agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni240Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-03-2008, 09:01   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Lupin (Acıbakla çiçeği)

Merhabalar;
Haftasonu lupin togumlari aldim ve cimlenmesi icin torf a ektim. bu cicegin bakimi nasil yapilir bilgileriniz varsa paylasabilir misiniz. Tesekkurler...

Eklenen Resimler

Yerel bahçem beğendi.
BLATT2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 12:56   #2
Yeni Üye

Merhaba ; Lupin (acibakla ) cicegim togumlarim cimlenmeye basladi. Bu bitki hava tahmini yapiyormus oyle bisey okudum. gercektende oyle, aksam saksisini kalorifere yakin bir yere biraktim sabah 3 adet tohumumda daha cimlenmis. bu yil acmicakmis cicek , fakat seneye acacakmis.cok yillik bir bitkiymis. merakla bekliyorum. ayrica sifali bitkilerdenmis.

s-bilge ve sardunaki beğendi.
Eski 01-04-2008, 14:13   #3
Ağaçsever

samowan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Galeri: 2
2 sene once karma tohum paketinden mor lupinlerde cikmisti ancak cicekleri resimdeki kadar uzun ve sik degildi. Ilk senesinde cicek actilar. Malesef tohum alamadim.

Dansel beğendi.
samowan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 16:57   #4
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Acıbaklanın tohumu bildiğimiz baklaya benziyor mu?

Samowan, BLATT çok yıllık diyor ama bu sene yeniden dipten sürgün vermedi mi çiçeğiniz?
(kökten söküp atmadıysanız)

İnternetten fotoğraflarını görünce bayıldım ben de çiçeklerine. Fakat internette ve tohumpaketi üzerinde bazen çok beğendiğim çiçekler veya bitkiler, gerçekte o kadar gösterişli olmayabiliyor. MEsela şimdi ben acıbakla tohumu alsam çiçeklerinin yukarıdaki gibi olmasını beklerim. Olmazsa üzülürüm. Bir daha da alıp ekmem tohumunu.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 21:39   #5
Ağaçsever

samowan's Avatar

Dedigim gibi karma bir tohum paketinde olduklari icin hangisinin lupin tohumu oldugunu bilmiyorum. Benimki yabani turu olabilir cunku tohum paketi yabani cicek cesitlerinin iceriyordu. Ilk sene cicek verdi ama tohum olusumu olmadi. Surgun konusuna gelince, bahcemiz Uludag da, devamli bulundugumuz bir yer degil. biz yokken bahce ile koyluler ilgileniyor. Cok yilliksa veya surgun vermisse bile koyluler tarafindan yabani ot muamelesi gormus olmalari muhtemel. Sn. Blatt2007 nin gonderdigi fotograftaki yaprak yapisini gorene kadar benim icin unutulmus bir cesitti. Cicegi resimdeki kadar uzun ve sik degildi ama yinede tavsiye ederim, ilginc gorunumlu bir bitki.

Eski 01-04-2008, 21:53   #6
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Tohumları küçücük soya fasülyesi gibi ve kahverengi.

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 22:44   #7
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Galiba direkt güneşi sevmiyor.
Geçen yıllarda ekmiştim, bir karış kadar da büyüdüler fakat çok güneş alan bir yere dikmiştim, bir süre sonra bozuldular.
Resimdeki gibi olanları, ormanı andıran bir yerleşim yerinde, büyük bir göbek halinde görmüştüm.
Haydi hayırlısı bakalım, ben bu sene de tohum ektim, çıktılar, bu sefer gölgeye dikeceğim fideleri.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 23:27   #8
Ağaçsever

samowan's Avatar

http://www.nickys-nursery.co.uk/seed...age8-lupin.htm sitesinden alintidir;
"soaking in water for 24hrs prior to sowing aids faster germination. Position full sun to part shade in slightly acid well drained sandy soil."
(tohumlari ekmeden once 24 saat suda bekletmek(veya islatmak tam bilmiyorum) cimlenmeyi hizlandirir. Tam gunesten yari golge ye kadar yetisir. Drenaji iyi hafif asidik toprak makbuldur
Ayrica linkte Lupin Tutti Fruitti cinsinin ilk sene cicek actigi vurgulanmis, en alttaki Lupin Blue Spear ise kokuluymus.
Bir de uyari "yemek zararlidir"

