agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni340Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-10-2007, 16:08   #31
Yeni Üye

+++++35's Avatar

Giriş Tarihi: 28-10-2006
dalı kırın dikin.tohumla filan hiç uğraşmayın ,zaten çok arsız bitki.tutumu kökleri odun gibi oluyor.sonrada kurtulamazsın

+++++35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2007, 20:07   #32
Ağaç Dostu

mehtap051's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Bende yazın balkonumda yetiştirdim.Çok arsız.Dökülen tohumlar alınmazsa kendiliğinden çıkıyor.Çok bakıma ihtiyacı yok ama çiçek açınca çok güzel görünüyor.

mehtap051 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2007, 23:13   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-10-2007
Aksam sefasiyla ilgili yardimlarinizi bekliyorum

Merhaba arkadaslar,
ben yeni üyeyim,insallah soruma en kisa zamanda cavap alirim.
Benim sorum aksam sefasiyla ilgili.Ben Aksamsefasi tohumlari almistim ama bu tohumlar ve cicekler hakkinda hic bir bilgim yok.Bilmek istedigim, bu tohumlar ne zaman yani hangi ayda ekilir?Kisin kökünün donmamasi icin ne yapabilirim?Cünkü balkonda saksida yetistirmek istiyorum.Balkonum kücük ve duyduguma göre Aksamsefa lari cok cicek ve yaprak aciyormus.Alt komsunun balkonuna inmemeleri icin büyüdükce yani uzadikca dallarindan kesebilirmiyim? (tabii tohumlar tutupta cicek acarsa )
Bu arada yasadigim ülke Almanya ve buranin hava sartlari bayagi sert yani kisin cok don uluyor.Tohumlari ekerken nelere dikkat etmeliyim? Yani topragin dibinemi üstünemi ekicam ?
Cevaplar icin simdiden tesekkürler.Eger benim unutup sizin akliniza gelen herhangi bir sey olursa lütfen yazin.
Tesekkürler.

sebnemm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2007, 18:12   #34
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Şebnem Hanım akşam sefası çok arsızdır.1 tohumdan en az 60 çiçek açar ve onlarda tohuma döner.Ben bu sene elimde bulunan bol miktarda akşam sefası tohumunun bir kısmını eylülde toprağa gelişigüzel attım,üzerine de toprak serptim,şu anda boyları bir karış oldu.Kışın balkonda donar.Martta deneyin bence,ama ben uzman değilim sadece size yardımcı olabilmek için yazdım.

Bilge Kerem beğendi.
Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2007, 10:07   #35
Yeni Üye

Cok tesekkürler zerrin hanim.Hic bu kadar cabuk cevap alicagimi düsünmemistim.Benim elimde yaklasik 40 aksamsafasi tohumu var ve ben hepsini ekmeyi düsünüyorum.Bir saksiya kac tane ekmem dogru olur acaba? Birde diyelimki dediginiz gibi Mart ayinda tohumlari ektim ve olduda tuttular ciceklerini actilar (insallah). Kis geldiginde gene hava soguyacak ve don olucak.Acaba cicege bir zarar verirmi yoksa iceriyemi almam lazim **** topragi korumam icin ne yapmam lazim.Kusura bakmayin böyle soru bombardimanina tuttum sizi ama bunlari ögrenmek istiyorum.
Tekrar tesekkürler.

Eski 26-10-2007, 19:45   #36
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Kışın tohumları sıcak yerde saklamayın.Dış mekan bitkilerinin tohumları da ,- derecelere düşmemek kaydıyla soğuk istiyorlar.Ben tohumlarımı evin en soğuk yerinde saklıyorum.Mart ayında tohumları aralıklı olarak toprağa yerleştirin üzerine çok az toprak serpin.Kesinlikle büyür,merak etmeyin.Kışın ölüyor ama ertesi sene daha çok çıkıyor.Bizim buralarda genelde apartmanların bahçelerinde çok fazla miktarlarda bulunuyor.Saksıda yetiştireni hiç görmedim diyebilirim.

