agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni361Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-05-2014, 22:35   #241
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Menekşelerin son hali, yaylaya diktiğim iki tanesinde sorun yok, soğuklara alışmaya çalışıyorlar. Buradakilerin bir tanesi hafiften çiçeklendi 4-5 gün önce.

Eklenen Resimler

abk, hira, efeege ve 2 kişi beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2014, 16:00   #242
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Ve ilk çiçeğin büyümüş hali, dün itibarı ile tamamını yaylada bahçeye diktik. Viyolden çıkardığımızda kökler öylesine dip kısmı sarmıştı ki, tamamen bembeyaz olmuştu dipleri.

Eklenen Resimler

abk, YeniGine, hira ve 1 kişi beğendi.
Eski 08-06-2014, 20:01   #243
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-06-2013
Bugün menekşelerimden yaklaşık 10-15 tane şişkin şişkin tohum kapsülü topladım sonra biraz kurusunlar diye içlerini açtım ve pet bardaklara koydum şu an kurumadalar ama bir sorunum var.Çıkardığım tohumların bazıları koyu kahverengi-kahverengi arası bir renkteyken bazıları beyaz-krem hatta sarı renkte sizce tohumlarım çimlenir mi?

Orçun m Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2014, 09:33   #244
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orçun m Mesajı Göster
Bugün menekşelerimden yaklaşık 10-15 tane şişkin şişkin tohum kapsülü topladım sonra biraz kurusunlar diye içlerini açtım ve pet bardaklara koydum şu an kurumadalar ama bir sorunum var.Çıkardığım tohumların bazıları koyu kahverengi-kahverengi arası bir renkteyken bazıları beyaz-krem hatta sarı renkte sizce tohumlarım çimlenir mi?
Bir önceki sayfada aldığım menekşelerin tohum halini de eklemiştim ileride gerekli olabilir diye. Dikkat ederseniz tohum renkleri farklı farklı.

Bu arada yukarıda resimlerini verdiğim menekşeler epeydir yerlerinde ve kesilmeyen yağışlara rağmen keyifleri yerinde...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster

Bu sene yaz gelmeyecek herhalde...Sol üstte lupinlerin son zamanı, bu arada bahçenin diğer köşesinde üçüncü doğal lupini buldum. Hercailerin hepsi farklı renkte. Brachycomelar biraz daha güneş görse coşacak gibi. Dahliaların bir açmış üçü tomurcuğu üzerinde.

Eklenti 500515

Eski 09-06-2014, 12:29   #245
Ağaçsever

Alıntı:
Bir önceki sayfada aldığım menekşelerin tohum halini de eklemiştim ileride gerekli olabilir diye. Dikkat ederseniz tohum renkleri farklı farklı.
Yani bir sorun yok eksem hepsi çimlenir,değil mi?

Eski 09-06-2014, 12:56   #246
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Rengi çimlenmesine engel değil.

Eski 10-06-2014, 09:47   #247
Ağaçsever

Alıntı:
Rengi çimlenmesine engel değil.
Çok teşekkür ederim,o zaman bir sürü menekşem olacak.

Eski 15-06-2014, 00:22   #248
Yeni Üye

RisusvePan's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2014
RisusvePan/Hercai Menekşe

Tohumdan yetiştirdiğimiz hercai menekşelerim Haziran 10'da ilk çiçeklerini açmaya başladı.Güneşi bol miktarda alan kısımdakiler 15-20 cm ulaştılar fakat bazıları dik duramıyor.Bu sorun var.Güneşi az alanlar ise daha bodur kaldılar ve çiçek açmadılar...Direk bahçeye diktiğim için bekleyeceğiz biraz hepsinin açmasını Bir yandan güzel bir anda açıp solmayacaklar her gün yeni bir doğuşu izleyeceğim.

Eklenen Resimler

Milla ve zehra evin beğendi.
RisusvePan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2014, 01:38   #249
Yeni Üye

RisusvePan's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2014
Ben çok seyrek dikmişim anlaşılan.Böyle sık halde daha hoş gözüküyor...

