agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/)
-   -   Gülhatmi (Alcea rosea) (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/18702.htm)

nevsune 09-06-2012 18:09

Gülhatmi (Alcea rosea)

2 Eklenti(ler)
Sonbaharda ektiğim dünya kadar tohumdan sadece katmerli cüce hatmi tohumlarının ikisi çimlendi. Derken biri öldü. Bu kapalı balkonda kendi halinde kışı çıkardı. İp gibi uzadı, sarktı garip bir hal aldı. Bir şeye benzeyeceğinden hiç umudum yoktu, kıyamadığım için ellemedim. Derken baharda birden kendisini toparlayıp gelişmeye başladı. Saksıya aldım ve güneş alıp büyüsün diye pencere önüne koydum. Serçeler rahat bırakmadılar, gelip gidip tepesini koparttılar. Bu kadar maceradan sonra işte tomurcuklar:

Eklenti 306731

Çiçeklerini de görüntüleyebilirim umarım. Teşekkürler jineopcum:)

şehnaz 09-06-2012 20:47

Vilmorin marka gülhatmi çiçeğinin tohumunu bende aldanarak aldım . Paket üzerinde katmerli gülhatmi nin resmi vardı. Komşum bana bunlar yalın olanlar ,katmerlisi tohumdan olmaz dedi , ve sonuç aynı dediği gibi oldu . Hepsi yalı hatmi çıktı , işin komik olan yanı zaten mahallemizin dört bir tarafında yabani Hatmiler ile istilaya uğramışken benim bunları para ile satın almam oldu :)

jineop 09-06-2012 21:15

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nevsune (Mesaj 982323)
Sonbaharda ektiğim dünya kadar tohumdan sadece katmerli cüce hatmi tohumlarının ikisi çimlendi. Derken biri öldü. Bu kapalı balkonda kendi halinde kışı çıkardı. İp gibi uzadı, sarktı garip bir hal aldı. Bir şeye benzeyeceğinden hiç umudum yoktu, kıyamadığım için ellemedim. Derken baharda birden kendisini toparlayıp gelişmeye başladı. Saksıya aldım ve güneş alıp büyüsün diye pencere önüne koydum. Serçeler rahat bırakmadılar, gelip gidip tepesini koparttılar. Bu kadar maceradan sonra işte tomurcuklar:
Eklenti 306731

Çiçeklerini de görüntüleyebilirim umarım. Teşekkürler jineopcum:)

Nevsuncum benimkiler açtılar:p Boyları 40-45cm.

ciceksever70 09-06-2012 21:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi jineop (Mesaj 982413)

Saksida oldugu icin boyu kisa kalabilir. Bahcedekiler 1,5-2 metreyi buluyor. Ben gecen yaz cimlendirmistim bu yil acar belki diye bekliyorum.

jineop 09-06-2012 21:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ciceksever70 (Mesaj 982419)
Saksida oldugu icin boyu kisa kalabilir. Bahcedekiler 1,5-2 metreyi buluyor. Ben gecen yaz cimlendirmistim bu yil acar belki diye bekliyorum.

Bahçede olanlar bodur tür olmasına rağmen fazla sulandığından 75 cm cıvarında kalmışlardı. Şu an bahçedekiler 60 cm cıvarında ve tomurcuklular.

nevsune 10-06-2012 11:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi jineop (Mesaj 982413)

Hatmi sokaklarda gördüğümde bana çocukluğumu hatırlattığı için çok sevdiğim bir bitkidir. Boyuyla bosuyla balkonda yetişmez diye edinmeyi hiç düşünmemiştim. Sen bana cüce diye tohum gönderdiğinde balkona veya pencere önüne sığar diye bayağı bir sevinmiştim. Derken bazı arkadaşların başlıklarında adı bodur olsa da kendisinin normal boyda olduğunu okuyunca balkonda nereye sığdırırım diye moralim bozulmuştu. Senin başlığına da epey bir baktım ama açmış halini göremedim. Geliştikçe boyunun gerçekten cüce olmasıyla yeniden sevindim. Şu anda boyu 1 karış kadar. Bir de benimki küçük bir saksıda öyle toprakta olduğu kadar meydanı bol da bulamaz. Eh çiçek sapı uzadığında yazdığın gibi ancak 50-60 cm olur ki, bu durumda jineop bodur hatmim tam benlikmiş:)

