agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni2191Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-01-2013, 18:10   #1201
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nılgun_dogan Mesajı Göster
Sayın kgursan tohumları çimlendirdim bundan sonra nasıl bir yol almalıyım beni bilgilendirirseniz sevinirim.
Nilgün hanım., işiniz bundan sonra başlıyor. 3 ay kadar ilgi göstermelisiniz. Sulama dengesini iyi ayarlayın, ışık önemli çökerten e karşı 10-15 gün aralıklarla fungusitle ilaçlama (bu fungusit, Previcur, Captan veya başka bir fungusit) gerekir.

Yaklaşık 1-1,5 ay sonra Viyol veya minik saksılara
Şaşırtma yapmalısınız. Bu da sivri kalem ucu ile yaklaşık 10 cm uzamış olan kökü toprağı kabartarak çıkarıp tekrar dikilmesidir.

Kolay gelsin.

ipektuğçe ve alanur beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2013, 18:21   #1202
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sayın kgursan, lisileri hep aynı yere dikmeyin diyorsunuz ya, ben onlara ayırdığım yerin toprağını değiştirip yeni toprak hazırlayarak ekmek istiyorum.(Seneye-inşallah)
Elenmiş yanık hayvan gübresi + dere kumu + kompost karışımı yapacağım. Ama biliyorum ki gübreyi pek sevmiyor lisiler.
Bana ne tavsiye edersiniz? Onlara ayırdığım yerden başka ekeceğim yer yok çünkü. Ayırdığım alan 150 adet lisi için.
Güler hanım, ben atlamışım mesajınızı. Ben gübre koymadan dikin derim. Torf olur ama gübreye pek güvenemiyorum. Bana sanki düz toprakta daha iyi geliyormuş gibi geliyor. Bir de Toprak PH sı çok önemli... Ph mutlaka 6,5 üzerinde olmalı. Torfun ph sı düşük olmasın. (Cocos asla kullanmayın, ph sı çok düşüktür) Kolay gelsin.

Eski 28-01-2013, 18:26   #1203
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hüzünlimanı Mesajı Göster
ilginiz için çok teşekkür ederim,umarım bu sene benimde lisianthusum olur
Biz fidesini kısmet olursa Nisan ortası göndeririz, yeter ki siz çok su ile çürütmeyin, veya az su ile kurutmayın!

Sudenur ve gülenyüz beğendi.
Eski 05-02-2013, 19:43   #1204
/

Giriş Tarihi: 17-01-2013
Sn kgursan,merhabalar seranızı gezdim çok güzeller.Ellerinize sağlık.Ankara da lisi bulamadım ben geçen sene.Bu sene yardımcı olup haber verirseniz fide satış zamanı ben de her renginden çok miktarda almak istiyorum uygun olursa .Sevgi ve Saygılar...

delete61 ve Sudenur beğendi.
gülenyüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2013, 22:39   #1205
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Yazın açan Lisianthuslarım (Sayın kgursan sayesinde ) yeni sürgün vermeye başlayıp çiçekleri geçtikten sonra, uzayan kısımları kestim. Hala sağlam şekilde duranlar var. Bu sene çok soğuk olmamasının etkisi zannedersem. Bahara ümitliyim

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2013, 07:19   #1206
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülenmelek Mesajı Göster
Yazın açan Lisianthuslarım (Sayın kgursan sayesinde ) yeni sürgün vermeye başlayıp çiçekleri geçtikten sonra, uzayan kısımları kestim. Hala sağlam şekilde duranlar var. Bu sene çok soğuk olmamasının etkisi zannedersem. Bahara ümitliyim
kgursan bir yazısında soğuk değil bir zararlının bu bitkiye hasar verdiğini, kışın da daha savunmasız kalan bitkinin öldüğünü yazmıştı.
bundan cesaretle bu yıl hepsini dışarda bıraktım, sapasağlamlar.

bitki ikinci yılında güzel bir performans sergiliyor, bende 2-3 ve 4. yılında olanlar olacak bu yaz, bakalım

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2013, 07:39   #1207
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Benim Lisianthuslarım dışarda değil ama soğuk bir yerde...yeşillikleri devam ediyor. Kasım ayından beri de sulanmadı.
Yine de hepsinin yola devam edeceğini düşünmüyorum. Fire verebilirler.
Nisan ayında takviye edeceğim.
Aksaray iklimini sevdiler.
Terasın kraliçesi.

Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2013, 17:34   #1208
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülenyüz Mesajı Göster
Sn kgursan,merhabalar seranızı gezdim çok güzeller.Ellerinize sağlık.Ankara da lisi bulamadım ben geçen sene.Bu sene yardımcı olup haber verirseniz fide satış zamanı ben de her renginden çok miktarda almak istiyorum uygun olursa .Sevgi ve Saygılar...
Sn.Gülenyüz., Lisianthus fidesi biraz zahmetli bir iş. Bazı arkadaşlar bıkıyorlar. Bu nedenle her yerde fide bulmak zor oluyor. Ben mevsimine uygun zamanı "Dikiminin Mayıs " da yapılmasını gördüm.
Bu nedenle fideleri mayıs başında dikilecek şekilde ayarlamaya çalışıyorum. 3-4 renk tamam, ama diğer renkler için fide gelişimini bekliyorum ondan sonra satış başlığı açacağım. inşallah isteyenlerin "Lisianthus fidesi" ihtiyacını gidereceğim. Kolay gelsin.

Eski 06-02-2013, 18:36   #1209
Ağaç Dostu.

Sevgili arkadaşlar: Lisianthuslar eğer Hastalık kapmadıysalar 2-3 yıl, yerinde kalabilir. Yani donmayabilir. Sorun Hastalıkdadır.Soğuk fazla etkin değildir. Kök sistemi iyice yerleştiği ve geliştiği için ikinci yıl çiçek sapları daha sağlam ve uzun çiçekler de daha iri olur.

Eski 07-02-2013, 19:55   #1210
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Merhaba arkadaslar vehbi abicim bana bu bitkinib tohumunu yolladi saholsun acaba bu bitki cok yillikmi birde tohumlari nezaman ekmem uygun olur.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2013, 20:49   #1211
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bat-uhan Mesajı Göster
Merhaba arkadaslar vehbi abicim bana bu bitkinib tohumunu yolladi saholsun acaba bu bitki cok yillikmi birde tohumlari nezaman ekmem uygun olur.
Bu başlıkta sorduğunuz konuda çok bilgi var mesajları gözden geçirin derim

Eski 24-03-2013, 05:58   #1212
Ağaç Dostu

tekomusti's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2011
günaydın

Name:  IMG_4831.jpg
Views: 1496
Size:  68.6 KB
asıl kökler bahçede idi saksı da başa çiçek vardı geçen sene asıl köklerin yakınında ki saksıya tohumlar düşmüş ve çimlenmiş bakalım çiçek açacaklarmı merakla bekliyorum
saygılar

tekomusti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 19:51   #1213
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tekomusti Mesajı Göster
Eklenti 381128
asıl kökler bahçede idi saksı da başa çiçek vardı geçen sene asıl köklerin yakınında ki saksıya tohumlar düşmüş ve çimlenmiş bakalım çiçek açacaklarmı merakla bekliyorum
saygılar
Sn tekomusti., bu bitkiler lisianthusa benziyor ama emin olamadım. Başka bir bitki de olabilir.

Çünkü: Yaprak kenarları sanki tırtıklı gibi, Hızlı büyümüş,bizimkiler sıcak serada olmasına rağmen daha 2-3 yaprakta ve

Tohum dökülmüş ise daha çok ve sık bitki olması gerekir,lisianthusun 1 gr. ,içinde 20 000 tohum vardır yani çoook miniktir ve kapsulünden tek tek düşmesi mümkün değil.

Ayrıca çimlenmeleri çok zor tohumlar.

İnşallah ben yanılıyorum dur. bitkiler biraz daha büyüyünce belli olur.
Kolay gelsin.

Eski 26-03-2013, 10:02   #1214
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2011
Sayın Kgursan geçen yıldan kalan fidelerimin toprağını tazelemek için saksısından çıkarıp tekrar dikebilirmiyim?

nılgun_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2013, 17:36   #1215
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nılgun_dogan Mesajı Göster
Sayın Kgursan geçen yıldan kalan fidelerimin toprağını tazelemek için saksısından çıkarıp tekrar dikebilirmiyim?
Sn Nilgün hanım., saksının toprağını dağıtmadan kalıp gibi çıkarıp daha gemiş bir saksıya dikilebilir ama emin değilim, çünki hiç denemedim. Ama kökleri dağıtıp tekrar dikmek isterseniz sanırım OLMAZ.

