agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/)
-   -   Horoz ibiği (Red Cockscomb) Celosia (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/14485.htm)

Chotanaq 21-03-2009 09:50

Horoz ibiği (Red Cockscomb) Celosia

2 Eklenti(ler)
Arkadaşlar, Türkçe ismini bilmediğim bu çiçeği tohum olarak ektim. 3 hafta oldu ancak filizlendi. Fakat sebebi şu; toprağı alabildiğine sıkıştırmışım. İlk deneyimim olduğu için. Çok hoş bir çiçek en çok bu çiçeğimin açmasını istiyorum.

Büyük haline bir bakın.. :)

Eklenti 68081

Eklenti 68082

• Tohumları 1 gün suda bekletin, daha sonra bir saksının dibine çakıl taşları koyarak, hava silkülasyonu sağlayacak şekilde, torf'u çok sıkıştırmadan doldurun.
  • Sonra tohumu tek başına, 1 tane olarak toprağın üstüne koyun, hafifçe parmağınızla bastırıp, gömülmesini sağlayın.
  • 2-3 günde bir yarım küçük çay bardağı su koyun veya fısfısla hergün nemlendirin, YARI GÖLGELİ yerlerden hoşlanır.
  • 2 haftada çimlenecektir. Yeterince büyüdükten sonra yani 1 parmak boyuna ulaşınca, dışarı havasına alıştırarak bahçenize ekebilirsiniz.
  • Organik saksıları öneririm çünkü saksıdan çıkarmaya gerek kalmadan toprağa ekebilirsiniz. Alıştırmak şöyle olabilir; Sabah kalkınca dışarıya koyun akşam karanlık olunca alın, bunu 1 hafta yapın.

Bu arada, benim diğer tohumlarım hızlı büyüyor. Lupinlerim sabah ile akşam arası boy atıyor hemen, Grimpante sensation denilen çiçeğim de sarmaşık türü olduğu için (3 metre) hızlı büyüyor.

Guzmanyalarım da sağlıklı maaşallah.

Bu bilgiler tamamen kendi tahminim ve tecrübemdir, yanlış varsa düzeltin.

adaada 21-03-2009 11:20

Arkadaş öncelikle hoş geldin. İsmini bilmediğin bu güzel çiçeği biz nasıl ve nereden temin edebiliriz acaba. Selamlar.

adaada 21-03-2009 17:17

Sanırım o çiçeğin ismi Horoz ibiği yani Celosia olacak.

fikreteren 21-03-2009 18:04

Evet o çiçeğin adı HOROZİBİĞİ

Chotanaq 22-03-2009 00:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi adaada (Mesaj 383907)
Arkadaş öncelikle hoş geldin. İsmini bilmediğin bu güzel çiçeği biz nasıl ve nereden temin edebiliriz acaba. Selamlar.

Hoşbulduk, sağolun.

Ben bazen koçtaş'tan bazende internetten alışveriş yapıyorum.

Bu türü sadece GG'de bulabildim, daha doğrusu rastladım.

9.90 TL 100 adet tohum ve kargo bedava.

Horoz İbiği

Orkun Kırcı 22-03-2009 11:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi adaada (Mesaj 383907)

Sevgili adaada Aydın'da heryerde var bu çiçekten. İzmir de de olması gerekir diye düşünüyorum. Evlerin avlularına dikkat et bence. Bir de köyler de bunun türleri oldukça fazla olluyor. Bende bir tane vardı akıllara zarar bir çiçekti(bildiğin horoz ibiğinin aynısı ve kocamandı sanki kesip oraya yapıştırılmıç gibi duruyordu) ama nasıl olduysa memlekette bizimkiler bakamamışlar :(

adaada 22-03-2009 21:00

Evet haklısın sayın orkunkırcı heryerde var ancak okadar gösterişlisini pek görmemiştim. Tabii ortam şartlarının etkisiyle renk,şekil ve büyüklük farklı olabiliyor. Genetiğiyle oynanmış olabilir **** hibrit olabilir. Çünkü resim hakikaten çok görkemliydi.selamlar.

