agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/)
-   -   Tesbih çiçeği (Coix lacryma) (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/2281.htm)

papatyam 07-11-2006 16:48

Tesbih çiçeği (Coix lacryma)

tesbih çiçeğinden hiç bahsedilmemiş acaba sevilmiyormu yoksa pek bilinmiyormu ?

memet 07-11-2006 16:49

Biraz bize anlatır mısın çiçeği.. Hatta örneği varsa ne iyi olur..

Erguvan Muhibbi 07-11-2006 20:45

Tesbih çiçeği canna komşu apartmanın bahçesinde gördüğüm bir çiçek.
Siz bahçede mi saksıda mı yetiştiriyorsunuz? Canna ya olan muhabbet nereden?

papatyam 08-11-2006 08:05

günaydın ,
aslında tesbih çiçeği bahçede yetişiyor fakat benim gibi bahçesi olmayanlarda saksıda yetiştiriyor , tesbih çiçeği tohumundan mart **** nisan ayında ekiliyor iki ay içinde mısır gibi çıkmaya başlıyor çiçek açanları da var bendeki hiç çiçek açmadı temmuz **** ağustos gibi boncukları olumaya başlıyor ilk başta boncuklar bir bezelye gibi yeşil olsada eylül ekim ayına doğru ren değiştirmeye yani siyahlaşmaya başlıyor olgunlaşanlar dokunduğunuzda elinize geliyor ilk toplandığında siyah yeşil ebruli gibi duran boncuklar durdukça grileşiyor ve resmen taş oluyor.
Ben bunlara boncuk diyorum çünkü iki tarafıda delik içinde ise tohumu var ister tekrar dikerseniz isterseniz adı üstünde tesbih yaparsınız .

resimlerini henüz çekmedim bu akşam çeker yarın eklerim .

Mine Pakkaner 08-11-2006 16:00

Papatyam acaba bahsettiğiniz canna nasıl bir bitki. Senelerdir Canna yetiştiririm, dikerim (hatta düzenlediğim hemen bütün bahçelerde vardır) ama hiç böyle sizinki gibi çiçek vermeden boncuk boncuk birşey verdiğini görmedim. Botanik adını da yazdığınız için bitkide yanılmadığınızı düşünüyorum. Kanalar çiçek açar ve sonra da tohum veririr. Acaba bu bitkide atladığım herhangi birşey mi var merak ettim.Resimlerinizi bekliyorum :).

memet 08-11-2006 16:21

bu sitede bir örneğini gördüm.. tohumundan takı yapılıyor.Hatta şaşılacak şey tüfek saçması için kullanılıyor.. İngilizcem yetmediği için anlayamadım başka amaçlara da kullanılıyor.. Bu çiçek mi sizdeki.

aybala 08-11-2006 16:45

Memet'in eklediği linkte görünce hatırladım. Eskiden bahçemizde duvar kenarında ekli idi bu çiçekten. Hala da tek tük var. Çok arsız, her sene köküne kadar budasanız bile ertesi sene çoğalarak yeşerir.

http://waynesword.palomar.edu/images/canna1b.gif

Üstteki fotoğrafta, solda görünen kırmızı, üzerinde hafif dikenli kabuk olan yumruları kırıp içinden tohumları alıyorduk çocukken. Normal şartlar altında o kısımlar kuruyup, tohumların toprağa dökülmesi ve bitkinin çoğalması lazım...vs.

http://spacebar.blogsome.com/uploads...cannaseed2.jpg

Bizim bahçece sadece bizden kurtulanlar bunu başarabiliyordu ama buna rağmen yıllarca bahçemizin en bakımsız, en ayakaltı köşesinde yaşamını devam ettirebildi bu çiçek. Yumrular 3 bölmeliydi yanlış hatırlamıyorsam ve her bölmede 3 tohum oluyordu...
( son cümledeki detayı hatırlıyor olmam tuhaf...neyse )

Mine Pakkaner 08-11-2006 17:35

1 Eklenti(ler)
Burada bir uygulamamda diktiğim kanalar var. Solda yeşil yapraklı sarı kanalar, sağda bordo yapraklı turuncu çiçekli kanalar. Yaprağı alacalı olanları da çok severim.

Eklenti 4972

Erguvan Muhibbi 08-11-2006 22:04

Papatyamın bahsettiği çicek farklı adını sanırım hatalı yazıyor.
Aybalam ile Mine Hanımın bahsettiği ise aynı çiçek ve benim de söz ettiğim çiçek aynı. Ben papatyamın bahsettiği tespihleri görmüştüm bir arkadaşımda.
Gri alalı bir deseni vardı ve elipsoitti. Memerimin bahsettiği takılar da Papatyamın sözettiği bitki değil. Sanırım latince adında bir farklılık var.

papatyam 09-11-2006 08:13

bendeki çiçek bu :(

papatyam 09-11-2006 09:55

1 Eklenti(ler)
bu sefer olmuştur inşallah

Halit Togay 18-11-2006 19:19

kana nın tohumunun iki tarafında delik olmadığını hatırlıyorum . yumurta gibi pürüzsüz olması lazım acaba papatyam yanılıyor mu?

hattori hanzo 18-11-2006 20:56

papatyam'ın gönerdiği fotoğraf "coix lacryma" gibi?!

papatyam 20-11-2006 10:42

şimdi bende tereddütte kaldım ama bu hep tesbih çiçeği diye biliniyor tohumlarını toplamıştım resimlerini eklerim

Polen 05-01-2007 18:32

Tesbih Ağaci Ni Biliyoruz. şimdilerde Tohumkozalaklari Tesbihi Andiriyor. Açik Sari Seyrek üzüm Salkimi Görünümünde.

