agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni2191Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-05-2009, 21:07   #181
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Anladım sayın Kgursan, peki bu iki bitkinin uç alma zamanı gelmişmi? Nasıl kıyıp koparacaksam, bol sürgün verip bol çiçek açsınlar istiyorum.

Benim 60 kök lisianthusum olacak, böylece bir kısmını bahçede bir kısmını da terasımda yetiştirmek istiyorum.
Her şey için bir kez daha teşekkürler, bizleri bilgilendirmeye devam edin lütfen.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 22:28   #182
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2009
Uç alma uygulamanızı şimdi okudum da ilk aklıma gelen şu oldu;

Ben her renkten 5'er adet aldımya bunların her renkten 2'şer veya 3'er adetinin uç alma işlemini yapsam, diğerlerine dokunmasam. Temmuz'da çiçeklenme başlar, Ağustos'a kadar sürer, yani çiçekli bulunulan dönem uzamış olur. Gerçi çiçekler seyrek durur ama çiçekli dönemin uzamış olması daha iyi olmaz mı?

BalıkcıSerdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 22:31   #183
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Bende aynı şeyleri düşündüm.

Birde bu uc alma zor anlayanlar için mümkünse fotoğraflı olsa

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 22:40   #184
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Anladığımı düşünüyordum ama bende bir eksiklik hissettim

Uç alma işlemini ortalama kaç yapraklıyken yapmamız gerekir. Yani bitki ilk dört yaprağı tamamladıktan sonra her zaman olur mu? Yoksa 8-10 yaprağı tamamladıktan sonra mı ilk dört yapraktan yukarısını keseceğiz?

Eski 11-05-2009, 22:45   #185
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Benim "uç alma" işleminden anladığım aşağıdaki fotoğrafta (Sn. Adalet hanım Beni bağışlar umarım onun fotoğraflarını kullandım) kırmızı ile işaretlediğim şekilde kesmek. Fakat bitkinin daha yapraklanmasını beklemek gerekecek mi? Yoksa bu forma geldiğinde kesmeli miyiz?

Eklenen Resimler

Füreya beğendi.
Eski 12-05-2009, 07:59   #186
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Uç almayı ben şöyle anladım, bitki zaten iki veya dört yapraklı iken uç almak imkansız, bundan sonraki gelişiminde ortadaki filiz yukarı doğru bir hamle yapıyor, ve bir sap oluşturuyor, işte bundan sonra alt bölümde 2 veya 4 yaprak bırakıp bitkinin ucunu tırnaklarlarımızı kullanarak(öyle hatırlıyorum)koparmak gerekiyor.
Uç alınan bitki doğal olarak gücünü yeni sürgünlere veriyor, bu da yeni çiçek saplarının oluşması demek, ben hepsinden uç almayı düşünüyorum.

Bu arada, çiçeğimi konu mankeni olarak kullandığınız için telif hakkı talep ediyorum

Eski 12-05-2009, 20:05   #187
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Sevgili arkadaşlar., Uç alma (tepeyi koparmak) dır. Tepe koparılınca sn. Adalet hanımın dediği gibi altta kalan yaprak çiftlerinden yeni sürgünler (birden fazla) oluşur bunlar çiçek verir. Sn Balıkçı serdarın fotoğrafladığı şekil doğrudur. Uç almayı daha yukarıdan yaparsanız Daha zayıf dallar gelir. Bitki üzerinde 3-4 çift yaprak kalması yeterlidir. yok kıyamam koparmaya derseniz, Kuvvetli tek dal gelir. Yarısında uç alma yaparsanız çiçeklenme kademeli olur. Doğal olarak uç alınan bitkilerde çiçeklenme 20 gün kadar gecikir.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 20:34   #188
Ağaç Dostu.

Lisianthus fidelerini aldıktan sonra; Yerleri hazır ise hemen dikebilirsiniz (Not. Sn cemo ilave 2şer taneyi 1 hafta sonra dikmenizi öneririm). Fideleri viyolden çıkartmak için parmağınızla eya kurşun kalem kalınlığında bir çöp ile dipten yukarıya doğru ittirin ve kulaklarından (yapraklarından) çekip çıkarın. ANCAK FİDELER HAFİF KURUMUŞ OLMALI ki kolay çıksın. Islak yaş fide viyolden kolay çıkmaz.

