agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni23Beğeniler
  • 2 Gönderen limon_sever
  • 2 Gönderen loveforlife
  • 3 Gönderen cemo
  • 3 Gönderen h_dogan
  • 2 Gönderen celalim01
  • 6 Gönderen Emine Akman
  • 2 Gönderen limon_sever
  • 1 Gönderen MSaygin
  • 1 Gönderen birgaripyolcu
  • 1 Gönderen lenavita

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-02-2014, 09:39   #1
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Çeşme papatyası

Merhaba,

Bizim kasımpatılar (kasımpatı bunlar, değil mi? ) çok fena durumda. Alt yapraklar hep kurudu ve üzerinde, en tepede az sayıda yeşil yaprak var.

Bunları dipten 20cm kalacak şekilde iyice budasam, filiz verip, baharda geri toparlar mı yoksa sadece altları temizleyip kendi haline mi bırakalım?

Name:  kp1.jpg
Views: 2302
Size:  55.0 KB

Name:  kp2.jpg
Views: 2078
Size:  67.8 KB

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2014, 10:27   #2
Ağaç Dostu

Gazi Barış's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2012
Galeri: 1
20 cm bile çok, toprak üstünden 5-10 cm kesmeniz yeterlidir, fazlasına hiç gerek yok; yeni yıla yeni sürgünlerle gireceksiniz, eskiler adı üzere eski.

Gazi Barış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2014, 10:54   #3
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Kasımpatılar hakkında pek bilgi sahibi değilim sn MSaygin ama benim etrafımdaki komşularda da gördüğüm kadarıyla sn Gazi Barış'ın dediği gibi 8-10 cm'den budandığına şahit oluyorum hep.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2014, 11:09   #4
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Yaprakları hiç kasımpatı gibi değil. Bunların kasımpatı olduğuna emin misiniz?

Hülya ve Sevgi Durul beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2014, 12:56   #5
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Bu kesinlikle kasımpatı değil. Papatya türlerinden biri olduğunu düşünüyorum. Kuru yapraklarını temizleyin. Yeşil olan kısımlardan tomurcuk oluşumları başlayacaktır eğer toprağından yeterli besini alabilirse. Şimdi budamak çok doğru olmaz gibi geliyor. Gençleştirme amaçlı birkaç çelik yapıp torf-perlit karışımında köklendirme denenebilir.

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2014, 12:59   #6
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Kasımpatı değil, çeşme papatyasına benziyor.
Aynı durum bende de var. Kararsız kaldım, ama budayacağım sanırım. Yeni sürgünler vermesi için. Alt dallar kel kel kaldı. Karda dallar kırıldı görüntü kötü oldu.

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2014, 13:58   #7
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Şöyle bir sayfa gördüm sarı papatya diye aratınca. Belki aklınıza gelir hemşehrim.
Sarı çalı papatyası - Euryops pectinatus

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2014, 09:30   #8
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Hepinize çok teşekkür ederim

Ben de emin değilim, o yüzden parantez içinde belirttim kasımpatı mı tereddütümü.

h_dogan, çok teşekkürler ama aynı bitki değil Onlar pek nadir çiçek vediklerinden yerlerini başka başka bitkilere bırakıp bizlere veda ettiler Çok ışık istiyorlar sanırım, bizim üst kapalı olunca çok verimli olmadı.

cemo, sanırım ben de budayacağım, üstten sürgün verse bile altı çok şekilsiz.

Eski 10-03-2014, 15:43   #9
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Bence de kasımpatı değil.kasımpatıları.8-10 cm bile fazla geliyor.Ben tamamen toprağa yakın yere kadar kesiyorum.Kesebildiğim oranda,zaten ölü bölgedir kestiğimiz yerler.Çünkü ne kadar dipten kesersek ertesi döneme daha güzel filizlenip ,daha iştahlı bir şekilde çiçek açmaktadırlar.Yıllardır bu şekilde budarım.Her zaman olumlu sonuç aldım.

