agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni385Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-06-2013, 00:37   #271
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eceyıldız Mesajı Göster
yani şimdi yok mu?.beklerim artık ne yapalım , olmazsa size para yollarım bana alırsınız olur mu? ben buralarda bakacağım yine de....
Sevgili eceyıldız; evet artık çuhaların zamanı geçti. Az biraz mart ondan sonrası nisan-mayıs ayları 50 kuruşa satışa çıkar. Allah nasip kısmet eder ise artık seneye nisan-mayıs aylarında buldunuz buldunuz bulamadınız isteyin seve seve İstanbul'dan çuhalar sizindir.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2013, 10:46   #272
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sevgili eceyıldız; evet artık çuhaların zamanı geçti. Az biraz mart ondan sonrası nisan-mayıs ayları 50 kuruşa satışa çıkar. Allah nasip kısmet eder ise artık seneye nisan-mayıs aylarında buldunuz buldunuz bulamadınız isteyin seve seve İstanbul'dan çuhalar sizindir.
teşekkür ederim sağolun...

eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2014, 14:55   #273
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Merhaba. Çuhalar yavaş yavaş açmaya başlıyor. Merak ettim de acaba çuhalar yaprak çeliğiyle çoğaltılabilir mi?

hafka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2014, 22:29   #274
Ağaçsever

gülsümkaya's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2010
annemin çuhaları

çok güzeller

Eklenen Resimler

gülsümkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2014, 18:40   #275
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Bunlar da benim askerler. Bazilari yeni ciceklerin saplarini uzattilar. 2. Kati cikiyorlar. Yazin dayanirlar mi acaba. Ogleden sonra hep gunes aliyorlar.

Eklenen Resimler

nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2014, 17:10   #276
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Geçen sene baharda bakımsız kalan çuhalar bu sene biraz neşesizler. Ama toparlanacaklar inşallah.

Name:  sari_cuha_cicegi.jpg
Views: 1243
Size:  54.9 KB

Bu 15 gün önce felan açmıştı. Rengi açık sarı oldu.

Name:  cuha_cicegi.jpg
Views: 1251
Size:  51.0 KB

Boyuna posuna bakmadan bir sürü çiçek açacam diye uğraş içinde

Name:  cuha.jpg
Views: 1143
Size:  64.2 KB

Burayı iki ay kadar önce düzenlemiştik. Yavru çuhalar tutacak mı tutmayacak mı diye düşünürken çiçek bile açtılar

Name:  kaya_bahcesi.jpg
Views: 1184
Size:  69.4 KB

Benim askerlerde böyleler

Name:  cuha_cicekleri.jpg
Views: 1188
Size:  70.8 KB

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2014, 11:40   #277
Yeni Üye

egebora's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2014
bunlar da benim geçen sene diktiğim çuhalardan şanslı olanlar.. yardımcımız yabani otları temizliyorum diye yolup atmış 20 kök çuhayı.. neyse ki bazılarının üstten yaprakları gitmiş demekki bi de yeni yavrular vermiş...

fındık ağacının dibindeler ve direk güneş görmeyen koyu gölge diyebileceğim bi yer.. toprak da çakıllı verimsiz gayet (gerçi bunu düzeltebilirim tabii).. buraya ilave ne tavsiye edebilirsiniz? şöyle yazın da çiçekli olabilecek.. kasımpatı ve menekşe var ama hepsi bahar ve kış çiçeği oldu.. mesela begonya diksem aralara hiç güneş almasa da çiçeklenir mi ki?

