agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni106Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-03-2010, 16:12   #91
Ağaçsever

dikilisardunya's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Bu da benim on bir ayım yeni aldım umarım uzun süre yaşar

Eklenen Resimler

dikilisardunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2010, 18:17   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-01-2010
Merhaba a1919,

Onbiray çiçeği kökten ayrılarak çoğaltılabiliyor ve bence şu ara ayrılabilir.

merkürvenüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2010, 19:40   #93
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Bende yarın ayırmayı düşünüyorum.Bitki çiçekten çıktı,sanırım dinlenme döneminde.Sadece yapraklarını çok fazla arttı...Yeşilkende çok sevimli bir bitki...

umıt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2010, 15:32   #94
Ağaç Dostu

GothiCat's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2010
Ne yaptıysam çimlendiremedim.Tohumlarla ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum Tekrar almaktanda vazgeçtim.Kedilerim yerse birşey olur korkusundan. Ne güzel sizlerinki açmış dilerim daha da güzel hallerini görürsünüz.

GothiCat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2010, 10:02   #95
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2010
Benim onbirayımın yaprakları çok küçük nedendir acaba? Çiçek açmasında falan sorun yok. Gayet güzel çiçek açıyor top top. Balkonda biraz gölgede duruyor acaba ondan olabilir mi? Çiçekçilerde görüyorum yaprakları benimkinin 3-4 katı büyüklükte nerdeyse. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

a1919 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2010, 15:36   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2010
Burada paylaşılan bilgilerden sonra gariban onbirayımı golge bir cam kenarına alıp bol su vermeye basladım.hemen bir gun sonra çiçek verdi hatta şu an daha onceden kurumuş çiçeklerinin arasında bile tomurcuklar var . Herkese cok teşekkurler onbirayımı olmekten kurtardınız.Yalnız ben onu kırmızı aldım pembe açmaya başladı mutluluktan şoka girdi herhalde

bukleli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2010, 15:45   #97
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Geçen yıl 2 kere denedim, ama ikisinde de öldü çiçeğim. Hatta arkadaşlarım dalga geçtiler, seninki 1 ay çiçeği oldu diye. Çok sulamışım söylediklerine göre, halbuki 2-3 günde bir suluyordum. Bu talihsiz denememden sonra, bu zamana kadar hiç bir bitkiye dönüp bakmadım beceremiyorum diye. Ama bu bahar tekrar heveslendim. 11 ay çiçeğim yok ama belki tavsiyelerinizle tekrar denemeye cesaret edebilirim.

açi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2010, 22:16   #98
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2010
*** arkadşlar benm çiçeğm çok kötü durumda.. yaprakları toplandı resimdede gördüğünz gibi yapraklarının sapları kısaldı sadece bir tane yaprağı düzgün gibi duruyor acaba nasıl çiçeğmi düzlteblrm ? ne zamn eski haline döner ? yapraklarının saplarını nasıl uzatabilrm ? tavsiyelerinzi bekliyorm..

Eklenen Resimler

Düzenleyen yesil-60 : 01-08-2010 saat 11:02
yesil-60 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2010, 20:49   #99
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Arkadaşım güneşten rahatsız onbirayın. Suyu seven gölge ve aydınlık yerde bakılmalı bitkiniz...
Benim vardı ama alerji yaptığı için evden uzaklaştırmak zorunda kaldım...
Geçmiş sayfalarda detaylı bilgi verilmiş... kesinlikle besin takviyesi yapılmalı ayrıca...

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2010, 13:44   #100
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-06-2010
onbir ay çiçegi neden çabuk kuruyor

kntlmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2011, 16:06   #101
Ağaç Dostu

Lunlun's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2011
Onbir ay çiçeği geçen sene çiçek açan sapı üzerinde yaprak oluşturdu.

Aslında uzun zaman önce sormam gerekiyordu bu soruyu ama fırsat bulamadım bir türlü. Geçen sene çiçek açtıktan sonra bu çiçek sapı kurumadı ve böyle yapraklar oluştu. Fotoğrafta biraz bulanık görünüyor. Bu sapı kesip toprağa mı daldırsam yoksa bundan adam olmaz zaten bitkiyi de güçsüzleştürüyor diyip kesip atsam mı, bilemedim. Önceki mesajlara hızlı hızlı baktım, fotoğraflara göz gezdirdim ama kaçırmış olabilirim sayfa geçişlerinde. Daha önce konuşulmuş bir konuyu soruyorsam affedin.
Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Lunlun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2012, 11:11   #102
Ağaçsever

glorya's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2012
Merhaba. Bu çiçek bana komşumdan kaldı aldığımda o kadar güzeldi ki anlatamam. Sonra ben, kışın ortasında toğrağının bitkimi çok sıktığını düşündüm ve bir çubukla yumuşatmak için toprağı karıştıırdım. Meğer köküne zarar vermişim. Çiçeğim mahfoldu. üzerinden neredeyse 4 ay geçti. çiçeğim kendini yeni toparlamaya başladı. Özel birşey yapmadım sulamasına dikkat ettim ve penceremin kenarına koydum. Şimdi toparlanıyo gibi görünse de benim o toprağını karıştırma işlenmimden sonra, toprak asıl şimdi sertleşti. Şuan toprağının bitkimi sıktığından eminim. Ancak yeni toparlandığı için saksı ve toprak değiştirmek beni korkutuyor. bir de siz bakın istedim. Ne önerirsiniz?

