agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/)
-   -   Medine Çiçeği (Globe amaranthus) (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/11617.htm)

Sebahattin Sargın 07-12-2008 20:57

Medine Çiçeği (Globe amaranthus)

2 Eklenti(ler)
Türk'lerin millî çiçeklerinden birisidir. Çiçeklerin şekli düğmeye benzediği için (hanım düğmesi) ismini almıştır. Bazı yerlerde bu çiçeğe (Medine Çiçeği) de denir. Parlak, mor çiçekli hanım düğmesi 25-35 cm. kadar boylanır. Bundan başka beyaz, pembe ve portakal renginde çiçekli çeşitleri de vardır. Güneşli, gübreli ve kumsal topraklı yerlerden hoşlanır.
Eklenti 55283

Yetiştirilmesi:

Tohum ile üretilir. Tohumlar Nisan-Mayıs aylarında adî yastıklara ekilir. Çıkan fideler 3-4 yapraklı oldukları vakit orta ve kenar kordonlara dikilir. Bodur çeşitleri de saksılarda yetiştirilir.

Eklenti 55284

ŞİFALI BİTKİLER
Bodur Medine Çiçeği
Etkileri

* Büzücü
* Terletici
* İdrar söktürücü
* Bodur Medine çiçeği öncelikle idrar söktürücü özelliği nedeniyle ve ağız ve boğaz problemleri için ağız yıkama suyu ve gargara olarak kullanılmıştır.

Hazırlanışı ve Kullanma şekli

* Dahili kullanım için, 30 gram bitkiyi 1/2 litre kaynar suda demleyin. Her defasında 3 ila 4 çorba kaşığı alın. (güzellik, güzellik merkezi, güzellik bakım, kadın güzellik, guzellik, güzellik ürünleri, güzellik sağlık, bitkisel güzellik, şifalı bitki, bitki tedavisi)

Kaynak 1

Kaynak 2

Sevgiler ;)

emrezgi 13-08-2009 13:21

2 Eklenti(ler)
Bu çiçekten bu hafta bir fidede ben aldım milli çiçeğimiz deniyor ama burda kimsede yok. Bu çiçeğin seveni yok mu:confused:

lale76 13-08-2009 14:26

İlk defa gördüm medine çiçeğini. Çok güzelmiş, rengi de çok canlı.

emrezgi 13-08-2009 14:35

başka renkleride varmış fakat ben sadece bunu buldum bulursam diğer renklerinide alcam

berduray 13-08-2009 14:40

Ben Türk değil miyim? Daha önce hiç görmemiştim bu bitkiyi, Allah Allah...İlginç, güzellikteymiş .

emrezgi 13-08-2009 14:55

Ben de aldıktan sonra araştırırken burda öğrendim ben de bilmiyordum milli çiçeğimiz olduğunu

hüzün 13-08-2009 15:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi berduray (Mesaj 480026)
Ben Türk değil miyim? Daha önce hiç görmemiştim bu bitkiyi, Allah Allah...İlginç, güzellikteymiş .

yani katılıyorum size,ne güzel çiçekmiş meğer :p

emrezgi 13-08-2009 15:11

Horozibiğigiller familyasındandır. Anayurdu kesin olarak bilinmeyen Gomphrena cinsi bitkilerin Amerika ve Avustralya anakaraları ve Malezya’nın tropikal bölgelerinde 100 dolayında türü doğal olarak yetişmektedir. Bunlardan bahçe ve evlerimizde süs bitkisi olarak yetiştirilen G.globosa türünü kitabımıza örnek olarak alıyor ve bitkiyi kısaca Medine çiçeği diye adlandırıyoruz. Bu tür, 15-45 cm. boylanabilen, bir yıllık dayanıklı otsu bitkidir. Dikine uzayan sürgünleri kaba tüylüdür. Karşılıklı dizili, yeşil renkli ve düz kenarlı dar yaprakları vardır. Bitkinin mayıs ayından başlayarak güz ortalarına kadar açan 2,5 cm. kadar çaptaki ponpon biçimli çiçekleri çoğu kez mor ya da beyazdır.