Eklenen Resimler

egebora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2014, 12:01   #278
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egebora Mesajı Göster
bunlar da benim geçen sene diktiğim çuhalardan şanslı olanlar.. yardımcımız yabani otları temizliyorum diye yolup atmış 20 kök çuhayı.. neyse ki bazılarının üstten yaprakları gitmiş demekki bi de yeni yavrular vermiş...

fındık ağacının dibindeler ve direk güneş görmeyen koyu gölge diyebileceğim bi yer.. toprak da çakıllı verimsiz gayet (gerçi bunu düzeltebilirim tabii).. buraya ilave ne tavsiye edebilirsiniz? şöyle yazın da çiçekli olabilecek.. kasımpatı ve menekşe var ama hepsi bahar ve kış çiçeği oldu.. mesela begonya diksem aralara hiç güneş almasa da çiçeklenir mi ki?
Ortanca gölge çiçeğidir. Oraya 3-5 kök dikerseniz yazın güzel çiçeklerini uzun süre size sunar.

yağmur beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2014, 12:53   #279
Yeni Üye

egebora's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2014
Teşekkür ederim Sayın limon_sever... ortanca hiç aklıma gelmemişti yetişkin ortancalarim da var halbuki.. bikaç çelik ayirmali

egebora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 10:51   #280
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Çuhalarda dikkatimi çeken şu ki; yaprakları toprağa değdiği yerden çürüyor. Saksıda kontrol etmek kolay fakat bahçeye dikili olanlar için ne yapılabilir bilmiyorum.

jojoba beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2014, 07:47   #281
Ağaç Dostu

lenavita's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
dipten sıralı şekilde taşlat koyarsanız taşa degen yaprakları çürüyormu acaba

lenavita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2014, 13:16   #282
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Çuha çiçeği tohumu

Arkadaşlar çuhalarımın bazılarında tohum keseleri oluşmuş
Sizlerle paylaşmak istedim

Name:  DSCF4622.jpg
Views: 1088
Size:  50.7 KB

Bun da sadece bir tane var
Name:  DSCF4623.jpg
Views: 1083
Size:  48.8 KB

Bir tanesi kurumuş ve kesenin ağzı açılmış
hemen koparıp içine bakmak istedim
Name:  DSCF4625.jpg
Views: 1060
Size:  48.3 KB

Ve işte yakaladım tohumları
içinden çıkan tohumlar
Name:  DSCF4626.jpg
Views: 1113
Size:  30.2 KB

Şimdi bu tohumları ekeceğim bakalım çimlenecekler mi...

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2014, 13:29   #283
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Benimkilerde bu tarz bir oluşum hiç olmadı. Havalar ısınınca kurudular üstelik. Saksılarını boşaltsam mı bilemedim. Köklerinden seneye yeniden uyanma ihtimali var mı? Yoksa sadece dökülen tohumundan mı aynı yerde çıkıyor?

akçabardak ve YeniGine beğendi.
yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2014, 16:39   #284
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yağmur Mesajı Göster
Benimkilerde bu tarz bir oluşum hiç olmadı. Havalar ısınınca kurudular üstelik. Saksılarını boşaltsam mı bilemedim. Köklerinden seneye yeniden uyanma ihtimali var mı? Yoksa sadece dökülen tohumundan mı aynı yerde çıkıyor?
Sevgili yağmur, eğer ki saksınıza başka bir bitki dikmeyecekseniz bence hiç boşaltmayın derim, bakımını yaparsanız yaz sıcakları bastırana kadar ara ara açmaya devam ediyorlar, bakımı derken şöyle diyeyim, ben yaşlanmış, sararmış yapraklarını dibinden kesip çıkartıyorum hatta sağlam yapraklardan bile alıp azaltıyorum kuvvet yaprağa değil de çiçeğe gitsin diye sadece genç yapraklarını bırakıyorum.

Saksılarımı gölgede tutuyorum, toprağını nemli tutuyorum fazla sulamıyorum, geçtiğimiz senelerde hiç takviye besin vermemiştim ama bu sene denedim bir defa verdim yapraklarda koyulaşma oldu işe yaradı, çiçeklenme devam ediyor ortadan tekrar çiçek sapları geliyor.

Her seferinde çiçekleri solunca koparıp atıyordum, bu sene kontrol ederek çiçek sapı da sarardıysa ozaman koparıp atıyorum, bir müddet bekliyorum eğer tohum oluşacaksa zaten kendini belli ediyor ortasında toplu iğne başı kadar büyüklünde oluyor hangi sapta varsa onu bırakıp diğer solmuş çiçek saplarını koparıyorum.
Onları seviyorum, okşuyorum, karşımda birisi varmış gibi konuşuyorum onlarla, onlar da bana uzuuunca bir müddet çiçek açıyorlar.

