agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni361Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-11-2010, 19:56   #121
dlk
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-09-2010
Çok canlılar.

dlk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2010, 22:55   #122
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Hercai menekşe bilgileri;

Menekşe severler burada toplanmış. Herkes bu güzel çiçek için birşeyler paylaşmış. Ben de bazı bilgileri paylaşmak isterim. Belki bazı arkadaşlara da yardımcı olmuş olurum.

Önce, başlıkta tür adı viola tricolor diye geçiyor, ama yanılmıyorsam Hercai menekşe, "Viola witrockiana" olması gerek. Ama çok da emin değilim. Bu doğadaki kır mekeşelerinden farklı. Islah edilmiş. Kır menekşeleri (emin değilim ama Viola odorata olmalı) kokulu olabiliyor ama hercailer kokusuzdur.

Hercai bir kış çiçeğidir. Serin zamanlarda güzel gelişir, iklimin gidişine bağlı olarak Mayıs da sıcaklar başlayınca, bastırınca solmaya başlar, serin gölge yerlerde bir süre daha çiçek verir ama yaz sıcaklarına dayanamaz. Kış aylarında ise don ve soğuktan fazla zarar görmez ama gelişimi yavaşlar.

Çoğaltma tohumla yapılır. Tohumlar Ağustos -Eylül başı gibi ekilir. Ekilen tohumlar ekimden sonra nemli tutulmalıdır, çimlenip önce tohum yaprağı (kotiledon yaprağı), sonra gerçek yaprakları çıkıp fide olurlar. Minik fideler ışıklı ortamda biraz büyütülür ve Ekim-Kasım- Aralık gibi yerlerine (Bahçedeki bordürlere, veya saksılara ) dikilirler.

İşin püf noktası buradadır. Kış boyunca kök geliştirmek.Yılbaşına kadar dikilen fideler, önce köklerini geliştirirler. Kış boyunca bol saçak, ince, narin kökleri gelişir. İlkbahar da (şubat-Mart) havalar ısınınca bol ve canlı çiçeklerini açarlar.
Çiçeklenme olayı kış aylarında hemen başlar ama kış yağmur, kar-don olaylarından fazla gelişemez. Marttan sonra parlarlar. Bazıları da Fideleri Mart-Nisan aylarında dikerler ve bu fideler küçük torbalarda tam köklenememiş ve gelişememiştirler. Mart-Nisan da dikilince kökleri tam gelişemeden sıcaklar basar. Hem kök, hem çiçek yapmaya güçleri yetmez dolayısıyla çiçeklerini yine verirler ama bu çiçekler coşkun olmaz. Mayıs da ilk sıcaklarda hemen solarlar. Püf noktası buradadır.

Mart-Nisanda Bir tarafta, çiçekler açarken, bir tarafta da açan çiçekler solmaya ve döllenip tohum bağlamaya başlar. Tohumlar yuvarlak kapsuller içinde oluşur. Bu kapsuller önce yeşil dir. Sararmaya başlayınca sabah saatlerinde toplanması ve kapalı bir karton kutu içinde kurutulması gerekir. Çünki, bu kapsuller kuruyunca birdn çatlar ve açılarak tohumlarını fırlatır. toplanmayan kapsuller, bitkinin üzerinde yıldız şeklinde (boş) görünür. Tohumları fırlattığı için tohum kapsulleri kapalı kutuya konur.

Önemli bir nokta da şu, bazı renk ve çeşitler Melez (Hibrit) olabilir ve tohum tutmayabilir. Tohum bağlayanlar da ana-babası gibi iri, kaliteli çiçekler vermeyebilir.

Sonuç olarak;

1.Hercai menekşe tohumları Sonbaharda ekilir,
2. Fideleri Kasım-Mart arasında dikilir,
3. Bitki soğuktan korkmaz, serin havayı sever,
4. Tohumlar Nisan-Mayıs da alınır ve Ağustos-Eylül e kadar muhafaza edilir.
5. tohum çimlenme sıcaklığı 16-18 oC olup, çimlenene kadar nem ister ama ISLAKLIK istemez!!

merto beğendi.