Toprağınız işlenmiş, kabarık olmalı ve PH sı 6.7 cıvarında olmalı!! Phsı 6,5 dan düşük olan topraklarda yetiştirme sorunları var. Kısacası Ortanca toprağında Lisianthus yetişmez. Ortanca 5,5-6,0 Ph ister ki sararmasın buna karşın Lisianthus Ortanca toprağına (veya pek çok saksılı bitki toprağına) dikilince düşük PH da bazı besinleri çok alırken bazılarını alamaz ve sararır.

Dikerken fazla gömmeyin. Yerini açık fideyi dikip fidenin boğazına gelen toprağı biraz sıkın. Çok derine gömmeyin, havada da bırakmayın. Yaprakları toprağa gömülmesin.

Dikimden yaklaşık 10 gün kadar sonra kökleri ana toprağa girmeye başlar. 20 gün kadar sonra hafif sulandırılmış (1lt suya 1 çay kaşığı) suni gübre verebilirsiniz. suda kolay eriyen gübreler olabilir.

Bu çeşitler Kesme Çiçek için geliştirilmiştir. Uzun sap yapar. Yanında bir çöp-çıta ile uzayan çiçek saplarını bağlamanız gerekebilir.

Dikim aralık ve mesafeleri 16-18 cm. cıvarındadır (Biz seralara 1m. genişlikte yastığa 6 adet dikiyoruz)saksıda büyütenler için,10-12 cm çaplı saksıya 1 adet dikilebilir. Saksının çapı büyüdükçe sayı artabilir. Uzun balkon saksılarına dikerseniz 18cm cıvarında aralık verin.

Bütün bitkilerde, soğanlı veya fide baştan en önemli iş; İyi bir KÖKLENME ORTAMI sağlamaktır. Kabartılmış toprak, verilen suyun akıp gitmesi (Drenaj) önemlidir. Bu bağlamda saksı altlıklarında biriken suyu dökünüz. Su birikmesin.

SULAMA; İlk 2 hafta bitkileri nemli tutun, kurutmayın. Toprağı kurutursanız köklerin bulunduğu torf kurursa tekrar su almaz ve torfun içindeki yeni kökler zarar görür. ilk 15 gün suyuna dikkat edin tabi ki calla gibi de vıcık vıcık sulu olmasın toprak. Köklerin havaya da ihtiyacı var.

Aslında Lisianthus kolay bir bitki, Kalender. Hastalık ve zararlısı çok az. Ben hemen hemen hiç ilaç kullanmıyorum desem yalan olmaz. ANCAAAK:; Temmuz sonu- Ağustos dan itibaren yeşil kurtlara dikkat. Kurtlar kelebeklerin yumurtalarından çıkan tırtıllardır. Ağustosdan itibaren çok zarar yapabilir. Temmuz sonunda bitkilerinizi iyi gözlemleyin.

Şimdilik ilk aklıma gelenler bunlar.

abk ve su teresi beğendi.
Eski 12-05-2009, 20:48   #189
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Sn. kgursan lale güllerin bazılarını direk bahçeye eksek sorun yaşarmıyız. Saygılar

Âyine-i Esma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 20:57   #190
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Âyine-i Esma Mesajı Göster
Sn. kgursan lale güllerin bazılarını direk bahçeye eksek sorun yaşarmıyız. Saygılar
Normalde yaşanmaması gerekir. Belki daha da iyi olur. Toprağınız iyi ise saksı yerine yerde daha iyi kök yapar. Doğal olarak da daha iyi bitki olur.

Eski 13-05-2009, 14:30   #191
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Açıklamalar için teşekkürler Sn. Kgursan.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster

Bu arada, çiçeğimi konu mankeni olarak kullandığınız için telif hakkı talep ediyorum
Sn. Yağcı;

Telif hakkı vermeyi reddediyorum

Mesajımdan çiçeklerinizin fotoğraflarını siliyorum

Çiçeklerinizin çok güzel gelişmekte olduğunu söyleyim, bir de maaşallah deyim, telif hakkını ödemiş olur muyum

Selamlar, saygılar.