Chotanaq 22-03-2009 21:53

Sn. Orkunkırcı, bu çiçekten birçok yerde olduğunu söylüyorsunuz, benim için olağanüstü bir çiçek, yaprakları labirent gibi ve kadife. Söylediklerinizle biraz umutlandım, inşallah benimde tohumlarım çıkarda heryerde olduğu gibi bende de olur.

Problemim var, ben tohumları diktim ve horoz ibiği diye de yazdım eminim. Fakat çıkan filizler diğer çiçeklerden biriyle aynı neredeyse, acaba benzerlik olabilir mi diye düşündüm ve bu yüzden, filiz halinin resmini bulmak mümkün müdür?

Orkun Kırcı 22-03-2009 23:40

Benzerlik olur mu olmaz mı bilemem ama yazdıysanız doğrudur. Biraz daha büyüsünler bakalım. Minik halleri hakkında hiç bilgim ve tecrübem yok çünkü..

Chotanaq 16-04-2009 20:22

2 Eklenti(ler)
Horoz ibiği tohumlarından büyüyen olmadı hiç en çok bu boya geliyorlar sonra soluyorlar böyle 2 saksı filizim soldu.

Acaba sık diktiğim için mi ölüyorlar anlamadım ki...

Son halleri bu elimde kalanlardan.

Orkun Kırcı 16-04-2009 20:28

Toprağın yüzeyindeki kalıplaşmış olanlar nedir öyle?

Chotanaq 16-04-2009 20:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Orkun Kırcı (Mesaj 401764)
Toprağın yüzeyindeki kalıplaşmış olanlar nedir öyle?

:D

ufak tefek gubre serptim öncekilere uygulamamıştım bu ilk oluyor. 2 gün oldu serpeli.

Orkun Kırcı 16-04-2009 21:01

Pek eskimiş gübreye benzemiyorlar. Yakmasınlar minikleri :(

Chotanaq 16-04-2009 21:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Orkun Kırcı (Mesaj 401793)
Pek eskimiş gübreye benzemiyorlar. Yakmasınlar minikleri :(

Şöyle tarif edeyim hiç kokmuyor, içinde dışkıya benzer birşey göremedim bazı ufak tefek samanlardan başka. Bir seradan aldım, gittiğimde kum yığını gibi yerdeydi ve kürekle koydular. Ne gübresi bilmiyorum.

Eskimiş olup olmadığını anlayabilir miyim?

member şip 16-04-2009 21:40

1 Eklenti(ler)
******* pek yanmış gübreye benzemiyor.Bu da benim geçen seneki horoz ibigim.

Chotanaq 16-04-2009 22:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi member şip (Mesaj 401840)
******* pek yanmış gübreye benzemiyor.Bu da benim geçen seneki horoz ibigim.

Resme bakılırsa bunlar kocaman oluyor ya.

Anladığım kadarıyla yanmamış gübre çiçeği yakıyor.

Eski gübre olup olmadığını anlamak için gübre bölümüne bakayım.

Chotanaq 08-05-2009 22:50

1 Eklenti(ler)
Horoz ibiği ilk denemeleri başarısız oldu.

Ben genelde evde yetiştirmeyi ve bir saksıya 3-5 adet koymayı tercih ettiğim için başarısız oldum.

Kesinlikle her tecrübem aynı. 2 adet bile olmayacak bir saksıda çok farkediyor büyümesi. Tüm çiçekler için böyle. İki filiz arası 20 cm diyorsa 20 cm olacak. 30 diyorsa 30.

Bu çok önemli.

Chotanaq 13-05-2009 21:56

1 Eklenti(ler)
Horoz ibiklerinin son hali budur. Güneşe direk mi koymalıyım suyu bol mu vermeliyim artık şaşırdım. Çünkü yaprakları morardı neden bilmiyorum.

