agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni1280Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-05-2011, 12:26   #811
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
Geçen yıllarda petunya tohumu ekmiş,azıcık başarılı olmuştum ama şu hastalık meselesi yüzünden bu çiçeğe karşı ilgim azalmıştı...ama o sepetlerden sarkan çiçekler,renk çeşşitliliği öyle güzel ki...

Bizim sitenin iki yıldır bir uygulaması var,siteye ait serada çiçek yetiştiriliyor ve site sakinlerine eşit miktarda dağıtılıyor.dağıtımıın yapıldığı gün ben kardeşimin doğumu için Tekirdağ'a gidince çiçek alamadım.

Döndüğümde "belki çiçek kalmıştır" diye seraya uğradık komşu teyzemle.

Geriye pek birşey kalmamıştı, işime yarayacak bir kaç bitki aldım. petunyalara gözüm takıldı tabi...içimden "hastalanacaklar,yapış yapış olacaklar,bakamayacağım,ay aman of" derken ellerimde bir poşet petunya ile eve döndüm.

Bordürlerin bu kısmında soğanlı bir kaç bitki vardı ama çoğu açmamıştı. lale ve nergislerden umudu kestiğim için ,erken olsa da soğanları çıkardım...yerlerine petunya diktim...bu da genel görüntü

şimdi şu petunya sayfasını baştan sona okumak kalıyor geriye...

Eklenen Resimler

sevda271 beğendi.
ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2011, 12:43   #812
Ağaçsever

_kevser_'s Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2011
bu günler hiç mevsimi değil ama küçük bi kaba bende 9 10 tohum attım bakalım ne olacak bekliyorum adana çok sıcak oldu bu günlerde o yüzden günün sıcak saatlerinde serin bir yere alıyorum gerçi havalar böyle giderse en serin yer buzdolabı olacak ama bakalım artık

_kevser_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2011, 22:28   #813
Ağaç Dostu

türkansultan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2010
Buda benden olsun.

Eklenen Resimler

türkansultan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 17:14   #814
Ağaçsever

_kevser_'s Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2011
türkansultan çok güzel petunyaların canım

_kevser_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2011, 22:25   #815
Ağaç Dostu

türkansultan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2010
Sevgili kevser teşekkür ederim.

türkansultan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2011, 13:49   #816
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-06-2011
Ne zaman budamalıyım?

Petunyalarımın ilk aldığım halleriyle şimdiki hallerinin fotoğrafını koyuyorum. Şimdiki halinde yaprakları cılızlaştı. Şİmdi budasam çiçeklerine yazık olacak, acaba ne zaman budamalıyım.

Eklenen Resimler

sinem kamalı ve sevoş beğendi.
Songül Ateş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2011, 23:38   #817
Ağaç Dostu

Birol Ketenci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Budamasanız da geçmiş çiçekleri toplayın. Bitki besinini tohum büyütmek için harcamasın.

Birol Ketenci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2011, 22:49   #818
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-06-2011
Kurumuş dalları kesmeye başladım. Bakalım çiçekleri biraz daha uzun tutabilecek miyim yaşayarak öğreneceğim.

Songül Ateş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2011, 09:36   #819
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Apartman bahçesine diktiğim petunyalar, bu yıl ilk kez denedim bakalım bizim fakir toprağımızda ne kadar dayanacak

Eklenen Resimler

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2011, 12:23   #820
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-07-2011
ön balkon rüzgarlı ve direkt güneş alıyor, oraya koyuyorum, akşam eve gidiyorum ki yerlerde sürünüyor, içeri alıp su veriyorum azıcık canlanıyor, salonda tutuyorum ölmese de geriliyor, arka balkon yarı güneşli, orada zemine koydum rüzgar da yemesin diye ama o zaman da anlamını yitirdi, gözden ırak, gönülden ırak durumu. Bu konuyu baştan okudum, sıcak güney illerinde vs yol kenarı direk süsü olarak bile kullanmış belediyeler, muhteşem görünüyor. O zaman neyi yanlış yapıyoruz. Acemilik zor zenaat üstadlar.

