agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni240Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-05-2009, 20:47   #31
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2009
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bu haftaki durum...

Eklenti 79451
Ne kadar güzel burası neresi

Buradaki 1 adet lupin mi, gerçekten bayağı yer kaplamış.

Chotanaq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 20:50   #32
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Birkac gün önceki halleri. Su anda daha büyükler ve bir sürü cicek tomurcugu daha var. Diktigime pisman olmadigim bir cicek.

Eklenen Resimler

abk, merto, sardunaki ve 1 kişi beğendi.
ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 22:25   #33
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Sn. Meyvelitepe, Acıbaklalar da, Yüksük Otları da şahane görünüyorlar.

Chotanaq, sizin fideleriniz seneye çiçeklenecek biliyorsunuz değil mi? Ben 2.yıl açtığını okuyunca uğraşamam diye almamıştım ama çok güzel çiçekleri.

Çiçekleri uzun süre tazeliğini koruyor mu? 2 yıl uğraştığım Çan Çiçeğinin çiçek ömrü çok kısa sürmüştü.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 22:33   #34
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Sn. Meyvelitepe, Acıbaklalar da, Yüksük Otları da şahane görünüyorlar.

Chotanaq, sizin fideleriniz seneye çiçeklenecek biliyorsunuz değil mi? Ben 2.yıl açtığını okuyunca uğraşamam diye almamıştım ama çok güzel çiçekleri.

Çiçekleri uzun süre tazeliğini koruyor mu? 2 yıl uğraştığım Çan Çiçeğinin çiçek ömrü çok kısa sürmüştü.
Ben bir sürü yüksük otu da ekmiştim hiçbiri filizlenmedi diğer adı foxglove du.

Çiçeklerin 2.yıl açacağını bazılarının ilk yıl da açabildiğini okumuştum fakat resimden anlaşıldığı kadarıyla elimdeki saksı küçük gelecek. Bahçedeki lupinlerim ise büyürse eğer kolay kolay dış etkenlerden zarar görmezler diye düşünüyorum Çünkü sağlam görünüyorlar.

Eski 18-05-2009, 23:06   #35
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Sevgili Chotanag ,
Kır acı baklalarının yetiştiği topragı görseniz ,bel girmiyor ve taş dolu. Ama görüntüleri muhteşem. Tabi tohum resimlerindeki kadar görsel değil ama daha zarif. Yaprakları daha ince ,daha açık renkli.http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=15489

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 23:10   #36
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Sevgili Limon ,
Çiçekleri çok uzun değil ,1 ay kadar.
Sevgiler

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2009, 00:04   #37
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Chotanaq Mesajı Göster
Ne kadar güzel burası neresi

Buradaki 1 adet lupin mi, gerçekten bayağı yer kaplamış.
Sn.Chotanaq, burası Metvelitepe

O resimde pek çok çiçek var aslında. En önde nicotiana, sonra acı baklalar, sonra yüksük otu (foxglove), ondan sonra da ne yazık ki adını bilmediğim bir çok yıllık daha. Önce onlar beyaz çiçeklerini açmışlardı. Şimdi bezelye gibi tohum keselerini olgunlaştırıyorlar. Resimde görünmüyor ama bunların sağ tarafında da bir hatmi ormanı var. Onlar henüz çiçek açmadılar.
Detaylara bakmak isterseniz burada.

Birkaç lupin ilk dikildiği yılda da açmıştı. Yüksük otları ilk yıl açmadılar. Koyu renkli olanları çok değişik ve güzel.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2009, 20:30   #38
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

Lupinlerimin son hali. İyice büyüdüler, yarı gölge gerçekten daha çok boy attırıyor. Ve güneşten ziyade yarı gölge yaprakları genişletiyor.

Eklenen Resimler

Eski 09-06-2009, 21:05   #39
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

Lupinimi odama aldım malum günbeş görmeyen yer yok artık ve aşırı sıcak.

Lupin odamda daha da kendine geliyor. Büyümesi çok hızlı maaşallah.