Düzenleyen kgursan : 09-11-2010 saat 23:02 Neden: Başlık ekleme,
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2010, 07:41   #123
Ağaçsever

thisisme's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2010
Galeri: 5
çok güzel anlatmışsınız kgursan. teşekkürler.

thisisme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2010, 08:32   #124
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Sayın Arnavut Biberi, ne kadar ilginç ve güzel bir menekşe olmuş sizinki, keşke tohum vs. bir şekilde devamını sağlayabilseydiniz.

Aşağıdaki menekşenin tohumlarını Mayıs başında bir restoranda görüp almış ve hemen ekmiştim. Çimlenme sonrası birkaçını başka bitkilerin olduğu saksılara şaşırttım, çoğunu da bu saksıya aktardım. Temmuz-Ağustos gibi tek tük çiçek vermeye başladı. Çiçekleri minik, çok tatlı bir kokusu var ve boyu çok uzuyor. Biraz daha seyrek bir şekilde askılı saksılara koysaymışım çok daha güzel olacakmış. Yetiştikten sonra bu saksıdan alıp başka yere şaşırttığım kökler tutmadığı için dokunmaya da cesaret edemedim, artık böyle idare edecek.

Şimdi önümüzdeki dönem için dört gözle tohum bekliyorum, ama ilk tohum kesesini dün gördüm. Belki bundan sonrası için şansım yaver gider. Elinde bu tür ya da benzeri küçük ve mümkünse kokulu menekşelerin tohumları bulunan arkadaşlar paylaşmak isterse çok sevinirim. Piyasada satılan tohumlar nedense hep çiçekleri büyük türlere ait. Ben de bundan sonraki her çiçekte tohum nöbeti tutacağım ve elimde fazla miktarda olursa isteyenlere seve seve gönderirim.

Eklenen Resimler

elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2010, 09:22   #125
Ağaç Dostu

ziraatteknikeri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arnavut biberi Mesajı Göster
Her ne kadar çoktan geçip gitmişte olsa saksımda ilginç bir hercaiye rastlamıştım. fotoğrafını arşivlemişim paylaşıyım dedim. nasıl güzelmi?

Eklenti 179321

Eklenti 179322

Bence tırtıl zararı var çünkü sağlam olanın taç yaprağında da delik oluşmuş.

ziraatteknikeri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2010, 11:46   #126
Ağaç Dostu

hüsnüyusuf's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2007
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elek Mesajı Göster
Elinde bu tür ya da benzeri küçük ve mümkünse kokulu menekşelerin tohumları bulunan arkadaşlar paylaşmak isterse çok sevinirim. Piyasada satılan tohumlar nedense hep çiçekleri büyük türlere ait. Ben de bundan sonraki her çiçekte tohum nöbeti tutacağım ve elimde fazla miktarda olursa isteyenlere seve seve gönderirim.

Sayın elek, burada çok yıllık minik çiçekli bir menekşe türü var. Çok sevimli duruyorlar.

hüsnüyusuf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2010, 21:23   #127
Ağaç Dostu

arnavut biberi's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2009
Teşekkürler sayın elek ne yazıkki ben tohum nöbeti tutamadım ve kaçırdım..
sn ziraatteknikeri saksılarımda tırtıla hiç rastlamdım o kelebek şeklinde olan menekşe tek bir kökteydi ve iki çiçekti diye hatırlıyorum ve ikiside aynı şekilde açmıştı ayrıca resimde görülen tek delikli çiçek farklı bir kökteki normal hercai nin çiçeğinde diğerlerinin çiçeklerini tırtıl yemişse eee artık ne diyim süper bi simetrik iş çıkartmış yaramaz tırtıl

arnavut biberi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2010, 09:54   #128
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Biraz önce bahçeme 50-60 civarı mini hercai menekşe fidesi diktim. Bir ara fotoğrafını çeker yüklerim. Aralarına da değişik renklerde gelincik tohumu serpiştirdim. Baharda nasıl olacaklar merak ediyorum.

