agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni2191Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-05-2018, 20:15   #1471
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Lisianthus (Lalegül) dikim-bakım önerileri

LİSİANTHUS fideleri 4 aylık bir emek sonucunda sizlere ulaşmıştır. Fideden lisianthus çiçeğini yetiştirmek zor değildir . Sadece bazı ince noktalarına dikkat etmeniz gerekir

1.Lisianthusun dikileceği / yetişeceği yer ; Bol ışık almalıdır. Tam yaz güneşi altında boyu biraz kısa kalabilir, tam gölgede ise boy uzatır, çok hafif bir gölge yer lisianthus için uygundur.

2.Toprak; Toprağınızı kuru (tavlı) bir zamanda kabartıp, işlemiş olmalısınız. Süzek, geçirgen ve PH değeri 6-7 arasında olmalıdır. Toprağın ph değeri 6 nın altında olursa Ca (Kalsiyum) noksanlığı gösterebilir ve çiçek dalları gevrek-kırılgan olur. Bu durumda yapraktan veya topraktan kalsiyum (Gibs) takviyesi yapmak gerekir. İşte tam bu nedenle sadece TORF içinde iyi yetişmez, torf hem ph sı düşüktür hem de besin maddeleri bakımından fakirdir ve besleme yapmanız gerekir.

3. Besleme konusunda ; Yanında gönderilen 2 tip gübre size yardımcı olacaktır. Bunlardan

a) Beyaz olanı: MAP denilen, (Mono amonyum fosfat ) gübresi FOSFOR ağırlıklı bir gübredir, fideler dikiminden sonra verilir ve KÖK yapmasını köklenmeyi teşvik eder. Gönderilen 20-30 gr. Civarında olup bu miktarı 8-10 litre cıvarında suda eritip yeni dikilmiş fidelere 1 su bardağı kadar etrafına dökünüz. (En fazla 1-2 defa )
b) diğeri kırmızı renkli olan olan damlama gübresidir. (İçerik: %19 Azot-%6 Fosfor-%17 potasyum +%2 Mg ve mikro elementler) Onu da 8-10 litre suda eritip 10 günlük aralarla beyaz gübreden sonra bir çay bardağı kadar fidelere yetiştirme süresince verebilirsiniz.

4.Dikim: Fideleri yaprakları toprak içine gömülmeyecek şekilde yüzlek dikmelisiniz Dikim aralıkları 15-16 cm olması yeterlidir. 20 cm aralık da verebilirsiniz.

Dikimden sonra bolca bir cansuyu veriniz, fıs fısla değil! bol su veriniz ve toprak doysun. Sonra 1-2 gün bekleyin su çekilsin, gerekirse 2-3 gün sonra tekrar sulayınız. Ve bekleyiniz. Kökler toprağa girmeye başlar. Rutin aralıklarla sulamanızı yaz boyunca devam ediniz ama hergün hergün çok su vermeyiniz. Bırakın toprak kurusun ve kökler gelişsin.

5.Uç Almak( tepe kırmak): Tepe kırmak bir tercih meselesidir. Tepe kırmadan gelişen tek dal. kalın ve sağlam olur bunun üzerinde çiçek dalları oluşur. Tepe kırdığınız zaman (Bitki üzerinde 2-3 çift yaprak bırakıp üzerini koparmak) bırakılan yaprakların koltuklarından 2-3 dal çiçek gelir, ama çiçek açma 10-15 gün gecikir. Bu durumda daha bol çiçek olur.

6.Destek: Bitkinin dalları uzamaya başladıkça sağa sola yatabilir, bunu önlemek için yanlarına destek çubukları dikmek ve ona bağlamak gerekir özellikle iyi kök oluşturamamış, çok sulanmış bitkilerde toprağa yakın yerden çiçeklerin ağırlığını taşıyamayan dallar yana doğru yatar.

7.Çiçeklerin toplanması : Bu da tercih meselesidir. Çiçekler açıldıktan sonra, dalların toprağa yakın kırılması ve vazoya konması 10-15 gün vazoda kalması mümkündür. Saksıda ,kırılan yerden tekrar dal uzatıp ikinci el çiçek verimi alınabilir. İkinci kez çiçek alabilmeniz için en geç 1 ağustos da dalın kırılması gerekir. Diğer deyimle 1-10 ağustosa kadar kırılan (toplanan) dallarıdan ikinci el çiçek alınır. Daha geç kalırsanız. Dal uzar ama çiçek zamanı (Ekim ayı cıvarı) günler çok kısalır, ışıklanma süresi yetmez ve sıcaklık da azalır bitkinin gelişmesi zayıflarve çiçek açımı olmayabilir. Diğer deyimle Ekim ayında çiçek isteyenler 1 Ağustosa kadar çiçekli dalları bitkiden kırıp vazoya koymak gerekir.

