agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni385Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-05-2008, 21:46   #61
Ağaç Dostu

inci gül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2006
Galeri: 63
Türkçe isimlerde benzerlik

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dirty_bluee Mesajı Göster
Çuha Çiçeğinin Faydaları

Çuha Çiçeği (Oenethera biennis)
sn. dirty_bluee,

Vermiş olduğunuz bilgiler kendinizinde belirttiğiniz üzere latince Adı "Oenethera biennnis" ve İngilizce ismi (Evening Primrose) aittir. Bilgilerini almış olduğunuz sitenin alt tarafında ek bilgi bulunmaktadır.

EK AÇIKLAMA

Latince Adı "Oenethera biennnis" ve İngilizce ismi (Evening Primrose) olan bu bitkinin Türkçe tercüme karşılığı "Akşam Çuhaçiçeği" dir. Türkçe' de Çuhaçiçeğigiller familyasından"Çuhaçiçeği, Tıbbi Çuhaçiçeği, Çoban Çiçeği, Tutya" olarak bilinen ve Latince adı "Primula officinalis, Primula veris" olan bitkilerle ve bazı kitap ve kaynaklarda kullanılan "Evliya Otu", "Korunga", "Gece Sefası" veya "Akşam Sefası" bitkileriyle ilgisi yoktur. Prof.Dr Turhan Baytop' un "Türkiyede Bitkiler ile Tedavi" isimli kitabına göre Türkçe ismi " Eşek Otu" dur. Fakat Türk Dil Kurumu' nun sözlüğüne göre ise "Eşek Otu" ile "Evliya Otu (Onobrychis)" eş anlamlı kabul edilmektedir. Bu şekilde bazı bitkilerin Türkçe isimlerinde farklılıklar veya benzerlikler bulunabilmektedir. Bu nedenle ismi konusunda tereddüte düştüğünüz bitkilerin latince ismiyle bir uzmana danışmanızda yarar vardır.
http://www.bitkisel-tedavi.com/cuhacicegi.htm

Eklenen bitki resmi:Oenethera biennnis
Kaynak:www.swsbm.com/HOMEPAGE/GenusIndex.html

Eklenen Resimler

inci gül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2008, 14:10   #62
Ağaç Dostu

hüsnüyusuf's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2007
Galeri: 15
Tohumdan çuha yetiştirmeyi deneyen arkadaşlar, sonuçları paylaşabilir mi? Kolay mı yetişiyor yoksa zahmetli mi?

hüsnüyusuf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2009, 18:13   #63
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2009
Çuha çiçeğini kökünü bölerek(botanikte hangi terim kullanılır bilmem) denedim geçen sene. Yaprakların ve onların ortasındaki çeçekleri ayrı bir bitki düşünerek çıkardığım çiçeği maket bıçağı ile kökünden dikey olarak çiçek ve yaprakların çıktığı yere zarar vermeden ayırdım(sonbaharda).Ayırdığım her kök tuttu ve çiçek açtı. Tesadüfen mi tuttular yoksa böyle bir üretme yöntemi var mı?

sinank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2009, 22:29   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Çuha çiçekleri (primula)*

Soğuk ve ıslak kış mevsiminde sevmediğimiz, kısa, karanlık günlerin içinde koşturur dururken gözümüz ansızın yol kenarındaki çiçekçilerin ya da seraların vitrininde açılmakta olan rengârenk çiçeklere takılır. Nasıl da afacan, nasıl da iyimserlik veren görünüşleri vardır; dünya gününe gelmelerinin nedeni sanki karanlık günleri aydınlatmak!

Çuha çiçekleridir bunlar. Büyük kentlerde yaşayanlar onu görmezden gelemez. Güneşli bir kış günü onlarla birlikte uzak bahar yakınlaşır, paltoların yakası açılır, boyun atkıları fora edilir...

Karanlık günlere gelince; bir ışık, bir renk, ne renk ama...
Oysa günlerin bahara devşirmesine daha çok zaman vardır.
Ne renk cümbüşü sunar bu Afrika menekşesini andıran çuha çiçekleri... Durmadan gülen oynak kızlar gibi kışkırtıcı bir güzellikleri vardır; oynak ama bir o kadar da kendi halinde. Sarılar, kırmızılar, mor, morun en moru (tam ortadaki sarı benek o yok mu, o), kişi kendini her kavanoza saldırdığı şekerlemeci dükkânında sanır. Karın altındaki görünüşlerine ne demeli, beyazı delen o incecik upuzun boyundan fışkıran renkleri: 'Bana bakın ben pes ediyor muyum?' deyişleri.