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2010, 08:56   #129
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Mini menekşeleri aralıklarla diktim. Baharda bu araların dolmasını ümit ediyorum. Bu görünen tepe foseptik için açılan çukurdan çıkan toprak. menekşeleri tepenin doğuya bakan kısmına diktim ki güneşten az zarar görsünler. Baharda tepenin üst ve arka kısmına kozmos, dev papatya gibi uzayan çiçekler ekeceğim.

Eklenen Resimler

Eski 20-12-2010, 08:57   #130
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Toplam 8 farklı renkte menekşem var. Bazılarının çiçekleri şu anda güzel görünmediğinden makrolarını çekmedim.

Eklenen Resimler

Eski 21-12-2010, 15:03   #131
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Sürpriz. Kelebek menekşeden bende de açtı.
Name:  IMG_5252.jpg
Views: 3765
Size:  36.8 KB
Bunlar da diğerleri:
Name:  IMG_5238.jpg
Views: 3834
Size:  37.7 KB Name:  IMG_5239.jpg
Views: 3823
Size:  42.0 KB Name:  IMG_5241.jpg
Views: 4030
Size:  39.6 KB Name:  IMG_5242.jpg
Views: 3882
Size:  36.2 KB

Eski 21-12-2010, 15:05   #132
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Küçük torbalarda alıp toprağa diktiğim menekşelerde fark edilir bir canlanma var. Bol tohum yapmışlar. Her bir renkten numunelik topladım. Diğerleri toprağa dökülsün, menekşe tarhım dolsun.

Eklenen Resimler

Düzenleyen sakagun : 21-12-2010 saat 15:54
Eski 21-12-2010, 21:33   #133
Ağaç Dostu

arnavut biberi's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2009
sn sakagün menkşeleriniz güzelmiş özellikle kelebek menekşe başka bir arkadaşta daha görmek güzel.....

arnavut biberi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2010, 21:40   #134
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Bakalım başka renklerde de olacak mı? Benimki bir kökten hem normal hem de kelebek şeklinde çıkmış.

Eski 21-12-2010, 22:21   #135
Ağaç Dostu

Sayın Sakagun, hepsi çok güzel ama kelebek menekşe bir başka güzel.. Hani olur da bundan bolca tohum alırsanız paylaşmayı düşünürsünüz değil mi
(Eğer tırtıl işiyse onu da yollayabilirsiniz tabi, böyle sanatçı tırtılların başımızın üstünde yeri var )

Benim menekşemin başı bitlerle dertte, arapsabunuyla 2 ilaçlamadan sonra çiçeklerin hepsi mahvoldu. Tek bir tohum kapsülü alabildim, artık yeni çıkacakları bekliyorum.

Kartal'daki belediye fidanlığında minik menekşelerden buldum bu arada, askılı saksılara koymuşlar ama çok bakımsızlardı. Çevredekilerin "Deli midir nedir" bakışlarına aldırmadan 10-15 saksıyı yaklaşıp kokladım ama bulamadım kokulu olan.. Şubat gibi Zengarden'dan sipariş vereceğim, bakalım onlar nasıl çıkacak

Eski 22-12-2010, 07:29   #136
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Bir kez kayınvalidemin uzak bir komşusunun bahçesinde görmüş, beğenmiştim. Tüm bahçe aynı renk minik menekşeyle doluydu. Çok hoş görünüyorlardı.