Eklenen Resimler

sardunaki beğendi.
Eski 13-08-2009, 14:05   #40
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Chotanaq, ne alemde bitkileriniz?

Sevgili Makinin gönderdiği "KOKULU DEV Lupin Lupine Russell Strain" tohumlarını ekmem için en uygun zaman "Mart" ayı mıdır? Paketteki bilgide tohumları özellikle doğrudan yere ekmemiz gerektiği yazılmış. "Lupin fideleri içerde başlatılmaz ya da saksıda başlatılıp daha sonra sonra toprağa alınmaz. En sağlıklı bitkiyi yetişeceği yerden oynatmadan çıktığı yerde bırakmaktır. Ekmeden önce yerinin tespit etmeniz çok önemlidir." demişler. Tohumları birbirinden ne kadar uzaklıkta ekmeliyim? Bir bitki geniş bir yer kaplıyor gibi görüyorum?

Eski 13-08-2009, 14:49   #41
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Sevgili Limon gercekten de direk bahceye ekmeniz cok önemli. Ben önceleri bir kac kez baska yerde cimlendirip sonra bahceye almayi denedim basarili olamadim. Bahceye ekilenler hemen gücleniyor. Oldukca da fazla büyüyor ama bir kac kök bir arada görüntüsü daha gösterisli oluyor.

Eski 14-09-2009, 18:58   #42
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2009
Eşimin çok beğendiği bahçemizde var olan ve adını bilmediğimiz bir çiçeğin daha adını burada şuan öğrenmiş bulunmaktayım.

Arkadaşlar tohumları o gövdesinde oluşan bakla gibi olan kısımların içindemi acaba ?

Birde tohumunu almak için kurumasını beklemelimiyiz ?

finduk52 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2009, 23:38   #43
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

Merhaba,

Maalesef o kadar lupinden eser kalmadı.

Saksıda gelişemediğinden yaprakları büzüşmeye başlamıştı bahçeye ektim gayette güzel ve hızlı gelişiyorlardı fakat çocuklar hiç rahat bırakmadı hep kopardılar. Bende bakmıyorum artık çiçeklere. Sadece evdekiler duruyor.

Cam güzeli zaten hastalık kaptı hiç çiçek açmıyor yaprakları kireçli ve buruşuk ve de yanıyor.

Çilli begonyalar arsız. Topçu çiçeği iyi. Kudret narı sürekli meyve veriyor maaşallah. Fesleğen iyi. Benjamin ve yoka iyi. 100 tohum aldığım çöl gülü adenium çok güzel gelişiyor.

fakat 99 tohumu kaybettim keşke 5-6 tane daha ekseydim.

İyi günler.

Eski 24-10-2009, 14:12   #44
Ağaç Dostu

limon's Avatar

2 hafta kadar önce "Dev Acıbakla Çiçeği" tohumlarını, paketin üzerinde yazdığı gibi direkt yetişeceği yere dikmiştim. Çimlenmenin uzun süreceğini beklerken, havanın hafif yağması ve toprağın devamlı nemli olması sebebiyle çimlenmesi çok kısa süre oldu. Sevgili "Cemo" nun hediyesi 10 tohum ve benim aldığım 2 paket tohumu aynı bölgeye ekmiştim, görünene göre hemen hepsi çimlenmiş.

Paketlerin üzerinde tohumların İlkbaharda ekilmesi gerektiği yazsa da ben ithal tohumlarda "Bezelye Sarmaşığı" nda olduğu gibi İlkbaharla Sonbaharın karıştırıldığını sanıyorum. Mesela Bezelye Sarmaşığının tohumlarını İlkbaharda ekerseniz, o yıl şanslıysanız 1 çiçeğini görebilirsiniz, cılız bir bitkiniz olur, ancak sonbahar veya kış ekerseniz, çok güçlü ve bol çiçekli bir sarmaşığınız olur. Acıbaklada da durumun aynı olduğunu düşündüm, denemek istedim ve tohumlarını ektim.

