agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni1414Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-08-2011, 01:00   #1561
Ağaçsever

SEHA's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2010
Teşekkürler...Sevgili AYGÜN... benim size bir sorum olacak...plumerialar 4 aylık oldu daha çok küçükler, herhangi bir gübre vermedim, çünkü daha çok taze oldukları için köklerini yakmaktan korktum... sizce onlara potasyum oranı yüksek gübre vermeli miyim? bir yerde okumuştum ağustos sonundan itibaren ekim ayına kadar potasyumlu gübre verilmesi gerektiğini yazıyordu.Çünkü plumerialar kışın dinlenme dönemine geçerlermiş ve hiç yaprak açmazlarmış,üzerinde bulunan yapraklarınıda dökerlermiş...sizin gübreleme hakkında bir bilginiz var mı?

SEHA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2011, 01:06   #1562
Ağaçsever

SEHA's Avatar

Benim sadece gübre olarak verdiğim şey tohumları daha toprağa ekmeden önce toprağa humik asit (Leonardit) karıştırdım. 12 temmuzda saksı değişiminde de çok az kara gübre (hayvan gübresi) karıştırdım.başka birşey karıştırmadım.

Eski 23-08-2011, 02:04   #1563
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Yardımcı olabilmeyi çok isterdim.

Bence Alanya' dan getirip yetiştirdiklerinizde nasıl yaptıysanız bunlarda da aynısını yapın.
Göründüğü kadarıyla gayet iyiler.

aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2011, 07:05   #1564
Ağaç Dostu

Periş's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Arkadaşlar benim plumeria tohumları 6 tanesi çürümüş diğerlerinde bir değişiklik yok pek ümitli degilim çok üzgünüm

Periş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2011, 08:01   #1565
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Periş Mesajı Göster
Arkadaşlar benim plumeria tohumları 6 tanesi çürümüş diğerlerinde bir değişiklik yok pek ümitli degilim çok üzgünüm
Bak üzüldüm şimdi

Fazla mı suladın acaba

Eski 23-08-2011, 09:27   #1566
Ağaç Dostu

Periş's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aygün Mesajı Göster
Bak üzüldüm şimdi

Fazla mı suladın acaba
Sevgili Aygün hocam her gün fısfısla suladım toprağı nemli kalacak şekilde ama çürümüş diğerlerini bekliyorum hayırlısı bir hareket yok

Periş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2011, 10:59   #1567
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Fazla geldi o zaman. Ben iki günde bir fıfısladım. Diğerlerininkini azalt istersen.

Eski 23-08-2011, 12:40   #1568
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Sevgili SEHA deneyimlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler. Ben de kağıt havlunun içinde çimlendireceğim, daha sonra sizin hazırladığınız gibi toprak karışımına geçirmeyi ve bir süre orada yetiştirmeyi düşünüyorum. Sevgili lir'in de bu konuda deneyimlerini paylaştığı çok güzel açıklamaları var. O da kağıt havluda aynı sizin şekilde çimlendirmiş, çimlenen kısmın düz büyümesi için, tohumun duruşunu değiştirmiş, çimlenen beyaz kısım 1cm. olunca kuyruklu kısım toprak dışında kalacak şekilde dikmiş.

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2011, 13:21   #1569
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Sevgili SEHA tohumları diatomit ve toprak karışımına yerleştirirken fıs fısla nemlendirdim, sera uyguladım demişsiniz, arada fıs fısa devam ettiniz mi? Tohumlar kuyruklarından kurtulduktan sonra, diatomit yoğunluklu torfta nasıl bir sulama uyguladınız? Sizi sorularımla çok meşgul ettim, teşekkürler, sevgiler

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2011, 13:50   #1570
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Şu ağaçlar.net'in bana bitki aldırmasından fenalık geldi. Ama kaderrr işte.. Şimdi nasıl bulacağım bu plumeriayı.. İnsaf yani herşeyde paylaşılmaz ki olan var , olmayan var
tohumdan yetiştiren arkadaşlar hangi ayda ektiniz acaba?

hilalll beğendi.
bozo.0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2011, 17:00   #1571
Ağaçsever