Sırf bu mini menekşeler için Sapanca'da fidancıları dolaştım. Çoğunda büyük çiçekliden var. Bazıları küçük çiçeklilerden habersiz. Biri de onların vakti geçti, bulamazsınız dedi. Azmin elinden birşey kurtulmazmış. Sonunda buldum. Üç renk 3 ayrı askılı saksıda tanesi 8 TL'ye satılıyordı. Çiçekleri de geçmek üzereydi. Aldım. Diğer renkler minik poşetlerdeydi. Alırken bazılarının koktuğunu fark ettim.

Zengarden'dan ben de "SARKAN Viola Şelale" tohumu aldım.

Aynı kökten hem kelebek hem de normal menekşe çıktığı için tohumundan da normal bir menekşe çıkabilir bence. Yine de bahara çoğaldığında tohumlarını toplarım.

Eski 22-12-2010, 08:00   #137
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster

İşin püf noktası buradadır. Kış boyunca kök geliştirmek.Yılbaşına kadar dikilen fideler, önce köklerini geliştirirler. Kış boyunca bol saçak, ince, narin kökleri gelişir. İlkbahar da (şubat-Mart) havalar ısınınca bol ve canlı çiçeklerini açarlar.
Çiçeklenme olayı kış aylarında hemen başlar ama kış yağmur, kar-don olaylarından fazla gelişemez. Marttan sonra parlarlar. Bazıları da Fideleri Mart-Nisan aylarında dikerler ve bu fideler küçük torbalarda tam köklenememiş ve gelişememiştirler. Mart-Nisan da dikilince kökleri tam gelişemeden sıcaklar basar. Hem kök, hem çiçek yapmaya güçleri yetmez dolayısıyla çiçeklerini yine verirler ama bu çiçekler coşkun olmaz. Mayıs da ilk sıcaklarda hemen solarlar. Püf noktası buradadır.
Bu yazıda benim için çok önemli noktalar buldum. İlk sene sonbaharda diktiğim menekşeler kışın canlanmamışlardı ama ilkbaharda çok güzel açmışlardı. Sonraki iki yıl ilkbaharda diktim ve neden öncekiler gibi gelişmediklerini merak ediyordum. Yazıyı okuyunca, ilkbahara ertelememeye karar verdim.

Kelebek şekilli menekşeler kesinlikle tırtıl işi

Hercai menekşelerin turuncu (sarı değil) olanları çok güzel kokuyor.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2010, 08:46   #138
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Tırtıllara söyleyelim de hepsini kelebek şeklinde yesinler. Böyle çok daha güzel oluyor.

Eski 06-01-2011, 15:20   #139
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Bir başka renk kelebek daha. Sanırım tırtıllar menekşenin en taze, en ince yerlerini yiyorlar.

Eklenen Resimler

Eski 16-01-2011, 09:20   #140
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Fotoğraf arşivimi karıştırırken Mayıs 2005'te Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi'nde çektiğim hercai menekşe fotoğraflarını buldum. Toplu dikildiklerinde işte böyle muhteşem oluyorlar.

Eklenen Resimler

Eski 04-02-2011, 16:23   #141
Ağaç Dostu

DilSe's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2010
Merhabalar
Öncelikle paylaşımlar ve bilgiler için herkese teşekkürler.
Resimler muhteşem,inşallah ben de böyle güzel menekşeler yetiştirebilirim.
Ben de hem hercai hem de küçük menekşelerden ekmek istiyorum.Hercai menekşe için tohum zarfı arkasında; Şubat,Mart gibi (çoğunlukla Haziran-Eylül) ekilebileceği yazmış ancak küçük menekşeler için Haziran ayından itibaren ekileceği yazıyor,Mart ayından itibaren de çiçek açacaktır yazıyor.Bu bana biraz mantıksız geldi.(Haziran ayında ekilip,Martta çiçek açması?)
Ben her iki menekşeyi de tohumdan geçen sene Eylül ayında ekmiştim.Ancak çok fazla böceklenme oldu,ilaçlamama rağman başedemedim,çiçek de açamadılar,kaybettim en sonunda.
Sizce Ankara için şu günler her iki menekşe tohumu ekmek için doğru zaman mıdır?Çoğunlukla kışın daha güzel gelişiyor ama ilkbaharda çiçeklerini göremez miyim şimdi diksem?(Havalar soğuk ama)
Ya da ne zaman ekmeliyim?