Gelişmeleri beraberce takip ederiz. Tohumlar çimlenip, üçüncü yapraklar çıkınca Acıbakla olduklarını anladım. Bugünkü durumları budur
Name:  IMG_5770.JPG
Views: 2168
Size:  67.7 KB

gilan beğendi.
Eski 24-10-2009, 21:14   #45
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Sevgili Limon ciceklenme konusunda haklisiniz. Ben ilkbaharda ektigim acibaklanin cicegini ancak ikinci yil görüyorum. Belki simdiden ekmeliyim elimdeki tohumlari. Ama bahcemdekiler bu yaz arka arkaya üc kez ciceklendiler. Eylül sonuna kadar cicegini görebildim. Sevgiler.

gilan beğendi.
Eski 25-10-2009, 08:59   #46
Ağaç Dostu

S Güngör's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2009
ben de ekecektim sonbaharda ama arkasında ilkbahar yazınca vazgeçmiştim. kışın ölmeyen çiçeklerin sonbahar çimlendirilmesi daha iyi sonuç veriyor zaten. şimdi eksem hala çiçek elde etme şansım var mı acaba bu önümüzdeki yaza

S Güngör Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2009, 14:53   #47
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Selim Bey, isterseniz bir kaçını şimdi, kalanını da ilkbaharda ekip deneyin. Ben elimdeki tohumların tamamını geçen hafta ektim, toprak nemli olunca çimlenme çok hızlı oldu.

Eski 25-10-2009, 15:09   #48
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Benim tohum aşkım hiç bitmeyecek gibi görünüyor
Şimdi de lupinlere taktım, astilbelerin yerine tercih edebilirim.
Bana öyle geliyor ki, dış mekan bitkilerini Sonbaharda ekmek daha doğru oluyor, çok da evhamlanmadan kendi halinde çimlenmesini beklemek stresimizi de azaltır

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2009, 15:34   #49
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Baharda küçük bir kaba ektiğim tohumlar kolay çimlenmişti ama sağ kalan olmadı, demek ki doğrudan toprağa ekmek gerekiyor. Bugün bir hevesle kalan tohumları deneyim dedim ama hepsini bitirmişim Görünce tohum almamaya karar vermiştim ama bunu alacağım

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2009, 19:17   #50
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Kirazcığım, tohumları direkt yetişeceği yere ekip bir daha kesinlikle yerini değiştirmemek gerekiyormuş. Özellikle belirtilmiş, yerini sonradan değiştirmek isterseniz veya önce bir kapta çimlendirip toprağa alırsanız başarılı olamazsınız demişler. Kesin yerini saptayıp, tohumların ekilmesi gerekiyor. Bakalım benimkiler nasıl olacaklar? Şimdilik ektiğim tohumların hepsi çimlendi görünüyor, inşallah sağlıklı gelişirler.

Eski 25-10-2009, 19:37   #51
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Yeni tohum alınca doğrudan bahçeye ekmeyi deneyeceğim.

Vilmorin marka tohumda, paket üzerindeki açıklamada "Mart ayında üçer adet olarak çukurlara ekin, eylül ayında istediğiniz ortama dikin" yazılı. Orijinal yazının üzerine etiket yapıştırılmış ama resimli açıklamalar da bu şekilde.

Benzer durumu kozmoz çiçeklerinde yaşadım, bir markada doğrudan ekin, diğerinde şaşırtın yazıyordu. Doğrudan ekilenler 1 m'yi geçti, şaşırtılanlar gelişemedi ve çabuk öldü.

Düzenleyen Kiraz : 25-10-2009 saat 19:37 Neden: cümle tamamlama
Eski 25-10-2009, 21:40   #52
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Tohum çimlenmesi ve fide şaşırtması aslında hava sıcaklığına göre değişebilir diye düşünüyorum.
Uygulamayı hangi hava sıcaklığında yaptığımız kadar gece gündüz sıcaklık farkı da önemli, aynı şekilde râkım da önemli.
Ben kozmozları 25-30 cm. iken bile yerlerini değiştiriyorum, hiç etkilenmiyorlar.

