agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni1414Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-08-2007, 19:21   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-08-2007
Plumeria

Arkadaşlar, Amerikan Fulu hakkında bilgisi olan varmı? Eğer resim gönderme imkanı varsa çok memnun olacağım. Çiçeğin değişik bir ismi varda ben mi bulamadım?

Plumeria beğendi.
sapudeaure Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2007, 19:31   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Hoş geldin Sapudeaure.

İmzamdaki linkler sana sorularına cevap alabilmen için dikkat etmen gereken noktalarda yardımcı olacaktır. Bilgin ve tecrüben dahilindeki konularda paylaşımlarını bekliyoruz.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2007, 19:46   #3
Ağaç Dostu

tebrik

Türkçe yazım ve imla ile ilgili hassasiyetiniz gerçekten çok hoş.Tebrik ediyorum.Sitenize katkı bekliyorsunuz ama;ben çok bilgili değilim.Zaman zaman sitenizden bilgilenebilirsem mutlu olacağım.

Eski 04-08-2007, 22:41   #4
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Gördüğüm Amerikan fulu, yaprak olarak aynı bizimki gibi, çiçekleri yalın kat.
Başka fark göremedim.
Resmini koymaya çalışacağım.
Aynı bitkiden mi bahsediyoruz, onu bilemem.

Selam ve sevgiler.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2007, 14:02   #5
Ağaç Dostu

Balıkçı kardeşim;çok teşekkür ediyorum.Çiçekler konusunda uzman bir dostum var.Bizim fullere göre çok hoş ve kokusunun çok daha fazla olduğunu iddia ediyor.Kıbrıstan getirmiş ve kurutmuş.Ben sitenize ve pc'ye çok alışkın değilim.Eğer resmini koyma imkanınız olursa ve latince ismini çok memnun olacağım.

Eski 06-08-2007, 19:26   #6
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Nerde bulunur bu Amerikan fulu..

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2007, 17:09   #7
Ağaç Dostu

Balıkçı kardeşimden cevap bekliyorum.Eğer benim kafamı sararsa Kıbrıs'tan getirtmeyi düşünüyorum.

sedatmetin beğendi.
Eski 07-08-2007, 17:43   #8
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Balıkçının dediği gibiyse, bizim katmersiz ful gibi görünüyor bu ful.
Forumun bir yerlerinde fotoğrafı da olacaktı.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2007, 18:07   #9
Ağaç Dostu

Mahir Amca; Amerikan fulü resmi gönderecektin. Galiba bulamadın. Benim arkadaşım Amerikan Fulünü şöyle tarif ediyor:
Gövde kaktüs gibi etli,
yapraklar labada gibi büyük, ince uzun
çiçek beyaz,kenarları sarı çizgili, 4-5 taçlı gibi
kokusu ful kokusuna benziyor ama ondan daha keskin ve kalıcı ful bir odayı kokutursa Amerikan fulü bir apartmanı kokutur diyor. Alanya' dan satın almış.
saygılarımla

Eski 17-09-2007, 00:19   #10
Yeni Üye

Bougainvillea's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Plumeria (Hint mabet ağacı)

Bilmiyorum bu bitkiyi yakından tanıyan ya-da yetiştiren var-, çok güzel ve hoş kokulu bir bitki.

Name:  cacac.JPG
Views: 23198
Size:  60.7 KB

Düzenleyen Mine Pakkaner : 17-09-2007 saat 03:40 Neden: Çok büyük resim, yazım kuralları
Bougainvillea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2007, 03:45   #11
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bougainvillea selamlar. Aramıza hoş geldiniz. Yeni gelen arkadaşlar başlığında kendinizi tanıtırsanız seviniriz. Plumeria hakkında neden siz sahip olduğunuz bilgileri paylaşmıyorsunuz? Dinlemeye hazırız.

Bu arada yüklediğiniz fotoğrafın boyutları çok büyüktü. Küçülttüm. Foruma yükleyeceğiniz fotoğraflar en fazla 70 KB ve 600 piksel genişlikte olabilir.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2007, 17:30   #12
Yeni Üye

ajuga 27's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2007
Bougainvillea selamlar. Ben bu ağacı hiç görmedim .Çiçekçilerde var mı?

İzmir'de ve balkonda yetiştirebilir miyim?

ajuga 27 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2007, 21:54   #13
Yeni Üye

Bougainvillea's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
ajuga 27 sanada selamlar. Açıkçası bu bitkiyi bende bu sene tanıdım. Plumeria'yı Antalya taraflarında fotoğraflamıştım. Özetle bu bitkiyi akdeniz bölgesi tarafında bulabilirsin.

Bougainvillea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2007, 16:54   #14
Ağaç Dostu

Bugün resminide ilave ediyorum(Bu bitkinin, çiçeğin adı nedir? (2005-2009) 1832.Tesadüfen arkadaş bir yerde gördü resmi.Fakat Amerikan fulu diye tanınmıyor.

