmadı yayvan saksılara ektiklerim devasa boyuttalar,üzerlerinde el kadar çiçekleri var pek seçici olmamasına rağmen bahçenin toprağını sevmedi.

sakagun 10-10-2011 15:07

1 Eklenti(ler)
Benim bahçedekiler hala rengarenk. Boyumu geçtiler.

anamurluke 15-10-2011 21:15

Kozmos Çiçeği

Yaşadığım çevredeki bir işyerinin önünde görmüştüm ve turuncu renkli çiçeklerini çok beğenmiştim. Ana bitkiden aldığım tohumları haziran ortasında ektim düzenli olarak nemlendirilmiş topraktan 3-4 gün sonra çok az bir fire ile fideler çıktı,biraz büyüdükten sonra fideleri bahçemin köşelerine diktim.temmuz ve ağustos aylarında sürekli olarak büyüdüler ,çiçekleneceğine dair tüm umutlarım tükenmişti ki 15 Eylül civarında bir iki gün içerisinde çiçeklenme belirtilerini gösterdi ler ve takip eden 5-6 gün içerisinde turuncu renkli çiçeklerle bezendiler.Türkçe ve Latince isminin ne olduğunu bilmediğim bu güzelim çiçeğin ismini www.agaçlar.net vesilesi ile öğrendin; Latincesi Cosmos Sulphureus,Türkçesi Kozmos Çiçeği imiş ,turuncu renklisi dışında çok değişik renkleri olduğunu,çiçeğin anavatanın Orta Amerika olduğunu internetten öğrendim. Bknz daha geniş bilgi için:
Archives | Aggie Horticulture

zbk74 16-10-2011 01:02

evet bu çiçeği uçan tohumlarından seneye daha da çoğalmış olduğunu göreceksiniz..otsu birkaç yıllık..pembe-turuncu renk tonlarıyla kolay yetişebilen güzel bitkilerden..

cegabo 07-02-2012 10:16

turuncu olanı harika görünüyor. tam da ben de turuncu cosmos tohumu var... :)

meral59 30-03-2012 19:15

ben de bu gün koçtaştan aldım bir sürü tohum, cosmos da bunların içinde... bakalım düzgün yetiştirebilecek miyim...
Ayrıca direkt olarak toprağa atmayı düşünüyorum ne dersiniz kuşlardan kurtarabilir miyiz tohumları..:(

Adalet Yağcı 30-03-2012 19:29

Keşke sonbaharda direk toprağa ekseydiniz, şimdi fideleriniz hazır olurdu.
Cosmos da hazeranlar gibi, sonbaharda dökülen tohumlardan kendiliğinden yetişiyor, dikkat etmezseniz tüm bahçeyi kaplayabilir, tohumun düştüğü her yerde çimleniyor.

Direk toprağa ekebilirsiniz ama toprağın nemli kalmasına dikkat edin, tohumlar çimleninceye kadar sık sık kontrol edin.

perimar 04-05-2012 09:02

nisan başında torfla evde diktiğim dohumlarımın hiç biri çıkmadı. ama bahçeye attığım tohumlar 15 gün içinde çimlendi. seneye direk bahçeye atacağım tohumları

ipektuğçe 09-06-2012 20:10

2 Eklenti(ler)
Bunlar cüce cosmoslarım,zengardenin hediyesi :) 4 fidenin hepside pembe açtı :)

Cymbelina 09-06-2012 20:16

Bu benim çok sevdiğim çiçeklerden biri:) Bilen var mı acaba, cosmosta da uç alma işlemi uygulanabilir mi? Bu mümkünse, tam nasıl yapılır?

ipektuğçe 09-06-2012 20:22

Sn.Cymbelina,ben uç almadan büyütüyordum,balkonuma çok fazla kuş geliyor onlar tepelerini kırmış;) hatta üzülmüştüm,sonra bir baktım kırılanlar yeni kollar atıp büyümeye başlamış.Bana bunu öğreten kuşlara çok teşekkür edip diğerlerinin tepesinide ben kırdım.:p

Cymbelina 09-06-2012 20:39

Geçtiğimiz yazlarda yetiştirdim, şu an 3 minik fidecik var. Hiç uç alma yapmadım, tabi upuzun uzayıp gidiyorlar normalde. Belki bu yapılırsa yanlardan da çıkar ya da yuvarlak bir şekil alabilir herhalde. Üstten tırnağımızla koparsak olur herhalde.

ipektuğçe 09-06-2012 20:42

Evet üsten 3-5 cm.lik kırsanız yeter,1 haftada yeni sürgünler kendini gösteriyor;)