Bence, kalıp gibi çıkarıp, yeni saksıda yuvasına oturtup,etrafını sıkıca toprakla çevirmek olabilir, ama bu işi fazla gecikmeden yapınız. Belki şu an bile geç olabilir!!?? Emin değilim.

nılgun_dogan beğendi.
Eski 30-03-2013, 17:28   #1216
Ağaç Dostu

tekomusti's Avatar

Name:  IMG_4919.jpg
Views: 1192
Size:  37.9 KB

Kamil hocam merhaba
Bu resim daha iyi bilgi verir herhalde
Saygılar

Eski 31-03-2013, 21:27   #1217
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Eklenti 383640

Kamil hocam merhaba
Bu resim daha iyi bilgi verir herhalde
Saygılar
Ne kadar güzel gelişmişler. Eğer bunlar Lisianthus ise ne ile beslediğinizi soracağım!!. Çok güzeller. Kolay gelsin

Hakkı Şen beğendi.
Eski 01-04-2013, 14:05   #1218
Ağaç Dostu

tekomusti's Avatar

Teşekkür ederim Kamil hocam sagolun fakat ben hiç bir besin vermedim toprak su güneş cam kenarında yetiştiler
Saygılar

KAPTANzst beğendi.
Eski 01-04-2013, 14:57   #1219
Ağaç Dostu

hberbul's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2011
Geçen yoldan kalma lisilerim. Sn.Kgursan'ın dediği gibi bir kısmını böcekler istila etti ve kurudu.Kök yapısı çok zayıf zaten,kendini bırakıveriyor.

Uç kısımlarını budayıp diksek tutar mı?

Eklenen Resimler

hberbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2013, 18:50   #1220
Ağaç Dostu.

İkinci yıla kalan lisilerde sürgünler toprak içinden kök kısmından geliyor, dolayısıyla toprağa sıfır veya sıfıra yakın budamakda fayda var. hberbul biraz yukarıdan budamış.

Uç kısımlar tutmaz. yani çelikle çoğaltma çok zor oluyor veya olmuyor.

Eski 02-04-2013, 07:31   #1221
Ağaç Dostu

tekomusti's Avatar

Kamil hocam merhaba
1. sulanmayacak,
2. Üzerine sap-saman, çuval ve biraz koyun gübresi ile Donma sıcaklığı engellenecek.*
3. üst aksamı dallari yapraklar vs. temizlenecek. sıfır budanacak.
Ayrıca; Kıştan sonra yeni sürgünler üstten değil, Kökten, toprak içinden gelir.
Bu sekilde bir yazınız vardı Kamil hocam bunları yaptım bahçe topragindaki lisiler için
yeni sürgünler ne zaman kendini gösterir acaba
Şuan herhangi bir takviye vermek gerekirmi
lutfen yardım edin teşekkürler
Saygılar

Eski 02-04-2013, 19:12   #1222
Ağaç Dostu.

Fideler güzel gelişmiş/gelişiyor ise daha ne yapmalı ki? Rahat bırakın büyüsünler.

Eski 02-04-2013, 19:31   #1223
Ağaç Dostu

tekomusti's Avatar

Sn Kamil hocam siz beni yalış anladınız 3 adet fide kendi kendine büyüyorlar onlar tamam
ben geçen sene bahçemde çiçek acmış ve kış önü toprak hizasından kestiğim lisiler bu sene ne zaman topraktan çıkmaya başlarlar onu merak ettim,yukarıdaki yazımda bunu kasdetmiştim
Saygılar

Eski 03-04-2013, 18:13   #1224
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Sn Kamil hocam siz beni yalış anladınız 3 adet fide kendi kendine büyüyorlar onlar tamam
ben geçen sene bahçemde çiçek acmış ve kış önü toprak hizasından kestiğim lisiler bu sene ne zaman topraktan çıkmaya başlarlar onu merak ettim,yukarıdaki yazımda bunu kasdetmiştim
Saygılar
Pardon., Geçen yılki fideleri bilmiyordum ki!! Her neyse. Onları kısa budayın ,toprağa yakın. Dibinden patlatacaktır. Bundan sonra sulama düzenini koruyacaksınız ve Biraz da gübre koklatın.

Güçlü ve sağlam saplar geliştirecektir. Çok sayıda da sap ve çiçek verecektir. Belki biraz Kurtlar (tırtıllar) yiyebilir. Malum şimdi Börtü-böcek canlandılar.
kolay gelsin.