gondag beğendi.
Eski 02-04-2008, 08:17   #9
Yeni Üye

Merhaba;
Ben ilk defa yetistirecegim. Tohumlar Sn.COYOTE'nin dedigi gibi soya fasulyesine benziyor birazcik daha kucugu.Sn. Samowan'in dedigi gibi de suda bekletiliyor daha sonra ekiliyor. Benim oda sicakliginda cimlenmeye biraktigim Lupin (acibaklarim) yaklasik 1 haftada cimlendi. Bugunlerde biraz daha kendilerini belli etmeye basladilar. Sn. Balikcinin onerileri icin cok tesekkurler, cunku cimlemek kadar dogru yere ekmekte onemli saniyorum.

Eski 02-04-2008, 09:34   #10
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Lupinus

Tek yıllık, çokyıllık, çalı, yarı çalı formunda yaklaşık 200 çeşidi olan bir cinstir.

Resimde görülen Russell Lupines türü olabilir. Lupinus cinsinin gösterişli olanları büyük ihtimalle hibritdir.

Güneşli ve yarı gölge yerlerde yetişir; aşırı sıcaklardan hoşlanmaz.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2008, 13:06   #11
Ağaçsever

samowan's Avatar

Sn Uzun eger bilginiz varsa, tek yillik lupinlerin tohumlarinin turkiyede bulunabilirligi var mi?

Eski 02-04-2008, 13:49   #12
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Benim bildiğim satılanlar çok yıllık bitkiler. (Doğada tek yıllıklarına rastladım)
Bauhause, Koçtaş vb. yapı marketlerin bahçe bölümünde bulabilirsiniz. Bir markanın 331 numaralı "Karışık uzun boylu çok yıllık çiçek - Mix of tall perrenial flowers" paketinde de bulunuyor.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2008, 12:28   #13
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Samowan ben acı bakla tohumlarını aşağıdaki linkten temin ettim .
http://www.tarimtedarik.com/site/page.asp?dsy_id=4650

14 Mart ta aynı siteden aldığım cocopeat e ektiğim tohumlar büyüyorlar

Name:  DSCN5155.jpg
Views: 12592
Size:  83.1 KB

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2008, 22:22   #14
Ağaçsever

samowan's Avatar

Sn. feriha, insallah ciceklerini de goruruz. Bende dayanamayip Tekzen'den lupin tohumlari aldim. Arkasindaki yazidan anladigima gore ilk sene cicek acacak. Tohumlarida cok ufakti.
http://www.tmseeds.com/product/2843.html

Duzeltme; Aldigim tohumlar lupin degil, yuksuk otu tohumlari idi ama nedense kendilerine lupin muamelesi yaptim. Ektigim barkdaklarin ustune de lupin yazdim. Dolayisi ile konunun baslikla bir alakasi yok, kusura bakmayin.

Düzenleyen samowan : 16-04-2008 saat 12:54
Eski 14-04-2008, 17:39   #15
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Merakla takip ediyorum gelişmelerini. En çok ta çiçeklerini

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2008, 02:16   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2006
Bende 3 hafta önce tohumlarını aldım,suda beklettim ve diktim. Şu anda büyüdüler 7. 8. yapraklarını verdiler ancak sanırım bu bitkiler mantara hassas. Bazıları çökmüş bir şekilde kuruyup ölüyorlar. Acaba ilaç kullanmalımıyım?

İzmirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2009, 08:09   #17
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2009
Arkadaşlar lupinleri o günden bugüne gelişmiş olanlar yok mu ben akşam resimlerini koyacağım. Benimkiler maaşallah çok güzeller.. Bazılarının yaprakları koyu yeşil fark mı var acaba bilemedim.

