agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni1280Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-04-2007, 17:07   #31
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyaah Mesajı Göster
zenfree vermiş olduğun detaylı bilgiler için teşekkür ederim.Çelikten çoğaltmaya çalışacağım inşallah başarılı olurum.ayrıca compost' u nereden temin edbilirim yazarsan sevinirim.Nisanın 1 de tohumları ekmiştim bugün 14 nisan henüz çıkmadılar.saygılar
Petunya çelikten çoğalmaz ki... Petunya tohumdan yetişir, mevsimliktir. Bu sene 400-500 YKR den alın bir kökünü. Kuruyan çiçeklerin tohumlarını toplarsınız ve seneye kendiniz tohumdan yetiştirirsiniz. Benim tohumlarım çimlendiler bile... Kolay gelsin...

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2007, 23:07   #32
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Ben de nisan'ın 17'sinde serptim tohumları torfa fakat hala bir gelişme yok. Cam önünde öğlen güneşi alıyor ve toprağı da sürekli nemli ama malesef galiba çimlenmeyecekler Sinir oldum.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2007, 22:26   #33
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Benim petunyalarımdan bir görünüş.

Eklenen Resimler

gokcegokce ve sevoş beğendi.
zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 11:27   #34
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selenn Mesajı Göster
Ben de nisan'ın 17'sinde serptim tohumları torfa fakat hala bir gelişme yok. Cam önünde öğlen güneşi alıyor ve toprağı da sürekli nemli ama malesef galiba çimlenmeyecekler Sinir oldum.
Birden çimlenecek selenn üzülme. Benimkiler çimlendiler de fotoğraflarını çekemeyecek kadar küçükler. Bu yağmurlardan sonra coşacaklarından eminim... Biraz büyüsünler fotoğraflarını paylaşırım.. Sevgiler..

Eski 02-05-2007, 11:47   #35
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

İnşallah sevgili Limon,
pek ümidim yoktu ama mesajın moral verdi. İsranbulda yağmur varmış okudum forumda ama burda da sinir bozucu bir fırtına vardı dün gece. Buraya da gönderir misiniz o yağmurdan

Eski 02-05-2007, 13:09   #36
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Çok küçükler ama yine de fotoğrafını paylaşmak istedim...
Name:  Photo-0134.jpg
Views: 6488
Size:  56.0 KB

leylevi beğendi.
Eski 09-05-2007, 23:12   #37
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Petunyalarımın üzerinde şeker şerbeti gibi yapışkan bir tabaka oluştu.
Bu bir hastalık mı acaba?
Ne yapabilirim?
Zavallıcıklar yapış yapış oldu.

Eski 10-05-2007, 00:55   #38
Yeni Üye

gözdebaysan's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyaah Mesajı Göster
Evet ama tohumları ektim küçük yapraklı değişik bitki çıkıyor. Tohumlara bir işlem yapıyorlarmış galiba .Her halde kimse bilmiyor.
Küçük yapraklı değişik bitki olarak gördükleriniz doğrudur.önce tek yaprak halinde daha sonra yavaş yavaş birkaç yaprak vererek gelişimine devam eder.
Ayrıca petunya bitkinin orjinaline benzemedişini ve daha farklı olduğunu belirtmişsiniz.Bunun sebebi de büyük ihtimalle;tohumu aldığınız bitkiyi de yani elinizdeki anaç bitkiyi de daha önceki yıllarda başka bir petunya bitkisinden tohum olarak toplayıp ekmiş olmanızdır.bu şekilde tohum toplama yoluyla ekilen ve yetiştirilen mevsimlik çiçeklerde bu kalite kaybı yaşanmaktadır.Ayrıca tohumun ekilene kadar uygun şartlarda muhafaza edilmesi de;kaliteli bitki yetiştiriciliğinde önemli bir faktördür.

gözdebaysan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2007, 00:57   #39
Yeni Üye

gözdebaysan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Petunyalarımın üzerinde şeker şerbeti gibi yapışkan bir tabaka oluştu.
Bu bir hastalık mı acaba?
Ne yapabilirim?
Zavallıcıklar yapış yapış oldu.
evet bu Basara adını verdiğimiz bir hastalıktır.Zira ilaç satan firmalardan basara ilacı alıp bitkinize gerekli dozda püskürterek uygularsanız geçecektir.