Evet sevgili okurlar bu yazıyla birlikte, bugüne değin yapamadınızsa evinizin balkonuna ya da varsa bahçenizin görüş alanınıza en yakın yerine çuha çiçekleri dikeceksiniz umarım.

Bahçıvan önerisi:

Çuha çiçeklerinin yaklaşık 400 türü vardır. Türlerine göre, doğal olarak bataklıklar ve ılıman bölgelerinden tutun, Himalayalar'a değin geniş bir yaşam alanları vardır. Yetiştirme olanlar da dayanıklıdır; bahçede, havuz kenarında, kayalık bahçelerinde, çimen aralarında, ağaç diplerinde onlardan yararlanmak mümkündür.

Bakımına gelince, zengin çiçeklenme ve geniş yapraklar su isteğinin belirtisidir, düzenli sulama yapın, toprak yüzeyi kurur kurumaz ince uzun hunili sulama kaplarıyla sulayın ve yapraklarına su değdirmemeye dikkat edin. Dip kısmına yerleştirdiğiniz kapta asla su olmamalı, bunu hiç sevmezler. Işıklı bir yer olma koşuluyla ev içinde de tutabilirsiniz. Ne var ki sıcaklık 15 üzerine çıkmamalıdır, 12-15 ideal sıcaklıktır. Gece serin yere taşıyıp istediği serinliği sağlayabilirsiniz. Solan çiçeklerini çok ince bir makasla dibinden kesin, haftada bir vereceğiniz çiçekli bitkiler gübresi çiçeklenmeyi sürdürür.

İlkbaharın sonuna doğru çiçeğinizin yorulduğunu anlarsınız; yaprakları dökülür, tüm özeninize karşın çiçeklenme biter. Onu bir süre, gelecek güz başlangıcına değin rahat bırakın. Toprak hizasından budayın ve olanağınız varsa bahçenin kuytu bir yerine toprağa dikin zamanla kendi kendilerine yeni melezler oluştururlar ya da arada bir sulama koşuluyla balkonun bir köşesinde kendi haline bırakın. Çuha çiçekleri birkaç yıl arka arkaya çiçek açabilir.
Bu güzel bitkinin yabani türlerinden kimileri daha uzun saplı olup şifalı bitkiler sınıfına da girer. Eskiden özellikle göz hastalıklarında kullanılırdı.

Evliya Çelebi de Bingöl dağlarında yetişen çuha çiçeklerinden söz etmişti, okumayanlarınız için yineliyorum: "Sarı tutya**, kırmızı tutya, mor tutyalar vardır ki güzel kokusundan adamın dimağı kokulanır. Bu tutyaları toplayıp göz ağrısına tutulanların gözüne sürme ederler. Allah'ın emriyle görme kuvveti ve uzağı görme hasıl olur. Taze yaprakları çıban tedavisinde çıbanın üstüne sarılır ve bu işlem sık sık yeni koparılmış yaprakla değiştirilir".***

Büyük kentlerde yetiştirme ve bodur çuha çiçeklerinin şifalı yönünden ne denli yararlanabiliriz bilmiyorum ama gözümüze, gönlümüze iyilik verdiği kesin.

* Primula: Latince prima vera ilkbahar başlangıcı anlamına gelir.
** Tutya: Çuha çiçeği
*** Geçmişte ve Bugün Bitkilerle Tedavi, Prof. Dr Turhan Baytop.

Gülnar Onay

http://www.radikal.com.tr/ek_haber.p...s&haberno=5412

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2009, 16:35   #65
Ağaçsever

toprak12's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
benim çuha çiçeğim var ama pek keyifli değil.
çok yavaş yaprak çıkarıyor hemen de alttaki yaprakları döküyor
sadece 3 yaprağı kaldı bu çuha çiçeklerinin açma zamanı şubatdeğil mi?
**** martta mı açıyor? çiçek çoşturanlı su veriyorum ama etki etmiyor durmadan yaprak döküyor bulunduğu yer peteklerden ve aşırı sıcaktan uzakta pek güneş görmüyor ama olduğu yer bol bol aydınlık.saksını biraz büyük fazla geliyor heralde
ne çiçeği var ne yaprağı git gide yokoluyor.bu çuha çiçeğimi ben geçen sene aldım direk bahçeye dikmiştim çiçek açmıştı.yazın da kurumuştu.sonra tekrar sonbaharda çıktı ve hemen saksıya aldım 2 kere saksı değiştirdim.toprağı da baçhe toprağı ile satın topraklar ve torfla karışık ama yaprak çıkarmıyor

toprak12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2009, 13:21   #66
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Çuha

Çok dayanıklı ve bereketli bir çiçek.Etrafına habire yayılıyor.Yeni yeni çiçek açmaya başladı.Şu an için açanlar açı sarı ve açık mor.