Sıcaklar bastırdığında ise zaten kendileri yavaş yavaş dinlenmeye geçmek için sararmaya başlıyorlar ve tamamen kayboluyorlar ama kaybolsalar da çok az az su veriyorum ki kökleri toprakta kurumasın diye.

Ağustosun sonlarına doğru tekrar yavaş yavaş uyanmaya başlıyorlar erkenden ilk baharda çiçeklerini, güzelliklerini sergilemek için hazırlanıyorlar.

Hepsi bukadar yazmayı unuttuğum bir şey kalmadı umarım. Sevgiler

Eski 30-04-2014, 18:04   #285
Ağaç Dostu

ngr33's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2013
Sevgili akçabardak ablacım tam da sana bu güzellerle ilgili dsnısacaktim sen zaten herseyi yazmışsın. .bana gonderdigin cuhalar o kadar guzel ki sarardilar biraz ama.. artik ne yapmam gerektigini öğrendim gideyim de biraz ilgileneyim onlarla teparimi yapıp geleyim ; )
Sevgiler..

akçabardak ve YeniGine beğendi.
ngr33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2014, 20:21   #286
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ngr33 Mesajı Göster
Sevgili akçabardak ablacım tam da sana bu güzellerle ilgili dsnısacaktim sen zaten herseyi yazmışsın. .bana gonderdigin cuhalar o kadar guzel ki sarardilar biraz ama.. artik ne yapmam gerektigini öğrendim gideyim de biraz ilgileneyim onlarla teparimi yapıp geleyim ; )
Sevgiler..
Sevgili ngr33 Kardeşim, nasılsın bir kaç gündür göremedim seni iyisindir inşallah.

Kalp kalbe karşıymış derler ya, aynı noktada buluştuk yine ne güzel bak isabet oldu, biribirimizin düşüncelerini okumuşuz demek ki.

Gönderdiğim çuhaları beğendiğine sevindim, bundan sonrası onlarla ilgilenmek sana ait hayırlı olsun, eminim senin ellerinde çok çabuk toparlanırlar, kolay değil kaç gün boyunca kapalı kutuda yolculuk yaptılar sararmaları çok normaldir. Sen onları çabuk iyileştirirsin bundan eminim.
Sevgilerimle

YeniGine beğendi.
Eski 07-05-2014, 23:50   #287
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2014
Merhabalar
Eylül Ekim gibi boşalacak saksılarım var, bunlara çuha ekmek istiyorum. Fakat çiçekçilerde son kalan çuhalardan alıp açık balkonumda yetiştirmem sorun olur mu? Ya da önümüzdeki Kasım - Aralık ayını beklemem mi daha doğru? Son olarak da aynı saksıda çuha yanına ne ekebilirim?

Ya volna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2014, 15:14   #288
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Daha yaz gelmeden kurumaya basladi benim cuhalar. Bazilatinda hic ysprak kalmadi. Buna ragmen ellemezsem kisa acarlar mi acaba. Gunesli yerdeler. Umit yoksa sokucem.

akçabardak beğendi.
nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2014, 15:52   #289
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nkutsay Mesajı Göster
Daha yaz gelmeden kurumaya basladi benim cuhalar. Bazilatinda hic ysprak kalmadi. Buna ragmen ellemezsem kisa acarlar mi acaba. Gunesli yerdeler. Umit yoksa sokucem.
Sayın nkutsay merhaba, kış bitkisi olduğu için sanırım sizin kiler dinlenmeye çekilmeye başlamışlar, sökmenize gerek yok Eylül ayında tekrar yavaş yavaş uykudan uyanmaya başlayacaklardır.