RisusvePan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2014, 10:54   #250
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Ve menekşelerin son hali, çok güzeller, böyle olacaklarını bilsem daha fazla ekerdim, seneye inşallah...

Eklenen Resimler

Eski 03-12-2014, 07:46   #251
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-09-2013
Günaydın

Bunlarda benim balkondaki hercailerim.

Eklenen Resimler

sakagun, abk, Müge ve 6 kişi beğendi.
menekşezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2015, 20:55   #252
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-12-2007
merhaba
yaprakların diplerindeki ve özellikle çiçeklerin üzerindeki yeşil minik böceklerden nasıl kurtulacağız? Mekanik olarak temizlemekle baş edemedim. Arap sabunu da çözüm olmuyor.

taydin66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2015, 17:53   #253
Ağaçsever

zeyzey's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2015
öncelikle iyi akşamlar diliyorum foruma yeni üyeyim .bitkiler konusunda malesef çok tecrübesiz olduğumdan dolayı herşeyi okumaya öğrenmeye çalışıyorum elimde marketten alınmış menekşe tohumları vardı geçen sene ağustos ayında ektim fakat balkonumuzda kuşların hedefinde kaldığından tohumlar filizlenmediler .fakat geçenlerde farkettim ki boy vermişler çok sevindim gerçekten .fakat cahilliğimden dolayı tuz serper gibi ektiğim için birbirlerine çok bitişik kaldılar ve kökleri yukarı çıkmaya başladı ve çok cılızlar .araştırdığım kadarıyla şaşırtma diye bir yöntem varmış .acaba şaşırtma mı yapılmalı ? yapılacaksa tam olarak nasıl yapılır ? 50 kadar tohumum daha var sizce nasıl ekim yapmalıyım ? ne zaman yapmalıyım ? sulaması ve bakımı nasıl olmalı ? çok soru sordum sanırım kusura bakmayın ama bu konularda çok hevesliyim gerçekten ama insanın bilgisi olmayınca en fazla bu kadar oluyor maleseef. yardımlarınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim

menekşelerimin zayıf kökleri;

Name:  WP_20150324_007.jpg
Views: 1003
Size:  26.6 KB

bu paketi kullandım
Name:  WP_20150324_008.jpg
Views: 1033
Size:  36.8 KB

bu toprak sizce uygun mudur?
Name:  WP_20150324_012.jpg
Views: 1058
Size:  73.5 KB

bu da menekşelerimin ustten görünümü ,
Name:  WP_20150324_005.jpg
Views: 1041
Size:  32.6 KB

Milla ve Laleci_03 beğendi.
zeyzey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2015, 16:32   #254
Ağaçsever

zeyzey's Avatar

Yardımcı olabilecek olan biri var mı acaba

Eski 01-04-2015, 19:01   #255
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi salihazeynep Mesajı Göster
öncelikle iyi akşamlar diliyorum foruma yeni üyeyim .bitkiler konusunda malesef çok tecrübesiz olduğumdan dolayı herşeyi okumaya öğrenmeye çalışıyorum elimde marketten alınmış menekşe tohumları vardı geçen sene ağustos ayında ektim fakat balkonumuzda kuşların hedefinde kaldığından tohumlar filizlenmediler .fakat geçenlerde farkettim ki boy vermişler çok sevindim gerçekten .fakat cahilliğimden dolayı tuz serper gibi ektiğim için birbirlerine çok bitişik kaldılar ve kökleri yukarı çıkmaya başladı ve çok cılızlar .araştırdığım kadarıyla şaşırtma diye bir yöntem varmış .acaba şaşırtma mı yapılmalı ? yapılacaksa tam olarak nasıl yapılır ? 50 kadar tohumum daha var sizce nasıl ekim yapmalıyım ? ne zaman yapmalıyım ? sulaması ve bakımı nasıl olmalı ? çok soru sordum sanırım kusura bakmayın ama bu konularda çok hevesliyim gerçekten ama insanın bilgisi olmayınca en fazla bu kadar oluyor maleseef. yardımlarınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim

menekşelerimin zayıf kökleri;

Eklenti 542645

bu paketi kullandım
Eklenti 542646

bu toprak sizce uygun mudur?
Eklenti 542647

bu da menekşelerimin ustten görünümü ,
Eklenti 542649
Dikeceğiniz saksılara/saksıya toprağı doldurup hazırlayın.

