agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/)
-   -   Gayret çiçeği (Gaillardia) (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/15846.htm)

Kiraz 29-05-2009 16:46

Gayret çiçeği (Gaillardia)

1 Eklenti(ler)
İsmi "gayret" ama herhalde " ha gayret" demek istemişler:)
Çimlenmesi çok kolay olduğu halde iki aydır gelişemediler, bahçeye diktiklerim de bozuldu. Çok mu sıcak havadan hoşlanıyorlar, toprakta seçiciler mi anlayamadım. Saksıda çimlenenleri toprağa geçirmeye cesaret edemiyorum.

"Gayret Çiçeği T&M Seçimi Hibridler
Gaillardia hybrids
7,5 – 10cm büyüklüğünde yarı katmerli çiçekleri olan koyu kırmızıdan sarıya, çoğu kuşaklı ve iki renkli bir bitkidir. Çok uzun süreyle çiçek verir. Çiçek aranjmanları ve bordürler için idealdir. Erken ekim yapıldığında ilk sezonda çiçek verir.

• Çok Yıllık Bitki
• Tohum ekimi kış sonundan ilkbahar başına kadar yapılır.
• Bol güneşli alanları tercih eder.
• Yazdan sonbahara kadar çiçeklenir.
• Yükseklik 60cm

Tohum ekim talimatları:
Kış sonundan ilkbahar başına dek 20-24 derecede kaliteli torfa ekin. Tohumu torfun yüzeyine yerleştirdikten sonra yavaşça bastırın. Toprağı kesinlikle ıslak değil, nemli tutun. Işıktan ayırmayın, ekim işleminden sonra polietilen torba içerisinde tutmak yararlı olabilir. Çimlenme genellikle 15-20 gün alır.
Yetiştirme talimatları:
Fideler taşınacak kadar büyüdüğünde, başka yere ekin ve daha soğuk koşullarda büyütün. Donma riskini önlemek amacıyla açık havaya ekmeden önce 10-15 gün boyunca yavaş yavaş dış koşullara göre iklimlendirin, birbirinden 30cm uzaklıktalacak şekilde güneş alan veya yarım gölgeli su çekişi iyi olan bir toprağa ekim yapın.
Tavsiyeler:
Çiçeklenmeyi uzatmak için kurumuş çiçekleri kopartın."

Kaynak: tarimtedarik.com

Eklenti 82316
Not: Bendeki tohumlar Thompson-Morgan, yukarıdaki bilgilerin çoğu pakette yazılı ama erken ekilmezse ilk sene açmayacağını yukarıdaki yazıdan öğrendim. Ben de haziranda açar diye bekliyordum, çabuk gelişememesinin nedeni belli oldu, seneyi bekleyeceğim.

k_donmez 06-02-2010 17:46

Ağustos ayında gelişmiş iki kök fideyi bahçeme diktim. Sıcaklarda zorlandılar. Havanın serinlemesi ile beraber çok bol ve güçlü şekilde çiçeklendiler. Yoğun bir biçimde arı çekiyor. Kışı atlatabilecek gibi görünüyorlar. Kar ve buz çözülünce bir fotoğraf gönderebilirim.

cemo 06-02-2010 17:58

1 Eklenti(ler)
Sevgili Kiraz

Gayret çiçeğini, minicik fideler olarak ekmiştim yaz başı. Çok çabuk gelişip göz dolduruyor. 1 ay kadar önce budamıştım üzerine kar yağdı, yarın durumlarına bakar bilgi veririm.

Gectiğimiz yaz açan gayret çiçeklerimin resimleri.

umıt79 06-02-2010 23:40

Bizim buralarda ateş çiçeği olarak tanırlar bu bitkiyi.Hala bahçemizde var.Budadıkça yeniden ve daha gür bir şekilde çıkar her yıl.Toprak seçmiyor bahçenin rastgele noktalarında çıktığına göre.

Fidelerini diplerinden her mevsim ayırabilirsiniz.Ama akşam vakti ayırırsanız daha çabuk toparlanıyor fide..İstilacı bir bitkidir eğer sevdiği bir yere denk gelirse coşkuyla yayılır.Düşen tohumları aynı mevsimde açar ve sürekli açan çiçekleriyle de çok hoş görünür.

