agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/)
-   -   Karışık Renkli Kantaron (Centaurea) (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/12897.htm)

limon 07-03-2009 23:24

Karışık Renkli Kantaron (Centaurea)

1 Eklenti(ler)
Bitki Yüksekliği 1 m. oluyormuş, yetiştirmesi kolay bitkilerdenmiş. Tohumları Mart ayından itibaren toprağa serpiliyormuş, Haziran'dan itibaren çiçekleniyorlarmış. Paketteki fotoğrafı çok güzel. "Kantaron" adını çok duymuştum ama süs bitkisi de olduğunu bilmiyordum. Vakit bulur bulmaz boş bulduğum bir köşeye tohumlarını serpiştireceğim.
Eklenti 66129

limon 03-04-2009 12:09

Tohumlarını Mart ayı ortalarında ektim ama "Nereye?" işte onu hatırlamıyorum. O kadar çok tohum serpiştirdim ki bu sene, ancak çiçek açtıklarında tanıyabileceğim. Oysa büyüme aşamalarını fotoğraflayıp paylaşacaktım.

Sevgi Durul 14-07-2010 12:12

2 Eklenti(ler)
Tohumlarını nisan gibi ektiğim ve unuttuğum, gül saksılarında büyüyen, önceleri ot mu çiçek mi diye tereddüte düştüğüm bitki kantaronmuş. Çan çiçeği ile ilgili bilgi ararken tesadüfen buldum. Seneye bahçeye ekeceğim nazsız bir çiçek.
Eklenti 160506
Eklenti 160507

Kiraz 14-07-2010 13:00

Güzel çiçekmiş, çiçeklenme süresini de sonra yazar mısınız?

thisisme 14-07-2010 15:54

ben bunu peygamber çiçeği biliyordum. kantaron muymuş?

hozat 14-07-2010 16:15

1 Eklenti(ler)
Ben de peygamber çiçeği diye biliyordum.

Büyük çiçekli "sarı kantaron" diye bunu biliyorum, bir de küçük çiçeklisi var.

Eklenti 160572

herbaryum 14-07-2010 21:05

Resimlerdeki bitki Centaurea (muhtemelen C.cyanus)

Sarı Kantaron (Hypericum sp.)
Kantaron (Gentiana sp.)
Kantaron (Centaurium sp.) isim karışıklığı bu türden ileri geliyor.

Sevgi Durul 20-07-2010 23:25

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz (Mesaj 672318)
Güzel çekmiş, çiçeklenme süresini de sonra yazar mısınız?

Çiçeklenmeye devam ediyor. Bir çeşidi de başka bir gül saksısında açtı.
Eklenti 161864
Eklenti 161865

ademoğlu 09-03-2011 14:28

Sayın S.Durul tohumunu nerelerden temin ettiniz.Çok güzel çiçekmiş.Lütfen bildirirseniz bende ekmek istiyorum.Sevgiler saygılar

Sevgi Durul 10-03-2011 09:27

Sayın ademoğlu, karışık renkli kantaron tohumlarını siteden bir arkadaşım göndermişti.
Fakat ben tohum almayı başaramadım. Bu yıl düşen tohumlardan kendiliğinden yetişirse
ve tohum elde edersem size gönderebilirim.

Fatoş 10-03-2011 11:34

Sevgi'ciğim, kantaron çiçeğin kapalı ortamda mı?

Sevgi Durul 11-03-2011 17:54

Sevgili Fatoş, çiçekleri geçtikten sonra kurumuştu. Zaten kendine özel bir saksısı yok.
Gül saksılarında yetişmişti, balkonda. Şimdi dökülen tohumlarından yeniden çimlenmiş galiba.
Tohumları da senin gönderdiğin tohumlardandı. Sevgiler...

Zekoş 31-03-2011 15:21

Arkadaşlar benim anlayamadığım hangisi kantaron çünkü resimlerdeki çiçekler hem renk hem şekil olarak birbirinden çok farklı.Aynı şekilde olsalar birine sarı kantaron birine mavi kantaron denilir ama...Merak ettiğim bir konu da her iki çiçek de benim tarlalar da çok gördüğüm bir çiçek acaba aynı mı?

sarigoz 24-04-2011 10:04

Sayin SDURUL
Ciceginiz PEYGAMBER CICEGI .Sitelerden ararken tesadduf buldum ve sizinle paylasiyorum.Bizim buralarda,bulundugum Orta Kuzey bolgesi Osmanpazari (Bulgaristan)yaban seklinde yetisiyor.Saksida yetistirilmiyor..Daha dogrusu kimse onu saksi cicegi olarak bilmiyor.

Peygamber Çiçeği (Centaurea cyanus): 1 metreye kadar uzayabilen, bir yıllık, mavi çiçekli, otsu bir bitkidir. Mavi kantaron olarak da bilinir. Anthocyanins, acı maddeler, tuzlar, glikozit, sarı madde, flavonlar ve mavi boya maddesi içerir.