Ama pembe, turuncu ya da sarı renkte çiçek açan bitkilere de rastlanır. Medine çiçeği bitkisi bahçe sınırlarında, duvar önlerinde ve evlerde pencere önüne konulan saksılarda güzel durur. Uzun boyluları kesme çiçek olarak kullanılır. Olgun çiçekli bitkiler kesilip demet edilerek baş aşağı edilip kurutulduğunda, kuru demet düzenlemelerinde kullanılabilir. Çünkü, bitkinin çiçekleri kuruduğunda renklerini çok güzel korur.

İSTEKLERİ VE ÜRETİMİ

Medine çiçeği bitkisi bol güneşli ve havadar ortamları; süzek (suyu iyi akıntılı) bahçe toprağını sever. Toprak tipi konusunda seçici değildir. Bitki, çok sıcak havalara bile dayanabilir. Üretimi tohumlarıyla yapılır. Tohumları ilkbaharda beklenen son donlardan altı hafta kadar önce kapalı mekanlardaki sıcak yastıklara ekilir. Burada 12-14 günde çimlenen ve sonra gelişen fideleri, ilkbaharda havalar ve toprak ısındığında bahçedeki yerlerine şaşırtılarak 20-30′ar cm. aralıklarla dikilir. Ya da bitkinin tohumları doğrudan doğruya bahçedeki yerlerine ilkbaharın sonlarına doğru aynı aralıklarla ekilir.

DefneD. 13-08-2009 15:54

Aaaa, bu çiçeğin başlığı varmıydı? Ben ''düğme çiçeği'' diye arama yaptığım için bulamamışım demek ki. Ben ilk defa bu yıl gördüm bu bitkiyi. Yaz başı iki kök almıştım, bir beyaz bir de koyu pembe olanından. Hatta pembeyi kuruttum bile. Beyaz da kurudu zannetmiştim ama canlandı. Çiçekçilerde açık pembe rengini de gördüm.

Yeşim 14-08-2009 00:28

Ben de adını "hanım düğmesi" ve "top şeker" olarak öğrenmiştim. Yıllardır yetiştiririm; çok
fazla isteği yoktur. Ege ve Akdeniz bölgelerinin sıcaklarına rahatlıkla dayanıyor. İki sene
önce belediye bordürlerde kullanmıştı bodur cinsini..Çiçekler kurutulduğunda renklerini kaybetmediklerinden dekoratif amaçlı da kullanılabilir. Bol miktarda tohum çıkacaktır.Baharda
hatırlatanlara gönderebilirim..

Sevgi Durul 07-06-2010 00:49

Cumartesi günü ben de aldım. Çiçekçi, adına düğme çiçeği dedi. Henüz poşetiyle duruyor. Yetiştiren arkadaşlar saksıda mı, bahçede mi daha iyi olacağı konusunda bilgi verirlerse sevinirim.

Sevgi Durul 22-11-2010 22:56

2 Eklenti(ler)
Aldığımdan beri açan düğme çiçeklerim.

Eklenti 181113

Eklenti 181114

bettyycim 22-11-2010 23:10

Bu çiçek yıllıkmı ben tohumdan yetiştirdim 3 kök oldu ve geçenlerde artık mevsimi bitiyor diye söktüm :(

Sevgi Durul 22-11-2010 23:12

Ben de ilk defa yetiştirdim. Şimdilik saksıda ve canlılar. Hava soğuyunca, ne olur bilmem.