Yeşim 08-02-2010 02:06

Sevgili Kiraz; gaillardiyalarınız için ümitsiz olmayın. Dökülen tohumlardan çok çabuk yayılacaktır. Güneş alan ve iyi drenajlı yerlerde sürekli çiçek açıyor. Nisan ayında İstanbul'da
ekilen tohumlar ayni yıl çiçek açtılar..(Antalya için durum daha farklı oldu) Şöyle bir gözlemim var; yabancı tohumlar, ne kadar kolay türler olurlarsa olsunlar ilk yıl özenli bakım istiyorlar.
Sanırım adaptasyon için enerji harcamaktalar.Bir sonraki yıl verim yüksek olmakta...Uyum sağlamış ve iki ayrı biçimde açan tohumlardan dilerseniz gönderebilirim.

akrepkızı 08-02-2010 03:16

Sevgili Yeşim

Gayret Çiçegi tohumlarınıza bende talip olsam banada biraz tohum düşermi acaba?

Bir umutla adresimi özelinize yazıyorum.Şimdiden teşekkürler.

Kiraz 08-02-2010 07:57

Sevgili Cemo, tahminimden güzel olduğunu fotoğrafından gördüm.

Kardan önce sağlam tutmuş bir kaç köküm vardı, geçen yaz ilk cılız yapraklardan sonra farklı biçimde geniş yapraklar vermişti. Kardan sonra bakmadım, yerindeyse benim de artık gayret çiçeğim olacak, tek köke de razıyım.

Sevgili Yeşim, henüz hiç çiçek açmadılar, tohumları da hibrit yani tohumlardan çok köküne ümit bağlıyorum.

cemo 08-02-2010 08:58

Sevgili Kiraz

Budadığım gayret çiçeklerime dün baktım da, iyi görünüyorlar.
Bunca kar ve donda hala yaşamaktalar.
Karda, yüz güldüren çiçekler listeme ekliyeyim:)

İnşallah seninkiler bu bahar açar.

Yeşim 08-02-2010 22:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akrepkızı (Mesaj 575505)
Sevgili Yeşim

Gayret Çiçegi tohumlarınıza bende talip olsam banada biraz tohum düşermi acaba?

Bir umutla adresimi özelinize yazıyorum.Şimdiden teşekkürler.

Sayın Akrepkızı; bu kabil istekleriniz için, tohum paylaşım bölümünü kullanınız.
Şu anda elimde fazla tohum yok. İsteğinizi gerçekleştiremiyorum.
Anlayışınız için teşekkür ederim.

Kiraz 09-02-2010 08:19

Sevgili Yeşim, Nisan ayında tohumları gerçek yerine mi ektin, şaşırtma mı yaptın?

Balıkcı 09-02-2010 17:46

Daha önce Gaillardia ile ilgili olarak
HTML Kod:

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=11417&highlight=Gaillardia
da bilgi vermiştik.

k_donmez 09-02-2010 18:19

Sayın Balıkçı, verdiğiniz linki kontrol eder misiniz? Zira ulaşılmıyor. Acaba bir hata mı var?

Balıkcı 09-02-2010 19:19

Açılıyor.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...ght=Gaillardia

Kiraz 10-02-2010 07:54

Ben de açamadım Sn. Balıkçı.

Yeşim 10-02-2010 13:24

Galliardia fazla istekleri olan bir bitki değil. Nisan başlarında, yörenin iklimine de güvenerek doğrudan yere ektim. Çimlenme süresini tam olarak hatırlayamıyorum ama beni üzmediler.
Tohumlar hibrit değildi ve kolayca yayıldı. Çiçeklenme süresi çok uzun. İki yıllık olanları sapları çok kalınlaştığı ve yere yattiği için söktüm. Bol saçak köklü, çok çiçekli, çok yaprakli bir bitki.
Kısaca bahçeler için ideal..

Balıkcı 19-02-2010 12:55

Eski satış ilanlarından olduğu için link açılmamıştır.
Ben bilgileri aktarayım.

Sıcak, soğuk ve kuraklığa son derecede dayanıklı, hem tohumla, hem dibinden sürerek çoğalıyor.
Uzun süre çiçekli kalıyor.

Amerika'da; kolay yetiştirilen, sorunsuz ve sürekli çiçek açan üstelik de diğer çiçeklerden yaklaşık bir ay kadar önce açmaya başlayan gaillardia pek beğeniliyormuş. 2005'de altın madalya almış
Linkte daha geniş bilgi var. (Benden de pahalı satıyorlar.):D

http://www.parkseed.com/webapp/wcs/s...&OfferCode=W1H

BUket Aknar'dan :

Arkadaşlar; ben Mahir bey'in başlık olarak açtığı Gaillardia çiçeğini herkese tavsiye etmek için mesaj eklemek istiyorum.