SEHA's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemifüsun Mesajı Göster
Sevgili SEHA tohumları diatomit ve toprak karışımına yerleştirirken fıs fısla nemlendirdim, sera uyguladım demişsiniz, arada fıs fısa devam ettiniz mi? Tohumlar kuyruklarından kurtulduktan sonra, diatomit yoğunluklu torfta nasıl bir sulama uyguladınız? Sizi sorularımla çok meşgul ettim, teşekkürler, sevgiler
sevgili acemifüsun... tabi sera uygulaması yaptıktan sonra hergün sabahtan akşama kadar üstlerini havalansınlar diye açtım ve fıfsfısla suladım. eğer açılmasalardı tam güneş gördükleri için tohumlar çürürdü.Tohumları kuyrukları havada kalacak şekilde toğrağa ektim. yoğunluk olarak diatomit fazlaydı, torf çok azdı, sulamaya gelince bardağın nemini kontrol ederek ya fısfısla ya da şişeyle bardakların içine döktüm...eğer bardaklar vıcık vıcık su ile duruyorlarsa sulamadım, çünkü çok sulamak da tohumları çürütüyor.Parmağınızı bardağın içindeki toprağa bastırdığınızda barmağınıza yoğun derecede su geliyorsa sulama yapmayın yani...
Çünkü yaz sıcaklarında güneşden dolayı su ısınır ve tokumlar haşlanmış gibi kararma yapar ve o tohumlar çoktan ölmüştür zaten....Ayrıca sorularınızla beni meşgul etmiyorsunuz,bilakis sorularınızı cevaplamak beni mutlu eder. Ona keza benim de bilmediklerim olabilir ben de size sorarım...dimi ama Söylemeyi unuttum tohumları ekmeden önce toğrağa humik asit (leonardit) karıştırın. Bir bardak pet bardaa çay kaşığının ucuyla çok az yok denecek kadar az. Bu arada humik asit bir organik gübre çeşididir.sevgiler....İyi günler...görüşmek üzere...

Eski 23-08-2011, 17:32   #1572
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SEHA Mesajı Göster
...eğer bardaklar vıcık vıcık su ile duruyorlarsa sulamadım,
Sayın SEHA; Bu tabir doğrumu. Vıcık vıcık su. O kadar sulu mu.

Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2011, 21:01   #1573
Ağaçsever

SEHA's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı Göster
Sayın SEHA; Bu tabir doğrumu. Vıcık vıcık su. O kadar sulu mu.
sayın tura;
"vıcık vıcık" demek istememde ki mana; bardağın içindeki veya toprakta suyun belirgin şekilde görünmesinden bahsettim...İyişallah anlatabilmişimdir.Çünkü bardaklara hergün su verdiğinizde bardakların altında duran kasanın altında su birikiyor, doğal olarak bardakların altında havalandırma delikleri olduğundan bazı zamanlar (havanın çok sıcak olmadığı zamanlar) buharlaşma olmuyor, plumeria bardaklarının altındaki havalandırma deliklerinden plumeria suyu alttan alıyor..Yani bardağın içindeki su belirginse yani "vıcık vıcık" ) ise sulanmasına gerek yok, tohumlar çürür demek istemiştim...

Eski 23-08-2011, 21:26   #1574
Ağaçsever

SEHA's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozo.0606 Mesajı Göster
Şu ağaçlar.net'in bana bitki aldırmasından fenalık geldi. Ama kaderrr işte.. Şimdi nasıl bulacağım bu plumeriayı.. İnsaf yani herşeyde paylaşılmaz ki olan var , olmayan var
tohumdan yetiştiren arkadaşlar hangi ayda ektiniz acaba?
sevgili bozo ben ilk 6 adet plumeria tohumunu 6 nisanda ekmiştim.Sonraki 44 adet plumeria tohumunu 2 mayısta ektim. Hava sıcaklığı 25 dereceyi bulmuştu 2 mayıs da...Yani toplamda ektiğim 50 adet plumeriadan 38 tanesi şimdilik iyi durumda...
Elimde daha ekilmemiş 50 adet plumeria tohumu var... Tohumları ilk ektiğim zamanlarda 100 adetin hepsini ekmeye cesaret edemedim, uygun hava şartlarını yakalayamazsam tohumlar heba olur diye...

Eski 23-08-2011, 21:33   #1575
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2011
25 derecede çıkış yüzdesi %76. çok iyi bence. bende tohum almayı düşünüyorum ama ankara şartları da belli , yakında soğuklarımız başlar. bunun için sormak istedim.
tohumları ekmeden işleme tabii tuttunuz mu?
sayın seha teşekkür ederim cevabınız için..

bozo.0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2011, 21:56   #1576
Ağaçsever