Eklenen Resimler

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2009, 13:25   #67
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hüsnüyusuf Mesajı Göster
Tohumdan çuha yetiştirmeyi deneyen arkadaşlar, sonuçları paylaşabilir mi? Kolay mı yetişiyor yoksa zahmetli mi?
Ben tohumdan kendim özenerek yetiştirmedim.Rüzgardan savrulduğu yerde kendiliğinden çıktı.Özenseniz,takip etseniz bu gibi olmaz.

Eski 28-02-2009, 16:11   #68
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Doğal ortamında görüntülediğim yabani çuha çiçekleri:

Eklenen Resimler

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2009, 13:32   #69
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Çuhalarımın son durumu

Eklenen Resimler

Eski 12-03-2009, 13:53   #70
Ağaç Dostu

Hülya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 81
Cool Çuha çiçeklerim

Benimde balkonum renklendi çuha çiçeklerimle.Mis gibi kokuyorlar.
Kedşim Fıstık'ta çok mutlu

Eklenen Resimler

Laleci_03 beğendi.

Düzenleyen Hülya : 06-07-2011 saat 21:54
Hülya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2009, 14:30   #71
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Maaşallah.Renkler güzel ve canlı

Eski 12-03-2009, 16:49   #72
Ağaç Dostu

Öznur's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Galeri: 2
Bunlar da benim bahçemde kendiliğinden yetişen çuhalar. Burada Mart Çiçeği adıyla biliniyor.

Eklenen Resimler

göknarcı2 beğendi.
Öznur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2009, 16:51   #73
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Doğal ortamında çuhaların yaprakları yazın tamamen kuruyarak yok oluyor mu?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2009, 17:13   #74
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Nemli olan kısımlarda kalıyorlar.Yaz kurak ve sıcak geçerse yapraklar tamamen kuruyor.Bulunduğu ortama bağlı .Dere kenarları kalıyor.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2009, 15:16   #75
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-08-2007
Arkadaşlar prımulanın(cuha) katmerlisi de oldugunu biliyormuydunuz? ben hic görmemiştim.Taki bugune kadar.Hemen 3 farklı rengini aldım.Hic affetmedim

Eklenen Resimler

sakagun beğendi.
beyaz orkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2009, 19:32   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2009
kenan

yabennım de cuha cıcekjlerım var onları cıcek acması bıtınce nereye dıkıyım

beran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 08:14   #77
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Çiçeklenme bitince, gölge bir yere dikin ve yazın sulamayı ihmal etmetin. Yaz sonunda gerçek yerlerine tekrar dikebilirsiniz.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 14:13   #78
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Katmerlililerde güzelmiş.Güle güle büyütün.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 14:52   #79
Ağaç Dostu

Hülya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 81
[QUOTE=beyaz orkide;379101]Arkadaşlar prımulanın(cuha) katmerlisi de oldugunu biliyormuydunuz? ben hic görmemiştim.

Çok güzeller.

Hülya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 17:56   #80
Ağaç Dostu

Bende cok begendim.Teşekkur ederim.İnşallah bunları kaybetmem bide tohum alabilirsem süper olur.

Eski 14-03-2009, 21:03   #81
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Kışın bahçe ve balkonlar renksiz kaldığı için pek mahzunlaşırlar. Allahtan bu mevsimde hercai menekşe ve çuhaçiçeği var. Pencere önlerine koyacağınız, pencere demirlerine asacağınız saksılardaki çuhaçiçekleri bu renksiz kış mevsiminde gözünüzü, gönlünüzü şenlendirecektir. Küçük mutluluklar, küçük heyecanlar gibisi var mı? Bir saksı çuhaçiçeği isterseniz daha fazlasını bile verebilir size... Azıcık özen ve bakımla nisan ayı sonuna kadar renklerini çoşkulu biçimde cömertce sunacak, size şirin küçücük duygular yaşatacaktır.

Evet, gerçi çuhaçiçeği hakkında bilgiler verilmiş ama ben meraklısına bir hatırlatma yapayım:

Name:  Kedi 4-1.jpg
Views: 5441
Size:  34.8 KB

Efendim, çuhaçiçeği, primulaceae (çuhaçiçegiller) familyasının Primula cinsini oluşturur. 500 ortak türü vardır. Genel olarak çok yıllık türleri varsa da bazı türleri iki yıllıktır. Ülkemizde doğal ortamında yetişebilen 8 türü saptanmış. Bazı yörelerimizde bu türlere tutyaçiçeği, ayıkulağı, evvelbaharotu, felçotu, çobançiçeği, suçiçeği denir. Çuhaçiçekleri genel olarak 25-50 cm boylarında olduğu gibi 5 cm kadar kısa olanı ve 120 cm kadar boy vereni olurmuş. Şifalı bitkiler arasında hatırı sayılır bir yere sahip.