DilSe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2011, 08:12   #142
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-03-2011
arkadaşlar ben de ilk defa tohumcudan hercai menekşe tohum alıp ektim.20ye yakın tohumdan yaprak çıktı fakat bi gariplik var. çıkan yapraklar forumdaki resimlere hiç benzemiyor.resim yükleyemiyorum ama tarif edecek olursam menekşe tohumu büyüklüğünde iki karşılıklı yaprak altında incecik cılız 2 cmye varan uzunlukta bir dal var. boyları 2 cm olunca toprağa serildiler. çürürler diye nemlendirmeye de korkuyorum. yabani ot olamaz çünkü tohumların yeri belli. bana da yardımcı olursanız sevinirim.

eymenekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2011, 15:45   #143
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2010
Merhabalar, geçen sene bahar aylarında diktiğim ve resimlerini sizlerle paylaştığım menekşeler geçtiğimiz sonbahar aylarında çimlendiler ve şuan itibariyle baya bir boy attılar ve bahar güneşinin kendisini hissettirmesiyle çiçeklendiler, çok güzel gözüküyorlar... tek sıkıntı şaşırtma yapmadığım için çok sık oldular )) çiçekleri çok sağlıklı duruyor....

PINARCHİCO Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2011, 15:41   #144
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Menekşelerim baharla birlikte coşmaya başladı. Bugünkü durumlarını fotoğrafladım.

Eklenen Resimler

gokcegokce ve sevgihoca beğendi.
Eski 04-04-2011, 15:51   #145
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eymenekin Mesajı Göster
arkadaşlar ben de ilk defa tohumcudan hercai menekşe tohum alıp ektim.20ye yakın tohumdan yaprak çıktı fakat bi gariplik var. çıkan yapraklar forumdaki resimlere hiç benzemiyor.resim yükleyemiyorum ama tarif edecek olursam menekşe tohumu büyüklüğünde iki karşılıklı yaprak altında incecik cılız 2 cmye varan uzunlukta bir dal var. boyları 2 cm olunca toprağa serildiler. çürürler diye nemlendirmeye de korkuyorum. yabani ot olamaz çünkü tohumların yeri belli. bana da yardımcı olursanız sevinirim.
Umarım geç olmamıştır, yeni gördüm mesajı ama.. O yapraklar ilk çıkan kotiledonlar, 2 cm dal boyu biraz uzun, ama serildiklerine göre güçsüz kalmış bunlar. Ya güneşten yana sıkıntılılar ya da suyu bol vermişsiniz.. Serilenleri kaldırıp diplerine toprak koyup destek yapın ve koşulları gözden geçirin. Eminim düzeleceklerdir.

Eski 04-04-2011, 23:38   #146
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2011
benim menekşelerim çiçek açmıyor ne yapmam lazımmm acil cevap bekliyorum

zeus_0410 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2011, 07:58   #147
Ağaç Dostu

loveflower's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster

Menekşe severler burada toplanmış. Herkes bu güzel çiçek için birşeyler paylaşmış. Ben de bazı bilgileri paylaşmak isterim. Belki bazı arkadaşlara da yardımcı olmuş olurum.

Önce, başlıkta tür adı viola tricolor diye geçiyor, ama yanılmıyorsam Hercai menekşe, "Viola witrockiana" olması gerek. Ama çok da emin değilim. Bu doğadaki kır mekeşelerinden farklı. Islah edilmiş. Kır menekşeleri (emin değilim ama Viola odorata olmalı) kokulu olabiliyor ama hercailer kokusuzdur.