Bilge Kerem beğendi.
Eski 27-10-2007, 17:58   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Sayın sebnemm
Eğer tohumları ekeceğiniz saksı büyük değilse bir bitki bulunması yeterlidir. Bunun için ise her saksıya üç veya dört tohum ekin ve çimlenip bitki biraz büyüdüğünde bir tanesini bırakın. Eğer tohumların hepsi bitki olmuşlarsa diğerlerini başka yerlere şaşırtın. Akşamsefası kışın donlardan zarar görür. Yetiştireceğiniz saksı büyük kova gibiyse bir saksıda birkaç bitki yetişebilir. Şimdiden başarılar.

Bilge Kerem beğendi.
zooteknist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2007, 11:14   #38
Yeni Üye

Sevgili zerrin uslu ve zootekist,cevaplariniz icin cok tesekkürler.
Sayin Zerrin uslu,tohumlari evin soguk yerinde saklamami yazmissiniz ama evimde pek soguk biryer yok.Kisin kalorifer yakmasam bile ev ILIK oluyor.Tohumlar bir posetin icinde ve salonda duruyorlar,insallah bozulmazlar.
Sayin Zooteknist,acaba kisin saksiyi iceri alsam (tabii cimlenip,cicekler cikarsa ve elime yüzüme bulastirmazsam) soguktan korumus olurmuyum **** balkonda biraksam soguktan nasil koruyabilirim?
Kusura bakmayin bu kadar soru sordugum icin ama gercekten ciceklerle yeni ilgilenmeye basladim.
Tekrar tesekkürler..

Bilge Kerem beğendi.
Eski 29-10-2007, 19:36   #39
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Ben konunun uzmanı değilim,dış mekan bitkilerinin tohumlarına serin bir yer bulmanız gerekiyor.Ben ağzı açık olarak saklıyorum,ağzı kapalı olunca(eğer iyi kurumamışsa küf yapıyor).Benim bildiklerim bu kadar,size kolay gelsin.

Eski 29-10-2007, 21:07   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Sayın sebnemm
Yaşadığınız yerin kış koşularını bilmiyorum. Ancak sert donlar oluşuyorsa bitkileri dışarıda koruyabilmek biraz zor olur. İçeriye alırsanız bu seferde bitkilerin yeterli güneş ışığı alıp alamayacağı durumu gözden geçirmek gerek. En sağlıklı bilgiyi deneyerek alabileceğinizi düşünüyorum. Kolaylıklar dilerim.

zooteknist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2007, 04:09   #41
Ağaç Dostu

Sinan9's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2006
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sebnemm Mesajı Göster
Cok tesekkürler zerrin hanim.Hic bu kadar cabuk cevap alicagimi düsünmemistim.Benim elimde yaklasik 40 aksamsafasi tohumu var ve ben hepsini ekmeyi düsünüyorum.Bir saksiya kac tane ekmem dogru olur acaba? Birde diyelimki dediginiz gibi Mart ayinda tohumlari ektim ve olduda tuttular ciceklerini actilar (insallah). Kis geldiginde gene hava soguyacak ve don olucak.Acaba cicege bir zarar verirmi yoksa iceriyemi almam lazim **** topragi korumam icin ne yapmam lazim.Kusura bakmayin böyle soru bombardimanina tuttum sizi ama bunlari ögrenmek istiyorum.
Tekrar tesekkürler.
Üzgünüm, akşam sefası tek yıllık bir bitkidir. İçeri alsanız bile kışın kuruyacaktır.

İyi tarafı çok kolay yetişen toprak seçiciliği olmayan bir bitki olmasıdır. Saksıyı içeri almazsanız her yaz yeniden tohumdan kendiliğinden çimlenir.

Sinan9 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2007, 20:23   #42
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Akşam Sefasına bu kadar ilgi duyacağım aklıma gelmezdi. Her yerde gözüm renkler araştırıyor. Bir kaç kare daha vermek istiyorum bu güzel çiçekten..

