agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni483Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-06-2016, 04:44   #241
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
renkleri ve kombinasyonları güzel.ankarada bile kışın sadece üstü kapalı balkonda ayakta kaldı üstelik çiçekleri ile beraber.tahminime göre tozlaşmayan çiçek uzun süreli kalıyor.
kokusuna gelince karar vermek zor.direkt olarak güzel kokuyor diyemiyorsunuz ama kötü de değil.değişik bir kokusu var.özellikle üzerine güneş vurduğunda daha belli oluyor kokusu...

sususluğa gelemiyor suyu eksik olmamalı...geçen sene dağınık olarak ektiğim tohumlardan bu sene sadece küçük bir saksıya sığdırdım.sıkışık yuvarlak bir saksıda çok daha güzel duruyormuş..yer dar olduğu için fazla boylanamıyorda...sıkışık olmaları çiçek açmasına engel olmuyor. bi zaman fotoğrafını da eklerim...

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2016, 16:07   #242
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Pazardan almıştım...Üzeri tohum dolu. İlk kuruyanları alıp yeniden ektim. Hibrit olduğundan şüphe ediyorum, bakalım çimlenip aynı renk çiçek açacak mı?
Hibrit değilmiş)) Bir ihtimal paylaşım etkinliğinde listeye dahil olabilir.

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2016, 00:56   #243
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Geçen yaz fide olarak alıp yetiştirdigim aslanağzılardan tohum dökülmüş ve balkonun altındaki kaldırımda büyüyüp çiçeklenmiş. Hemde aynı renkte yine geçen yaz tohumdan ürettiklerimde kışı kapalı alanda geçirdi ve bahara dogru bitlendiler. Elimde ilaç olmadıgından, diger bitkilerimde bitlenecek korkusuyla kökten söküp attım maalesef.

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2016, 15:32   #244
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Geçen yaz fide olarak alıp yetiştirdigim aslanağzılardan tohum dökülmüş ve balkonun altındaki kaldırımda büyüyüp çiçeklenmiş. Hemde aynı renkte yine geçen yaz tohumdan ürettiklerimde kışı kapalı alanda geçirdi ve bahara dogru bitlendiler. Elimde ilaç olmadıgından, diger bitkilerimde bitlenecek korkusuyla kökten söküp attım maalesef.
Aslanağzının bitlendiğini de ilk defa duyuyorum, biti hangi türdendi?

Hiçbir bitki de bitsiz kalmadı bu zamanda

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2016, 18:25   #245
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Aslanağzının bitlendiğini de ilk defa duyuyorum, biti hangi türdendi?

Hiçbir bitki de bitsiz kalmadı bu zamanda
Bitki zararlılarını hiç tanıyamıyorum maalesef. Bit diye adlandırdığım bir çeşit böcek sardı

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2016, 18:36   #246
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Bitki zararlılarını hiç tanıyamıyorum maalesef. Bit diye adlandırdığım bir çeşit böcek sardı
Yazık olmuş Aslan Ağzınıza çok da hevesliydiniz hatırladığım kadarıyla yetiştirmeye...
Yıllardır yetiştiririm hiç böceklendiğini görmedim bu bitkinin, sizinki ya da benimki şans belki

Eski 15-07-2016, 01:04   #247
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Yazık olmuş Aslan Ağzınıza çok da hevesliydiniz hatırladığım kadarıyla yetiştirmeye...
Yıllardır yetiştiririm hiç böceklendiğini görmedim bu bitkinin, sizinki ya da benimki şans belki
evet bitleniyor.hemde çiçeğine kadar bitleniyor.bildiğimiz yeşil yaprak biti...
bütün kış dışarıda kalan aslanağızlarını bende baharda bit ile uğraşmamak adına kökünden söküp attım.malum sonra arapsabunu uğraş dur...tabi bunda karıncaların etkisi de çok bariz...karıncalar öyle kolay kolay pes etmiyorlar...

diğer yandan ortada daha güzel bir seçenek varsa ona yöneliyorlar.bu yaprak bitleri ilginç canlılar.bizim oturduğumuz 3.kata çıkabiliyorlar.kanat yok bişey yok...muhtemelen karıncalar getiriyor.neyse ki bu sene uğur böceği akşam sefamı sevdi üzerinde baya uğur böceği görüyorum.bit ise tek tük...gerektiğinde arap sabunu ile müdahale ediyorum.ama bazen öyle sarıyorlar ki o kadar yaprak bitini öldürmek yerine çiçeği feda etmek cazip geliyor vicdani olarak...

