agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni2191Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-07-2015, 09:22   #1381
Ağaçsever

yazsonu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
sn yaz sonu,
Sorun dikildikleri zaman kök oluşturulamamış, kök yapmamış!! ve derine gitmeyen kök sistemi bitkiyi geliştirmemiş ve sonuç hüsran.

lisianthus fidesi dikildiği zaman, öncelikle kök oluşturması için gerekli koşullar sağlanır. Bunların en başında sulama gelir. Fideler dikilince toprağın derinlerine işleyecek kadar bol su verilir., kökler toprağa yapışır. Bol suyun fazlası drinde drenaj olmalıdır. Böylece toprağın en az 8-10 cm kalınlıkta kısmı nemli kalır. kök de bu alanda yayılır. Burada arkadaşların yaptığı hata şu: Bitkiyi-fideyi diktikten sonra üstten çim sular gibi yüzeysel bir su püskürtetek sulama yaptık sanıyorlar!! oysa verilen su derine işlemeyince kökün bulunduğu alt kısım kuru kalıyor, veya yeterince ıslanmıyor. Çabuk kuruyor. yeni dikilmiş fidenin kökleri bağırıyor, imdaaat kökümde su yok!. diye. sonuçta da kökler gelişmiyor ve bitkiler kuruyor.

Bazen bunun tersi de oluyor; Su istiyor diye hergün,hergün, hergün sulama yapıp kökler havasızlıktan boğuluyor. Çamur içinde gelişemiyor

Tabi sizin durumunuzu bilmiyorum, Aklıma başka şey gelmiyor. Neyse, kolay gelsin.
Sayın Kgursan

Lisianthus bakım ve yetiştirme koşulları açısından bilgiye açım. Aradığım yerlerde umduğumu bulamadım. Verdiğiniz bilgilere göre koşullarımı gözden geçirip daha doğru olan yolu bulmak istiyorum.
Sulama konusunda hata yaptığımı anlar gibiyim. Sulama sırasında taban suyunun oluşmasına hep dikkat ederim. Basit de olsa bir nem ölçerim var, yine de sık sulama hatası yapıyorum.. Önerdiğiniz gibi fazla sulamadan çürütme olasılığım en yüksek ihtimal. Bahçemdeki bir çok değerli bitkilere de elimde olmadan, bitki su isteği duymadan sulama yapıyorum. Bunun için bir psikoloğa mı gitsem, şaşırdım!!!
Geçen sene bahçenin bir köşesinde hepsi de çiçek açmışlardı. Yeni senede daha göz önü bir yere alayım diye, Nisan ayı başında, toprağa keçi gübresi döküp çapa makinası ile karıştırdım. Toprak harika oldu. İleride boğaz doldurması yaparım diye karık açıp içine diktim. Yaprakları çukurda kaldı boğaz doldurması yapmasam da sulama sırasında ıslandılar.
Bir ay önce çimlenmiş olan mini fidelerimi optimal koşullarda yetiştirmek istiyorum.
Verdiğiniz bilgilere teşekkür eder, yeni bilgilere aç olduğumu belirmek isterim.
Saygılarımla…

Jakin beğendi.
yazsonu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2015, 21:44   #1382
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Benim lisilerim de açmaya başladılar ama sanırım kgursan hocam benimkileri yollarken dalgınlık yapmış 6 renkten onar adet istemiştim, gelenlerden sadece iki tanesi mor açtı diğerlerinin hepsi pembe. Sağlık olsun.
Sevgili Güler hanım., Nasıl becermişim onu? Hepsini pembe göndermişim? Gerçekten şaşırdım. O kadar özenle-dikkatle paketliyorum ki karışması mümkün değil. neyse bu saatten sonra yapacağımız bir şey yok. Allah başka keder vermesin!!..