Eski 10-05-2007, 01:03   #40
Yeni Üye

gözdebaysan's Avatar

Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Selamlar,
Ben de bugün petunya tohumları aldım.Direk toprağa dikecektim ama Sempe'yi okuyunca torfa mı diksem diye düşünemeye başladım ?
Mevsimlik çiçek olan Petunya tohumlarını torfa ekmeni tavsiye ederim hem de ısrarla.bugüne kadar mesleğim icabı (peyzaj mimarıyım) çok mevsimlik tohumu ektim ve hepsini de torfa ektim.torf toprağa göre çok daha fazla su tutma kapasitesine sahip ve gevşek bir yapıdadır.Bu nedenle hem çimlenme döneminde önemli olan suyu fazlasıyla iyi tutmuş hemde torfun gevşek yapısı sayesinde tohumların yüzeye daha rahat çıkmaları sağlanmış olacaktır.

hira beğendi.
Eski 10-05-2007, 18:40   #41
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Sevgili Gözde teşekkürler.

Eski 10-05-2007, 19:27   #42
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
BEn dün hazır bir fide aldım Beyaz düz.Katmerli burlarda yok.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2007, 22:27   #43
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi Mesajı Göster
BEn dün hazır bir fide aldım Beyaz düz.Katmerli burlarda yok.
Bence daha iyi olmuş. Katmerlisi yalın katlısı kadar dayanıklı olmuyor. Yalın katlısı daha çok büyüyor ve bol çiçekleniyor. Şu yapışkanlık dedikleri hastalık katmerlisinde daha çok oluyor. Yaz çiçekleri içinde petunyalara bayılan ve her sene kasalarla eken birisi olarak deneyimlerim bunlar. Kısacası ben katmerlisini hiç sevmedim. Ha bir de petunyanın beyazının çiçekleri her nedense daha büyük oluyor ve çok bol çiçekleniyor. Güle güle büyütün
Not: Aslında benim en sevdiğim sarmaşık petunya ama çok pahalı satıyorlar kızıyorum almıyorum.

Eski 10-05-2007, 23:09   #44
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Petunya tohumlarım uzun bir beklemenin ardından çimlendi. Ama sadece 5 tanesi. Daha çok minikler o nedenle fotoğraflarını paylaşmak için biraz büyümelerini beklemem gerekecek.

Eski 11-05-2007, 10:22   #45
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Limon Teşekkür Ederim.Sizde güle güle büyütün.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2007, 12:57   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2007
Bunlar da benimkiler

Eklenen Resimler

gokcegokce ve sinbas beğendi.
papoila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2007, 22:33   #47
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Sarmaşıklar da yaygınlaşıyor herhalde git gide... Ankara'da Çayyolu'ndaki peyzajlarda 15'e, Koçtaş'ta 13'e, Praktiker'de de 9 ytl'ye gördüm. Hepsi de askılı saksılara birkaç kök dikilmiş şekildeydi. Keşke fideleri de satılsa..