Polen 05-01-2007 18:41

Tuğrul MATARACI "AĞAÇLAR" SAYFA 210 DA " TESBİH AĞACI " YER ALIYOR.

arodopman 06-01-2007 23:43

Merhaba,

Tesbih Çiçeği ile ilgili değişik kaynaklarda değişik bilgiler edinmiştim. Bu grupta pek çok benzer bitkinin olduğu söyleniyor. Benim elimde bu konuda ki en güvendiğim kaynak; Şevki Akalın’ ın yazdığı ‘’Büyük Bitkiler Klavuzu’’ 1952 Ankara.

Bizim bahçeye ektiğimiz ve tohumlarından annemin kendisine tesbih yaptığı bitki, sayın papatyam’ ın anlattığı ve resimledikleri ile aynı. Komşumuz hacca gittiğinde gelirken getirdiğini söylüyor. Herkes onun tohumlarından üretti.

Becerebilirsem birazdan tohum örneklerini ve annemin kullanmakta olduğu tesbihin resimlerini buraya aktarcağım. Umarım aynı bitkiden söz ediyoruzdur. Çünkü her baktığım kaynak farklı bilgiler veriyor.

CANNA L. CANNACEAE
(Gr.Kanna=kamış, saz, boru)
Türkçe: Tesbih Çiçeği, kana, ararot
Almanca: Blumenrohr
İngilizce: İndian shot-plant

arodopman 07-01-2007 00:03

1 Eklenti(ler)
http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1168124438

arodopman 07-01-2007 00:04

Şu resim eklemeyi bir türlü başaramıyorum. Olunca da işte böyle duvar resmi gibi oluyor. Üzgünüm.

papatyam 08-01-2007 11:56

aradopman, bendeki tespih çiçeğide yukarıda eklediğin tespih in boncukları ile aynı renkleri ise baya alacalı ,
bende resim eklerim demiştim ama unuttum ;)

FUSNUR 11-02-2007 14:15

Benim bir komşumun bahçesinde de var bu tespih çiçeğinden ve aynen papatyamın resmini aktardığı çiçek.Hatta komşum yedinci yılında tespihin imamesini veriyor bu çiçek demişti. Çok daha büyük boncuk veriyormuş yedinci yılında ve onuda imame olarak kullanıyorlarmış

papatyam 12-02-2007 08:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi FUSNUR (Mesaj 74577)
Benim bir komşumun bahçesinde de var bu tespih çiçeğinden ve aynen papatyamın resmini aktardığı çiçek.Hatta komşum yedinci yılında tespihin imamesini veriyor bu çiçek demişti. Çok daha büyük boncuk veriyormuş yedinci yılında ve onuda imame olarak kullanıyorlarmış

imame verdiğini bende duymuştum , ama benim tesbih çiçeğimin bu ikinci yılı
daha çok beklemem lazım çookkk

FUSNUR 12-02-2007 08:38

Papatyam, bu imame bir rivayet gibi mişli muşlu söyleniyor zaten. İnşallah 5 yılı tamamlar ve sonucu gözlemlersiniz.Bende çok merak ediyorum aslında.Bir bilen çıksa da söylese aslı varmı diye ,ama bu sefer de filmin sonunu öğrenmiş olacağız :))))

papatyam 12-02-2007 08:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi FUSNUR (Mesaj 74688)
Papatyam, bu imame bir rivayet gibi mişli muşlu söyleniyor zaten. İnşallah 5 yılı tamamlar ve sonucu gözlemlersiniz.Bende çok merak ediyorum aslında.Bir bilen çıksa da söylese aslı varmı diye ,ama bu sefer de filmin sonunu öğrenmiş olacağız :))))

evet belki tılsımı bozulacak ama ben çok merak ediyorum ,
beş sene çok valla

Ateş Öztan 14-03-2007 21:44

Tespih çiçeğini bilen var mı?

Tespih çiçeği denilen bitkiyi bilen var mı?
Tohumları çok sert ve ortası kendiliğinden delik. İpi dizilip tespih yapılıyor.
Tohumlar cilalalanmış gibi parlak, zamanla bozulmuyor.

Sevelim 14-03-2007 22:28

Evet Ateş Bey ben biliyorum. O tespih çiçeğinin tohumlarından takılar yapmıştım. Öyle güzel ki cilalanmasına bile gerek yok.

Bitkisini hiç görmedim ama tohumlarından bende yok diye biliyorum. Yine de bir bakayım bende birkaç tohum kaldıysa fotoğrafını çekeyim.

Balıkcı 14-03-2007 22:45

Aslı tespih ağacı değil mi?

Güneyde bahçelerde var, bodur ağaç, tohumları tespih tanesi gibi ,sert ve sanki cilalı.
Bu mu?

Sevelim 14-03-2007 23:08

1 Eklenti(ler)
Bitkisini hiç görmedim ama tohumlarını çok seviyorum. Öyle güzeller ki.

Ben tespih tohumlarının ortasındaki ince uzun tohumları çıkarmıştım. Keşke çıkarmasaymışım. Hepsine tek tek bakmak gerek. Belki birkaç tanesinin içini çıkarmaya üşenmişimdir.

Çok da kolay çıkıyorlar aslında. Cımbızla bir ucundan tutunca çıkıveriyor. Ve doğal bir boncuk oluyor.

anilozer112 14-03-2007 23:47

Sayın balıkçıya katılıyorum. Ben de tesbih ağacı olarak bilirim. Gerçekten de bu görüntüde ki tespih tohumları cilasız mı?

Sevelim 14-03-2007 23:49

Burada aynı konudan bahsedilmiş. Tesadüfen site içinde dolaşırken buldum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024