Eklenen Resimler

hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2007, 09:08   #43
Yeni Üye

Günaydin,
Sayin Sinan, cevabiniz icin tesekkür ederim.Anladigim kadariyla önemli olan tohum yeserirken kökünü dondurmamak.Yani tohumu ektikten sonra donmamasina dikkat edecegiz.Yani ben öyle anladim.
Bir,birbucuk ay önce Aksamsefasina yeni merak saldigim dönemlerde tesadüfen birinin bahcesinde sarmasik gördüm ama Aksamsefasimi Sabah sefasimi bilmiyorum.Ciceklerinin bazilari acik bazilari kapaliydi.Bir-iki haftadir dikkat ettim, ortada ne sarmasik kalmis nede yaprak.Sadece dallari var ve tek tük sararmis yapraklar.Herhalde seneye tekrardan acmaya baslar.
Bende bu arada dayanamadim ve bir tane Aksam sefasi tohumunu minik bir saksiya ektim.Yeni topragim olmadigi icin evdeki baska bir cicekten toprak aldim ve tohumu topraga koydum.Bakalim ne olacak cok merak ediyorum.
SAYIN hfz, cicekler cok güzel görünüyorlar.Insallah bende becerebilirsem benimkilerde böyle güzel olur.
Herkese tek tek tesekkür ediyorum yardimlariniz icin.
Iyi günler.
sebnemm

Eski 10-11-2007, 13:41   #44
Yeni Üye

Selam,
maalesef olmadi arkadaslar.Yani ektigim Aksam sefasi tohumlari tutmadi vede topragin üstü kahverengi-sari noktalarla doldu,böyle minik mantar gibi. Ben nerde yanlis yaptim acaba?

Eski 15-11-2007, 20:48   #45
ester

Giriş Tarihi: 08-11-2007
akşam sefası sarmaşık şeklinde olmaz

ali mufit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2007, 21:04   #46
ester

akşam sefası çiçeği ülkemizde bilinmeyen bir özelliği nedeniyle amerikan narkotik derneği tarafından amerikada yetiştirilmesi sakıncalı bitkiler statüsündedir uzun yıllar kanada da ikamet eden yakın bir akrabam kanada hükümeti adına verdiği konferanslarından dönerken uğradığı doğum yeri izmire geldiğinde eşi bahçemizdeki rengarenk akşam sefalarına hayran kalıp tohumlarından kanadaya götürmek istediğinde akrabamın eşine hiç duymadığım kızgınlığını merak edip sorduğunda tohumlarından lsd benzeri bir uyuşturucu yapıldığını bu nedenle görevi gereği uluslar arası toplantılarda bu tip bitkilerin zararlarını anlattığını bu şekildeki bir işe alet olmanın bile kendisini rhatsız ettiğini eşine olan kızgınlığının mesleğine olan duyarlılığından geldiğini söylemesi şimdi yaşamayan bu akrabamın anlattıklarını sizlerle paylaşmak istedim tohumlarından 12 tane yiyen kimselerin kısa bir zaman içinde öldüğünü söylemesini sizlerle paylaşmak istedim