Peygamber Çiçeğinin Faydaları ve Tıbbi Etkileri: İştah açıcıdır. Sindirimi kolaylaştırır ve idrar söktürür. Vücuda rahatlık ve ferahlık verir. Böbreklerdeki kumları dökmeye yardımcı olur. Göğsü yumuşatıcı etkileri ile öksürük, nefes darlığı ve bronşite karşı faydalıdır. Göz hastalıklarına iyi gelir. Ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilere sahiptir. Cilt bozuklukları, kızarıklık ve kaşıntılı deri hastalıklarında faydalıdır. Kanı temizleyici özelliği ile vücutta biriken zehirli maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. İltihap giderici etkileri ile başta böbrek ve boğaz iltihabı olmak üzere iltihapları gidermeye yardımcı olur. Romatizma şikayetlerini azaltır. Nikrise karşı faydalıdır.Kullanılan kısımları çiçekleri ve yapraklarıdır. Gölgede kurutulan çiçekleri ya da yaprakları kaynamış suda demlenerek çay yapılabilir. Banyo suyuna katılarak cilt sorunlarına karşı kullanılabilir. Kozmetik alanında da kullanılmaktadır. Hamilelerin ve çocukların kullanması tavsiye edilmez, ayrıca fazla kullanılması normal yetişkinlerde de kalbe zarar verebilir. Bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara da sebep olabilmektedir.

nardane 14-05-2011 20:22

Arkadaşlar ilk fotodaki tanıtılan bitki - mavi kantaron - bitkisi .Peygamber çiçeği diyede tanınıyor.

Normal bildiğimiz kantaron ise çok farklı .Hem yaprak hem çiçek olarak.
Sarı kantaronu biz yaralarda vs kullanmak için zeytinyağıyla hazırlarız.
Bağda var , kendiliğinden çıkıyor ,yeşillenip çiçeklenince fotolayım.

sarigoz 28-05-2011 11:06

Sayin nardane hanim,evet.cok haklisiniz.Bizde SARI KANTARON bitkisini yaralarda ve belli rahatsizliklarda kullaniyoruzve oyle biliyoruz..Sanirim ayri cicek de olsa,ayni aile(familya)den ler.Tam olarak bilmiyorum.Bitki uzmanlari dogruyu yazar.

selis 31-05-2011 14:58

3 Eklenti(ler)
Sanırım Sarı Kantaron diye bildiğiniz tür, doğada yetişen, ayrıca çayı yapılarak depresyonu önleyen bitki ..
Eklenti 218932
Diğer süs bitkisi olarak kullanılan ise bu..
Eklenti 218933

nardane 07-07-2011 23:32

Evet sevgili Selis ilk fotodaki sarı kantaron.
Zaten arkadaşlar nette bir baktığı zaman ne kadar şifası olduğunu göreceklerdir.
Biz çiçeklerini halis zeytinyağında güneşte bekleterek ,kızıl bir yağ elde ediyoruz.
Yara , kesik ,yanık ,şişme , hemeroide vs birçok şeye şifası tescillidir.
Üstelik çayı depresyona , menepoz dönemi sıkıkntılarına , mideye çok faydalıdır.
Bunları yazınca biran kendimi aktar hissettim;)

Ömer Durmaz 07-07-2011 23:38

Ünlü bitki şifacıları bu bitkiden çok bahsediyorlar

s.toprak 28-09-2011 19:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SDurul (Mesaj 672299)
Tohumlarını nisan gibi ektiğim ve unuttuğum, gül saksılarında büyüyen, önceleri ot mu çiçek mi diye tereddüte düştüğüm bitki kantaronmuş. Çan çiçeği ile ilgili bilgi ararken tesadüfen buldum. Seneye bahçeye ekeceğim nazsız bir çiçek.
Eklenti 160506
Eklenti 160507

Internette araştırırken bu çiçeği mavi kantaron olarak buldum.
Bu çiçeğin mavili kırmızılı yani çok renkli olanı olanı bize Ankara'da ağaç okulunda
soyu tükenmekte olan "yanar döner" çiçeği olarak tanıtılmış, görürsek
bu çiçeğe rastlarsak haber v ermemiz istenmişti. Çok yıllar geçti, bir aylık ağaç kursunda bize bunu söyleyen Hocamızın adı; değerli ormancılarımızdan Ismail Ozkahraman olablir. Aklımda kalan bu isim doğru mu bilmiyorum ama çiçeği ve soyu tükendiği için arandığını çok iyi hatırlıyorum.

s.toprak 28-09-2011 19:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi thisisme (Mesaj 672376)
ben bunu peygamber çiçeği biliyordum. kantaron muymuş?

Kantaron veya peygamber çiçeği ayni bitki imiş.

gultar 28-09-2011 22:42

Kantaron

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi s.toprak (Mesaj 864118)
Kantaron veya peygamber çiçeği ayni bitki imiş.