Chotanaq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2009, 23:48   #18
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İzmirli Mesajı Göster
Bende 3 hafta önce tohumlarını aldım,suda beklettim ve diktim. Şu anda büyüdüler 7. 8. yapraklarını verdiler ancak sanırım bu bitkiler mantara hassas. Bazıları çökmüş bir şekilde kuruyup ölüyorlar. Acaba ilaç kullanmalımıyım?
Taban suyu yüksek ve geçirimsiz toprağı sevmiyor . Kumlu toprak , geçirgen ve asidik toprak istiyor .
Geçen sene 10 cm büyüdükten sonra öldüler , yani büyütemedim . Kökleri
suya karşı çok hassas hemen sararıyor . Fide torbasına şaşırttığım 20 kadar fideden torbasında tahliye deliği tam açılmamış 4 tanesi birkaç gün içinde hemen
sarardı ve bir tanesi kurudu .
Kök yapısı karmaşık olduğundan ( ne ise anlayamadım ) , şaşırtmanın fide fazla gelişmeden yapılması gerekiyormuş .

Oyaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 00:01   #19
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Balıkcı Mesajı Göster
Galiba direkt güneşi sevmiyor.
Geçen yıllarda ekmiştim, bir karış kadar da büyüdüler fakat çok güneş alan bir yere dikmiştim, bir süre sonra bozuldular.
Resimdeki gibi olanları, ormanı andıran bir yerleşim yerinde, büyük bir göbek halinde görmüştüm.
Haydi hayırlısı bakalım, ben bu sene de tohum ektim, çıktılar, bu sefer gölgeye dikeceğim fideleri.
Sevgili Balıkçı , bende bugün fideleri tam gün güneş gören bir bölgeye diktim !
Ne yapacağım şimdi ?
Gezdiğim tüm web siteleri tam veya yarı güneşte gelişir derler . Esas sorun bumu ? Yoksa toprağınız killimi , taban suyu yüksekmi , hafif asidik değilde yüksek alkali toprakmı acaba ? Fazlaca sulamış olabilirmisiniz ?
Cevaplarınız hayır olursa bir an evvel fideleri gölgeye kaldırmam gerekecek .

Oyaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 08:04   #20
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Gecen sene bahceye öylesine attigim tohumlar tuttu ancak cicek acmadi. Tam sökecekken baktim alttan sürekli yeni yapraklar veriyor. Internette de biraz arastirdiktan sonra büyük yapraklari kesip bitkiyi iyice budadim. Bu ilkbahar cok güzel bir sekilde yeni yapraklar cikmaya devam ediyor. Ikinci yil cicek acarmis ve bahce topragina cok yararli bir bitkiymis. Bahcevan.com da daha detayli bilgiler de mevcut. Özel bir bakim gerektirmiyor, biraz organik gübre ekledim sabirsizlikla ciceklenecegi zamani bekliyorum.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 13:21   #21
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

Arkadaşlar bende bu şubatta başladım tohumculuğa, 20 tane lupin fidesi var tohumları ekeli 1 ay oldu ve hepsi güzel, sadece hızlı büyümüyorlar fakat yaprakları çok hoş. Bazıları koyu yeşil bazıları ise açıky eşil. Bazılarının sivri yaprakları daha büyük ve uzun bazılarının oval ve tombul yaprakları daha uzun.

Ben lupinlerde diğer tüm çiçeklerimde olduğu gibi sulama ve güneşleme arasında karışıklık yaşıyorum latin çiçeği fidelerim ve horoz ibiği fidelerim soluyor ve ben anlam veremiyorum.

En iyi bildiğim şey, bahsi geçen tüm çiçekler kesinlikle yarı gölgeli yerlerden hoşlanıyor. Direk yaz güneşinde 3 saatten fazla kalırsa boynu bükülüyor, fakat mutlaka az güneş alan yere koyun gölgede de gelişim gösteremezler boylanamazlar.

Ben her 2 günde bir çiçeklere su veriyorum, nemli değil hergün ıslaklar, vıcık vıcık ses geliyor. Bazılarının solma nedeni bu mudur?

Beni yanıltan toprağın üst kısmının kurumasıdır değil mi?

Bu arada bir mezarlığa diktiğim lupinler daha sağlıklı ve hızlı büyüyor. Evdekiler çok yavaş büyüyor.

Eski 16-04-2009, 20:35   #22
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

Lupinlerin son halleri ekeli 2 ay oldu.

Yavaş büyüyorlar. Bunun gibi 10 adet daha var.