Eski 15-11-2007, 21:28   #47
ester

akşam sefası hakkında

akşam sefası ile ilgim bu anlattığım olaydan sonra uzun bir süre azaldı daha sonra yağlı tohumlardan bio yakıt elde etmeye yönelik çalışmalara yöneldiğim sıralarda yaşam öyküsü beni yine enterese etmeye başladı . kısa sürede büyümesi bu süreç içinda yetişmesinde özel bir özez istememesi ve doga koşullarına kahramanca göğüs germesi beni bu bitki üzerindearaştırma yapmaya yöneltti . ben aslında makina y.mühendisiyim ama özel ilgi alanları arasında bitkilerin enerji ilişkilerini incelemek ve onlardan optimum şartlarda biomas ortamı olarak yararlanarak bıogaz eldesinde kullanılacak ucuz yetişmesi ve hasadı kolay bir materyel olarak favorilerim arasına girdi sizlerede yapılışını kısaca anlatayım yapraklarını ve dallarını bir 5 litrelik pet şişeye doldurun şayet bahçenizde çimleriniz biçilmiş ise evin hanımının sebzelerinden arta kalan kabulları mevsimik yeşilliklerin yenmeyen kısımlarını pet şi
şeye atın içerisine biraz bozulmuş yemek artıgı ve bir miktar su ilave edin oluşacak metan ve karondioksiti yani yüzde65 metan yüzde 35 karbondioksit olan karışımı bir serum hortum aparatı ile techiz ederek 15 gün sonra pet şisenin şişmesi ile oluştuğu belirlenen gazı yakabilirsiniz bu işler ile ilgili bakınız www.topsaving.com

Favor ve duygusayar beğendi.
Eski 28-02-2008, 14:07   #48
Yeni Üye

Merhaba arkadaslar.
Benim aksam sefalariyla ilgili sorularim vardi yardimci olursaniz sevinirim.
1.Bundan hemen hemen 1 ay önce iki degisik saksiya 3 er aksamsefasi tohumlari diktim.Bir saksidaki aksamsafalarim cimlendi ve yavas yavas büyüyor.Ama diger saksidaki aksamsefalari aynen duruyor.Yani hic cimlenmedi ve gecenlerde topragi eseledim ve tohumlari buldum tohumlarda hic bir degisiklik yok nasil diktiysem öyle duruyorlar.Acaba neden bir saksidaki iki günde cimlenirken diger saksidaki hala cimlenmedi.?
2.Cimlenen aksamsefalarimin dibinde yani topraginda hafif bir pamuklanma oldu yani sanki küf kibi.Ve aksamsefalarinin dipleride hafif beyaz.Bunun sebebi nedir? Saksi mutfakta camin önünde duruyor ve cam gece gündüz yukardan acik.Yani mutfak biraz serin.Acaba bundan olabilirmi o pamuklanma olayi?
3.Eger cimlenen aksamsefalarim büyürse ve dallari cok uzarsa bunlari nasil ve neyle kisaltmam gerekir.Makasla kesebilirmiyim.
Cevaplariniz icin simdiden tesekkürler.

Eski 03-03-2008, 15:21   #49
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Akşamsefası tohumlarını bugün ektim. Gelişimi beraber takip ederiz.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2008, 08:36   #50
Yeni Üye

Cok sevindim limon.Böylece beraber aksamsefalarimizi takip edebiliriz ve insallah banada yardimci olabilirsin.Ben resim koyuyorum.Bu iki saksidada aksam sefasi var yani tohumlari ayni gün ektim ama görüldügü gibi bir saksidaki cikti ve büyüyor nazar deymesin.Diger saksiyida arada bir suluyorum ama hic bisey olmadi.Acaba neden?
LIMON sende resim koyarsan sevinirim.Hic olmazsa beraber resimlerlede takip edebiliriz sefalarimizi.
Bol sanslar sana.

Eklenen Resimler

Eski 04-03-2008, 08:49   #51
Yeni Üye

Yukardaki hfz´in aksamsefalari resimlerinde yapraklar sivri,benimkiler yuvarlak.Acaba benimkiler baska bir bitki olabilirmi yoksa bunlarda büyüdükce yapraklari sivri olucakmi?
Tesekkürler.

Eklenen Resimler

canannuman ve atakan55 beğendi.
Eski 04-03-2008, 08:51   #52
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 8
Sevgili limon, tecrübelerine güvenerek sana soruyorum. akşam sefalarını bende artık direk toprağa mı ekmeliyim? Ankara da artık bahar yüzünü gösterdi diyebiliriz. Belki biraz daha mart soğukları olacaktır ama sanki ekebilirim gibi geliyor. Ne dersiniz?