Eski 09-10-2007, 15:55   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2006
Galeri: 7
Sevgili sapudeaura bu güzel çiçeği bizim de tanımamıza vesile olduğun için çok teşekkür ederim. Arkadaşlar yakında hepimizde bir plumeria çılgınlığı başlayabilir.
Gerçekten nefis bir çiçek. Kokusu da öyleymiş.

Eklenen Resimler

abk, ulu şef, Maviş ve 7 kişi beğendi.
sempe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2007, 17:30   #16
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15
Bende bu bitkiyi görüyordum hayrandım fakat adının hint mabet ağacı olduğunu biliyordum bu ismi yeni öğrendim..Harika bir şey bu...

Düzenleyen GLCN : 10-10-2007 saat 13:08
GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2007, 20:37   #17
Ağaç Dostu

Anatalya civarındaki arkadaşlar.Bu çiçeği bulabileceğimiz veya tohumunu bulabileceğimiz yerleri sizden bekliyoruz.Yurt dışı ile uğraşmıyalım.

Eklenen Resimler

abk, Maviş, dilek78 ve 6 kişi beğendi.
Eski 09-10-2007, 20:46   #18
Bahar

Giriş Tarihi: 24-04-2007
Marmariste Robinson Select Maris otelin bahçesinde görmüştüm yıllar önce.Sıcak iklimleri seviyor.Adını bende bilmiyordum.Sapudeaure nin sayesinde öğrenmiş olduk Çok az bulunan bir çiçek.İnanılmaz hoş bir kokusu var.Gardenyadan çok farklı.

bahars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2007, 22:14   #19
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Bu ayki EvBahçe dergisinde buna benzer bir çiçek vardı, adı Peru Zakkumu olarak geçiyor.

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2007, 23:02   #20
Bahar

Peru zakkumunun latincesi Thevetia peruviana imiş.Bu ise Plumeria.Aynı değiller yani.Zakkum çeşitleri kokmaz genelde.Bu kokulu bir tür.Thevetia peruviana olmamasını diliyorum.

Eski 10-10-2007, 00:10   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2007
Galeri: 10
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sempe Mesajı Göster
Arkadaşlar yakında hepimizde bir plumeria çılgınlığı başlayabilir.
Fazla söze hacet yok, güzel özetlemişsin sevgili Sempe. Önce hoya, sonra Ful, şimdi de Perulu mu, Amerikalı mı nerdendir bilinmez ama Plumeria Türkiye'yi fethetmeye geliyor. Bu site beni iflah olmaz bir çiçek tutkunu, bağımlısı yapacak anlaşılan. Eh sapudeaure, sevgili hemşehrim, böyle güzelliklerden haberiniz vardı da niye şimdiye kadar niye bir haber uçurmadın.

Evinizin bir köşesinde şöyle bir harika bulunsun istemez misiniz?

Eklenen Resimler

abk, ulu şef, Maviş ve 4 kişi beğendi.
hoyadag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2007, 00:35   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2007
Çılgınlık başladı bile, baksanıza herkes kuyruğa girdi, ama gerçekten Allahım özenmiş yaratmış, insanın baktıkça bakası geliyor, ah birde kokusu gelirse siz görün o zaman çılgınlığı.

Sevgili sepadurea teşekkürler, inatla aramanıza ve başarmanıza değdi doğrusu.

Herbayum'a da teşekkürler, adını koyduğu için iyiki varsınız.

Mucip Gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2007, 09:34   #23
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Plumeriayı Kıbrıs'ta görmüş,hayran kalmıştım.Daha sonraki yıllarda Tayland'da gördüm.Yere dökülen çiçekleri bile solmadan dayanabiliyor ve masalarda yayvan kaplar içinde,cam fanuslarda veya büyük toprak saksı suyla doldurulup içine yine dökülen plumeria çiçekleri konduğunda çok hoş görüntüler oluşuyor.Aslında kısa bir süre önce plumeria başlığı açıldı ağaçlar.net te.Ama pek ilgi görmedi nedense.Umarım bu kez daha ayrıntılı bilgilere ulaşırız.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2007, 09:39   #24
Ağaç Dostu

Plumeria Nedir?

Plumeria bahsedeceğimiz özelliklerinden dolayı bizce(Plumeria Growers Adında bir grup) dünyanın en mükemmel bitkisidir. Görünüşü harikadır ve Nisandan Kasıma kadar çiçeklenir. Çiçekler uzun ömürlü olmasa da yeni çiçeklenmelerle yılın çoğu zamanında çiçekli kalır. Kokusu dünyadaki hiçbir bitkiye benzemez ve her renk kendine has bir kokuya sahiptir. Bazıları tatlı, bazıları yasemin, şeftali, turunçgiller kokusuna benzer kokulara sahiptir. Dünyanın her tarafında yetiştirilebildiği gibi, uygun sıcak iklim koşullarında 6 metrelik ağaç boyuna ulaşabilir. Bunun yanında saksı bitkisi olarak terasınızda, havuz kıyısında veya balkonunuzda yetiştirebilirsiniz. Plumeria sadece bulunduğu saksının izin verdiği kadar büyür(Bkz. Aşağıdaki fotoğraflar). Don oluşan iklimlerde, bitkiyi içeri alarak büyümesine devam etmesine izin verebilir veya kapalı bir alana veya bodruma alarak uyku evresine girmesini sağlayabilirsiniz. Baharla birlikte havalar ısındığında plumerianız önceki yıla göre daha büyük açacaktır. Dünyanın en az bakım gerektiren bitkilerinden biridir. Kuraklığa dayanıklıdır ve tamamen veya kısmen güneş alan heryerde yetiştirilebilir.