Önemli Not: Aynı toprağa veya saksıya 2 sene üst üste lisianthus dikmeyiniz.. ikinci yıl da yerini veya saksının toprağını mutlaka değiştiriniz. Kök hastalıkları ertesi yıl dikilen fidelerin gelişmesini engelliyor.

Kamil Gürsan / Mayıs 2018

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2018, 22:21   #1472
Ağaç Dostu

manolya's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2008
Kamil bey, İzmit te havalar serin ve yağmurlu geçiyor bu hafta, geceleri 6-7 dereceye kadar düşüyor ısı, fideler yarın gelirse yerlerine dikelim mi yoksa biraz havaların açılmasını bekliyelim mi?

manolya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2018, 19:25   #1473
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi manolya Mesajı Göster
Kamil bey, İzmit te havalar serin ve yağmurlu geçiyor bu hafta, geceleri 6-7 dereceye kadar düşüyor ısı, fideler yarın gelirse yerlerine dikelim mi yoksa biraz havaların açılmasını bekliyelim mi?
Fideleri daha dikmediniz mi ?? beklemenin mantığı yok

Eski 03-09-2018, 10:00   #1474
Ağaç Dostu

Melisa16's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2014
İlk lisimiz henüz çiçek açabildi

Eklenen Resimler

Melisa16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2019, 14:14   #1475
Ağaç Dostu

Melisa16's Avatar

Bir önceki mesajda açan çiçekler tohum tutmuştu. Tohumlar fazla ama oldukça küçüktü, hemen hemen tuz taneleri kadar. Yine de ekelim dedik şimdi bu haldeler, nasıl büyüyecek bu ufaklıklar.

Eklenen Resimler

Eski 19-02-2019, 23:28   #1476
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Melisa16 Mesajı Göster
Bir önceki mesajda açan çiçekler tohum tutmuştu. Tohumlar fazla ama oldukça küçüktü, hemen hemen tuz taneleri kadar. Yine de ekelim dedik şimdi bu haldeler, nasıl büyüyecek bu ufaklıklar.
Bunların bakımı için önce sabredeceksiniz ! Nisana kadar bol ışık alan yerde tutun. Işık azşığından boya kaçmışlar. normal sulama devam edecek ve çökertene karşı ilaçlamayı ihmal etmeyin previcur vs. ile ilaçlayın 8-10 günde bir. kolay gelsin

ayrıca biraz ele geldiklerinde küçük viyollere şaşırtma yapmanız gerekir

Muda, Melisa16 ve Selma_321 beğendi.
Eski 20-02-2019, 07:05   #1477
Ağaç Dostu

Melisa16's Avatar

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim Sn. Kgursan haklısınız önce sabır. gerisi gelir inşallah. Ayrıca size de kolaylıklar dilerim her yıl bunca tohumu fidelik hale getiriyorsunuz.

Eski 21-02-2019, 18:10   #1478
Ağaç Dostu.

havasız kalması ve aşırı sulama en büyük engel kolay gelsin

Eski 22-02-2019, 19:07   #1479
Ağaç Dostu

Nevzat's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2008
Galeri: 2
Merhaba Kamil bey, bu sene Lisiantus fide satışınız olacakmı.

Nevzat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2019, 16:53   #1480
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nevzat Mesajı Göster
Merhaba Kamil bey, bu sene Lisiantus fide satışınız olacakmı.
Satış sayfasında siparişleri alıyoruz kolay gelsin

Nevzat ve isam beğendi.
Eski 18-01-2020, 17:52   #1481
Yeni Üye

isam's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2011
Satışlar ne zaman başlayacak Kamil bey

isam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2020, 19:41   #1482
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2008
Bu yıl fide satışınız olacakmı acaba

sozenes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2020, 15:36   #1483
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2017
Merhaba
Bu sene satışımız var mıdır agabey ?

Styric Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2020, 16:12   #1484
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Styric Mesajı Göster
Merhaba
Bu sene satışımız var mıdır agabey ?
Var. Satış başlığında görebilirsiniz. Siparişleri alıyoruz

Eski 24-03-2020, 16:13   #1485
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sozenes Mesajı Göster
Bu yıl fide satışınız olacakmı acaba
satış başlığı açık !!