Menekselerin olduğu saksının toprağını bir çorba kaşığını köklerden uzak olacak şekilde toprağa sokup yukarı doğru hafifçe kanırtın, toprağı biraz gevşetin. Dikkat edin köklere zarar vermeyin.
Daha sonra bir miktar toprakları ile (Köklerin tutmuş olduğu) birlikte yeni yerlerine dikin. Hepsini genişçe bir saksıya veya 2-3 tanesini birlikte saksı boyunuza göre tanzim edin.
Güzelce sulayın açık havadar bir yere koyun.

toprağı kurudukça sulayın.

Kalan tohumları sonbahara doğru ekmeniz daha iyi olur. Menekşe sıcağı sevmez.

YeniGine ve zeyzey beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2015, 18:18   #256
Ağaçsever

zeyzey's Avatar

Cevabınız için çok çok Çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz

Eski 10-06-2015, 02:18   #257
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-06-2014
Dun itibariyle herbir viyole 2 adet olacak sekilde 54 lu viyoluma menekseleri ekip uzerlerine 1 1.5 mm seklinde topragi orttum. Suyunu spreyleyip strec film ile kapattim ve evde karanlik bir yere biraktim. Bakalim gelismeler nasil olacak...

TCM beğendi.
622ali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2015, 07:52   #258
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 622ali Mesajı Göster
Dun itibariyle herbir viyole 2 adet olacak sekilde 54 lu viyoluma menekseleri ekip uzerlerine 1 1.5 mm seklinde topragi orttum. Suyunu spreyleyip strec film ile kapattim ve evde karanlik bir yere biraktim. Bakalim gelismeler nasil olacak...
Yetiştirdiğinizde her açıdan memnun kalacağınız bir bitki emin olun. Toprak ile streç film arasında mümkün olduğunca boşluk bırakın ki mantar gelişme riski azalsın. Veya günde birkaç kez havalandırın. Kolay gelsin.

622ali beğendi.
Eski 11-06-2015, 02:16   #259
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-06-2014
Eger yetistirebilirsem tabii

Soylediklerinizi dikkate alacagim.

TCM beğendi.
622ali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2016, 19:02   #260
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2015
Kompoze gübre verince 2 günde coştular maşallah.

Eklenen Resimler

efiltem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2016, 13:46   #261
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-03-2015
Park ve bahçelerden epey hercai menekşe tohumu topladım. Seneye balkonum rengarenk olacak

çiçeksever beğendi.
özfidan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2016, 12:09   #262
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2016
Merhaba arkadaşlar bir sorum olacak. Bende de sveryverts hercai meneşke tohumu var. Tohumu serpme yöntemiyle ekilmesi ve üstüne tohum kalınlığı kadar kapak atılması gerekiyor yazıyor. Bu aşamadan sonra ne yapmalıyım bazı yerlerde üstünü jelatin ile kapatıp karanlık yere koyulunca çabuk çimlenir yazıyor. Bu konuda pek bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim

toolss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2016, 17:08   #263
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi toolss Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar bir sorum olacak. Bende de sveryverts hercai meneşke tohumu var. Tohumu serpme yöntemiyle ekilmesi ve üstüne tohum kalınlığı kadar kapak atılması gerekiyor yazıyor. Bu aşamadan sonra ne yapmalıyım bazı yerlerde üstünü jelatin ile kapatıp karanlık yere koyulunca çabuk çimlenir yazıyor. Bu konuda pek bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim
Direk toprağa mı attınız tohumları. Evde bir kabın içerisine ektiyseniz; üzerini nemi muhafaza etmesi için toprakla mesafe bırakacak şekilde (mantarlanmasını engellemek için) naylon vs. örtün, her gün açıp havalandırın ve nem durumuna göre her gün veya gün aşırı spreyleyerek su verin. Çimlenme başladığı anda örtüyü kaldırın ve diğer çimlenmeyen tohumların da topraktan çıkmasını sağlamak için düzenli spreylemeye devam edin.