Bülent Baştürk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2011, 13:36   #821
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Diğerlerinin çiçekleri geçtikten sonra tohumdan yetişen bu güzeller patlama yaptı çiçekleri de oldukça iri

Name:  06072011(008).jpg
Views: 2200
Size:  37.9 KB

Name:  06072011(009).jpg
Views: 2144
Size:  39.7 KB

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2011, 13:40   #822
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Ayrıca, kokuları küçük çiçekli olanlara göre çok çok az, sevgili günebakan.

Nerde ise, hiç kokusu yok gibi. Yalnız, görsellik olarak iyiler.

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2011, 13:44   #823
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Haklısınız sn. Ayazkentli mor ve küçük pembe çiçekliler daha yoğun kokulu ama bu beyazlar da da hafif koku var ayrıca çiçek iriliği beni şaşırttı

Eski 06-07-2011, 13:59   #824
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Bende, beyaz renkli olan petunya'yı, sırf üzerinde'ki tek çiçeğin iriliğine dayanamayıp almıştım.

Tek bir adet iken, 2. kg.lık yogurt kabına kapak olacak kadar büyüktü (artık çiçekçi onu ne ile beslediyse).

Sonra çiçekleri çoğalmaya başlayınca, çiçeklerin boyutu küçülmeye başladı. Gerçi artık şu durumlarından daha fazla küçülmezler sanırım. Beyazın çok hafif bir kokusu var

Eski 07-07-2011, 19:27   #825
Yeni Üye

Merhaba. Tam cahil bir adam olarak buradayım. Ama öğrenme azmim iyidir. İlk teşebbüsüm Çiğdem ile oldu, yeni doğan bebeğin adına istinaden. Çiğdem denemem başarısız oldu. Yeni deneme için soğanları bekliyorum. Bu vesile ile yeni bir hobim oldu, çiçekler. Derken Koçtaş'tan renklerine bayılıp petunya- mine çiçeği ve adını bilmediğim 3. çiçeği metal balkon saksılığıyla aldım. Petunya can çekişse de yaşıyor, diğerleri sizlere ömür. Petunya konusunu buraya kadar özetler çıkararak hatim ettim.
Kafamda bolca soru var, sayenizde başka çiçeklerin kanına girmeden öğrenecem evelallah
1- budama fikrini gördüm, peyder pey uyguluyorum, çıkan dalları değişik çelik yöntemleri ile değerlendiriyorum. Zayıf çiçek, cahil bahçıvan kombinasyonu pek ümit vaadetmese de maksat eğitim. Denemeleri buraya koyuyorum, hatalarımı çekinmeden yüzüme vurabilirsiniz ve önerilerinizi tabii.

Eklenen Resimler

Eski 07-07-2011, 19:41   #826
Yeni Üye

çelik denemeleri

ilk çelik bardakta (önceki mesaj), perdeleri ve güneşliği her daim kapalı nispeten serin odada. Direkt güneş almıyor, üstü açık, suda katkı yok, damacana şeklinde içme suyu. 48. saatinde, canlılık yavaşca azalıyor.
alttaki ilk resim yatak odasında, yine perdeler çekili, direkt güneş almıyor. daha yeşil.
Diğer çelikler de salonda, bardakta, üstü açık ama direkt güneş almıyor, güneye bakan daha sıcak yer. Bu bardaktakiler diğerine göre daha cansız ve sarı.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Bülent Baştürk : 07-07-2011 saat 19:44 Neden: ilave cümle eklendi
Eski 07-07-2011, 19:51   #827
Yeni Üye