MSaygin ve edelvays58 beğendi.
celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2014, 18:00   #10
Ağaç Dostu

Emine Akman's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2011
Sevgili M. Saygın, sizinkiler çeşme papatyası, benim de bahçede girişte var. Geçen yıl 2 fideyi yan yana dikmiştim küçük bir orman gibi oldular, yarın resimlerini çeker yüklerim. Alttan benimkiler de biraz kurudu ama üst kısım o kadar yoğun ve gür ki alt kısım görünmüyor bile. Sizinkiler oldukça cılız geldiler gözüme. Acaba toprağı mı az geldi, kökleri yayılmak istiyor da yayılacak alan mı bulamıyorlar....

Emine Akman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2014, 19:06   #11
Ağaç Dostu

Emine Akman's Avatar

Söz verdiğim resimler, belki fikir verir...

Eklenen Resimler

Eski 13-03-2014, 22:02   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
Merhaba,

Bizim kasımpatılar (kasımpatı bunlar, değil mi? ) çok fena durumda. Alt yapraklar hep kurudu ve üzerinde, en tepede az sayıda yeşil yaprak var.

Bunları dipten 20cm kalacak şekilde iyice budasam, filiz verip, baharda geri toparlar mı yoksa sadece altları temizleyip kendi haline mi bırakalım?

Eklenti 472497

Eklenti 472496
Sarı mı açıyorlar? Yapraklar kasımpatı yaprağı değil ama İzmir Ege Üniversitesi bahçesinde ve otogarda çok var bunlardan. Ayrıca otogara giderken yolda da var. Ben de görünce çok beğenmiştim. Sapsarı çok güzel açmışlar. Sonra sitede gördüm ve adının çalı papatyası olduğunu öğrendim. Yaprakları sizinki gibiydi.
Bu arada kasımpatıyı buduyor musunuz? Benim kasımpatı diye bildiğim çiçeğin kışın üst aksamı kuruyor ve sonra alttan püskürüyor, hem de gürleşerek. Budanmaya ihtiyaç duyduğunu bilmiyordum. Kuru dalları temizliyorduk biz sadece.
Sizin resimlerini yüklediğiniz resimler için çalı papatyası diye arama yaptırırsanız aynı resimlerle karşılaşırsınız sanırım. Orada bilgi vardı bu konuda. Bitkinin yaşlanmasından falan bahsediyorlardı. Sanırım o topicte daha net yanıtlar alırsınız budama durumuna.
Yukarıda Sayın H doğan da bahsetmiş aynı sayfadan. O linkte.

turkanatalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2014, 22:15   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi loveforlife Mesajı Göster
Bu kesinlikle kasımpatı değil. Papatya türlerinden biri olduğunu düşünüyorum. Kuru yapraklarını temizleyin. Yeşil olan kısımlardan tomurcuk oluşumları başlayacaktır eğer toprağından yeterli besini alabilirse. Şimdi budamak çok doğru olmaz gibi geliyor. Gençleştirme amaçlı birkaç çelik yapıp torf-perlit karışımında köklendirme denenebilir.
Çelikten köklenir mi acaba? Denesem mi ben de?

turkanatalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2014, 14:54   #14
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Teşekkür ederim Türkan Hanım ve Emine Hanım

Emine Hanım benimkilerin toprağı yeterli ama üstü kapalı, gölge terastalar, ancak bu kadar oluyor, düzgün çiçek de açmıyor zaten ama yine de güzel bir yeşil alan oluyor.
Sizinkiler çok güzellermiş, aman nazar değmesin

Eski 17-03-2014, 15:26   #15
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Tohumdan yetiştirmeye çalıştığım kasımpatı tohumları sanırım çeşme papatyası. Sayın Emine Akman'ın çeşme papatyalarının yaprağına çok benziyor. Tohum paketinde halbuki kasımpatı yazıyordu.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2014, 21:34   #16
Ağaç Dostu