Hercai bir kış çiçeğidir. Serin zamanlarda güzel gelişir, iklimin gidişine bağlı olarak Mayıs da sıcaklar başlayınca, bastırınca solmaya başlar, serin gölge yerlerde bir süre daha çiçek verir ama yaz sıcaklarına dayanamaz. Kış aylarında ise don ve soğuktan fazla zarar görmez ama gelişimi yavaşlar.

Çoğaltma tohumla yapılır. Tohumlar Ağustos -Eylül başı gibi ekilir. Ekilen tohumlar ekimden sonra nemli tutulmalıdır, çimlenip önce tohum yaprağı (kotiledon yaprağı), sonra gerçek yaprakları çıkıp fide olurlar. Minik fideler ışıklı ortamda biraz büyütülür ve Ekim-Kasım- Aralık gibi yerlerine (Bahçedeki bordürlere, veya saksılara ) dikilirler.

Mart-Nisanda Bir tarafta, çiçekler açarken, bir tarafta da açan çiçekler solmaya ve döllenip tohum bağlamaya başlar. Tohumlar yuvarlak kapsuller içinde oluşur. Bu kapsuller önce yeşil dir. Sararmaya başlayınca sabah saatlerinde toplanması ve kapalı bir karton kutu içinde kurutulması gerekir. Çünki, bu kapsuller kuruyunca birdn çatlar ve açılarak tohumlarını fırlatır. toplanmayan kapsuller, bitkinin üzerinde yıldız şeklinde (boş) görünür. Tohumları fırlattığı için tohum kapsulleri kapalı kutuya konur.

Önemli bir nokta da şu, bazı renk ve çeşitler Melez (Hibrit) olabilir ve tohum tutmayabilir. Tohum bağlayanlar da ana-babası gibi iri, kaliteli çiçekler vermeyebilir.

Sonuç olarak;

1.Hercai menekşe tohumları Sonbaharda ekilir,
2. Fideleri Kasım-Mart arasında dikilir,
3. Bitki soğuktan korkmaz, serin havayı sever,
4. Tohumlar Nisan-Mayıs da alınır ve Ağustos-Eylül e kadar muhafaza edilir.
5. tohum çimlenme sıcaklığı 16-18 oC olup, çimlenene kadar nem ister ama ISLAKLIK istemez!!
Sayın kgursan,dün Hercai menekşe tohumu hediye geldi,herzaman ki gibi ekmeden önce okuyayım dedim.Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için,bu durumda ekmek için Ağustos ayını bekleyeceğim

Düzenleyen loveflower : 05-04-2011 saat 07:59 Neden: harf eksikliği
loveflower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2011, 08:02   #148
Ağaç Dostu

loveflower's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakagun Mesajı Göster
Menekşelerim baharla birlikte coşmaya başladı. Bugünkü durumlarını fotoğrafladım.
Sevgili sakagun,menekşelerin gerçekten coşmuş,çok güzel olmuşlar.Ben de hediye gelen tohumlarını ağustos ayında ekince çiçeklerini demek ki 1 yıl sonra görebileceğim.

loveflower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2011, 10:00   #149
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Hercailerim güneş altında kaldığından çok keyifsiz. Bugün bir kısmını köklü olarak söküp saksılara aldım. Gölgeye koydum. Bir saksıya da topladığım tohumları ektim.

Eski 18-08-2011, 22:41   #150
Ağaç Dostu

Uzaylı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2010
Sevgili Sakagun ; Neler yapıyorsun diye merak ederken hercai tohumlarını ektiğini okudum. Geçen sene zamansız eksem de, kısa da sürse bana çiçeklerini göstermişlerdi. Ama bu sene sayende mesajlara bir göz attım ve sayın kgursanın detaylı yazısını okuyunca çok güzel bilgilendim. Kendisine ayrıca teşekkür ederim. Eee ben bir an önce hercai tohumlarını bir saksıya ekeyim o zaman. Çok teşekkürler...

Uzaylı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024