Son yıllarda bodur bitki üretimi benim gibi küçük balkonu olanların çok işine yarıyor. Bodur bir japon gülüm 3. yılında gayet sağlıklı durumda. Hem fazla yer kaplamıyor hem de güzelim çiçeklerini bütün yaz boyunca görmüş oluyorum. Bodur hatmi için Davesgardenda 2 veya çok yıllık yazıyor. Umarım çok yıllıktır da bununla da uzunca bir zaman birlikte olabilirim.

Çiçekleri açar açmaz hemen görüntüleyeceğim. Dilerim seninkiler gibi sağlıklı ve güzel olur:)

jineop 10-06-2012 13:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi şehnaz (Mesaj 982396)
Vilmorin marka gülhatmi çiçeğinin tohumunu bende aldanarak aldım . Paket üzerinde katmerli gülhatmi nin resmi vardı. Komşum bana bunlar yalın olanlar ,katmerlisi tohumdan olmaz dedi , ve sonuç aynı dediği gibi oldu . Hepsi yalı hatmi çıktı , işin komik olan yanı zaten mahallemizin dört bir tarafında yabani Hatmiler ile istilaya uğramışken benim bunları para ile satın almam oldu :)

Katmerli tohumdan yetişiyor, hiç şüpheniz olmasın. Size katmerli tohumları göndermek sözüm olsun. Lütfen hatırlatın. Sevgiler.

şehnaz 10-06-2012 17:40

Çok teşekkür ederim eksik olmayın :)
Tohumu olmasına çok sevindim .Katlı hatmi sevdası aslında annemde var ben onun için almıştım , çok sevineceğine eminim :)

Türkan 25-06-2012 13:20

2 Eklenti(ler)
oncelikle hepinize merhaba.bede gul hatmi neredeyse 5-6 yili askin bir suredir var ama daha bir haftadir ismini oyrendim gercekten cok guzel bir cicek bu benim bahceden, beyazini cok istiyorum

nevsune 27-06-2012 22:09

1 Eklenti(ler)
Cücem ilk çiçeğini ben yokken açmış. Boyuna göre çiçeği bayağı iri ve gerçekten çok güzel. Rengi daha canlı ama pencerenin dışında olduğu için camdan böyle mat görünüyor. Tekrar teşekkürler jineopcum:)
Eklenti 312944

Bu tek yıllık mı, yoksa her yıl yenileniyor mu?

Türkan 28-06-2012 14:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nevsune (Mesaj 990811)
Cücem ilk çiçeğini ben yokken açmış. Boyuna göre çiçeği bayağı iri ve gerçekten çok güzel. Rengi daha canlı ama pencerenin dışında olduğu için camdan böyle mat görünüyor. Tekrar teşekkürler jineopcum:)

kokune bir zarar vermezseniz her yil yeni fidanlar verir

jineop 28-06-2012 15:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nevsune (Mesaj 990811)
Eklenti 312944

Çok yıllık canım ve çok güzel... Senin elinden güzel olmaması imkansız;)

şehnaz 22-07-2012 11:22

Sayın Jineop
1 ay dır izmir dikilideydim , orda neredeyse her köşe başında ister bahçede ister kaldırımlardaki çiçekliklerde katmerli Gülhatmi çiçeğine rastladım . Her gördüğümde özellikle durup çiçekleri inceledim , ama inanın katmerli olanlarında hiç bir tane dahi tohum bohçasına rastlamadım . Yoz olanlarda istemediğiniz kadar çok var ama katmerlilerde hiç yok . Acaba benmi göremedim yoksa daha tohum mevsimimi gelmedi ? Sahiplerine sormak istedim ama kimselere rastlayamadım :) şans işte . Ama yinede annem 1 adet kökünden çıkan fidanlardan yetiştirmeği başarmış , fakat bana göre fazla gölge yere dikmiş . Günde en fazla 2 saat öğlen güneşi alıyor , kışın ise diktiği yere hiç güneş uğramaz . Acaba ekim veya kasım gibi bitkinin yerini değiştirsekmi kış gelmeden önce ?