Cymbelina 09-06-2012 20:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ipektuğçe (Mesaj 982391)
Evet üsten 3-5 cm.lik kırsanız yeter,1 haftada yeni sürgünler kendini gösteriyor;)

Teşekkürler:) Ama sanırım bunu biraz daha büyüyünce yapmalıyım çünkü şimdi daha küçükler ve kısalar. 1 karış boya ulaşınca yapsak olur mu İpek hanım?

ipektuğçe 09-06-2012 20:49

Bendekiler cüce cosmos oldukları için,tepeleri kırıldığında boyları 10 cm.ancak vardı,şimdi ancak bir karışlar.Sizde artık 1 karış olduğunda yaparsınız;):)

Cymbelina 09-06-2012 20:57

Teşekkür ederim:)

dağçiçeği 18-07-2012 21:11

Bu yıl tesadüfen saksımda kendiliğinden çıkan cosmos boylandı ama maalesef hala çiçek açmadı.Ne zaman açması gerekiyor acaba geçmi kaldı? Bu tek çiçeğin tohumundan seneye bir çok cosmosum olsun istiyorum.

Cymbelina 18-07-2012 21:24

Hİç merak etme, olur:) Tabi Allah'ın izniyle. Ben geçen senelerde hep tohumdan yetiştirdim, çiçeği kurumaya başlayınca, yapraklarını dökünce tıpkı kadife çiçeğinde yaptığımız gibi, kuruyup düşen yapraklardan sonra geriye kalan orta kısmında tohum bölümünden tohumlarını alırsın, rüzgarda savruluyor sağa sola almayınca hatta. Siyah **** koyu renkli, ince ve uçları sivri tohumları var, genelde alınan tohum da bir sonraki sene nazlanmadan çimleniyor.

dağçiçeği 19-07-2012 00:25

Teşekkürler Cymbelina'cım.Kimbilir kaç sene oldu yetiştirmeyeli .Çocukluğumda Dedemle evimizin önünde küçük bir çiçek bahçesi yapmıştık.Kına çiçeği,cosmos,kadife çiçeği ekmiştik.Kaç yıl sonra bu çiçeği yetiştiriyor olmak ,hemde kendiliğinden saksımda büyümüş olması çok güzel.Acaba rengi nasıl olacak?
Susuzluğa dayanamıyor ,saksıda olduğu için herhalde.Sende saksıda mı büyütüyorsun?

Cymbelina 19-07-2012 21:02

Benim şöyle oldu: Ben de çocukken hep görürdüm sağda solda ve çok severdim, sanki hafif büyükçe bir papatya gibi. Yıllar önce de canım babam bir yerlerden köklü olarak bir kaç tane alıp getirmişti, diktmiştik, tuttu, sonra onun tohumlarını aldım. O zamanlar buraya üye değildim ama işte el yordamıyla diyelim, insan tohum kesesi olan kısmı anlıyor zaten, oradan tohumlarını alıp sonraki senelerde o tohumlardan ektim ve çıktı hep. Bizim bahçemiz olmadığı için hep balkonda saksıya ektim, ama bahçede daha iyi gelişir sanıyorum. Tam olarak tohum ekimi zamanı nedir net bilmiyorum ama sonucta çoğu mevsimlik gibi bunu da baharda ekince oluyor, genelde sonbahara kadar çiçek veriyor. Ben renkleri hep beyaza yakın uçuk pembeden koyu fuşyaya doğru genel olarak 3 ton olduğunu biliyordum, bendekiler de öyleydi. Ama burada turuncusunun rengini gördüm. Bir müddet sonra seninki de tomurcuklanır sanırım. Benim bu sene hiçbir çiçeğim istediğim gibi olmadı, aylarca hepsi minicik kaplarda torfta sıkış tepiş kaldı, çoğu kurudu gitti, toprağım yoktu, yerim de pek müsait değil. Bu hafta toprağa geçirdim çok geç kalmış olsam da. Baharda bir kaba birkaç tohumunu atmıştım, çıktılar, dediğim gibi kurudular, ben de hoyrat davrandım açıkçası:( Sonra aynı torfu başka tohum ekmek için kullandım, bir baktım ilk ektiğimde çimlenmemiş 3 tohum çimlendi, şu an 1,5 karış kadarlar, çok cılızlar, belki çiçek vermeden ölecekler. O yüzden şu an çok geç de olsa belki tekrar tohum ekerim bir iki tane, kozmos ve kadife.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024