Çiçekleri, yeşil çanakları ile birlikte ilkbaharda toplanır ve hemen gölgede kurumaya bırakılırmış. Strese bağlı gerginliklere, baş ağrılarına, uykusuzluğa iyi geliyormuş. Sinirsel spazm çözücü, yatıştırıcı ve rahatlatıcıymış. Çiçek açmadan önce sökülerek kurutulan köklerinin ise göğsü yumuşatıcı, balgam söktürücü özelliği varmış. Bronşite, soğuk algınlığına, üşümeye bağlı öksürük ve nöbet titremelerine iyi gelmesinin yanı sıra idrar söktürücü, kanı temizleyici, gaz giderici özellikleri varmış. Çiçeklerinden reçel ve şarap yapılırmış. Yapraklan salatalara katılır, dolmada kullanılırmış... Bunları 'mış' diye anlatmamın nedeni denemediğim içindir.

Ayrıca bu konu için mutlaka bknz:

Primula vulgaris, Çuha çiçeği

Primula elatior Çuha çiçeği

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 21:09   #82
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Kedicik de en az çuha kadar renk katmış kareye. Çok şirin bi'şeymiş.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2009, 11:53   #83
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Vallahi.Dün pazarda görünce dayanamadım.5 tane farklı renklerde aldım.Çiçek çeşitlerimi 3 senedir aynı çiçekçiden aldığım için çiçekçiyle ahbap olduk.Bana indirimde yapıyor.10 farklı rengi vardı.Fakat katmerli görmedim.

Eski 15-03-2009, 18:54   #84
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Bahçemde yaklaşık 8 renk çuha çiçeği var. Ancak birşeyler musallat oldu yapraklarını yiyorlar. Kimi zaman çiçekleri yenmiş oluyor. Çiçeği inceledim inceledim suçluyu bulamadım. Yaprak altlarına diplerine baktım börtü böcük yok. Salyangoz veya sümüklüböceklerden şüpheleniyorum ama onları nasıl uzak tutacağımı bilemedim.

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2009, 20:14   #85
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaktüs Mesajı Göster
"........" Yaprak altlarına diplerine baktım börtü böcük yok. Salyangoz veya sümüklüböceklerden şüpheleniyorum ama onları nasıl uzak tutacağımı bilemedim.
Şuraya göz atın:

Salyangoz

Bira uygulamasını bir deneyin bakalım... Şimdi yağmur mevsimi ya ortaya çıkarlar artık.

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2009, 22:49   #86
Ağaç Dostu

Aslında sürekli geceleri dışarıdalar ama ben çuhaların olduğu bölümde görmedim onları. Genellikle bahçede beslediğim kedilerin mamalarının yanındalar. Derin kaptan süt içerken bile gördüm onları. Maşallah kaba gayet güzel tutunup boğulmuyorlar. Yiyeceklere ilaç karıştırıp atmam mümkün değil çünkü etraftaki kedi ve köpekler için ölümcül olabilir.

Bira yöntemini bir deneyeyim. Bakalım ilgi odakları değişecek mi? Bahçede başka çiçekler de var ama inatla çuhaları tercih ediyorlar sanırım. Diğer bitkilerde bir hasar göremedim

Eski 16-03-2009, 14:26   #87
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever Mesajı Göster
Vallahi.Dün pazarda görünce dayanamadım.5 tane farklı renklerde aldım.Çiçek çeşitlerimi 3 senedir aynı çiçekçiden aldığım için çiçekçiyle ahbap olduk.Bana indirimde yapıyor.10 farklı rengi vardı.Fakat katmerli görmedim.
Bunlarda resimleri

Eklenen Resimler

Eski 16-03-2009, 18:27   #88
Ağaç Dostu

Yalınkatlı cuhalara göre katmerliler daha dayanıklı arkadaşlar cıcekleri bozulan hic olmadı.Üstelikde devamlı olarak acıyorlar.

Eski 24-03-2009, 12:32   #89
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Herkese iyi günler... Sorum cuhalarini bahceye eken arkadaslara olacak. Sicaklar bastirip ciceklenme dönemi gecince toprak hizasindaki yapraklari da dahil olmak üzere buduyor musunuz yoksa yapraklari kaliyor mu? Simdiden tesekkürler.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2009, 12:53   #90
Ağaç Dostu

Bahçede olduğu yerde olduğu gibi bırakıyorum. Zaten çok güneş almayan yerdeler. Marul gibi yaprakları olduğundan budanmaya ihtiyacı olmuyor. Yazın suluyorum. Zaman zaman yanlarından yeni yavrular beliriyor.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024