Eklenen Resimler

sardunaki beğendi.
Eski 08-05-2009, 22:53   #23
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

lupinlerimin son hali:

Ben birine tohum ekip verdim saksıda tek olunca el içi kadar büyük yaprakları olmuş 2 haftada.

Benimkileri ekeli 2 ay oldu ama hala el kadar değiller. Çünkü bir saksıya 4 tane ektim. Çok olumsuz etkiliyor.

Eklenen Resimler

Eski 13-05-2009, 21:58   #24
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

Lupinlerin bugünkü son halleri budur. Fakat anlaşılamaz şekilde 2 haftadır hiç büyümüyorlar ve yaprakları yukarı doğru el açar gibi oldular ve de morardılar sebebini anlayamadım.

Eklenen Resimler

Eski 13-05-2009, 22:22   #25
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Yeri dar geliyor olabilir cünkü büyüdükce yayilan, yapraklanan bir cicek. Oldukca fazla yer kapliyor bahcede. Kücük yere diktiklerim ayni gelisimi gösteremediler.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2009, 22:31   #26
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciceksever70 Mesajı Göster
Yeri dar geliyor olabilir cünkü büyüdükce yayilan, yapraklanan bir cicek. Oldukca fazla yer kapliyor bahcede. Kücük yere diktiklerim ayni gelisimi gösteremediler.
Ben 2 buçuk aydır besliyorum bunları fakat boyları buraya kadar gelebildi.

Ben aynı tohumdan nişanlımın evinde de ektim benim saksıdan 3 te 1 daha küçük. Fakat onun lupininin yaprakları elimiz kadar benimkiler 1 ytl kadar.

Ben bunda çeşme suyunun etkisi olduğunu düşünüyorum. Çünkü bizde bir arıtıcı ve ölçüm aleti var. İdeal içme suyu 0 ile 50 arası çok temiz su ise 0-15 arası. Bizim arıtıcı önceleri 5 derece yapıyordu suyu daha sonra BMS yetkilileri karar aldılar insana yararını bile götürüyor diye 15 e sabitlediler suyun temizlik derecesini. Yani süzgeçlerde taviz verdiler. Çeşme suyu 250 derece çıkıyor. Demem o ki bence çeşme suyundaki minerallerin çoğu kayboluyor içme suyunda. Hele ki bitkilere yarayan bir çok mineral.

:S

Eski 18-05-2009, 20:04   #27
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

Lupinlerimin son hali. Kendilerine geldiler. Hızla büyüyorlar.

Eklenen Resimler

mobolla beğendi.
Eski 18-05-2009, 20:17   #28
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Sevgili Chotanag,
Doğal lupinler çiçeklerini bitirdiler ,tohumlarını olgunlaştırma işlemindeler. Sanırım 1 haftaya kararırlar.Birde lupinler kazık köklü ,derin saksıya ekilmesi gerekiyor ve sadece 1 tanesi saksınızı komple doldurabilir .Sevgiler

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 20:34   #29
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jineop Mesajı Göster
Sevgili Chotanag,
Doğal lupinler çiçeklerini bitirdiler ,tohumlarını olgunlaştırma işlemindeler. Sanırım 1 haftaya kararırlar.Birde lupinler kazık köklü ,derin saksıya ekilmesi gerekiyor ve sadece 1 tanesi saksınızı komple doldurabilir .Sevgiler
Bu anlattığınız kendi çiçeklerinizle mi ilgili?

Tam anlayamadım. Sanırım kabak yaprağının sapı kadar kalın sapı var ve resimlerden gördüğüm kadarıyla tipi de benziyor.

Doğal lupin çiçeklerini bitirdi demekle ne demek istediğiniz?

Ve bir de şu kararma olayı nedir?

Benim bu lupinlerim 2 gün önceye kadar kararmıştı ve büzülmüştü gölgeye alınca düzeldi. Gerçi benim mesele farklı biraz.

Sizinkiler varsa resimlerini ne zaman görürüz.

Teşekkürler.

Eski 18-05-2009, 20:46   #30
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bu haftaki durum...

Name:  lupin.jpg
Views: 13003
Size:  51.4 KB

gilan, abk, zelish ve 6 kişi beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024