Umarım sağlığınız iyidir, bu vesile ile merhaba demiş olduk. Kolay gelsin.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2015, 20:22   #1383
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın hocam, sorun değil olan olmuş, açıklı koyulu pembeler de güzel bir görüntü veriyorlar, sağlık olsun.

Şükürler olsun iyiyiz hocam, size de sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2015, 21:19   #1384
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yazsonu Mesajı Göster
Sayın Kgursan

Geçen sene bahçenin bir köşesinde hepsi de çiçek açmışlardı. Yeni senede daha göz önü bir yere alayım diye, Nisan ayı başında, toprağa keçi gübresi döküp çapa makinası ile karıştırdım. Toprak harika oldu. İleride boğaz doldurması yaparım diye karık açıp içine diktim. Yaprakları çukurda kaldı boğaz doldurması yapmasam da sulama sırasında ıslandılar.
Bir ay önce çimlenmiş olan mini fidelerimi optimal koşullarda yetiştirmek istiyorum.
Verdiğiniz bilgilere teşekkür eder, yeni bilgilere aç olduğumu belirmek isterim.
Saygılarımla…
Sn yaz sonu, şimdi anlaşıldı sizin fideler neden köklenmedi!!? Keçi gübresi TUZLU dur, verdiğiniz miktarı bilmiyorum ama sanırım kökleri keçi gübresinden yanmış Olabilir. kolay gelsin.

Jakin beğendi.
Eski 03-08-2015, 11:48   #1385
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn kgursan, maalesef aynı hatayı ben de yapmışım. Siz yazdıkça anlıyorum nerede hata yaptığımı. Köklenme benim bitkilerde de tam oluşmamış, yüzlek olmuş. Ayrıca kök çürüklüğü hastalığına da yakalananlar oldu.Tecrübe ede ede öğreneceğiz doğruyu. Artık nasipse seneye yeniden denemek istiyorum.

Jakin beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2015, 08:47   #1386
Ağaçsever

yazsonu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2008
Alıntı:
Sn yaz sonu, şimdi anlaşıldı sizin fideler neden köklenmedi!!? Keçi gübresi TUZLU dur, verdiğiniz miktarı bilmiyorum ama sanırım kökleri keçi gübresinden yanmış Olabilir. kolay gelsin.
Sn kgursan
Ben sizi yeni tanımaya başladım. Bu konunun otoritesi olduğunuzu anladım ve önerielaerinizi son derece ciddiye alıyorum.

Yalnız keçi gübresi değil, toprağımız da tuzlu olmalı, çünkü bahçenin denize uzaklığı 230 metre. Bataklıklar doldurularak elde edilmiş alanlar. Tuzlu olmaması mümkün değil.
Geçen sene çok daha az bakımlı ve az sulandığı halde harika olmuşlardı, bu sene doğa harikası olduklarının anlaşılması üzerine gösterilen itina sonucu hepsi kurudu.
Vazgeçmek istemem. Çok sayıda 4 yapraklı fide yetiştirdim.Onlar benim emeklerim.
Teşekkür eder saygılar sunarım.

Jakin beğendi.
yazsonu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2015, 11:10   #1387
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2015
Sn. Kamil Bey, sayenizde sahip olduğum lisianthuslarım açtı. Çok teşekkürler.

Eklenen Resimler

aysengirit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2015, 12:36   #1388
Ağaçsever

masallale's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2013
Sevgili kgursan.
Bu yılki listenizi en başına yazın beni lütfen her renkten edinmek istiyorum

pares, eceyıldız ve Jakin beğendi.
masallale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2015, 19:51   #1389
Ağaç Dostu

cengizildas's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2013
Sn. Kamil bey, ben bu sene saksıda yetiştirmek istedim ve uzun bir saksıya ektim. Toprağı 10cm. kadardı. Hepsi birer kez açtılar ve başka çiçek göremedim. Acaba saksıda olmuyor mu, yoksa başka bir hatam mı var?

Jakin beğendi.
cengizildas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2015, 12:02   #1390
Ağaçsever

masallale's Avatar

Smile lisi

bunlarda benim geçen yıldan kalan Lisilerim.