Kaynak

Eklenen Resimler

abk, ulu şef, Maviş ve 3 kişi beğendi.

Düzenleyen hoyadag : 10-10-2007 saat 10:13
Eski 10-10-2007, 10:00   #25
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Enterasan.Bir koku manyağı olarak çok meraklandım.İnşallah bir operasyon yaparız.

Belki ANTALYA tarafında seralarda olabilir.

turkanatalay beğendi.
Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2007, 10:07   #26
Bahar

Antalya'da zirve ve exper peyzajdan rica ettik getirmeleri için şuan elimizde yok ama getirtiriz dediler.Siteden biri daha aramış az önce İstanbuldan Birde Ege üniversitesi botanik bahçesinde varmış şuan.Hoyadağ'a teşekkürler verdiği bilgilerden dolayı.

Eski 10-10-2007, 10:07   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Dünyanın en güzel çiçeğine sahip ağaçlarından olan, Plumeria’lar apocynaceae sınıfından, yaprak döken veya yarı-her daim yeşil, 8 türü olan, çalı veya küçük ağaçlardır.

Sukkulent gövdeleri, kalın ve etli dalları vardır, anavatanları tropik ve subtropik Amerika’dır. Asyada, Budist Hint’liler, tapınaklarını bu bitkinin gösterişli ve parfüm gibi kokan çiçekleri ile süslediklerinden, Hint Mabet Ağacı (bitkisi) de denilmektedir. Anavatanlarının dışında, tropik ve subtropik birçok ülkede peyzaj ve süsleme amaçlı kullanılmaktadırlar. Plumerialar dona dayanıksızdır, tohumdan veya çelikleme ile üretililirler.

Plumeria alba vatanı Küçük Antiller ve Porta Rico, olduğu için Batı Hint Yasemini olarak adlandırılmaktadır. Geniş bir çalı veya kısa geniş bir ağaç olarak tanımlanabilir. Dolgun dalları üzerindeki, koyu yeşil yaprakları 25-30cm uzunluğa erişir, altları hafif tüylüdür. 6metre yüksekliğe ve 4 metre genişliğe erişebilen bir ağaçtır. Ortasında sarı gözü olan, beyaz renkli, salkım şeklindeki gösterişli ve parfüm kokulu çiçekleri bütün yaz ve sonbahar boyunca açar.

Rodos, Kıbrıs, Alanya da ağaçları olan bu bitkinin, Akdeniz sahil şeridimizde, korunaklı yerlerde veya sera şartlarında üretilmesi mümkündür.
Plumeria rubra Meksika, Panama kökenlidir. Yukardaki türe çok benzerlik gösterir. Ağaçlar Plumeria albaya göre biraz daha büyük boya erişebilirler. Ortalarında sarı gözü olan çiçekleri, genellikle gül pembesi, bazen sarı, kırmızı veya bronz rengi olurlar.

Kaynak

aslıelif beğendi.
Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2007, 10:17   #28
Ağaç Dostu

Celadine, Gold, Carmen ve Duke türlerinden tohum siparişini verdim bile Bakalım yetiştirme başarısı gösterebilecek miyiz?

Eski 10-10-2007, 10:20   #29
Bahar

Sevgili Sevilay'ın kaynak gösterdiği sitede şuan ellerinde varmış.Fiyatları 20 YTL ile 100 YTL arasında değişiyormuş.Sipariş vermekte tereddüt ettim.Sıcak ortam istiyor dış mekan bitkisi evde değilde seranız varsa gönderebileceklerini söylediler.

Eski 10-10-2007, 10:22   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahars Mesajı Göster
Antalya'da zirve ve exper peyzajdan rica ettik getirmeleri için şuan elimizde yok ama getirtiriz dediler.Siteden biri daha aramış az önce İstanbuldan Birde Ege üniversitesi botanik bahçesinde varmış şuan.Hoyadağ'a teşekkürler verdiği bilgilerden dolayı.
Ben aradım sevgili Bahars,Zirve benim Antalya'da olduğum dönemde çiçeklerimi aldığım fidanlık idi.
Bildiğim kadarıyla Yalova'da da seraları var.Buradaki bir fidanlığı da aradım.

Öğleden sonrası için haber bekliyorum.
Haber alır almaz buradayım.

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024