Eski 04-04-2013, 07:49   #1225
Ağaç Dostu

tekomusti's Avatar

Name:  IMG_5008.jpg
Views: 1064
Size:  35.1 KB

Kamil hocam merhaba
3 hafta önce tohumları ektiğim lisiler şimdi ne yapmalıyım cimlendiler
Yardımcı olursanız sevinirim
Saygılar

Sevgi ve nilufers beğendi.
Eski 07-04-2013, 18:31   #1226
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Eklenti 385326

Kamil hocam merhaba
3 hafta önce tohumları ektiğim lisiler şimdi ne yapmalıyım cimlendiler
Yardımcı olursanız sevinirim
Saygılar
Bunları bir çöp ucu ile çıkarıp viyol içine dikmeniz gerekir. Önce 280 lik viyol içine, daha sonra oradan tekrar 104 lük viyol içine aktarırsanız iyi olur.

Bu viyollerde büyüme esnasında oluşabilecek hastalıklara karşı mantar ilacı uygulamalı ve biraz da yaprak gübresi uygulamalısınız. Burada en önemli konu "Sulama" dır. Çok su zarar verir, az su kurutur. Viyoldeki torf KURUMAMALIDIR:. Torfu kurutursanız, kökler zarar görür.

Kısacası 2 ay kadar aklınız orada olmalıdır.

Eski 11-05-2013, 20:23   #1227
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülenyüz Mesajı Göster
Lisi fide satışı bitiyor, ilgilenirseniz Fide,fidan vs. satış başlığında 2 tane lisi satış başlığı var. istiyorsanız birisi size yardımcı olur. kolay gelsin.

tekomusti beğendi.
Eski 11-05-2013, 20:25   #1228
Ağaç Dostu.

Sanırım lisi fideleri yerlerine dikildi. çok su verip çürütmeyin, susuz bırakıp kurutmayın...

Eski 12-05-2013, 18:30   #1229
Ağaç Dostu

kana06's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2007
Selamlar Kamil bey, ben fideleri yerlerine diktim , söylediğiniz gibi gübreyi de 5lt su içinde yarısını eriteceğim o suyla ilk sulamalarını yapacağım...Formda farklı yerlere baktım net bilgi bulamadım , tepe kesme işlemi ne zaman yapılmalı, bir kökten 5-6 çiçek açmış olanlar tepe kesme işlemi yapılmış olanlar mı ? yani tepe kesmeden tek kökte yine 5-6 kandil çiçek olur mu ? İşlemin zamanı ve yapılışıyla ilgili bilgi rica ediyorum, daha önceden yazılmışsa lütfen okuyanlar mesaj nosu versinler ...Saygılarımla...

kana06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2013, 20:16   #1230
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kana06 Mesajı Göster
Selamlar Kamil bey, ben fideleri yerlerine diktim , söylediğiniz gibi gübreyi de 5lt su içinde yarısını eriteceğim o suyla ilk sulamalarını yapacağım...Formda farklı yerlere baktım net bilgi bulamadım , tepe kesme işlemi ne zaman yapılmalı, bir kökten 5-6 çiçek açmış olanlar tepe kesme işlemi yapılmış olanlar mı ? yani tepe kesmeden tek kökte yine 5-6 kandil çiçek olur mu ? İşlemin zamanı ve yapılışıyla ilgili bilgi rica ediyorum, daha önceden yazılmışsa lütfen okuyanlar mesaj nosu versinler ...Saygılarımla...
sn kana06, Forumda başka yerde lisianthus bilgisini bulamazsınız. Bu başlıkta baş taraftaki mesajlarda epey bilgiler verilmişti. Tepe kırılırsa yaprakların koltuklarından dallar çıkar ve her dal bir çiçek sapıdır. bu sapın ucunda da 4-5 çiçek yapar. önce alttaki çiçekler açar en son uçtaki çiçek.

Tepe kırma işlemi fide uzamaya başlar ve 8-10 cm olunca bitkide 2-3 ÇİFT yaprak kalacak şekilde üstü koparılır. Kolay gelsin

Ayrıca, Yanlış anlama olmasın 1No lu gübre şimdi eritilip verilecek, 2No lu gübre daha sonra 10 gün aralıklarla ve verilecek ve 2 no lu gübre fazla olduğu için 10 litre suda eritilecek.

tekomusti beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024