agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni2191Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-11-2008, 10:01   #121
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Adalet Hn; Şu anda Lisianthus'ların zamanı geçti. Bence oldukları gibi korumaya bakın belki gelişip nisana kadar kalırlar da çiçeklerini görebilirsiniz. Ben geçen hafta sonu onları toprak hizasından 4 parmak yukarıdan kestim. Dün ise üzerini toprak doldurmaya karar verdim. Ancak cesaret edemedim.Kesilen saplar toprakla örtülürlerse erimeden diğer mevsime kalabilir mi?

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2008, 10:03   #122
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili Buket Aknar, teşekkürler, tavsiyenize uyacağım.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2009, 00:47   #123
Ağaç Dostu

Sevtap's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 4
Merhaba
Ben yurtdışında bir siteden lisianthus tohumu aldım 7-8 tür seçtim.sitede daha pekçok tür mevcut.üretmeyi becerebilirsem tohumları paylaşabilirim.ama sipariş vermek isteyenler varsa sizler için ilgilenip hem çiçekleri tanıtır hem fiyatlarını öğrenebilirim.Ben çok panik olduğumdan bu ay tüm tohumlarımı bahçemin çeşitli yerlerine ektim.Çünkü artık tohum ekiminde kalbimin sesini dinliyorum üreticinin uyarıları sanırım bizim doğa koşullarımızla uyuşmadığından hep farklı şeylerle karşılaştım örnek olarak beyaz salkım tohumu almıştım.Üzerinde 6 hafta soğutucuda bekletip ekin 3-4 ay da çıkar yazıyordu ama ben 5 tohumdan birini hemen ektim ve 5-6 gün içinde kocaman bir fidanım oldu

Sevtap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2009, 17:44   #124
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Lisianthus konusunda bilgiler

Lisianthus konusunda yorumları okudum ve bazı bilinmeyen veya yanlış bilinenleri açıklamak gereğini hissettim. Ben yaklaşık 6-7 yıldır serada lisianthus yetiştiriyorum. Kesme çiçekler (genellikle Çelenk, sepet, buket, aranjmanlarda kullanılan )konusunda araştırmacı olarak 25 yıllık bir bilgi birikimim var ve bu bilgileri paylaşmaktan keyif alırım. Hayatımda ilk kez bir siteye üye oldum kısacası acemiliğimi bağışlayın. Gelelim lisianthus (Eustoma rusellianum) a. Lisianthus Türkiyede ve dünyada yeni bir çiçek türü. Genellikle KESME çiçek olarak kullanılmakla birlikte ıslahçılar saksı çiçeği olarak kullanılan ve bordürlerde mevsimlik çiçek olarak kullanılan (Bodur) tiplerini ıslah ettiler. Tohumla çoğaltılır. tohumları çok minik olup tuzlukla serpilir.!Tohum ekme zamanı yalova koşullarında Ocak-Mayıs arasındadır. Tohumlar 21-22oC da çimlenir, çimlenen bitkicikler 16-18oC da 3 ay büyümeden genişlerler genişleme süresinin ardından sürgünlerini uzatarak çiçeklenirler. 3-4 yaprak çifti oluştuğu zaman bitkide 2 yaprak çifti kalıcak şekilde tepeleri kopartılırsa bir kökte 3-5 dal çiçek olur. ilk çiçekler Haziran temmuz da olursa (Fideleri Nisanda ekilirse)İkinci el çiçekleri Eylül Ekim aylarında açar.yerim doldu teşekkürler.

abk, eceyıldız ve nafile** beğendi.

Düzenleyen kgursan : 17-01-2009 saat 18:13 Neden: foto ekleme istedim beceremedim
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2009, 20:13   #125
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Sayın kgursan, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Fide zamanı bizlere lisianthus fideleri temin edebilir misiniz?

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2009, 20:49   #126
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın Kgursan, geçen sene 9. ayda ektiğim beş lisianthustan yalnızca ikisini çimlendirebildim, dör tane minicik yaprağı ile yaşama direnmeye çalışıyor.
Aslında pek ümidim kalmadı, sanki sonsuza kadar öyle kalacak gibi geliyor bana.
Yazdıklarınızdan epeyce bilgi edindim, geri kalan lisianthuslarımı hemen ekeceğim, lütfen biraz daha konu ile ilgili bilgiler verin, bizim sorularımızı cevaplarsanız çok mutlu oluruz.