Eklenen Resimler

Eski 27-08-2015, 17:18   #1391
Ağaç Dostu

cengizildas's Avatar

Sayın aysengirit, bu sene ben de uzun saksıya ektim. Fakat herbiri birer çiçek verdi ve kurudu. Dipten yeni sürgün vermeye başladı. Sizinkiler çok güzeller. Onlara ne verdiniz bizi aydınlatırsanız sevinirim.

Eski 29-08-2015, 21:46   #1392
Ağaç Dostu

cengizildas's Avatar

[ATTACH]Name:  030.jpg
Views: 926
Size:  72.3 KB[/ATTACH]Bu sene ektiğim lisiler birer adet verdiler, daha sonra alt taraftan yeni yapraklar çıkmaya başladı. Üst yaprakları budadım. Bakalım alt yapraklar yeni çiçek açacak mı?

Eklenen Resimler

masallale beğendi.
Eski 16-09-2015, 18:25   #1393
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2015
Sayın Cengiz İldas,
Kamil Beyi'in yolladığı fidelerin içindeki açıklamaya göre gübreleri kullandım. Havanın sıcaklığına göre ve toprağın nemine göre her sabah suladım. 20 gün sonrada fidelerin üst kısmını budadım. Böylece daha çok çiçek açtı.

aysengirit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2015, 23:32   #1394
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cengizildas Mesajı Göster
Sn. Kamil bey, ben bu sene saksıda yetiştirmek istedim ve uzun bir saksıya ektim. Toprağı 10cm. kadardı. Hepsi birer kez açtılar ve başka çiçek göremedim. Acaba saksıda olmuyor mu, yoksa başka bir hatam mı var?
Sn cengiz bey, saksıda da olduğunu ayşen giritin fotoları gösteriyor. Sizin fideleriniz de kök gelişmemiş ve yeni sürgünler verememiş.muhtemelen toprağınız da sorun var. Kolay gelsin.

Eski 26-09-2015, 21:54   #1395
Ağaç Dostu

cengizildas's Avatar

Sn. Kamil Bey ve Sn. aysengirit, ilginiz ve yanıtlarınız için teşekkür ederim. 3 sene önce hem kendim hem de yayla komşularım için aldıklarım çok güzel açmışlardı. Demek bu sene ben hata yaptım.

Eski 29-09-2015, 09:35   #1396
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Bu yıl lisi çeklerini kulak çubuğu ile dölleyip tohum aldım ve deneme amaçlı bu tohumların birazını ektim ve lisi fidelerim çıktı bunları korumak ve seneye bunlardan çiçek almak için ne yapmam lazım acaba...
Lisi fidelerini ne zaman şaşırtmak gerekir, onlara birşey olacak diye çok korkuyorum.

Jakin beğendi.
eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2015, 12:47   #1397
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Bir sürpriz daha..Kök çürüklüğüne yakalanmayanlardan bir tanesi serin havanın da etkisiyle çiçeğe durmuş. Toplam 27 tane lisianthus fidesinden sadece 5 adet hayatta kalabildi. Seneye çok daha steril bir ortamda yetiştirmek niyetindeyim.

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2015, 19:54   #1398
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eceyıldız Mesajı Göster
Bu yıl lisi çeklerini kulak çubuğu ile dölleyip tohum aldım ve deneme amaçlı bu tohumların birazını ektim ve lisi fidelerim çıktı bunları korumak ve seneye bunlardan çiçek almak için ne yapmam lazım acaba...
Lisi fidelerini ne zaman şaşırtmak gerekir, onlara birşey olacak diye çok korkuyorum.
Küçükken şaşırtma yapın. Yani 4 yapraklı yonca gibi olunca 288 li viyollere şaşırtılır, 2 ay kadar orada bakılıp esas yerlerine geçirilir.