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2007, 13:56   #48
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Sarmaşıklar da yaygınlaşıyor herhalde git gide... Ankara'da Çayyolu'ndaki peyzajlarda 15'e, Koçtaş'ta 13'e, Praktiker'de de 9 ytl'ye gördüm. Hepsi de askılı saksılara birkaç kök dikilmiş şekildeydi. Keşke fideleri de satılsa..
Ben 3 sene önce çiekçime sipariş vermiştim Yalova'dan 2 kasa getirtmişti ve fiyatı gayet uygundu. Diyelimki normal petunyanın kökü 400 YTL ise o 600 YTL idi. Fakat sonraki senelerde bu sarkan petunyalar kıymete bindi nedense. Rağbet çok oldu herhalde. Şimdi diğer mevsimlikler gibi satmıyorlar 5 kökü bir saksıya dikip 20-25 YTL'ye ne tuttururlarsa satıyorlar. Aslında bunların diğer mevsimliklerden hiç bir farkı yok. Hatta ömürleri diğerine göre çok kısa. Normal petunyalar yaz sonuna kadar dayanırken bunlar yazın ortasında bozuluyorlar.
Her üründe olduğu gibi talep arttıkça fiyatlar da artıyor. Ben artık almıyorum onun yerine sakız sardunyalarımla avunuyorum Hem onları her sene yenilememe gerek yok. Sevgiler...

Düzenleyen limon : 15-05-2007 saat 11:05 Neden: düzeltme
Eski 15-05-2007, 00:31   #49
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Ben 3 sene önce çiekçime sipariş vermiştim Yalova'dan 2 kasa getirtmişti ve fiyatı gayet uygundu. Diyelimki normal petunyanın kökü 400 YTL ise o 600 YTL idi. Fakat sonraki senelerde bu sarkan petunyalar kıymete bindi nedense. Rağbet çok oldu herhalde. Şimdi diğer mevsimlikler gibi satmıyorlar 5 kökü bir saksıya dikip 20-25 YTL'ye ne tuttururlarsa satıyorlar. Aslında bunların diğer mevsimliklerden hiç bir farkı yok. Hatta ömürleri diğerine göre çok kısa. Normal petunyalar yaz sonuna kadar dayanırken bunlar yazın ortasında bozuluyorlar.
He üründe olduğu gibi talep arttıkça fiyatlar da artıyor. Ben artık almıyorum onun yerine sakız sardunyalarımla avunuyorum Hem onları her sene yenilememe gerek yok. Sevgiler...
Bense bu sene öğrenmiştim sarmaşık petunya diye bir tür olduğunu
Ama haklısınız, ben de sakızlarımın yanına normal petunyalardan da renk renk alıyim diyorum. Hatta pembe sakızla aynı saksıya beyaz petunya dikmek istiyorum ama biri mevsimlik biri kalıcı diye sonbaharda sorun çıkarırlar mı karar veremedim. Güzel olurdu aşağı doğru pembe, yukarı doğru beyaz..

Eski 15-05-2007, 08:30   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Sevgili Gilan
Ben üst tarafa sarkmayan kırmızı sardunya , alta kırmızı sakız sardunya ve sarkan kırmızı petunya ektim şu anda çok az çiçek açtılar ama canlanıp hepsi çiçek açtığında manzaraya doyum olmayacağına eminim bu arada ben sarmaşık petunyaları çok ucuza aldım saksısı 3 ytl .Aynı zamanda bu denemeyi beyaz ve pembeyede yaptım şimdi merakla havaların ısınıp hepsinin canlanmasını bekliyorum.Bunlarda benim petunya ve ateş çiçeklerim ateş çiçeğinin morunu ilk defa gördüm

Eklenen Resimler

Düzenleyen ceviz ağacı : 15-05-2007 saat 09:58
ceviz ağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2007, 00:21   #51
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Sarmaşık petunyamın yapraklarında sararma başladı. Sap kısımlarından başlıyor yaprağın ucuna doğru azalıyor. Ve yapraklar diriliklerini kaybetti. Acaba sulamada mı bir yanlışlık yapıyorum.

Gün aşırı suluyorum.