Bu arada sitemize hoş geldiniz, birde şu sayfayı ziyaret edin olmazmı.

Eski 17-01-2009, 21:35   #127
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili kgursan, hoş geldiniz.
Lütfen önce, yeni üyeler kedinizi tanıtın, başlığına uğrar mısınız.

Yazacağınız mesaj için ''yerim doldu'' diye not düşmüşsünüz. Yazınız uzun oluyorsa, önce Gelişmiş Moda tıklayın, yazma alanınız daha geniş olacaktır.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2009, 18:18   #128
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2008
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Buket Aknar Mesajı Göster
Bahçemdeki Lisianthus'lardan....
Sayın Buket Aknar tebrik ederim gerçekten imrenilecek bir bahçe.Kolaygelsin

Başbahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2009, 18:34   #129
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Sn Başbahçıvan; şu anki hallerini bir görseniz, inanamazsınız. Sonbahar başında onları toprağın biraz üzerinden kesmiştim, bugün incelediğimde soğuklardan bayağı etkilendiklerini gördüm. İnşallah havalar ısınmaya başlayınca onlar da yeniden canlanır.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2009, 22:49   #130
Ağaç Dostu.

sayın Güler, Adalet yağcı ve Eylems. lisi yi tohumdan üretmek oldukça zahmetlidir bu nedenle fide dikmenizi öneririm. Açık bahçeye dikeceğinize göre Mayıs ayında fideler hazır olurlar. Şu anda 22 oC da tohumları ekip mayısa kadar özen göstermeniz gerekir ve zor iştir. Mayıs da fide isteyenlere mektup-yazışma adreslerine kargo ile gönderme şansım var kargo ücreti tarafınıza ait olmak üzere. Mayıs da Yalovaya yolunuz düşerse buradan da alınabileceğimi düşünüyorum.Haberleşme ile sorununuzun çözülebileceğini düşünüyorum.Mayıs da dikilen fideler dikildikten yaklaşık 20-30 gün sonra tepeleri kırılarak dipten kardeşlenmesi sağlanır bunlar da temmuz-ağustos gibi çiçeklerini verirler tepeleri kırılmayanlar daha rkrn fakat tek dal çiçek verir. Çıkan çiçek dallarını diplerine saplanacak 50-60 cm lik bir çubuk parçasına bağlanarak destek verilirse devrilmez,yıkılmaz.Çünkü bunlar kesme çiçek amaçlı çeşitlerdir ve uzun boy yaparlar.Çiçekler açtıktan sonra dipten saplarını keserek vazonuza koyabilirsiniz. Havalar uygun giderse dipten koparılan yerden tekrar filiz (çiçek sapı) verir ve Eylül- Ekim de tekrar çiçek açar.

Eski 18-01-2009, 23:01   #131
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Fide konusunda; zamanı geldiğinde haberleşelim. Saksıda büyütebilir miyiz bu konuda da bilgi verebilir misiniz?

Eski 18-01-2009, 23:03   #132
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sayın kgursan dipten kardeşlenme nedir?

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2009, 17:24   #133
Ağaç Dostu.

sn zen free, dipten kardeşlenme toprak seviyesindeki yaprakların dibinden sürgün ve çiçek vermesidir.

Eski 20-01-2009, 18:12   #134
Ağaç Dostu.

sn arkadaşlar , önce lisi fideleri ortaya çıksın (Nisan sonu- mayıs) o zaman detayları görüşürüz .Türk toplumu çiçeğe o kadar meraklı ki onları memnun etmek başlı başına bi zevktir. Neden? Yalovada deprem de araştırmamızın bahçesine çadırlar kurulduğu zaman gördüm ki vatandaşım çiçeğini de kurtarmış çadırının önünde havalandırıyordu!! Bu çiçek sevgisine ben daha ne diyem? saygılarımla

zehra evin beğendi.
Eski 20-01-2009, 20:24   #135
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2008
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
sn arkadaşlar , önce lisi fideleri ortaya çıksın (Nisan sonu- mayıs) o zaman detayları görüşürüz .Türk toplumu çiçeğe o kadar meraklı ki onları memnun etmek başlı başına bi zevktir. Neden? Yalovada deprem de araştırmamızın bahçesine çadırlar kurulduğu zaman gördüm ki vatandaşım çiçeğini de kurtarmış çadırının önünde havalandırıyordu!! Bu çiçek sevgisine ben daha ne diyem? saygılarımla
Sayın arkadaşım böyle değerli bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürederim.

Başbahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2009, 17:23   #136
Ağaç Dostu.

Lisianthus tohumları ve ekilişi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sayın Kgursan, geçen sene 9. ayda ektiğim beş lisianthustan yalnızca ikisini çimlendirebildim, dör tane minicik yaprağı ile yaşama direnmeye çalışıyor.
Aslında pek ümidim kalmadı, sanki sonsuza kadar öyle kalacak gibi geliyor bana.
Yazdıklarınızdan epeyce bilgi edindim, geri kalan lisianthuslarımı hemen ekeceğim, lütfen biraz daha konu ile ilgili bilgiler verin, bizim sorularımızı cevaplarsanız çok mutlu oluruz.

Bu arada sitemize hoş geldiniz, birde şu sayfayı ziyaret edin olmazmı.
Sn.A.Yağcı, Lisianthus tohumları çok küçüktür. Bu nedenle badem şekeri gibi kaplanarak irileştirilirve tane ile satılır.Toz halindeki tohumları tuz tanasi kadardır.Tohumlar 22-24 oC da yaklaşık 1 ayda çimlenir ve 2 ayda büyür. Fide oluncaya kadar 3 ay geçer.Çimlendikten sonra sıcaklığı 15-17 oC düşürülür. Bol ışık hafif hafif gübreleme ve hastalıklara karşı zaman zaman ilaçlama gerektirir. ortam nemi % 75 civarında olmalıdır.Sulamada dikkatli olmalı, ortam kurutulmamalı aynı zamanda çok ıslak da olmamalıdır. Kısaca sabır ve ilgi ister.Fotolarımda tohumları ve ekilişini görebilirsiniz. Toz tohumların yanındaki siyah tohum çörek otudur. Karşılaştırmanız için koydum.

Eklenen Resimler

abk beğendi.
Eski 01-02-2009, 18:27   #137
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın Kgursan, detaylı anlatımlarınızı fotoğraflarla güçlendirmişsiniz, tam da olması gerektiği gibi.

Gerçekten Lisianthus tohumları çok minikler, ben kaplandıklarını bilmiyordum, kaplama maddesi kırılmış olanlardan da ümidimi kesmiştim, yinede ektim, dilerim çimlenirler.

Benim tohumlarım açık pembe katmerli, sizden alacağımız fideleri bütün arkadaşlarım gibi ben de sabırsızlıkla bekliyorum.

Okadar zarif bir çiçekki, bahçede ya da saksıda çok güzel duracaklarından eminim.
Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Düzenleyen Adalet Yağcı : 17-07-2009 saat 17:17
Eski 07-02-2009, 16:44   #138
Ağaç Dostu.

Thumdan lisianthus yetiştirme

Sn Arkadaşım zor bir işe soyunuyorsunuz. İnşallah başarırsınız. Tohumlar çok minik. 21-24 oC da 20-30 günde çimlenir, sonra 2 ay kadar 18 oC sıcaklıkta büyüsün diye beklersiniz .

Eski 07-02-2009, 17:24   #139
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Sn Arkadaşım zor bir işe soyunuyorsunuz. İnşallah başarırsınız. Tohumlar çok minik. 21-24 oC da 20-30 günde çimlenir, sonra 2 ay kadar 18 oC sıcaklıkta büyüsün diye beklersiniz .
Evet, gerçekten çok eziyetli görünüyor. Ama yinede denemek isterim.

Bu konuda en büyük güvencemiz sizsiniz. İnşallah sizinkiler büyüyünce sizden temin ederiz.

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2009, 00:25   #140
Ağaç Dostu.

lisianthus tohum çimlenmesi

27 Ocak da ektiğim lisianthus tohumlarının 9 şubattaki durumunu fotoğrafladım .Henüz tık yok! Ancak çimlenecekler. Sıcaklık 20-24 oC arası ve sık sık püskürtme -Sisleme sulama.

Eklenen Resimler

Füreya beğendi.
Eski 10-02-2009, 12:19   #141
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın Kgursan, siz oldukça büyük üreticisiniz demekki, fotoğraftan bu anlaşılıyor, bitkilerinizin tamamını görebilmeyi çok isterdim, siteniz varsa lütfen link verirmisiniz.