SEHA's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozo.0606 Mesajı Göster
25 derecede çıkış yüzdesi %76. çok iyi bence. bende tohum almayı düşünüyorum ama ankara şartları da belli , yakında soğuklarımız başlar. bunun için sormak istedim.
tohumları ekmeden işleme tabii tuttunuz mu?
sayın seha teşekkür ederim cevabınız için..
Bence siz tohum ekim işini seneye 15 mayıs gibi bir tarihe bırakın.Çünkü ankaranın hava şartları şu an için iyi olabilir, fakat önümüzde kış....Çünkü plumeria tohumlarının çimlenmesi için en az hava sıcaklığının 18 derece olması gerekiyor..Şimdi ekim işini yaparsanız plumeria tohumları ancak 2 ila 3 ay sonra kendini gösterir.Fakat 3 ay sonra plumeria bitkileri bebek denecek kadar narin olurlar ve sogukta donarak ölürler.Zaten plumeriaların diğer bir özelliği de ekim-kasım aylarından sonra kışın, dinlenme dönemine geçerler ve hiç bir şekilde büyüme belirtisi vermezler,yaprakları kurur ve dökülür sadece gövdeleri sağlıklı kalır.

Ben tohumları toprağa ekmeden önce 1 hafta süreyle nemli bir ıslak havlunun içine yerleştirdim ve plastik şeffaf bir kabın içine yerleştirerek kapağını kapattım hergün havlunun nemini kontrol ettim, nem eksikse havluyu nemlendirdim. Kabın kapağını öğlen sonu açıp, akşam olduğunda kapattım ve iyi derecede güneş alan pencere önüne kabı yerleştirdim....

Eski 23-08-2011, 22:50   #1577
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Sevgili SEHA o kritik dönemde içeride dursalar? Çünkü benimkilerin ikisi de çimlenmiş durumda.

Eski 23-08-2011, 23:03   #1578
Ağaçsever

SEHA's Avatar

Alıntı:
Sevgili SEHA o kritik dönemde içeride dursalar? Çünkü benimkilerin ikisi de çimlenmiş durumda.

Sevgili Aygün kışları içeriye almanız daha iyi olur. Evinizde güneye,doğuya veya batıya bakan pencereniz varsa doğal gazınız da varsa peteğin oraya yerleşteribilirsiniz. Büyük ihtimalle kışı rahat biçimde geçirirler. Ama asla dışarıya çıkarmayın istanbul'un ayazı onların gövdelerini dondurabilir. Plumeria sukkulent yapısında bir tür çünkü....

Eski 24-08-2011, 20:30   #1579
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Sevgili SEHA, tohumlarımın durumu 1557. mesajda bardaktaki tohumlarınızla aynı.

Şaşırtmalı mıyım yoksa biraz daha beklemeli mi?

Toprağı torf perlit karışımı sanırım.

Eski 24-08-2011, 20:51   #1580
Ağaçsever

SEHA's Avatar

Alıntı:
Sevgili SEHA, tohumlarımın durumu 1557. mesajda bardaktaki tohumlarınızla aynı.

Şaşırtmalı mıyım yoksa biraz daha beklemeli mi?

Toprağı torf perlit karışımı sanırım.
Sevgili AYGÜN 1557 numaralı mesajda gördüğünüz plumeria resimleri, büyük saksıda gördüğünüz plumeriaların aynısıdır. Ben plumeria saksılarını 12 temmuzda değiştirdim.Tohumdan şu ana kadar geçen zaman 4.5 aylık. Sİz saksı değişimini şu anda yapmayın. 1557 nolu resimdeki gibiyse plumerianız onlar daha yeni kök atmaya başlamıştır.İlk önce toprağını biraz benimsesinler,ilk iki yapraktan sonra diğer iki ana yaprakda açtıktan sonra saksılarını değiştirirsiniz. Ben saksılarını değiştirdiğimde 3,5 aylıklardı. şimdi değiştirirseniz yerlerine alışmaları 1 ayı bulur. Bunun için biraz kuvvetlenmeleri gerekir.Toprağındada yoğunluk diatomitle olmak üzere çok azda perlit karışımı torf var.Fakat 12 temmuzdaki saksı değişiminde diatomitle kullanmadım.Kırmızı humuslu toprak, çam küpürü toprağı, torf ve hayvan gübresi var.saygılarımla

Eski 24-08-2011, 21:10   #1581
Ağaçsever

SEHA's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SEHA Mesajı Göster
Sevgili AYGÜN 1557 numaralı mesajda gördüğünüz plumeria resimleri, büyük saksıda gördüğünüz plumeriaların aynısıdır. Ben plumeria saksılarını 12 temmuzda değiştirdim.Tohumdan şu ana kadar geçen zaman 4.5 aylık. Sİz saksı değişimini şu anda yapmayın. 1557 nolu resimdeki gibiyse plumerianız onlar daha yeni kök atmaya başlamıştır.İlk önce toprağını biraz benimsesinler,ilk iki yapraktan sonra diğer iki ana yaprakda açtıktan sonra saksılarını değiştirirsiniz. Ben saksılarını değiştirdiğimde 3,5 aylıklardı. şimdi değiştirirseniz yerlerine alışmaları 1 ayı bulur. Bunun için biraz kuvvetlenmeleri gerekir.Toprağındada yoğunluk diatomitle olmak üzere çok azda perlit karışımı torf var.Fakat 12 temmuzdaki saksı değişiminde diatomitle kullanmadım.Kırmızı humuslu toprak, çam küpürü toprağı, torf ve hayvan gübresi var.saygılarımla