Emine Akman's Avatar

Çok teşekkür ederim sevgili Msaygın, bu sitenin bana hediye ettiği bebeklerden onlar, önce sizler öğrettiniz, tanıttınız (bahçemdeki pek çok bitkide olduğu gibi) sonra ben aldım,besledim,büyüttüm,huylarını sularını öğrendim aslında üzerlerine kar yağmasına izin vermemeyi öğrendim ki bir önceki bir bu kadarlık çeşme papatyalarımı bu nedenle kaybetmiştim. O yüzden bu yıl sabah kar yağdığını görünce deli olduk annemle, üzerlerini örtene dek canımız çıktı, aylarca da açamadık üzerlerini korkudan ve sonuç: bu yılkiler ölmeden böyleler...

Eski 06-04-2014, 20:36   #17
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Fotoğraftakiler kasımpatı mı bilmem ama başlığı görüpte bilgi edinmek isteyen olursa, bu konuda ki tecrübelerimi paylaşayım, Kasımpatını oldukça derin budayabilirsiniz. Hatta budama işleminden sonra nasıl çoştuklarına inanamayacaksınız. Dipten bir sürü sürgünle, dikili olduğu alanı dolduracaklar.

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2014, 09:21   #18
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Teşekkürler hira

Ben durumumu bildireyim.

Sadece bir tanesini tamamen budadık ve 10 gün içinde yeni sürgünler verdi, yani budayabiliyormuşuz

Diğerlerinin sadece alt kuru dallarını temizledik, onlar da tepeden çiçek açtılar. Ama altları boş kaldığı için pek hoş durmuyorlar. Bu durumda çiçekler geçince onları da iyice budayacağız.

Selamlar.

hira beğendi.
Eski 29-04-2014, 10:52   #19
Ağaç Dostu

birgaripyolcu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Arkadaşlar ben toprak yüzeyinden buduyorum çok rahat çıkıyorlar,hatta daha gür çıkıyorlar.Önemli olan onları korumanız,üzerlerine basılmaması.Ve ben yıllarca böyle buduyorum.

edelvays58 beğendi.
birgaripyolcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2014, 23:16   #20
Ağaçsever

Kaya_21's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2007
Bende hersene köklerinden ayırıyorum .

Kaya_21 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2015, 12:28   #21
Ağaç Dostu

lenavita's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
ama sizin çeşme papatya bayıldım emine hanım bende de var gerçi azaldı ama beyazı vardı o yok oldu sarısı kaldı

Emine Akman beğendi.
lenavita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2015, 07:34   #22
Ağaç Dostu

Emine Akman's Avatar

Çeşme papatyaları alttan çok çabuk odunlaşıyor. 2. seneden sonra eski formunda ve güzelliğinde kalan çeşme papatyası çevremde hiç görmedim. Benimkiler de öyle oldu. Sonbaharda derin budadım, yeni yeni filiz de verdiler ama kar yağınca üzerine naylon da örtsem o filizleri kurtaramadım. Şu an ise bir hareket yok, sağ mı ölü mü ben de bilmiyorum.

Eski 17-08-2017, 08:54   #23
Ağaç Dostu

lenavita's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Valla çeşme Papatyam adana için biçilmez bir çiçek çünkü arsız mutlu samimi şefkatli çeşme papatyamin üzerine çiçek tanımam ugurum beni hic yanlız bırakmaz ayrıca kökten kaç kez kestim yesermedi en güzeli sonbaharda ekliyoruz direk toprağa ilk baslarda biraz suyuna dikkat edip kurutmuyoruz sonra kendi başına burakiyoruz o ilkbaharda bir sok yaşatıyor müthiş gelişip mayis sonu cicekleniyor tüm yaz bizi mutlu ediyor eğer çok uzun olmasın diyor iseniz çiçeği az devirir gibi olursa daha iyi olur ilk açacak en usteki 1 çiçeğe izin vermeyin üsten kesin sinirlendirin biraz sonra çayımızı kahvenizi alin geçin karşısına bu arada ince dalları yeniyor bi lezzetli ama bir kaç tane yeyin dokanir felan

lenavita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024