eceyıldız, samur ve Jakin beğendi.
Eski 10-10-2015, 15:38   #1399
Ağaçsever

masallale's Avatar

Bunlar benim Tohumdan çıkan Lisilerim. Ama sanırım biraz fazla olmuş tohum. Çok üstüste oldular

Eklenen Resimler

Eski 10-10-2015, 15:42   #1400
Ağaçsever

masallale's Avatar

Buda diğer saksı. Buda çok yoğun oldu sanırım. Ayırmak için buyumelerini beklemekten bbaşka çarem yok

Düzenleyen masallale : 10-10-2015 saat 15:44 Neden: fotoğraf paylaşacağım
Eski 11-10-2015, 19:08   #1401
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi masallale Mesajı Göster
Buda diğer saksı. Buda çok yoğun oldu sanırım. Ayırmak için buyumelerini beklemekten bbaşka çarem yok
Büyümeden ayırırsanız daha iyi olur, Fotoda orta yerde tek sarı bir fide var onun kadar olunca şaşırtılır..

eceyıldız ve Jakin beğendi.
Eski 12-10-2015, 16:07   #1402
Ağaçsever

masallale's Avatar

Teşekkür ederim. Ayırırım en kisa zamanda

Jakin beğendi.
Eski 13-10-2015, 19:36   #1403
Ağaç Dostu.

Not: O küçücük fidenin kök uzunluğu 10 cm olabilir. kopartmadan bir kalem ucu ile kabartarak çıkartın (sökün) ve viyole kalemin ucu ile kökleri bastırarak gömün.

Eski 14-10-2015, 09:53   #1404
Ağaçsever

masallale's Avatar

Söylediğiniz çokiyi oldu cçokrteşekkür ederim. Emin olun dikkate alacağım

Eski 14-10-2015, 09:58   #1405
Ağaçsever

masallale's Avatar

Exclamation lisi aşkına :)

Bunlarda bir türlü fotoğraflayamadığım lisi fideleri

Eklenen Resimler

Eski 14-10-2015, 10:01   #1406
Ağaçsever

masallale's Avatar

Buda bir diğeri

Eklenen Resimler

Eski 14-10-2015, 10:04   #1407
Ağaçsever

masallale's Avatar

Bunlarda anne Lisiler. Sanırımyyılın son tomurcukları üzerindekiler

Eklenen Resimler

Eski 27-01-2016, 16:14   #1408
Ağaç Dostu.

Bu sene de Lisianthus fide satışı yapılacaktır. satış bölümünde başlık açılmıştır. Almak isteyenler oradan sipariş verebilirler. Lisianthus sevenleri zorda bırakmak istemedik..

Eski 31-01-2016, 20:43   #1409
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2013
Alıntı:
Bu sene de Lisianthus fide satışı yapılacaktır. satış bölümünde başlık açılmıştır. Almak isteyenler oradan sipariş verebilirler. Lisianthus sevenleri zorda bırakmak istemedik..
Kamil bey bizi bu güzel çiçekle tanıştırdığınız için çok teşekkür ederim. Gönderdiğiniz fidelerin hepsi, istediğim renklerde ve hepsi harika açtılar. Bu habere çok sevindim.

samur beğendi.
aleydi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2016, 23:13   #1410
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Lisianthus

Bu çok güzel, kibar, nadide bir çiçek olan ama bir okadar da çok nazlı ve büyütmesi çok zor olan lisianthuslarla bir kere tanıştınız mı,
bir daha onlardan vazgeçemiyorsunuz.

İşte benim de inatla yetiştirmek istediğim lisilerimi bakalım büyütüp çiçeklerini görebilecekmiyim bilemiyorum.

Kala kala bunlar kaldı, bir tanesi de ölmek üzere
Bazılarını 4 yapraktan sonra kardeşleme olsun diye
tepelerini cimcikleyerek kopardım.

Name:  DSCF8506.jpg
Views: 1280
Size:  47.4 KB

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024