Eklenen Resimler

gülenyüz beğendi.
glorya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2012, 15:50   #103
Ağaç Dostu

Lunlun's Avatar

Sayın Glorya

Üzerinde tomurcuk var gibi gördüm, eğer öyleyse bence bırakın çiçeğini açsın. Toprağı ince bir çunukla bir kaç yerinden delip havalandırabilirsiniz belki ama üzerinde tomurcuk veya çiçek varsa başka birşey yapmayın derim. Tabi ki daha net bilgi veren olursa ben de öğrenmekten mutlu olurum.

glorya beğendi.
Eski 09-04-2012, 15:52   #104
Ağaçsever

glorya's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2012
sayın Lunlun; malesef tomurcuk yok. En son yazdığımdan beri epey gelişme var. Yaprak çıkarıyor sürekli. Ben de dediğiniz gibi yapıp toprağını yumuşatmaya çalıştım. Şuan iyi durumda ama bilemiyorum sonu ne olacak.

glorya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 08:49   #105
Ağaç Dostu

perimar's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2012
daha önce bahçede güneye bakan cephede diktiğim 11 ay fidelerim bozulmuş ve solmuştu. Buradan öğrendiklerimle kuzey cephede merdiven altına yakın sadece sabah güneş alan yere taşıdığım fideler canlanmaya hatta hemen tomurcuklanmaya başladı. bilgi veren herkese teşekkürler.

perimar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2012, 01:13   #106
Yeni Üye

Tardis's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2012
Ben de yeni bir 11 ay aldım. Aldığımda 2 çiçeği vardı ama soldular. Şimdi ben iki şeyi anlamadım 1.si kaç günde bir sulamalıyız 2.si direk güneş ışığında bırakmayın derken kasıt nedir pencerenin arkasına falan mı almalıyız? Ben şimdi çiçeği, balkona açılan penceremizin en dibine yerleştirdim, karşımızdaki bina bizim balkonun sonunda bitiyor binanın boyu ve balkonun boyu aynı yani. Pencere de neredeyse balkonun ortasında kalıyor, yani çiçeği koyduğum yerden, tam önünden güneş ışığı alma şansı yok sizce bu uygun mudur?

Tardis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2012, 10:54   #107
Ağaç Dostu

perimar's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2012
Bahçede taşıdığım yeni yeri 2 saat sabah güneşi alan gölge bir yer ama çok daha iyi durumdalar artık. Işık alması yeterli güneş bence hiç istemiyor gibiler.

perimar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2012, 14:19   #108
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Ben de 5 tane fide oldu.Bahçeye saksıda çardak yoluna (yarı gölge) yerleştirdim.Geçen sene burada çok güzel olmuştu.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2012, 10:09   #109
Ağaç Dostu

Eriklibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2012
Galeri: 1
Benim onbiray çiçeğim açtı ama yapraklarında ve çiçeklerinde sararmalar oldu.
Meğer direkt güneş almayacakmış,bunu da çok değerli bilgileri olan bu forumdan öğrendim,bir kez daha teşekkür ederim..
Name:  003.jpg
Views: 1949
Size:  43.7 KB

Eriklibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2012, 11:49   #110
Ağaçsever

çiçekdostu's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2012
Onbirayım ölüyor lütfen yardım edin.2 hafta önce aldım.Düne kadar çok sağlıklıydı.Oturma odasında duruyordu herhalde sıcaktan olsa gerek yaprakları solmuş.Yapraklarını saksıdan aşağıya sarkıtmış.Odanın ısısı 22 derece.Hemen yanmayan soğuk odaya aldım.Orası da 10 derece.Ama hiçbir değişme yok.Aldığımda toprağı çamurdu.Çok sulandığı için kökü mü çürüdü diye baktım kökü iyi durumdaydı fakat kökü bütün saksıyı kaplamış bende toprağını hiç dağıtmadan bir büyük saksıya aldım ve aspinli su verdim.Sizce doğru yapmış mıyım?Çiçeğimi kurtarmak için ne yapmalıyım?Yardımcı olursanız çok sevinirim.