şükran ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2008, 12:31   #53
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Akşam sefası çok arsızdır. Direkt toprağa ekebilirsin bence. Ben de güneşi görünce elimdeki tohumların hemen hepsini ekmeye başladım. Hava durumuna göre tüm hafta iyi gidecekmiş.

sebnemmm çimlenir çimlenmez fotoğraflarım ben de. Bakalım kaç günde çimlenecek?

Eski 04-03-2008, 14:52   #54
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
çimlenen akşam sefaları

Sonbaharda yoldan toplayıp sebzelikde muhafaza ettiğim 14 adet tohumu 2 ayrı kaba ektim.

9 günde ilk görüntüleri verdiler. 19 gün sonraki halleri de ikinci fotoğrafda.

12/14 verim verdi. 2 adet tohum çürümüş.

Şu anda yaprakları sivri hepsinin.

Toprağa dikmek için mart soğuklarını bekliyorum.

Eklenen Resimler

canannuman beğendi.

Düzenleyen tugo : 04-03-2008 saat 14:53 Neden: bilgi eklendi
tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2008, 02:07   #55
Ağaç Dostu

Arjin's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2008
Pembe aksam sefasi tohumu isteyen varsa yollayabilirim..

duygusayar beğendi.
Arjin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2008, 10:28   #56
Yeni Üye

Arkadaslar,Aksamsefam büyümeye devam ediyor.Büyük saksiya ekip,balkona cikaricak kadar büyümüsmü acaba,yoksa daha kücükmü?

Eklenen Resimler

Eski 14-03-2008, 10:34   #57
Yeni Üye

Küflü Toprak

Bu arada topragim küflendi ve pamukcuklar cikiyor.Yanlis birseymi yaptim acaba? Yani normal suluyorum 2-3 günde bir vede günesli yerde tutmuyorum.Bu küfler cicege zarar verirmi,ne yapmami önerirsiniz.Birde dipteki yuvarlak yapraklarin uclari neden öyle kesik gibi yani testere gibi tirtikli vede kuru.Insallah benden kaynaklanmiyordur.Yani sularken yanlis bisey yaptigimi zannetmiyorum,yeride iyi aslinda.Simdiden tesekkürler...

Eklenen Resimler

Eski 20-03-2008, 15:33   #58
Ağaç Dostu

Tubay's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2008
Galeri: 2
Sevgili Şebnemm küflenme genelde çok su vermenden kaynaklı olabilir.Ucundaki tırtıklara gelince sanki bişey kemirmiş gibisen yinede endişelenme akşam sefaları seni üzmez rahat ol.Şu anda orda havanın hala soğuk olduğunu düşünüyorum dışarı çıkarmak için biraz daha beklemelisin.Birde daha sağılıklı olmalarını istiyorsan ayırmalısın en sağlam ve büyük olanı bu saksıda bırak diğerlerini başka saksıya şaşırt.Toprak nemli olsun çamur gibi ıslak olmamasına dikkat et.Budaman büyük olasılıkla gerekmiyecektir.Bunun için şimdiden endişelenme

Tubay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2008, 15:38   #59
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-05-2007
Merhaba, bende cuma günü (paketin üstünde gece sefası yazıyordu) akşam sefası olarak bildiğim çiçeğin tohumlarını direkt bahçeye diktim. Ama benim bildiğim akşam safasının tohumları yuvarlak küçük taş gibi olur, paketin içinden çıkan tohumlar üçgenimsi, çörekotunun biraz büyüğüydü.O sebeple biraz tereddüt ettim.Başka bir çiçekmi diye. Sizin bildiğiniz akşam sefasının tohumları nasıldı acaba. Teşekkürler.

NİDA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2008, 16:19   #60
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Nida, akşam sefası tohumları yazdığınız gibi, tane karabiber gibi oluyor.
Gece sefası adında başka bir çiçek olabilir mi acaba?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024