Eski 27-04-2020, 02:32   #1486
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Sn arkadaşlar, Lisianthus fidelerinizi dikerken;

1. çok derin dikmeyin, yaprakları toprağa gömülmesin
2.Dikimin arkasından, önce bul bir cansuyu verin ve kökler toprakla kaynaşsın ve 1-2 gün bekleyin
3. 2 Gün sonra ( veya dikim anında) fosforlu gübreyi (Sarı gübre 10-52-10 ) 5-8 litre suda eritip köklerine 1 çay bardağı kadar gübreli su ile sulayın
4. Bundan sonra 8-10 gün aralıklarla beyaz, gübreyi (18-5-25 +mg.+ mikroelementler) 10 litre kadar suda eritip 8-10 günde bir bu sudan verin. Ama normal sulamasını 2-3 gün aralıklarla yapın.

5. Tepe kırma: Bitkiler uzarken, bitki üzerinde 2 çift (karşılıklı ) yaprak kalacak şekilde tepesini kırarsanız bitkide kalan dipteki yaprakların dibinden yeni sürgünler çıkar ve bunların her biri çiçek dalı olur. Yani çok dal olur, ama çiçeklenmesi 15 gün kadar gecikir.

Tepe kırma tercihe kalmıştır. Tepe kırmaz iseniz, çiçeklenme 15 gün kadar erken ve tek bir dal gelir. benim önerim. Acımayın tepeyi uzamaya başlayan boğum arasından koparın!!. Yani bitki üzerinde 2 çift (karşılıklı) yaprak kalsın. Bunların koltuklarından 4 dal gelsin.

Haydi kolay gelsin, Bol çiçekli lisiler dilerim.
begonviller için tepe kırmayı önerirmisiniz çiçeklenme için. **** begonvillere özgü bildiğiniz bir metod varsa paylaşırsanız sevinirim.

doga-dostumuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2020, 20:53   #1487
Ağaçsever

Tillandsia's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2017
Bu çiçeği sayın Güler hanımın bahçesinde dolaşırken keşfedip aşık oldum. Hatta Güler hanıma tohum var mı diye sordum. Sonra bu sayfayı keşfettim. Bütün sayfaları tek rek okudum. Tohumdan yetiştirmenin oldukça zor olduğunu anladım. Tohum bulsam bile bu tarihten sonra yetişmesi çok zor. Hele ki Erzurum şarlarında. Bu arada Kamil bey sizin ne çok emeğiniz var bu çiçekte onuda anlamış oldum. Bu sene için anladığım fide satışlarını kaçırdım. İnternette çok aradım ama fide satan site bulamadım. Artık kısmetsr seneye bu çiçeğin fidelernin her rengini bahçemde denemek isterim. Eğer elinizde fidemiz varsa o fidelere talip olmakla çok şey mi istemiş olurum. Zaten bu sayfaları okurken Erzurum’da hiç yetiştiren olmamış. İnşallah denemek bana kısmet olur. Kamil bey şimdiden benide gelecek yılın satış listesine eklerseniz çok sevimirim. Bu seneyi kaçırdım, bari gelecek yılın satışlarını kaçırmayayım.

Güler beğendi.
Tillandsia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2020, 22:18   #1488
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili Tillandsia, lisileri forumda herkes çok beğeniyor ve çoğumuz fideleri Kamil Gürsan hocamızdan tedarik ettik.
Hocamız bu mesajı görmemiş olabilir ona özel mesaj atıp, satış bölümüne de yazmalısınız.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2020, 21:51   #1489
Ağaçsever

Tillandsia's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sevgili Tillandsia, lisileri forumda herkes çok beğeniyor ve çoğumuz fideleri Kamil Gürsan hocamızdan tedarik ettik.
Hocamız bu mesajı görmemiş olabilir ona özel mesaj atıp, satış bölümüne de yazmalısınız.
Çok teşekkür ederim Güler Hanım, satış sayfasına yazdım ama galiba Kamil Bey satışı kapatmış. Özelden rahatsız etmek istememiştim. Ama sizden aldığım cesaretle şansımı deneyeceğim.

Tillandsia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2020, 08:18   #1490
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2020
Satış nerden alabılıyorum

Me su de Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2020, 08:19   #1491
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2020
Almak istıyorum kiminle İrtibat kurmam gere k

Me su de Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2020, 09:49   #1492
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Me su de Mesajı Göster
Almak istıyorum kiminle İrtibat kurmam gere k
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Me su de Mesajı Göster
Satış nerden alabılıyorum
Sn. Me su de;

Kamil bey her yıl ocak ayı gibi o yılın satış başlığını açar. Almak isteyenler renk ve adet sayısına göre taleplerini gönderir. Fideler yeterli büyüklüğe geldiği zaman ise gönderir. Bu yılın satış başlığı aşağıda. Ben de Kamil beyden fide olarak aldığım lisianthusları diktim ve şu anda çiçekteler. Siz gelecek yıl için açılan başlığa göre ne kadar isterseniz alabilirsiniz.