Yeşil Çay 04-02-2011 19:49

Selam Arkadaşlar,
Bu çiçeği annem her sene eker.Ailecek çok sevdiğimiz bir çiçektir.Ben henüz 3 yaşındayken rahmetli olan babaanneciğim çok severmiş bu çiçeği.Biz ismini İzmir topu diye bilirdik.Mevsimlik bir çiçek.
Saksıda da yetişir,bahçede de.Güneş ve su sever.Yalnız annem 18 lt tenekelere eker. Yani biraz büyük bir saksıya ekilmesi gerekiyor sanırım.

fatma sunay 06-02-2011 16:56

Bu çiçekten bende de var yıllardır ekerim ve ismini hanım düğmesi diye biliyordum. Medine çiçeği olduğunu burdan öğrendim . Tohum almıyorum kendliğinden dökülen tohumlar ertesi yıl yeniden çıkıyor fazlasını söküp atıyorum.

ayseldeniz 30-04-2012 14:32

Bugün beyaz ve mor aldım. Çok hoş çiçekleri var .

Eriklibahçe 02-05-2012 11:45

1 Eklenti(ler)
;)Medine çiçeklerim tohumdan çıktı,gelişimlerini ilerideki günlerde yine paylaşırım..Eklenti 289959

sevgice 02-05-2012 13:40

Sn. Eriklibahçe tohumları nasıl birşey acaba. bana bir teyze çiçegi gövdesi ile birlikde vermişdi kışa girmek üzereyken. 2 sefer denedım olmadı. Siz nasıl ekdiniz tohumları. Ben çiçek başlarını topraga gömüp bekledim ama olmadı

Teşekkürler...

TaşevliBahçe 02-05-2012 15:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Eriklibahçe (Mesaj 957759)
;)Medine çiçeklerim tohumdan çıktı,gelişimlerini ilerideki günlerde yine paylaşırım..Eklenti 289959

Aşkım gözyaşları çiçeğine benziyor sanki..

hberbul 02-05-2012 17:45

1 Eklenti(ler)
Bunlarda benim fideler ama hiç benzemiyor.

sevgice 02-05-2012 23:36

Merhabalar bu çiçegin tohumları nasıl birşey merak ettim.Çiçegin kurumuş başı tohum degilmidir.Ben tohumdur dıye ekdım çıkmadı. Sizler nasıl ekdiniz ve tohumu nasıl bişey fotograflarsanız sevinirim.

Teşekkürler...

selis 03-05-2012 07:10

1 Eklenti(ler)
Sevgice diktiğin çiçek başında belki tohum oluşmamıştır..
Çiçeğin minik odacıklarının içinde oluyor tohumlar.. Çıkarması biraz zor..

Eriklibahçe 17-06-2012 10:07

medine çiçeği

1 Eklenti(ler)
çiçeklerini göstermeye başladı:)
Eklenti 309741

hberbul 21-06-2012 15:31

2 Eklenti(ler)
Yukarıdaki resimde bişeye benzemeyen fidecikler bu duruma geldi 5-6 tanesini de bahçeye şaşırttım.

Eklenti 310905

Açma hazırlıkları var...

Eklenti 310906

Eriklibahçe 22-06-2012 22:20

Sn.hberbul
bir şeye benzetemediğiniz fideciklerin böylesine güzel form almalarını izlemek harika bir duygu olsa gerek,elinize sağlık...

ipektuğçe 23-06-2012 16:42

3 Eklenti(ler)
Bende medineleri tohumdan yetiştirdim,sadece yer darlığından biraz sık ekmişim.;)

hberbul 19-07-2012 11:31

2 Eklenti(ler)
Çiçeklerin son halleri.Bahçenin bir köşesine sıkça ekilirse güzel bir görünüm elde edilebilir.

ipektuğçe 25-07-2012 20:19

3 Eklenti(ler)
;)Medineler sıcaklara dayanıyor.

sevgice 26-07-2012 23:05

Merhabalar. Bu çiçegi fide olarak buldum ama tohumunu nasıl alıp ekebilirim acaba. Çiçeklerin tamamen gecmesinimi beklemelı yoksa üzerınde iken kesip alarakmı denemeliyiz.
Teşekkürler

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024