Evet sn. s.toprak bu çiçek peygamber çiçeği, Yanar-döner çiçeği Ankara Gölbaşı'na özgü korumaya alınmış çok güzel parlak renkli bir çiçek.

kelebek çalısı 24-01-2013 00:06

Bir kaç sene önce tohumdan yetiştirdiğim çiçeklerimin bu yaz da en güzel ve canlı renkleri ile bahçemde arz-ı endam etmesini istediğimden, üç gün önce çimlendirmek için tohumların bir kısmını ekmiştim.

Dün baktığımda firesiz, hepsinin birden çimlendiğini görünce şaşkına döndüm. Bu kadar hızlı çimlenecekleri aklımın ucuna dahi gelmemişti doğrusu.

Benim gibi tohumdan yetiştirmek isteyen olursa diyerek bu bilgiyi paylaşıyorum, benim gibi aceleci olmayın ;).

sarigoz 01-06-2013 22:01

Arkadaslar,ekmis olup ciceklenen yok mu aranizda?

kelebek çalısı 02-06-2013 16:55

1 Eklenti(ler)
Çiçeklenen Centaurea ...

Eklenti 413095

sarigoz 21-06-2013 13:06

3 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaslar.
Ilk kez renklisini ektim.Sonuc olarak katmerli degil,fakat renkli ve cok tatli renkler olarak ciceklendiler

-Esin- 06-05-2014 17:46

5 Eklenti(ler)
Tohumdan yetiştirdiğim Centaurea cyanus - Mavi peygamber çiçeği ya da mısır çiçeği olarak bilinen bitki ilk çiçeğini açtı. Bendeki bu bitkinin bodur varyetesi, dolayısıyla saksıda yetiştirmeye uygun. Yaklaşık 30-40 cm boylanıyor. Susuzluğa dayanıklı değil, güneşli veya yarı gölge ortamda yetiştirmeye uygun.

Eklenti 489984

Eklenti 489985

Eklenti 489986

Eklenti 489987

Eklenti 489988

-Esin- 16-05-2014 18:44

5 Eklenti(ler)
Mavi çiçeklilerin arasında bugün çok güzel bir sürprizle karşılaştım. Bu mavi çizgili beyaz varyete nasıl da araya karışıvermiş. ;)

evandevan5 15-11-2023 08:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi -Esin- (Mesaj 1280370)
Tohumdan yetiştirdiğim Centaurea cyanus - Mavi peygamber çiçeği ya da mısır çiçeği olarak bilinen bitki ilk çiçeğini açtı. Bendeki bu bitkinin bodur varyetesi, dolayısıyla saksıda yetiştirmeye uygun. Yaklaşık 30-40 cm boylanıyor. Susuzluğa dayanıklı değil, güneşli veya yarı gölge ortamda yetiştirmeye uygun.

Eklenti 489984

Eklenti 489985

Eklenti 489986

Eklenti 489987

Eklenti 489988

mavi kantaronlar soğuga dayanıklı mı istanbul da bahçede çıktı.

evandevan5 15-11-2023 10:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sarigoz (Mesaj 791349)
sayin sdurul
ciceginiz peygamber cıcegı .sitelerden ararken tesadduf buldum ve sizinle paylasiyorum.bizim buralarda,bulundugum orta kuzey bolgesi osmanpazari (bulgaristan)yaban seklinde yetisiyor.saksida yetistirilmiyor..daha dogrusu kimse onu saksi cicegi olarak bilmiyor.

Peygamber çiçeği (centaurea cyanus): 1 metreye kadar uzayabilen, bir yıllık, mavi çiçekli, otsu bir bitkidir. Mavi kantaron olarak da bilinir. Anthocyanins, acı maddeler, tuzlar, glikozit, sarı madde, flavonlar ve mavi boya maddesi içerir.

Peygamber çiçeğinin faydaları ve tıbbi etkileri: Iştah açıcıdır. Sindirimi kolaylaştırır ve idrar söktürür. Vücuda rahatlık ve ferahlık verir. Böbreklerdeki kumları dökmeye yardımcı olur. Göğsü yumuşatıcı etkileri ile öksürük, nefes darlığı ve bronşite karşı faydalıdır. Göz hastalıklarına iyi gelir. Ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilere sahiptir. Cilt bozuklukları, kızarıklık ve kaşıntılı deri hastalıklarında faydalıdır. Kanı temizleyici özelliği ile vücutta biriken zehirli maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Iltihap giderici etkileri ile başta böbrek ve boğaz iltihabı olmak üzere iltihapları gidermeye yardımcı olur. Romatizma şikayetlerini azaltır. Nikrise karşı faydalıdır.kullanılan kısımları çiçekleri ve yapraklarıdır. Gölgede kurutulan çiçekleri ya da yaprakları kaynamış suda demlenerek çay yapılabilir. Banyo suyuna katılarak cilt sorunlarına karşı kullanılabilir. Kozmetik alanında da kullanılmaktadır. Hamilelerin ve çocukların kullanması tavsiye edilmez, ayrıca fazla kullanılması normal yetişkinlerde de kalbe zarar verebilir. Bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara da sebep olabilmektedir.

tohumu dökülüp ertesi yıl yine çıkmazmı ya vallahi üzüldüm şimdi. 1 yıllık olunca

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024