Eski 15-07-2016, 10:30   #248
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zephy Mesajı Göster
...
ortada daha güzel bir seçenek varsa ona yöneliyorlar.bu yaprak bitleri ilginç canlılar...

bu sene uğur böceği akşam sefamı sevdi üzerinde baya uğur böceği görüyorum.bit ise tek tük....

ama bazen öyle sarıyorlar ki o kadar yaprak bitini öldürmek yerine çiçeği feda etmek cazip geliyor vicdani olarak...
Siz de haklısınız

Lakin; biz eğer bitkinize istediği habitatı veremiyor, ona uygun gübreleme uygulayamıyorsak, doğal olarak bitkimizin savunma gücü zayıflıyor. Bu zayıflayan bitkiye de çeşitli zararlı ve hastalıklar musallat oluyor. Aslında hepiciği, topucuğu bu

Mesela Akşam Sefalarında yeşil-siyah bitlerden benim görmüşlüğüm var. Akşam Sefaları hiç bakımsız çiçekleniyorlar diye kıyıda köşede yetiştiriyorum, onlar da havasızlıktan böcükleniyor. Diyeceğim o ki sizdeki Aslan Ağzı da aynı durumdan muzdariptir, fazlası değil...

Eski 21-12-2017, 15:13   #249
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2017
çimlenen aslanağları

efendim, ben aslanağzı tohumlarını bir kare yoğurt kasesine ektim.kısa zamanda çıktılar.üstlerini kapatmıştım.bu sabah açınca baktım ki . tohumlar çimlenmişler. ancak,ince ve 2 ile 4 cm boylarında ve maalesef dik değil toprağa yatay gibi duruyorlar.acaba bu küçük fideleri kökleri ile dikkatlice çıkarıp erken şaşırtma mı yapmalıyım. yoksa bir süre beklersem fideler dikleşip şaşıtma yapacak hale gelirler mi. bir hobi bahçesi çalışmalarımdan biri si bu. emekliyim didimde yaşıyorum. yardımcı bilgiye ulaşabilmek için burda yazdım. şimdiden teşekkürler

tekinbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2018, 00:11   #250
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2018
Ben de tohum ektim ama bir ay oldu hala çimlenmedi nerede hata yaptım bilemiyorum. bir saksıya ektim üzerine perlit torf koyun gübresi karışımını eledim. Ama poşetle kapatmadım çok güneşli bir yerde bir ay bekledi sorunum nedir acaba?

Gülizarşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2018, 16:44   #251
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gülizarşen Mesajı Göster
Ben de tohum ektim ama bir ay oldu hala çimlenmedi nerede hata yaptım bilemiyorum. bir saksıya ektim üzerine perlit torf koyun gübresi karışımını eledim. Ama poşetle kapatmadım çok güneşli bir yerde bir ay bekledi sorunum nedir acaba?
aslanağzı kolay çimlenir, büyür ve gelişir. eğer çıkmıyorsa tohumlarda bir sıkıntı vardır.

Eski 01-02-2020, 15:45   #252
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-02-2020
Aslanağzı bitkisinin turuncu olanını arıyorum bir süredir, konuyla ilgili bilginiz varsa isim ve alabileceğimiz bir yer söyler misiniz

Shn77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2020, 10:56   #253
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Tohum paylaşım etkinliği sn üçcin'den aldığım sarı ve mor bodur aslanağzı tohumlarını şaşırtma amaçlı küçükçe bir yere ektim. Ufak ufak çimlenmeye başladılar. Çimlenme şeklini görünce acaba direkt kalıcı yerine mi ekseydim diye pişman oluyorum. Tohumlar azdı tekrar ekim yapamıcam. İnşallah şaşırtmaya uygun olurlar.

Eklenen Resimler

aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2020, 12:03   #254
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2020
Merhaba
Her yaz çiçekleri kuruyunca içindeki tohumları toprağa serpiştiriyorum
Her sene bir sürü yeni fide elde ediyorum.

Japon Bahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024