Bu çiçeğe bir defa sahip olduktan sonra sürekli evinizde oluyor. Bendekiler şu anda çiçekli olmamasına rağmen yeşilliğini koruyor. Geçen yıl baharda 4-5 tane fide alıp ekmiştim, çiçekleri oldukça gösterişli idi. Dökülen tohumlar sebebiyle oldukları yerde çoğaldılar.

Bu sanırım reklam gibi oldu ama herkese tavsiye ediyorum.

Kiraz 30-05-2010 21:12

Sevgili Yeşim, tohumlar çimlenmeye başladı, salyangozlar dışında bir korkum yok, teşekkür ederim. Bu arada geçen sene çimlendirdiğim hibritler de ilk çiçeklerini açmaya başladılar. Büyümeleri çok yavaştı ama havalar ısınmaya başlayınca çok hızlı geliştiler.

Yeşim 31-05-2010 20:41

Sevgili Kiraz çok sevindim, umarım bol çiçekli olurlar. Salyangozlar galliardia lara pek iltifat etmedi bizim bahçede.. Üçüz tohumlarını elde olmayan nedenlerden dolayı bir hafta önce ekebildim. Çimlendiler ve iki yapraklılar şu anda . Tekrar teşekkürler. Sevgiyle kalın.

k_donmez 31-05-2010 20:58

Ankara'da kışı atlatamadı. Dökülen tohumlardan çimlenenler gelişiyorlar. Boyları 3-4 cm civarında.

ardabora 05-06-2010 22:45

1 Eklenti(ler)
geçen yıl teyzemin bahçesinde gayretleri görünce tohumlarından aldım.rengi forumu çok hoşuma gitti. tohumları mart ayında ektim.o kadar geç çimlendiler ve o kadar yavaş büyüyorlar ki,neden GAYRET ÇİÇEĞİ dediklerini anlamış oldum.:mad: iki aydır boyları 10 cm. ya oldu ya olmadı. insanın sabrını sınıyor resmen. resimdekiler teyzemin geçen yılki çiçekleri. geçen hafta Tekirdağ'a gittiğimde bitkinin üzeri tomurcuk doluydu...benimkiler o hale gelene kadar ben emekli olurum sanırım.:p

hanbiyçe 24-07-2010 12:08

bitkinin yaprak döktüğü zaman kalan yuvarlak gövdemidir aceba tohum ihtiva eden kısım

k_donmez 24-07-2010 12:33

Çiçek yaprakları döküldükten sonra kalan kısım yüzlerce tohum taşır. Kurumasını bekleyip daha sonra toplayın. İlkbaharda doğrudan yerine ekin.

k_donmez 28-10-2010 20:36

2 Eklenti(ler)
Gallardia döktüğü tohumlarla beğendiği her yerde çıkıyor. Serin havayı daha çok seviyor. Güzel çiçekleri var. Tabi misafirleri de.

Sevgi Durul 28-10-2010 21:32

2 Eklenti(ler)
Gayret çiçeğim; hakikaten de gayretli. Hem bahçede, hem saksıda, nazsız bir çiçek.

Eklenti 177443

Eklenti 177444

Kiraz 27-04-2011 21:35

Geçen sene ilk çiçeklerini veren gayret çiçeklerimden bu sene sağ kalan hiç yok. Kışa girerken toprağın bir karış üstünden budamıştım, baharda kalan gövde ve kökü tamamen kurumuş buldum. Kış hazırlığını ne şekilde yapmam gerekirdi?

cemo 27-04-2011 21:48

Sevgili Kiraz, ben gecen ay budadım. Kışa girerken dokunmadım. Şimdi gayet sağlıklılar.

Kiraz 27-04-2011 21:51

:((

Sevgi Durul 27-04-2011 21:56

Benim de bahçedekiler kurumuş. Geçen yaz sadece bir kök, balkondaki saksıların birinde yetişen minik minik yapraklar veriyor. Budasam daha mı iyi gelişir?

cemo 27-04-2011 22:15

Yeni yapraklar vermeye başlamış madem, dokunma istersen.

İremsıla 28-04-2011 09:39

Ben bu,gayret çiçeğini çok seviyorum.ama bir türlü yetiştiremedim.cemo abla 2 ay önce tohum göndermişti,ektim ama bir tanesi bile çıkmamış.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024