arıkuşu 25-07-2012 18:31

Merhaba

3 Eklenti(ler)
Daha önce de bu çiçeğe gözüm takılıdı hep. Kuşadası'da ablamın bahçesindeki güzeli görünce bayıldım doğrusu. Tam gün güneş alan bir yerde.
Eklenti 321171
Eklenti 321172
Eklenti 321173

Türkan 25-07-2012 21:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi arıkuşu (Mesaj 1002244)
Daha önce de bu çiçeğe gözüm takılıdı hep. Kuşadası'da ablamın bahçesindeki güzeli görünce bayıldım doğrusu. Tam gün güneş alan bir yerde.

seninkiler en guzel ceşidinden.bayildim.cok iyi bakmissin

ciceksever70 08-09-2012 17:21

Acaba kisin ciceklenmesi bittikten sonra kisa kesmek mi gerekiyor? Bir de baska bitkiler gibi yayilip cogaliyor mu zamanla?

kelebek çalısı 12-09-2012 23:32

Ben de katmerli gülhatmi (Althea rosea)tohumundan edindim, sizlerin yetiştirdiği bu güzelliklere imrenerek. Tohum paketi üzerinde 6.ayda tohumları ekin uyarısı olsa da sizlerin deneyimleri benim için geçerli olduğundan sormak isterim, acaba tohumları şimdi ekersem bir sakıncası olur mu? Tohum ekimi için en uygun ay hangi aydır?

Son bir soru daha, direkt olarak nihai yerlerine ekmek mi yoksa şaşırtma yapmak mı? Başarı oranı için en doğru muamele hangisidir?

sibelim 13-09-2012 11:25

sayın arıkuşu ablanızın gül hatmisi muhteşem ... tohumdan yetiştirebildiniz mi?

kelebek çalısı 13-09-2012 13:15

Sevgili arkadaşlar, tohumları ekmek istiyorum ama yanlış bir hareket olacaksa bana engel olunuz lütfen.

Bu yeni bir çiçeği yetiştirmeye heveslenmenin en kötü yanı da bu, hatalı bir zamanlama ile Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak istemiyorum :)

jineop 13-09-2012 19:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı (Mesaj 1018186)
Sevgili arkadaşlar, tohumları ekmek istiyorum ama yanlış bir hareket olacaksa bana engel olunuz lütfen.

Bu yeni bir çiçeği yetiştirmeye heveslenmenin en kötü yanı da bu, hatalı bir zamanlama ile Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak istemiyorum :)

Rahatlıkla ekebilirsiniz. Şimdi ekerseniz baharda çiçeklerini görebilirsiniz. Sevgiler.

kelebek çalısı 13-09-2012 19:28

Sn. jineop, merak ettiğim diğer bir konu da direkt mi ekmeli, yoksa şaşırtma mı yapmalı bahçeye? Tohumlar boylanan cins olanlardan. Ne dersiniz?

Çok teşekkür ederim, sevgiler.

jineop 13-09-2012 21:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı (Mesaj 1018306)
Sn. jineop, merak ettiğim diğer bir konu da direkt mi ekmeli, yoksa şaşırtma mı yapmalı bahçeye? Tohumlar boylanan cins olanlardan. Ne dersiniz?

Çok teşekkür ederim, sevgiler.

Direk bahçeye ektiklerim daha az çimlendiler. Çimlenme sonrası kayıplar genellikle olmuyor. Çimlenme kablarında çimlenme oranı çok yüksek. 3-4 yapraklı olunca asıl yerlerine aktarıyorum. Hatta büyük saksılara ikili üçlü ekince daha cüce kalıyorlar.:) Örneğin saksıda yarım metreyi geçmeyenler, iyi sulanan toprakta
1-1.5 metreyi bulabiliyor.
Sevgiler.

arıkuşu 15-09-2012 17:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sibelim (Mesaj 1018144)
sayın arıkuşu ablanızın gül hatmisi muhteşem ... tohumdan yetiştirebildiniz mi?

