agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/)
-   -   Çeşme papatyası (Chrysanthemum frutescens) (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/1800.htm)

agronomistmrt 29-08-2006 20:08

Çeşme papatyası (Chrysanthemum frutescens)

selam arkadaşlar
çeşme papatyasını normal krizantem gibi tepe çeliğiyle yetişitirsek başarılı olurmuyuz acaba?
antalya şartlarında yapmak istiyorum bundan 10 gün sonra falan çeliği almak istiyorum artık havalar serinlemeye başlayınca.
saygılar
murat

Mine Pakkaner 30-08-2006 18:11

Agronomistmrt, forumumuza hoşgeldiniz, yeni gelen arkadaşlar başlığında kendinizi lütfen tanıtınız, agronomist olduğunuza göre ziraat mühendisleri başlığımız da sizi bekliyor. (Ben sizinle tanıştım ama diğer arkadaşlar da tanışsın :) )

Çeşme papatyasını tepe çeliği ile üretebilirsiniz. Köklendirme ortamı olarak perlit veya torf -perlit karışımı öneririm. Yalnız çeşme papatyası çelik tavasından torbaya şaşırtılınca çok zaiyat veriyor. Bu yüzden doğrudan torbaya veya antişoklara çeliklemenizi öneririm.

Erguvan Muhibbi 30-08-2006 18:53

resmini de görseydik şu çeşme papatyasının

Mine Pakkaner 30-08-2006 19:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Erguvan Muhibbi
resmini de görseydik şu çeşme papatyasının

Buyrun Chrysanthemum frutescens, diğer adıyla çeşme papatyası karşınızda.

http://www.athenee-horticulture.be/d...hoto/mo025.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...r_2_-_VTdJ.JPG

malina 30-08-2006 19:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner
Yalnız çeşme papatyası çelik tavasından torbaya şaşırtılınca çok zaiyat veriyor. Bu yüzden doğrudan torbaya veya antişoklara çeliklemenizi öneririm.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1524

http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/1523.htm

Bu tür ürünler işe yarıyor mu?

agronomistmrt 30-08-2006 19:59

teşekkür ederim arkadaşlar ve özellikle mine hanım bilgilerinize çok teşekkür ederim.
birazdan ziraat mühendisleri bölümüne kayıt yaptırıyorum.

agronomistmrt 30-08-2006 20:15

evet sanırım kayıt oldum

Mine Pakkaner 01-09-2006 15:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina

Şişen tableti denemedim ama jiffy saksıyı profesyonel olarak kullandım. Çok güzel bir ürün. Çelikle yetiştiricilikte mükemmelen kullanılıyor. Köklerde hiç bir sarsılma olmadan aktarılmaya çok yardımcı.

çiçeksever 19-12-2006 12:14

ben de küçük açık yeşil yapraklı ufak çiçekli papatya var.bunun adını öğrenmek istiyorum.papatya konusunda resimli tanıtım bölümü açalım

bulut 30-12-2006 22:09

Mine hanım yardımlarınıza ihtiyacım var.
İzmir selçukta oturuyorum.
Çokgüzel çeşme papatyalarım vardı.
Soguktan dondular tekrar yeşerirlermi,söküp atmalımıyım
Bu sitede vede başka sitelerdeki yazılarınızı okuyup bilgileniyorum.
Bilgillerinizi paylaştıgınız için teşekkür ediyorum.

Mine Pakkaner 30-12-2006 22:12

Sayın Bulut, ben olsam papatyalarımı sökmem. Mart ayı başında derin budarım. Genellikle yeniden sürüyorlar. Böylece tazelenmiş de olurlar. Geçmiş olsun.

bulut 04-01-2007 23:55

Mine hanım teşekkür ediyorum.
Buna çok sevindim.
Mart ayını sabırla beklerken,aldıgım papatya
çeliklerininde tutacagını umuyorum.
Beyaz ve pembe onbeş kadar var sanırım.

çiçeksever 09-01-2007 15:21

bu hangi çeşidi

1 Eklenti(ler)
benim bahçemin yaz görüntüsü

çiçeksever 09-01-2007 15:22

1 Eklenti(ler)
bir diğer papatya

Açelya 04-02-2007 22:14

Bahçemin Etrafi çeşme Papatyalariyla Kapliydi.tek Tek Bozuldular Neden Anlayamadim

GLCN 29-08-2007 14:33

Çok güzeller nerelerde bulabiliiriz...(klasik bir soru ama napalım mazur görün çünkü pek karsılaşmadım satılan yerlerde)

Mine Pakkaner 29-08-2007 21:35

Fidancılara bakarsanız bulma şansınız vardır sanırım.

GLCN 29-08-2007 21:58

Fidancılarda pek dikkatimi çekmemişti ama artık daha dikatli bakacağıma min olabilirsiniz çünkü bu site ve sizlerin sayesinde bitkileri çiçek açmadan bile tanır gibiyim.Teşekkürler..

Oyaman 07-09-2007 20:11

1 Eklenti(ler)
Seradan aldığım bu papatyanında Sayın Mine Hanımın gönderdiği fotoğraf sayesinde Çeşme Papatyası olduğunu öğrenmiş bulunmaktayım,teşekkür
ederim.

GLCN 14-09-2007 14:25

Çeşme papatyasının tohum ekim zamanı ne zamandır?