Sayın AYGÜN toprak karışımına bulabilseniz ki ben bulamadım. gül kompost toprağı deniliyor... karıştırsanız daha iyi olur, gül toprağını çok seviyorlarmış.Kış geldiği zaman da plumeriaları çok fazla sulamayın, gövdeleri sukkulent yapılarında olduğu için çürürler ve yaprakları çok sulamaktan sararırlar.Zaten kışın dinlenme dönemine geçerler, hiçbir şekilde büyüme belirtisi vermezler, üzerinde olan yapraklarıda sararır ve dökülür, iyi bakıldığı sürece de gövdeleri sağlıklı bir biçimde kalır, taki mart ayına kadar tekrar yaprak açmak için beklerler.Alanyadan getirdiğim plumeriaları geçtiğimiz kasım ayında toprağa dikmiştim, marta ayına kadar hiç büyümediler, marta ayından sonra sıcaklar başladı ve benimkiler şu zamana kadar, 30 cm büyüdüler, daha yeni boy ölçünü yaptım...Kışın plumeria toprağınızın iyi dedecede kuruduğundan emin olun ondan sonra sulayın,Maksimum ayda bir sulayın...

Düzenleyen SEHA : 24-08-2011 saat 21:16 Neden: metin düzeltme
Eski 24-08-2011, 21:33   #1582
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Çok teşekkürler...Bu bilgiler iyi oldu. Bu durumda ilk iş kedi kumu almak ve az da torf ekleyip daha bir rahatlatmak. Çünkü bir avuç torftalar.

Eski 24-08-2011, 21:58   #1583
Ağaçsever

SEHA's Avatar

Alıntı:
Çok teşekkürler...Bu bilgiler iyi oldu. Bu durumda ilk iş kedi kumu almak ve az da torf ekleyip daha bir rahatlatmak. Çünkü bir avuç torftalar.
size birşey soracağım siz 1557 nolu resme bakmışsınız ya orda bir beyaz pet bardakda, birde siyah küçük saksıda var, isz hangi saksılardan bahsettiniz.

Eski 24-08-2011, 22:14   #1584
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Eylül dendimi istanbulda havalar sogumaya başlıyor plumeria artık bir dahaki bahara kaldı . şimdi merak ettigim sorum tohumlar taze olmalı deniyor bir yıl önceki tohumlar tazemi bayatmı oluyor ilk baharda ekilecekse tohumlar bir yıl öncesinden kalmış olucak satışta

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2011, 22:56   #1585
Ağaçsever

SEHA's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iris41 Mesajı Göster
Eylül dendimi istanbulda havalar sogumaya başlıyor plumeria artık bir dahaki bahara kaldı . şimdi merak ettigim sorum tohumlar taze olmalı deniyor bir yıl önceki tohumlar tazemi bayatmı oluyor ilk baharda ekilecekse tohumlar bir yıl öncesinden kalmış olucak satışta

Sayın İRİS41 tohumlarınızı kilitli poşet içinde güneş görmeyen karanlık serin ve rutubetsiz bir ortamda saklayın hiçbirşey olmaz. Özellikle nem ve güneş ışığı görmezse tohumlarınıza birşey olmaz.... İyi günler.....

Eski 25-08-2011, 00:47   #1586
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Bardaktakiler sevgili SEHA.

Eski 26-08-2011, 00:02   #1587
Ağaçsever

SEHA's Avatar

Alıntı:
Bardaktakiler sevgili SEHA.

Tamam o zaman sevgili AYGÜN siz saksılarını değiştirmek için en azından 1 ila 1.5 ay bekleyin sonra saksı değiştirin.

Eski 26-08-2011, 01:58   #1588
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Dikkat edin, her kedi kumu diatomit değildir. Bentonit, sentemit.....diye dir çok türü var.

Almanız gereken diatomit.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2011, 17:40   #1589
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Sağolun agozce...Bu arada nerelerde bulabilirim?

Eski 26-08-2011, 19:39   #1590
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Benim cocuklar carliyi begenmesede bitkiler bayılıyor
Carli markalı kedi kumları diatomit icerir .agozce cocukların fotosu yokmu sanırım sizdede 2 tane var

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024