Eski 14-05-2009, 12:58   #192
Ağaç Dostu

Passion's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2007
Galeri: 21
Sn. Kgursan,

Lisi fidelerini bahçeye dikeceğim. Lisiler güneşi mi sever , gölgeyi mi/ yarı gölgeyi mi , günde kaç saat civarında güneş alması gerekir , bu konuda ne tavsiye edersiniz?

Bir de iyi drenajlı bir toprak demişsiniz. Lisi suyu , nemi sevmiyor mu, susuzluğa dayanıklı mıdır? Nasıl , ne sıklıkla sulamak gerekir ?

Ben sabahtan öğlene kadar güneş alan bir yere dikmeyi düşünüyorum uygun mudur?

Passion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2009, 15:50   #193
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
bir de maaşallah deyim, telif hakkını ödemiş olur muyum
Tamam o zaman, anlaştık

İçim sızlayarak lisilerimde uç alma yaptım, ben de çoğunu bahçeye dikeceğim.

Eski 14-05-2009, 19:41   #194
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Passion Mesajı Göster
Sn. Kgursan,

Lisi fidelerini bahçeye dikeceğim. Lisiler güneşi mi sever , gölgeyi mi/ yarı gölgeyi mi , günde kaç saat civarında güneş alması gerekir , bu konuda ne tavsiye edersiniz?

Bir de iyi drenajlı bir toprak demişsiniz. Lisi suyu , nemi sevmiyor mu, susuzluğa dayanıklı mıdır? Nasıl , ne sıklıkla sulamak gerekir ?

Ben sabahtan öğlene kadar güneş alan bir yere dikmeyi düşünüyorum uygun mudur?
Sn passion., Lisiler bol ışık sever. Yarı gölge olabilir fakat tam gölgede cılız ve zayıf olur. Drenaj fazla suyun akması demektir. Nemli toprak tamam fakat ıslak.çamur toprak hayır. Durgun su da bütün bitkilerin kökleri zararlanır. Suyu vereceksiniz, toprak ıslanacak, fazla su derinlere akıp gitmeli. Saksı tabaklarında biriken su köklere zarar yapar. Susuz kalırsa: cılız bitki olur.

yeni dikilen fideleri 15 gün kadar her gün sulayın. Kökler toprağa geçtikten sonra suyu azaltın ve korkmayın. bitki kendini ayarlar.

Eski 14-05-2009, 20:51   #195
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Buna göre ben lisilerimi ancak Haziran ortaları veya sonu gibi yerlerine dikebileceğim demektir çünkü, yaylaya diktiğimde ancak haftada iki defa sulanabilir.
Esas yerlerine dikimde gecikmek sorun olurmu sayın Kgursan?

Eski 14-05-2009, 23:55   #196
Ağaç Dostu

Passion's Avatar

Teşekkür ederim Sn. Kgursan...

Eski 15-05-2009, 00:09   #197
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Sn kgursan
Aras kargo bitkileri altüst ettiği için hepsini dikmek zorunda kaldım
Artık tutan bahtıma diyeceğim:) sağolun

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 13:45   #198
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Lalegüller yerlerine kavuştular, burada okuduklarımdan yola çıkarak onlara özel yer hazırladım. Nilüfer Havuzunun önündeki alanı genişlettim, toprağı belledim, fideleri diktim, sulamalarını yaptım. Bir kaç fideyi saksıya, 3 adetini de komşuma ve anneme hediye etmek için tekli uzun saksılara diktim. Çiçeklene kadar büyütüp sonra hediye edeceğim.
Süt kuzularının gözünün içine bakıyorum
Name:  027.JPG
Views: 993
Size:  67.1 KB

Füreya beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 21:00   #199
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemo Mesajı Göster
Sn kgursan
Aras kargo bitkileri altüst ettiği için hepsini dikmek zorunda kaldım
Artık tutan bahtıma diyeceğim:) sağolun
Sn cemo hepsi tutar merak etmeyin. Köklenmeleri güzeldi. yeter ki dikimden sonra susuz bırakmayın. yeteri kadar sulayın. başka şey gerekmez.

