agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/)
-   -   Süs bitkisi olarak pamuk (Gossipium hirsutum) (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/14548.htm)

otugay 23-03-2009 16:31

Süs bitkisi olarak pamuk (Gossipium hirsutum)

5 Eklenti(ler)
Pamuk gerek yaprakları gerekse iki farklı renkte çiçekleri ile rahatlıkla süs bitkisi olarak kullanılabilir.

Çiçek sezonu oldukça uzun, yaz sonu kozalar oluştuğunda dahi çiçek vermeye devam ediyor. Aynı bitki üzerinde hem pembe hem de krem rengi çiçek açıyor.

Yaprakları hem form olarak güzel hem de yaz boyu rengini tüm canlılığı ile koruyor.

Kozalarından 4 parça pamuk çıkıyor ve her parçanın içinde 5-6 tohum oluyor ve çok kolay çimleniyorlar. Pamuk gelişme süresince bol su istiyor. Bitki kuruduktan sonra gerek komple dalları gerekse pamuklu veya pamuksuz kozaları kuru çiçek arajmanları için kullanılabilir.

feriha 23-03-2009 16:41

Böyle çiçeklendiğini bilmiyordum pek güzelmiş!

Şimdi pamuk tohumu aramaya başlayacağım.:o

Teşekkürler.

berduray 23-03-2009 17:36

Ben de arasam, Feriha ile beraber, hatta arkadaşlar aratmasa, hayat bayram olsa...

otugay 23-03-2009 21:15

Elimde bir miktar fazla tohum var. Adresinizi özele atarsanız gönderebilirim.

feriha 23-03-2009 21:37

Çok teşekkürler Sayın otugay.

Çimlendirilmesi diğer bitkiler gibi mi?

otugay 23-03-2009 21:40

Çimlendirilmeleri çok kolay, toprağı nemli tutarsanız kısa sürede çimleniyor. Henüz içinden tohumlarını almadığım pamuk topağı ıslanmıştı, bir müddet sonra pamuğun içinde çimlenmişlerdi.

berduray 23-03-2009 21:42

Yatağa, döşeğe para vermeyiz artık...Üretir, üretir doldururuz kılıflara :)

Çok teşekkürler. Üretim püflerini bekliyoruz artık.

otugay 23-03-2009 21:49

Ekstra bir bakım istemiyor. Sadece rüzgarlı bir yerde ise destek ihtiyacı olabilir. Kök yapısı biraz zayıf. Benim yerim çok killi ondan dolayı kök atamıyor da olabilir.

blank 23-03-2009 21:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi otugay (Mesaj 385369)
Elimde bir miktar fazla tohum var. Adresinizi özele atarsanız gönderebilirim.

Sn Otugay

Pamuklarınız oldukça iyi ve sağlıklı görünüyorlar mümkünse bende rica ediyorum tohumlarından.

otugay 23-03-2009 22:00

Sayın blank,
Özele adresinizi atarsanız hafta içi gönderirim.

TCM 23-02-2014 19:32

1 Eklenti(ler)
Beş yıllık konuyu gittigidiyor aracılığı ile tohum dünyasından aldığım tohumların yanında hediye olarak gelen "pamuk çiçeği" tohumları ile hortlatayım :)
Sanırım bildiğimiz pamuk bitkisinin çiçekleri bunlar. Nette araştırdım ancak pek bir şey bulamayınca tohumlar ile birlikte gönderilen ekim bilgisinin fotoğraflarını paylaşayım dedim. Yaklaşık 50 civarı tohum var. Bunları, az önce klorak (sodyum hipoklorit - çamaşır suyu) ile dezenfekte ettiğim 6x7 cm. x 36 lık viyollere 2 şerli ekmeyi düşünüyorum yarın. Torf olarak klasmann-p kullanacağım. Ektikten sonra üzerini şeffaf streç film ile kaplayacağım. İlk ekimden sonra sulamıyorum. Daha sonra 2-3 günde bir spreyleme ile 0,5-1 cc. civarı su veriyorum. (İlk ektiğim iki tohumda böyle yaptım sorun çıkmadı)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024