Oyaman 14-09-2007 16:32

Sayın GNCL ben tesadüfi olarak pazarda buldum.Sadece 3 kök vardı sarı renkli
tohumu olurmu, bilmiyorum.Çok yıllıkmış.Kışın hava yumuşak olursa çiçeğe devam
ediyormuş.Bu özelliklerini öğrenince Kuşadası ve Söke' de çok aradım,maalesef bir
kök bile bulamadım.Elimdekilerde ilk aldığımda hastalandı uzun süre uğraştım.Kurumalarına yakın kurtuldular.Şu anda onlara gözüm gibi bakıyorum.
Mine Hanımın dediği gibi çelikle üretmeye çalışacağım.

iktisatci22 19-09-2007 12:11

Güzel bir görünüme sahip insanın içini açıyor.Eemegin için tesekürler

üzüm 02-05-2008 19:47

Geçen ay Koçtaş'ta güzelliğini görünce dayanamayıp aldım. Bir hafta kadar ortama alışsın diye ellemedim. Daha sonra saksısını değiştirdim.
Şimdilerde yeni yaprak vermeye başladı. Aldığımda üzerinde olan tomurcuklar, açmış olan çiçeklerden biraz daha küçük açıyor. Galiba henüz yeni tomurcuk vermedi. Acaba bakımında dikkat etmem gereken bir şey var mı?
Seneye saksıdan bahçeye dikmeyi planlıyorum. Kararsız kaldım, acaba saksıda bahara kadar yaşayabilir mi?

limon 02-05-2008 20:49

Çşme papatyasının özellikleri farklı mıdır bilmem ama değişik çeşit papatyalarım var. Zamanı gelince açıp, çiçekleri geçince tamamen yeşil aksamlarını kaybediyorlar. Bir sonraki sene yeniden yeşeriyorlar. Çiçekli ve keyifli zamanları en fazla 3-4 hafta sürüyor.

eylems 02-05-2008 21:23

az evvel bauhausta bir sürü çeşme papatyası(sarı, beyaz) gördüm ilgilenenlerin dikkatine

üzüm 03-05-2008 02:55

Teşekkürler limon. Sizinkiler saksıda mı, yoksa bahçede mi?

Aziz Fayda 19-05-2009 22:41

bunlar da mı çeşme papatyası ?

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar,

İlk bahar, yaz ve sonbahar ile birlikte güzel ılık havalarda devamlı çiçekli olan bu fotodaki papatya da mı Çeşme Papatyası ?
Eğer öyleyse bu tür hangi hava şartlarından hoşlanır ? Ben deki de sarı renkte ama yeşil yaprakları puslu ve çiçekleri daha küçük olan cinsten ve soğuğa daha dayanıklı dedikleri için tercih ettim.
Fotograftaki Çeşme Papatyası ise bildiğim kadarıyla deniz kenarında ve daha ılıman havaları sevdiği yönünde doğru mudur ?

selamlar

Aziz FAYDA

papatyasever 24-05-2009 20:55

Ben de 1 ay kadar önce aldım bu çeşme papatyalarından.Adını da şimdi öğrendim.Tam istediğim gibi bir papatya cinsi.Çoğaltmak için köke yakın genç filizlerinden toprağa diktim.Ama çıkıp çıkmayacakları konusunda hiçbir fikrim ve bilgim yok.Nasıl filizlendirmem gerektiğini bilen varsa yardımcı olursanız sevinirim.

lenavita 12-10-2010 16:30

kardeşim bodrumda çalışırken. tohumunu getirmişti sonbahar ektim ve çıldırdılar adananın kışına bile aşıklar. ilk baharda açıyolar haziran sonu tamamen soluyor. sonbaharda tekrar çıkıyorlar biraz üsten uç alırsan daha gür olurlar. okadar rahat yetişiyorki saksı da pek olmadı ama bu sene büyük bi saksıya ektim. beyazları da var kavun içli olanıda ama şimdi sarılar kaldı. bu yıl çok sıcak bir hafta sonra çıkarlar su bile dökmeye gerek olmadıgı yıllar oldu yagmur yetiyordu. rahat yetiştiginden seviyorum. hem çok güzeller hemde vericiler

üzüm 04-07-2011 21:45

1 Eklenti(ler)
Bahçemde en uzun süre çiçekli kalan bitki çeşme papatyasıdır. Çiçeksiz olduğu zamanlarda bile yapraklarının şekli ve rengi ile bahçeye hoşluk katarlar.
Çeşitli tedbirler almama rağmen soğuğa dayanıklı olmadığı için bir türlü kışı bahçede geçirtemedim. Bende her sene çelikle üreterek sürekliliğini sağlıyorum. Her bahar saksıdaki çeşme papatyalarını toprağa diktikten bir süre sonra çelik alarak, (form verme budaması sırasında bolca oluyor) hepsini bir saksıya dikiyorum. Yaz sonuna doğru çelikler köklenmiş oluyorlar. Saksı boyutu, fide sayısına bağlı olarak kimi zaman aynı saksıda, kimi zaman bir kaç saksıya dağıtarak kışı ısıtılmayan iç mekanda geçirtiyorum. Bahar gelince saksıdakileri bahçeye dikip döngüyü sürdürüyorum.

Çiçekli olduğu dönemde 2-3 günde bir geçen çiçekleri koparırım, o da sürekli açmaya devam eder. :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024