Bu arada tüm arkadaşlara: Lisianthus yavaş büyüyen bir bitkidir. Sabırsızlanmayın. Şu anda diktileriniz, TEmmuz ortası çiçeklenecektir, Uç alma yaparsanız (20 gün kadar sonra) Ağustos gibi çiçeklenecektir. içiniz rahat olsun.

Eski 15-05-2009, 21:04   #200
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Buna göre ben lisilerimi ancak Haziran ortaları veya sonu gibi yerlerine dikebileceğim demektir çünkü, yaylaya diktiğimde ancak haftada iki defa sulanabilir.
Esas yerlerine dikimde gecikmek sorun olurmu sayın Kgursan?
Esas yerlerine dikimi çok geciktirip fideleri yaşlandırmasanız iyi olur. Yaşlandıktan sonra kök yapması zorlaşır. Kök zayıf gelişince bitki de zayıf gelişir. Bana göre bir an önce toprağa dikin köklenmesi oluşsun.

Eski 20-05-2009, 21:01   #201
Ağaç Dostu.

Lisianthus cular, fideler ne alemde? Hiç ses gelmiyor. herhangi bir fideyi parmağınızın ucuyla köke yakınyerde toprağı hafifçe açıp eşip bakın bakalım kökler toprağa geçiş yapmış mı? Tabi fideyi oynatmadan eşin.

Eski 20-05-2009, 21:07   #202
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Benimkiler gayet sağlıklı.

Alıntı:
herhangi bir fideyi parmağınızın ucuyla köke yakınyerde toprağı hafifçe açıp eşip bakın bakalım kökler toprağa geçiş yapmış mı?
Bunu yapmayı çok riskli buluyorum. En iyisi beklemek.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2009, 21:11   #203
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Hepsi sağlıklı ve henüz yerlerine alışıyorlar

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2009, 22:07   #204
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Neyi yanlış yaptım bilmiyorum ama benim fidelerden 5 tanesi öldü, su an 3 tanesi yaşıyor gibi. Çok üzüldüm.

züleyha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2009, 22:10   #205
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Bizim lisianthuslarında durumu çok iyi. Ama daha uç almak için erken sanırım. Büyüttürüldükleri gözle farkediliyor. Bizde toprağı eşebilmeye cesaret edebileceğimizi hiç sanmıyorum.

Âyine-i Esma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2009, 22:35   #206
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Benimkilerin durumu da çok iyi. Ay sonunda yazlığa gidene kadar oldukları yerde kalacaklar.
Gülerinkileri de gideceğim günlerde teslim edeceğim.
Kargoda uç filizleri kırılan birkaç tanesi (boyu uzun olduğundan morlar) birkaç sürgün birden vermeye başladı.

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2009, 22:45   #207
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Benimkiler de hallerinden memnun gözüküyorlar. Gelişmelerini takip etmek çok keyifli.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2009, 00:22   #208
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Ben geçen hafta uç alması yaptım, hemen yeni filizler oluşturdu, bir çok dalda bir çok lisianthus, yaşasın

Eklenen Resimler

Füreya beğendi.
Eski 21-05-2009, 06:15   #209
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Fideciklerimin hepsi öldü. Toplu cinayet gibi, sebebi aras kargo
Bense hala suluyorum ya yeşerirse diye:

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2009, 22:16   #210
Ağaç Dostu

Passion's Avatar

Ben bugün bahçeye ektim lisilerimi.
Zararlısı az olan bir bitki demişsiniz Sn. Kgursan ama aynı yere diktiğim daturaların yaprak ve kökünü zararlılar yemiş. Yaprakları sülükten şüpheleniyorum. Geçen senelerde orada Danaburnu da vardı.

Danaburnu varsa lisilerin de kökünü yiyebilir değil mi ?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024