Şu da önemli, doğal ortamında kendiliğinden çimlenmiş tohumlar, ev içinde el bebek gül bebek olarak yetiştirdiğimizden çok daha dayanıklı oluyor, bunlardan alınan tohumlar da aynı şekilde verimli oluyorlar.
Kısaca, tüm şartları bir arada toplamak gerekiyor ki, başarı oranı yükksek olsun.

Eski 26-10-2009, 08:06   #53
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster

Şu da önemli, doğal ortamında kendiliğinden çimlenmiş tohumlar, ev içinde el bebek gül bebek olarak yetiştirdiğimizden çok daha dayanıklı oluyor,
Geçen seneki denemelerden ben de bu sonucu çıkarıyorum. Evde çimlenen fideler için iyi havayı bekledim, alıştırarak çıkardım ama bu arada kaybettiğim de çok oldu. Hele önceki baharda sabırsız davranıp erken çıkarmıştım, çok fideyi öldürmüştüm. Bu sene mümkün olduğu kadar dış ortamda deneyeceğim.

Eski 12-02-2010, 22:33   #54
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Geçen sene Aralık ayı içinde ektiğim lupinlerden ses seda yok, ekim için çok geç kaldığımı biliyorum, keşke baharı bekleseymişim

Tohumlar toprakta çürümüş olabilirler mi, hâlâ ümit varsa çok sevineceğim, yoksa hemen çaresine bakmalıyım vakit varken.

Eski 13-02-2010, 18:54   #55
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Adalet hanimcigim hic ümidinizi kesmeyin, bana da bir kez olmustu. Ektigim tohumlar tam bir yil sonra hic beklemedigim bir anda cimlendi.

Eski 13-02-2010, 19:03   #56
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Adalet ablacığım lupinler dirençli görünüyorlar benim ektiğim lupin tohumları bir süre çimlenmedi, ben yokken çimlenmiş ve tohum kabukları beyaz, beyaz küf yapmıştı aldım onları tepelerinden şimdi yaprak vermeye başladılar. Umarım seninkilerde beklemediğin bir anda çimlenir. Ayrıca tohum hastalığı bende de var sanırım

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2010, 21:54   #57
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Çiçeksever, dilerim dediğiniz gibi olur.
Çok istemiştim lupinleri, bahçeyi kaplaması, yaprak formları çok güzel.

Sevgili Günebakan, siz ne zaman ekmiştiniz tohumlarınızı? Aslında bir ay önce davransaydım çoktan çimlenmiş olacaklardı, eğer tohumlar donmadı ya da çürümedilerse bir aya kadar çimlenmeyi görebilirim.

Eski 13-02-2010, 23:02   #58
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Adalet ablacığım ben yanılmıyorsam Kasım da ektim sabırsızım da biraz bir kaç tanesi çimlendi. Ama sonra öldü bunlar artık başka çimlenmeyecekler , herhalde dediğim zaman çimlenenler.Şimdi oldukça dirençli görünüyorlar İnşallah sizinkiler de çimlenir.

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2010, 12:50   #59
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 4
Bunlar benim 15 Ocak'ta ektiğim lupinlerim. Tohumların taze olup olmadığını merak ettiğim için 10-15 kadarını nemli kağıt havluya koymuştum. Çimlendiklerini görünce hemen viyollere ektim. Viyolün boş kalan gözlerine de nemlendirmeden ektim. Onlar da kısa sürede çimlendi. Sanırım şu an çimlenenler 25 tane. Üzülmeyin Adalet Hanımcığım. Ben benimkileri seve seve sizinle paylaşırım.

Eklenen Resimler

almira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2010, 18:59   #60
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Bravo sevgili Almira, aman iyi bakın onlara, hiç değilse üç tanecik olsun benim bahçemde de

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024