Eski 09-04-2016, 18:23   #264
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2016
Alıntı:
Direk toprağa mı attınız tohumları. Evde bir kabın içerisine ektiyseniz; üzerini nemi muhafaza etmesi için toprakla mesafe bırakacak şekilde (mantarlanmasını engellemek için) naylon vs. örtün, her gün açıp havalandırın ve nem durumuna göre her gün veya gün aşırı spreyleyerek su verin. Çimlenme başladığı anda örtüyü kaldırın ve diğer çimlenmeyen tohumların da topraktan çıkmasını sağlamak için düzenli spreylemeye devam edin.
Torf üstüne saksının bazı yerlerine tohumları koydum üstüne çok az torf attım. Dediğiniz gibi yaptım beklemeye başladım.

Geçen gün bimden gündüz güzeli tohumunu almıştım tohum menekşeninkinden iri ve yuvarlaktı aynı yöntemle 3 günde çimlendiler şimdi fotosentez yapmakla meşguller. Tek farkı onu torfa parmağımla delik açarak koymuştum menekşe tohumunu direk torfun üstüne koydum bakalım olacakmı

toolss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2016, 13:38   #265
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2015
Hercai Menekşe (Viola Tricolor)

Sent from my iPhone using Tapatalk
Merhabalar benim çiçekçiden aldığım hercai menekşelerim harika görünüyorlardı yalnız kaç zamandır sararmaya başladılar az önce altına baktığımda bu manzarayı gördüm neredeyse çiçeğin kökleri çürümüş durumda ve toprağın içinde küçücük siyah böcekler dolaşıyordu ben ilk değişen hava şartlarından dolayı sararmaya başladı zannediyordum ama bu böceklerde neyin nesi anlamadım anlayan biri varsa bana yardımcı olabilir mi ne yapmam gerekiyor acaba çiçeğim canlıyken birsürü tohum toplamıştım onları şimdi eksem ne zamana çiçeklenir acaba bana yardımcı olursanız sevinirim

sweetnurse83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2016, 06:25   #266
Ağaç Dostu

Fotoğrafta pek belli olmuyor yalnız toprağın içinde küçük küçük siyah sineğe benzer birşeyler var çiçeğimi Nasıl kurtaracam bana yardımcı olun lütfen

Eski 20-04-2016, 08:53   #267
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sweetnurse83 Mesajı Göster
Fotoğrafta pek belli olmuyor yalnız toprağın içinde küçük küçük siyah sineğe benzer birşeyler var çiçeğimi Nasıl kurtaracam bana yardımcı olun lütfen

Zannederim ki pek umut yok. Yine de denemek isterseniz, kurumuş kısımları temizleyin, hala yeşil kalan dal ya da yaprakları ile birlikte bulunduğu topraktan ayırın. Köklerde de kurumuş, ölmüş kısımları temizleyip canlı kökleri yeni toprak koyduğunuz bir başka saksıya dikin, nemli tutarak, bol ışıklı gölge bir alana yerleştirin. Besin vermeyin.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2016, 17:18   #268
Ağaç Dostu

Peki bunu deneyeceğim teşekkür ederim

Eski 29-04-2016, 15:32   #269
Ağaç Dostu

sardunya18's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2015
Bunlarda benim hercailerim üstteki geçen seneden tohumu dökülüp kendi kendine yetişen diğer ikisini yeni fideledik .

Eklenen Resimler

efeege ve Milla beğendi.
sardunya18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2016, 10:44   #270
dkc
Ağaçsever

dkc's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
yaklaşık bir ay önce aldığım,dört adet hercai'den iki tanesi sörpmeye baygın bi'hal almaya başladı.acaba sebebi nedir?

dkc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024