2020 Yılı Lisianthus (Lale gül) Siparişleri

E.Kahraman beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2020, 10:05   #1493
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Lisianthus görüntü olarak çok güzel bir çiçek. Tohumdan yetiştirmesini de zor. Ben bu yıl güzel ve büyük çiçeklerini görebildim. Gelecek yıl daha iyi olur herhalde. Bir kısmını büyütemesemde büyüttüklerim mükemmel. Yetiştirmesini ancak öğreniyoruz herhalde.

Name:  Lisianthus 1.jpg
Views: 371
Size:  33.8 KB

Name:  Lisianthus 2.jpg
Views: 367
Size:  60.1 KB

Name:  Lisianthus.jpg
Views: 410
Size:  72.2 KB

Eski 21-08-2020, 10:13   #1494
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Bu çiçek tek yıllık mı çok yıllık mı anlamadım? kgursan'dan almıştım. Malesef aldığım fidelerden bir kaçını kaybettim. Ama diğerlerinin başından çiçek eksik olmuyor. Bitip bitip yeni tomurcuklar oluşturuyor. Böyle verimli çiçek görmedim. Hatta toprak kısmından yeni sürgünler vermeye başlamış.

nilufers ve elifaydin beğendi.
Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2020, 13:57   #1495
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-07-2017
Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Tebir Mesajı Göster
Bu çiçek tek yıllık mı çok yıllık mı anlamadım? kgursan'dan almıştım. Malesef aldığım fidelerden bir kaçını kaybettim. Ama diğerlerinin başından çiçek eksik olmuyor. Bitip bitip yeni tomurcuklar oluşturuyor. Böyle verimli çiçek görmedim. Hatta toprak kısmından yeni sürgünler vermeye başlamış.

merhaba, dogada olan turleri cok yilliktir diye okudum , bahce icin yetistirdigimiz kulturlu (hibrid) turleri bir veya iki yilliktir , hatta saksida yetisen turleri de varmis
seneye kismetse ben de fide alacagim,

Mahmut Tebir beğendi.
nilufers Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2020, 10:18   #1496
Ağaç Dostu.

Günaydın,
Merak ediyorum gönderdiğim lisianthuslar ne durumda ??. açtılar mı, ikinci elleri geliyor mu, kuruyan çok mu?

teşekkür ederim.

Eski 13-10-2020, 15:14   #1497
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Bu sene sıcaklardan kaynaklı düzgün sulamamıza rağmen kayıplarımız oldu, ancak çok güzel çiçeklerini gördük. İkinciye hatta üçüncüye açanlar oldu.
Emeğinize sağlık sayın kgursan tekrar teşekkür ederiz seneye kısmetse tekrar kaldığımız yerden devam diyelim.

Düzenleyen elifaydin : 13-10-2020 saat 15:14 Neden: eksik cümleler
elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2020, 07:35   #1498
Ağaç Dostu

E.Kahraman's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2020
Ben de fide satışını sabırsızlıkla bekliyorum.

E.Kahraman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2020, 22:24   #1499
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Günaydın,
Merak ediyorum gönderdiğim lisianthuslar ne durumda ??. açtılar mı, ikinci elleri geliyor mu, kuruyan çok mu?

teşekkür ederim.

Sn. kgursan;

Sizden almış olduğum lisianthusları daha önce bahçeye dikme hatasına düştüğüm için saksı içlerine diktim. Sabahtan öğleden sonraya kadar gelen güneş fazla geldiği için iki konteynir arasındaki gölge yere aldım. Ancak bu arada bir kısım fideler maalesef büyüyemediler. Her renkten ikişer tane almıştım. Büyüyen ve çiçek açanların çiçekli halleri aşağıdalar. Şu anda tohum oluşturmaya çalışıyorlar.

Name:  Lisiantus  pembe.jpg
Views: 320
Size:  55.4 KB

Name:  Lisiantus  beyaz.jpg
Views: 288
Size:  40.5 KB

Name:  Lisiantus  mor.jpg
Views: 290
Size:  46.9 KB

Name:  Lisiantus  mor beyaz .jpg
Views: 298
Size:  65.5 KB

Eski 16-10-2020, 22:26   #1500
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Name:  Lisiantus .jpg
Views: 288
Size:  33.7 KB

Name:  Lisiantus  uçuk pembe .jpg
Views: 276
Size:  26.0 KB

Name:  Lisiantus  tomurcuk mor beyaz.jpg
Views: 305
Size:  70.9 KB

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024