Eski 22-05-2007, 09:51   #52
bir yasemin birde ful

Rukiye Çetin's Avatar

Giriş Tarihi: 26-06-2006
ben geçenyıl metrodan tohum almıştım. Aynı paketten değişik renklerde çiçekler açtı. Çocukluğumun petunyaları boya giderken bunlar aşağıya doğru sarkyı. geçen yaz açtı. Kış soğuk olmadığı için ölmediler ve aynı köklerden bu yıl da açmaya devam ediyorlar. Aralarından bir tanesi sarkmadı, boyu çok uzamadı ve yaprakları daha etli. bunun katlı olabileceğini düşünüyorum. Henüz çiçek açmadı. Topladığım tohumlarından sadece dört yeni kök çıktı ama henüz yeterince büyümediler.
şu an iş yerindeyim. akşama unutmazsam size foroğraflarını gönderirim.(Eğer göndermeyi başarabilirsem.) Çok nefis kokuları var. Onların koktuğunu anlayana kadar epey zaman gerçti gerçi.
Tohumdan yetiştirmekten korkmayın. Çok fazla tohumdan size yetecek kadar fide mutlaka çıkacaktır.
Ayrıca bizde bir aile geneleği olan sokakta **** başkalarının evinde gördüğünüz çiçeklerin tohumlarını toplayarak, etrafınızdakilerle paylaşarak da edinebilirsiniz.
çiçekli günler

Rukiye Çetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2007, 11:55   #53
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ceviz ağacı Mesajı Göster
Sevgili Gilan
Ben üst tarafa sarkmayan kırmızı sardunya , alta kırmızı sakız sardunya ve sarkan kırmızı petunya ektim şu anda çok az çiçek açtılar ama canlanıp hepsi çiçek açtığında manzaraya doyum olmayacağına eminim bu arada ben sarmaşık petunyaları çok ucuza aldım saksısı 3 ytl .Aynı zamanda bu denemeyi beyaz ve pembeyede yaptım şimdi merakla havaların ısınıp hepsinin canlanmasını bekliyorum.Bunlarda benim petunya ve ateş çiçeklerim ateş çiçeğinin morunu ilk defa gördüm
Evet ben de ilk defa sizde gördüm mor ateş çiçeği. Hele bir de o petunyalar biraz daha büyüyünce çok güzel görünecekler eminim
Praktikerde kopmuş bir dal sarmaşık petunya buldum. Ben de onu diktim diğer petunyaların saksısına. Bakalım nasıl olacak.

Eski 31-05-2007, 10:18   #54
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Sevgili Gilan ,
Petunyalarımın büyümüş halini eklemek istedim .

Eklenen Resimler

abk, gokcegokce, hira ve 1 kişi beğendi.
ceviz ağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2007, 13:33   #55
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Çok keyifli görünüyorlar. Ben de tohumdan yetiştirdiğim fideleri yerlerine diktim.
Havaların da sıcak gitmesiyle hızla büyüyorlar.
Name:  29_mayıs 011.JPG
Views: 6667
Size:  62.0 KB

Eski 31-05-2007, 13:35   #56
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Demek ki 28 günde oldukça büyüyorlar.

Eski 01-06-2007, 10:24   #57
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ceviz ağacı Mesajı Göster
Sevgili Gilan ,
Petunyalarımın büyümüş halini eklemek istedim .
Harika görünüyorlar Boşluklar da kapanmış artık.
Ben de bu delikli taşlardan mı alsam, çok yakışmışlar çiçeklerle.

Eski 02-06-2007, 20:36   #58
Ağaç Dostu

limon's Avatar

İki günde bile çok büyüyorlar.
Name:  02,06 008.JPG
Views: 6146
Size:  59.8 KB

gokcegokce ve Vegy beğendi.
Eski 02-06-2007, 20:52   #59
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
İki günde bile çok büyüyorlar.
Bakalım renkleri ne olacak

Eski 02-06-2007, 21:24   #60
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Üzülerek yazıyorum ki çimlendirmeye çalıştığım petunyalarım öldüler. İstanbula giderken sulamıştım ama zannedersem susuzlukla mücadele edemediler. Fide halinde almış olduğum petunyalarımdan beyaz olanları bir saksıya morları diğer bir saksıya dikmiştim. beyazlar coşmuş haldeler ama morlar kurumaya başladı. Anlamadım nedenini; aynı uygulamayı her iki saksıya da yapıyorum ama morların durumu kötü

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024