Eski 04-08-2014, 00:16   #290
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Çuhalarımın keyfi yerinde... Bu hızla kışa çıkarız umarım Soğuk ve karanlık günlerin rengarenk melekleri

Eklenen Resimler

Eski 23-11-2014, 13:41   #291
Ağaç Dostu

hira's Avatar

O hızla kışa çıkamadık, bir tanesini kaybettim çuhaların. Bende bu uzun saksıya aldım daha rahat olsunlar diye. Ee ne de olsa kala kala soğanlılarla çuhalara kaldık. Sardunya zamanı geçti

Eklenen Resimler

Eski 03-02-2015, 13:15   #292
doğasever

vildan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-02-2007
merhabalar herkese

çuha tohumlarını ekmek için en doğru zaman yılın hangi ayı acaba? bir de bu tohumların dayanma süresi ne kadardır? elimde kuru ortamda itina ile saklanmış ama yaklaşık 8 yıllık tohumlar var. bunları doğru zamanda ektiğimde olumlu sonuç alma ihtimalim var mıdır? bilgilendirirseniz çok sevinirim. şimdiden çok teşekkürler!

vildan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2015, 23:38   #293
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Çuhaları
küçük saksılarından çıkarmadım henüz. torfun içindeler. Çiçekler
çoğaldı ama yapraklar hızla sararıyor.. Anlamadım neden oldugunu.

Eklenen Resimler

Eski 26-02-2015, 16:22   #294
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Gazetede çuhaların ömrü iki yıldır diye yazı okudum, buradaki mesajlara göz attım, bazı arkadaşlar 'kaç yıldır bahçede aynı yerdeler' gibi şeyler söylemiş. Benim çuhaların çoğu ikinci yılında mefta olunca kafam karıştı Çuhalar çok uzun ömürlü bitkiler midir?

Eski 26-02-2015, 23:32   #295
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili hira bana göre çuhanın sahibine göre değişiyor ömürleri. Ben kaç senedir çuhaları alıyorum dikiyorum, tabi seneye çuha kalmıyor. Ya sulama, ya diktiğim yerle ilgili sorunlardan dolayı kaybediyorum. 1-1.5 ay önce etrafta kalan çuhalarımı topladım bir yere diktim. Şimdilik gayet iyiler. Fakat seneye ne olurlar bilmiyorum.
Ama bunun yanında yine 3 sene önce farklı bir yere diktiğim çuhalar yaşıyorlar hem de çoğalarak.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2015, 14:09   #296
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
5-6 senedir yetiştiren biri olarak deneyimime göre bilhassa yerli ırk gibi birşey her sene kendini yeniliyor. Her sene yeni yaprak çıkarıyor.İrileşen yapraklar öbür seneye kalmıyor. Ben de mor, sarı ve beyaz bu cinsten. Mesela mor olanlar beyaz veya sarıdan etkilenerek açık mora dönüşüyor. Koyu mavi cinside 2 senedir benimle.

YeniGine, hira ve zeygen beğendi.
çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2015, 14:13   #297
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Mesela 5.resimdeki çiçek aslında 4.resimdeki gibi olması lazım.Renk alışverişinden bu renge dönüyor. Bazı renkleri bende yaşatamadım. Sayın Hira nın çiçekleri gibi.
Çiçeksever / Bahçe

YeniGine ve hira beğendi.
Eski 28-02-2015, 13:41   #298
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2014
Bunlarda benim çuhalarım
Kırmızı !! Beyaz !! En büyük? Türkiye

Eklenen Resimler

Laleci_03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2015, 21:20   #299
Ağaçsever

İbrahim Yavuz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2013
Galeri: 1
Merhaba!

Arkadaşlar aile dostum saksıda Çuha Çiçeği hediye etti. İlk kez bakacağım için bir kaç sorum olacak.

Gördüğüm kadarıyla dış ortamda rahatlıkla yetişebiliyor. O yüzden merak ettim çok yıllık bir bitki mi? Eğer çok yıllık ise kışın donlardan etkileniyor mu?

Saygılar.

YeniGine beğendi.
İbrahim Yavuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2015, 10:56   #300
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

İzmir'de dışarıda rahatlıkla bakabilirsin. Ben Afyonda saksıda sorun olmakla beraber, bahçede toprakta rahatlıkla yetiştiriyorum.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024