Gezegen 20-05-2009 21:08

Bende 1 hafta önce GG den almıştım ama aldıgım kişi detaylı bilgi vermedıgı için arastırıyordum bakımı ve filizlenmesi hakkında bilgi almak için vermiş oldugun linkten anladımki 2 mizde aynı kişiden almışız :). Ben 2 gün once direk bahceye ektım uzerini torf a kapattım sulamama gerekte kalmadı ektıgımden beri yagmur saolsun kuru bırakmıyor bir kısmını ayrmıştı
tohumların onlarıda tektek pet bardaga ekicem ***. cimlenirler

Chotanaq 20-05-2009 21:46

Valla tam güneşi seviyor. Bol su istiyor. Ben evde büyütüyorum, geniş bir saksıda duruyor.

Fakat bizim horoz ibiği benim istediğimden değil, benim istediğim şu linkteki idi.

http://www.resimdizin.com/resim.rsm?...US&boyut=buyuk

Çimlenir merak etmeyin. Benim 25 adet filizim vardı hepsini kopardım 5 tane bıraktım.

İyi günler.

M_GULAN 21-05-2009 22:14

iyi akşamlar arkadaşlar ......
bene geçensene horoz ibigi büyüttüm fakat birden ölü verdiler anlıyamadım ne oldugunu..
dün tirede seracı bir müşterimden bir koyu bordo birtanede sarısını aldım umarım aynı akibeti yaşamam çok güzeller ...

Chotanaq 21-05-2009 23:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi M_GULAN (Mesaj 427308)
iyi akşamlar arkadaşlar ......
bene geçensene horoz ibigi büyüttüm fakat birden ölü verdiler anlıyamadım ne oldugunu..
dün tirede seracı bir müşterimden bir koyu bordo birtanede sarısını aldım umarım aynı akibeti yaşamam çok güzeller ...

Ya benimkiler sürekli kızarık yaprakları, ilk yaprakları yeşil ve sağlıklı çıkıyor sonra güneşten kıpkırmızı oluyorlar. Güneşi de seviyorlar anlayamadım durumu.

3 yaprağı da yanmış. Bu nasıl güneşi sevmek?

Sizin aldığın horoz ibiği bu linkteki gibi mi?

yoksa herkesin bildiği tarzda mı yani kadife tüylü.

M_GULAN 21-05-2009 23:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Chotanaq (Mesaj 427397)
Ya benimkiler sürekli kızarık yaprakları, ilk yaprakları yeşil ve sağlıklı çıkıyor sonra güneşten kıpkırmızı oluyorlar. Güneşi de seviyorlar anlayamadım durumu.

3 yaprağı da yanmış. Bu nasıl güneşi sevmek?

Sizin aldığın horoz ibiği bu linkteki gibi mi?

yoksa herkesin bildiği tarzda mı yani kadife tüylü.

benim kiler kadife olanında bu çeşidi degil ...yarı gölge yerde tutuyorum onları geçensene yaklaşık bir metreye yakın büyüdüler.

Chotanaq 02-06-2009 20:27

2 Eklenti(ler)
Horoz ibiğimin son hali. Saksıda daha hızlı büyüyor. :)

ayferaksit 20-06-2009 18:03

horoz ibiği

1 Eklenti(ler)
tomurcuklanmaya başladı

selis 05-10-2009 09:52

2 Eklenti(ler)
Sanırım horoz ibiğiyle aynı aileden.. İsmini bulamadım..Bundan diken oldu mu?

selis 05-10-2009 09:54

1 Eklenti(ler)
Rengi çok güzel..

esrem 05-10-2009 10:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selis (Mesaj 506291)
Sanırım horoz ibiğiyle aynı aileden.. İsmini bulamadım..Bundan diken oldu mu?

Merhaba.Geçen sene balkonumuzda yetiştirmiştik.Hanım sallandı olarak biliyoruz bu çiçeğin ismini.Tohumlarını toplayıp bu sene de diktim fakat çıkmadı maalesef.Görünümü çok güzeldir:)

esrem 05-10-2009 11:14

1 Eklenti(ler)
Eklenti 106267

Balkonumuzdaki horoz ibiği.

selis 07-10-2009 17:08

Esrem ''hanım sallandı'' diye aradım ama öyle bir şey yok.. ;)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024