çeliğe devam

Bunlar da toprağa ekim denemeleri. Çok hızla kuruyan diğer 2 çiçeğin saksı toprağı+torf.
ilki folyo kaplı. durumu iyi görünmüyor, ikincinin üzeri cam vazo ile örtülü, o da nispeten daha canlı ama yine görüntüsü zayıf. İkisi de direkt güneş görmeyen ilk bardak çeliği ile aynı odada. Bu akşam üstü bunları batmakta olan güneşe çıkarıp balkon duvarının üzerine aldım geceye kadar orada bırakıp içeri alıcam. Vazoyu kaldırıp havalandırdım, folyoyu açmadım.
Uzuuun yazdım affola.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Bülent Baştürk : 07-07-2011 saat 19:51 Neden: imla
Eski 09-07-2011, 00:04   #828
Yeni Üye

sonucu ne oldu acaba

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eylems Mesajı Göster
Sevgili Nurbahar, petunyadan çelik alınabileceğini söylemişti. Belkide olmaz diye petunyama kıyamadım (çünkü diğerleri ölmüştü) ve yeni çıkan dalından bir tane denedim. Sonuç olumlu. Fotoğraflar net değil ama suya değen tüm yüzeyde kök oluşumu var. Köklenmesi yaklaşık 2 hafta sürdü.
Resimdeki çelik tuttu mu?

Eski 09-07-2011, 13:24   #829
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
petunya

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mutruki Mesajı Göster
Resimdeki çelik tuttu mu?
Sn mutruki, bravo size. petunyayı çelikle çoğaltabilen uzman bahçıvanlardan birisiniz.tebrikler . denemeye değer. katmerli petunyalarımı çoğaltmalıyım.başarılarınızın devamı dileğiyle..

gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2011, 13:51   #830
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gultar Mesajı Göster
Sn mutruki, bravo size. petunyayı çelikle çoğaltabilen uzman bahçıvanlardan birisiniz.tebrikler . denemeye değer. katmerli petunyalarımı çoğaltmalıyım.başarılarınızın devamı dileğiyle..
Şu an deneme fazındayım. tutup tutmadığını mutlaka buraya yazarım. Henüz iltifatınıza layık başarım yok. tutana kadar da yeni girişimlerim sürecek. eski ana petunyadan alınanlar tutmazsa suçu ana petunyanın zaten canlılığı azalmış olmasına bağlamak niyetindeyim. 4 yeni fide aldım tazecik ve canlı, bunlar tutmazsa ağustosta onlardan çelik alıcam... denemeye devam.

Eski 14-07-2011, 15:40   #831
Ağaçsever

emrecan38's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2011
Bunlarda benim petunyalarım

Name:  RESİMLER1 507.jpg
Views: 1964
Size:  52.6 KB
Name:  RESİMLER1 516.jpg
Views: 1894
Size:  46.8 KB
Name:  RESİMLER1 517.jpg
Views: 1960
Size:  56.0 KB

emrecan38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2011, 12:39   #832
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Küçük pembe (aslında Lila renkli demek daha doğru olur) petunyam çiçek açmaya başladıktan sonra, beyaz iri çiçekli petunya'ya bir şeyler olmaya başladı.

Son 2 günden beri açan beyaz petunya'mın çiçeklerinin uç kısımları, pembe (Lila) renkli olarak melez çıkmaya başladı. Bu normal midir arkadaşlar?

Dün, çarşıda Belediyenin dikmiş olduğu iri çiçekli kırmızı-beyaz ve mor renkli petunyaların olduğu çiçeklikleri inceledim. Onlar da dip dibe dikilmiş olmalarına rağmen, hiç birinde herhangi bir melezlenme yoktu.

Petunyalar, saksılıkta üst üste duruyor. En üstte pembe renkli, alt kısımda beyaz renkli petunya var.

3. fotoğrafı (saksılık fotoğrafını) bilgisayarınıza kaydedip yakınlaştırısanız, beyaz petunyann bazı çiçeklerinin pembe-beyaz olduğunu, bazılarının ise sadece beyaz olduğunu farkedebilrsiniz.

Eklenen Resimler

Eski 18-07-2011, 13:03   #833
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Benim beyaz petunyalarım da pembe ve hatta kırmızı ile aynı saksıdalar hiç böyle birşeye rastlamadım ilginç farklı bir cins ortaya çıkıyor galiba sn. Ayazkentli

Eski 25-07-2011, 16:12   #834
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Tohumdan yetiştirdiğim petunyalar çok güzel çiçekleniyorlar. Yapraklarda yapışmalar başladı. Yakında dipten budayacağım. Fotograftaki tek kökten büyüyen bitki.