Sayın Sibelim
Bu hatmiyi ablam tohumdan yetiştirmemiş. Komşusunun Almanya'dan getirdiği çiçeğin yanından çıkan genç sürgünden yetiştirmiş. Ablamın söylediğine göre bu türün tohumu olmuyormuş.:( Bana da yanından sürgün verirse, vereceğine dair söz verdi:) Saygılar.

sibelim 15-09-2012 20:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi arıkuşu (Mesaj 1019001)
Sayın Sibelim
Bu hatmiyi ablam tohumdan yetiştirmemiş. Komşusunun Almanya'dan getirdiği çiçeğin yanından çıkan genç sürgünden yetiştirmiş. Ablamın söylediğine göre bu türün tohumu olmuyormuş.:( Bana da yanından sürgün verirse, vereceğine dair söz verdi:) Saygılar.

sayın arıkuşu inşallah ablanızın hatmisi sürgünler verirdi sizinde hatminiz olur, sonra bol bol sizin hatmi sürgünleriniz olurda bizde görürüz inşallah :)

Fatoş 17-09-2012 10:42

2 Eklenti(ler)
Bu sene hatmilerim sadece beyaz açtı, aralarında birer dal pembe ile limon sarısı da vardı ama onları çekmemişim, gecen sene sırf koyu pembe açmıştı.

Eklenti 332011

Eklenti 332012

sibelim 17-09-2012 15:06

fatoş hanım çok güzel hatminiz kıskandım :)

jineop 17-09-2012 15:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi arıkuşu (Mesaj 1002244)
Eklenti 321171
Eklenti 321172
Eklenti 321173

Bu çiçek gülhatmi yani Alcae rosea bence olmayabilir. Malvacea ailesinden olduğu kesin. Çiçek ve dal yapısını benzetemedim.

ciceksever70 17-09-2012 19:20

Bugün internette gül hatmilerin bir yillik oldugu ve ciceklendikten sonra bitkinin tohum olusturup öldügünü okudum. Ben gecen yaz cimlendirmistim nerdeyse tüm kis yapraklari yesil kaldi ve bu yaz ciceklendi. Simdi yeniden mi cimlendirmem gerekiyor? Kafam karisti.

Muda 13-03-2013 23:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ciceksever70 (Mesaj 1019721)
Bugün internette gül hatmilerin bir yillik oldugu ve ciceklendikten sonra bitkinin tohum olusturup öldügünü okudum. Ben gecen yaz cimlendirmistim nerdeyse tüm kis yapraklari yesil kaldi ve bu yaz ciceklendi. Simdi yeniden mi cimlendirmem gerekiyor? Kafam karisti.

Hatmiler en az iki yıllıktır. Birinci yıl büyür ikinci yıl ise çiçek açarlar. Benim gördüğüm bir kısmının üçüncü yılda da ölmediği. Daha da gelişip güzel çiçekler açıyorlar. Bitkinin çiçeklerini kurutup kışın ıhlamur vs. gibi kış çaylarının içine koyabilirisiniz.

kelebek çalısı 28-05-2013 18:33

2 Eklenti(ler)
İlk kez tohumdan yetiştirdiğim ve çimlenmeyi takiben dördüncü ayda çiçeklenme yapan katmerli gül hatmi çiçeğini sizlere gururla sunuyorum. :)

Eklenti 411281

Çiçeklenme yapan bu bitki saksıda yetişmekte. Bu bitkiyi saksıya şaşırttıktan iki ay kadar sonra bahçe toprağına şaşırttığım iki adet hatmi daha mevcut. Onlar henüz tomurcuklanma evresine gelmediler ama hatminin ikinci sene açmasını beklerken sonuçta bu durumla karşılaşmak beni epey keyiflendiriyor.

Eklenti 411282

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024