çiçekdostu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2012, 13:18   #111
Ağaç Dostu

Lunlun's Avatar

Çamur gibi toprağın sebebi saksının altında delik olmaması mı yoksa fazla su verilmesi mi? Benim iki saksı onbir ay çiçeğim bu sulama yüzünden kurudu ne yazık ki. Aklıma gelen çözüm, toprağı hala çok ıslak ise saksından çıkarıp kökleri çamurdan uzaklaştırıp kuru veya nemli toprağa aktarmanız şeklinde oldu. Ben bunu yapmak için geç kalmıştım sanırım. Bir de gerçekten sıcağı sevmiyorlar, rahmetli anneannem soba yanmayan odanın penceresinde yetiştirirdi ama tabi beton değil kerpiç evdi onun evi.

Eski 23-11-2012, 14:38   #112
Ağaçsever

çiçekdostu's Avatar

Cevabınız için teşekkür ederim sayın lunlun.Saksının altı delik.Sanırım çok su verilmiş.Hafif nemli kalıncaya kadar hiç sulamadım(yaklaşık 1 hafta).Dün saksısını de ğiştirdim.Yalnız sizin dediğiniz gibi toprağını temizlemeye cesaret edemedim iyice mahvederim diye.1 haftadır sulamadığım için o vıcık vıcık hali kalmamıştı.Şimdi soğuk odada kaderine terkettim.Hiçbir değişme yok.Çok üzülüyorum.

Eski 24-11-2012, 07:10   #113
Ağaç Dostu

Lunlun's Avatar

Sevgili çiçekdostu, madem durum hala aynı, o zaman bir cesaret köklerine bir baksanız. Belki kökü çürümeye başlamıştır bile. Bütün bunlar bizlere tecrübe oluyor. Dün pazarda mor renkli bir tane gördüm ama elim gitmedi almaya. İki saksı çiçeği kaybettikten sonra doğruyu yapabilecek olsam bile çekingen kaldım. Diilerim sizin çiçeğiniz hayata dönmeye karar verir.

Cymbelina beğendi.
Eski 24-11-2012, 10:45   #114
Ağaçsever

çiçekdostu's Avatar

Yapraklarını kopara kopara 2 yaprağı kaldı.Durumu iç iyi değil.Sizin dediğiniz gibi bir de köküne bakayım.İnşallah sağlamdır da tekrar filizlenir tek ümidim o.
Dün onbirayımı aldığım çiçekçiye gittim onbiraylar sapasağlam duruyo.Birde sobanın yanında ve hiç ışık almayan bir yerde.Ben nerde yanlış yapıyorum bilemedim.Aldığım çiçekler hemen ölüyor.

Eski 24-11-2012, 11:55   #115
Ağaç Dostu

Lunlun's Avatar

Bu konu başlığını baştan itibaren okudunuz mu ? belki derdinize çare olabilecek başka öneriler vardır. Dilerim çiçeğiniz kendine gelir. Kökü tamamen çürümediği, kurumadığı sürece tekrar yeşillenme imkanı vardır diye umut ediyorum.

Kolaylıklar dilerim.

Eski 24-11-2012, 12:12   #116
Ağaçsever

çiçekdostu's Avatar

Teşekkürler Lunlun.Hepimize kolay gelsin.Çiçeklerimiz hiç solmasın.Bir yakınımı kaybetmiş gibi üzülüyorum.Baştan sona bütün sayfayı okudum ama derdime çare bulamadım.

Eski 28-01-2013, 21:06   #117
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-05-2011
Onbiray cicegi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emrezgi Mesajı Göster
Yağmur sonrası bebeklerim
Bu çiçeğin yaprakları islaninca curumuyormu?

Begonyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2013, 17:03   #118
Ağaçsever

çiçekdostu's Avatar

Bu çiçek serini seviyor.Benim ilk onbirayım sıcaktan bir anda soldu.Ben üzülünce eşim bir tane daha almış.Onu serin bir odaya koydum maşallah 4 aydır bizimle bir yaprağı bile dökülmedi.Şimdi kara kara düşünüyorum yazın ne yapacağım diye.Balkonda dursa güneşten kötü olacak.Tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum.Birde saksısı küçük değiştireceğim ama çiçekleri var.Sizce ne zaman değiştireyim?

Name:  2013-03-03 17.32.30.jpg
Views: 1806
Size:  50.5 KB

Eski 04-03-2013, 14:00   #119
Ağaç Dostu

gossip's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Sırsız toprak saksıya dikerseniz , toprak nemini kaybetmediği sürece toprak bitkiyi öldürecek kadar ısınmaz diye bir tavsiyede bulunabilirim. İzmir sıcağında geçen yazdan kalma bir bitki şuan çiçek açmak üzere.Bende çok aldım hepsi ölüyorlardı. Sırsız toprak saksı gerçekten işe yarıyor. Küpe bitkisi içinde aynı yöntem denenebilir.

gossip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 15:06   #120
Ağaçsever

çiçekdostu's Avatar

Tavsiyenizi dikkate alacağım sayın gossip teşekkürler.İzmir sıcağında birşey olmadıysa burdada olmaz inşallah.Saksı değişimi için ne zaman uygundur?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024