Eklenen Resimler

Ebrarnur beğendi.
zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2011, 21:26   #835
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
Eline sağlık,sağlıklı görünüyorlar.

Bendekiler bu yıl iyi dayandı valla,dün bazılarını söküp attım. Komşu teyzemle aynı gün,sitemizin serasından almıştık petunyaları,o saksılara ekip gölgeye koymuştu,hala yaşıyorlar ve çok iyi geliştiler.Ama bendekilerin çoğu son bir haftada öldü.

Bugünlerde rozetler gözüme çarpıyor,petunyaların yerine rozet dikeceğim.

ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2011, 11:30   #836
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi günebakan Mesajı Göster
Benim beyaz petunyalarım da pembe ve hatta kırmızı ile aynı saksıdalar hiç böyle birşeye rastlamadım ilginç farklı bir cins ortaya çıkıyor galiba sn. Ayazkentli

İlginç olan nokta şurası;

Renk olarak melezleniyor ama koku yönünden bir değişiklik yok. Aynı beyaz renkliler gibi çok hafif kokusu var. Renk geni gibi, koku genlerini de transfer etmiştir diye çok umutlanmıştım. Bu sabah yeni fotoğraflarını çektim ve 5 adet beyaz-pembe melez vardı.

Bu sabah kuvvetli rüzgar yine başladı. Bu nedenle, en üstte duran pembe petunya'nın kolları henüz aşağıya sarkmadığı ve yukarıya doğru uzadığı için, rüzgardan kırılmasın diye korunaklı bir yere indirdim.

Eklenen Resimler

Eski 26-07-2011, 21:48   #837
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ardabora Mesajı Göster
Eline sağlık,sağlıklı görünüyorlar.

Bendekiler bu yıl iyi dayandı valla,dün bazılarını söküp attım. Komşu teyzemle aynı gün,sitemizin serasından almıştık petunyaları,o saksılara ekip gölgeye koymuştu,hala yaşıyorlar ve çok iyi geliştiler.Ama bendekilerin çoğu son bir haftada öldü.

Bugünlerde rozetler gözüme çarpıyor,petunyaların yerine rozet dikeceğim.
Bozulmaya başladıklarında kökten buduyorum. Bu da genellikle temmuz ayında oluyor. Sonbaharda yeniden çiçeklenmeye başlıyorlar. Özellikle katmerli olanlar budamaya çok güzel yanıt veriyor. Ablam'ın bahçesindeki petunyalar da tamamen gölgedeler ve gayet mutlu görünüyorlar.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2012, 17:53   #838
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-03-2011
uç alma

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Sağdaki sürgün çok uzamış ve dallanmamış. Sarkıcı petunyalar hariç, dipten 3-4 boğum yukarıdan budarsanız hem dallanır hem de daha bol çiçek açar. Petunyaların sürgünlerinin çok boylanmasına izin vermeyin, üzeri goncalı bile olsa budayın. Hem ömrü uzar, hem daha kompakt olur hem de daha bol çiçek açar.

Soldaki küçük fidelerde ise uç alması yaparsanız baştan dallanarak büyürler.
Elinize sağlık, kolay gelsin.
sayın pakkaner uç alma nasıl yapılır her bitki için aynı usulde mi yapılır biraz açabilir ya da ilgili link varsa yönlendirirseniz sevinirim.

eymenekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2012, 21:27   #839
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Katmerli petunyam bahçede üşümesine karşın gövdesi yeşil. Baharda budarsam yeniden yeşerip, çiçeklenme ihtimali söz konusu olabilir mi? Veya katmerli petunyalar kökünden sürgün veriyor mu?

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2012, 11:18   #840
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2011
Merhabalar,
Değerli forum üyeleri, sizce ısıtmanın gece ve hafta sonları olmadığı kapalı bir ortamda istanbul ikliminde en erken petunya tohumu ne zaman ekilmelidir? Cevaplarınız için teşekkürler iyi günler.

metcet20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024