Lisilerimizi sabırsızlıkla bekliyorum, katmerli olanlardan vardır umarım.
Bu arada galeriye yüklediğiniz fotoğraflar da bir harika, symbidiumlarınız muhteşem görünüyorlar, neden onları da orkide başlığında tanıtmıyorsunuz.

Eski 10-02-2009, 18:57   #142
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Sayın Kgursan, siz oldukça büyük üreticisiniz demekki, fotoğraftan bu anlaşılıyor, bitkilerinizin tamamını görebilmeyi çok isterdim, siteniz varsa lütfen link verirmisiniz.

Lisilerimizi sabırsızlıkla bekliyorum, katmerli olanlardan vardır umarım.
Bu arada galeriye yüklediğiniz fotoğraflar da bir harika, symbidiumlarınız muhteşem görünüyorlar, neden onları da orkide başlığında tanıtmıyorsunuz.
Sn Adalet Yağcı. Ben büyük üretici falan değilim. Hepsi hepsi 500 m2. Lisianthus dikmeye çalışıyorum. Galerideki cymbidiumlar komşuların Sadece resimleri benim. Cymbidiumları resimleri orkide altında gönderiyorum. yetiştiriciliğini tam bilmiyorum. Gönlüm isterdi ki Cumartesiye kadar isteyen herkese birer orkide göndereyim. Ama mesajım yetmedi. teşekkürler.

Eski 11-02-2009, 08:29   #143
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın Kgursan, mesajlarınızdan anlıyorum ki, zengin bir gönlünüz var, sağolun varolun.
Siz bizlere Lisianthus yetiştirmek konusunda bilgilerinizi aktarın yeter, yoksa herkese Orkide dağıtmaya kalkarsanız, Yalova'daki tüm orkideleride toplasanız bu siteye yetiştiremezsiniz.

Komşunuzun Orkideleri gerçekten çok hoş, kendisi siteye üye olmayı düşünmezmi, o nun da bilgilerinden istifade ederdik, sitede satışını da yapabilirdi.

Eski 11-02-2009, 17:06   #144
Ağaç Dostu.

Komşumun orkideleri

Alıntı:
Sayın Kgursan, mesajlarınızdan anlıyorum ki, zengin bir gönlünüz var, sağolun varolun.
Siz bizlere Lisianthus yetiştirmek konusunda bilgilerinizi aktarın yeter, yoksa herkese Orkide dağıtmaya kalkarsanız, Yalova'daki tüm orkideleride toplasanız bu siteye yetiştiremezsiniz.

Komşunuzun Orkideleri gerçekten çok hoş, kendisi siteye üye olmayı düşünmezmi, o nun da bilgilerinden istifade ederdik, sitede satışını da yapabilirdi.
Sn.Adalet Yağcı.Komşumun bilgisayar internet ile fazla ilgisi yok. Bilgilerini benim aktarmam gerek ama o da zor. Ama çiçeklerinin fotoğraflarını aktarabiliyorum. Çiçeklerini de aktaracağım . Tabi isteyen olursa.

Eski 17-02-2009, 15:55   #145
Ağaç Dostu.

Ocak ayı sonunda ektiğim Lisianthus tohumlarının durumu fotolarda. Fotoğraflar 14 Şubat ta çekildi. Sn Adalet yağcı sizin tohumlar ne durumda?
Tohumların ekim tarihi 27-29 Ocak, Sıcaklık 21-24 oC arasında alttan ısıtmalı.

Eklenen Resimler

Füreya beğendi.
Eski 17-02-2009, 18:30   #146
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Çimlenme gerçekleşmiş. Heyecanla bekliyorum fidecikleri.

Eski 17-02-2009, 18:31   #147
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
İnşallah hepside çimlenir. Emeğinize sağlık.

nazlı06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2009, 09:27   #148
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın Kgursan, çimlenme başlamış, harika...
Benim tohumlarım sanırım çimlenmeyecek, yirmi gün olduğu halde hâlâ bir kıpırtı yok. oda sıcaklığında nemi muhafaza etmeye çalışıyorum ama hiç umudum yok.
Bütün umudum sizin Lisilerde, Lisilerimize iyi bakın
Sevgiler.

Eski 18-02-2009, 22:17   #149
Ağaç Dostu.

Merak etmeyin. Mayısa kadar yerlerini hazır edin,

Eski 19-02-2009, 09:15   #150
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Ellerinize sağlık Kgursan hep beraber mayısı bekliyoruz ozaman

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024