agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni64Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-03-2013, 19:15   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-11-2012
Nemesia (Ömürsüz Çiçek)

Çok güzel bir çiçek..
Tek renkleri bulunduğu gibi iki renklileri de mevcut.

Name:  kırmızı.jpg
Views: 10074
Size:  68.3 KB
Name:  mavi.jpg
Views: 6326
Size:  61.7 KB
Name:  renkli.jpg
Views: 5630
Size:  72.2 KB

Kırmızı-Beyaz ve Mavi-Beyaz olanlara bayıldım. Tohumlarını aldım, torfa ektim. 1 haftadır çimlenmedi, heyecanla bekliyorum. Yetiştirenler varsa deneyimlerinizi bu sayfada paylaşırsanız; bizim gibi acemilere çok büyük iyilik yapmış olursunuz.

limon1115 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 20:30   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-02-2012
Bende az önce torfa ektim bakalım.

Seraya mı kaldırayım dışarıda mı dursun bilemedim.

Toprak ısısı 19 dereceyi geçerse çimlenmezmiş. Sera sıcak olurmu ki.

Birde ipucu filizi saksıya alınca daha soğuk bir yere alacakmışız büyümesi için

tk646 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 21:42   #3
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tk646 Mesajı Göster

Kırmızı olanlardan çimlenmesi için iki saksıya koymuştum. Birisi kaloriferin üzerinde diğeri de güneş ışık alan kaloriferden uzak bir yerde duruyor. Kaloriferin üstündekinin üzeri açık diğerini ise şeffaf plastik ile kapatmıştım. Bugün baktım ki kaloriferin üzerinde duran saksıdakilerden bir tanesi çimlenmiş.

Tohumları satın aldığım yerde 7-8 günde çimlenir diyor. Ayrıca seyrek ekim yapıldıysa şaşırtmaya da gerek olmadığını söylüyor. Ben emin olamadığım için bolca ektim, çıkacak olurlarsa mecburen şaşırtacağım.

Name:  kırmızı nemesia.jpg
Views: 5073
Size:  66.9 KB

Eski 19-03-2013, 13:13   #4
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon1115 Mesajı Göster
Kırmızı olanlardan çimlenmesi için iki saksıya koymuştum. Birisi kaloriferin üzerinde diğeri de güneş ışık alan kaloriferden uzak bir yerde duruyor. Kaloriferin üstündekinin üzeri açık diğerini ise şeffaf plastik ile kapatmıştım. Bugün baktım ki kaloriferin üzerinde duran saksıdakilerden bir tanesi çimlenmiş.

Tohumları satın aldığım yerde 7-8 günde çimlenir diyor. Ayrıca seyrek ekim yapıldıysa şaşırtmaya da gerek olmadığını söylüyor. Ben emin olamadığım için bolca ektim, çıkacak olurlarsa mecburen şaşırtacağım.

Eklenti 379427
Merhaba,
nemesia olmama ihtimali çok yüksek. Tohumları çok ince siyah ve yassı ( kıl kurdu gibi )

Kiraz ve limon1115 beğendi.
jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 16:11   #5
Ağaçsever

Sanırım dediğiniz gibi, çünkü üzerinden kaç gün geçti halen sadece resimdeki fide mevcut. Başka hiçbirşey çıkmadı. Tohumunu ektiğim diğer saksılarda da herhangi bir hareket yok. Bugün bir termometre alıp odaların sıcaklıklarını ölçeceğim. 13-17 derece arasında olması gerekiyormuş. Ona göre yerlerini değiştirebilirim.

Bir de ben saksıların üzerini folyo ile kapatmıştım. Kapatmadan sık sık nemlendirerek devam etmek daha iyi olabilir. Çünkü üzerinin kapatılması ile nem ile birlikte sıcaklıkta yükselmiş oluyor.

Eski 19-03-2013, 18:20   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tk646 Mesajı Göster

ben 3haftadır bekliyorum sevgili nemesiyaları
görünürde hqala yoklar
.

sehaberken Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 19:18   #7
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sehaberken Mesajı Göster
ben 3haftadır bekliyorum sevgili nemesiyaları
görünürde hqala yoklar
.
Bugün bir termometre alıp evin oda ve balkonunu ölçtüm. Meğerse nemesia'ların bulunduğu yer 23 derece imiş. Kapalı balkona koymayı düşündüm ancak orasıda 21 derece görünüyor. Acaba direk camın önüne koysam çimlenirler mi?

Eski 20-03-2013, 20:16   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-12-2012
[QUOTE=limon1115;1123717]Bugün bir termometre alıp evin oda ve balkonunu ölçtüm. Meğerse nemesia'ların bulunduğu yer 23 derece imiş. Kapalı balkona koymayı düşündüm ancak orasıda 21 derece görünüyor. Acaba direk camın önüne koysam çimlenirler mi?[/QUOT

merhaba bana zengardendenden hediye on tane kadar nemesia tohumu hediye gelmişti ben ekip camın önüne koydum bir hafta bile olmadan çıktılar yarın şaşırtma yapacağım denerseniz *** sizinkilerde çıkarlar kolay gelsin.

hüzünlimanı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 20:22   #9
Ağaçsever

[QUOTE=hüzünlimanı;1124337]
Alıntı:
Bugün bir termometre alıp evin oda ve balkonunu ölçtüm. Meğerse nemesia'ların bulunduğu yer 23 derece imiş. Kapalı balkona koymayı düşündüm ancak orasıda 21 derece görünüyor. Acaba direk camın önüne koysam çimlenirler mi?[/QUOT

merhaba bana zengardendenden hediye on tane kadar nemesia tohumu hediye gelmişti ben ekip camın önüne koydum bir hafta bile olmadan çıktılar yarın şaşırtma yapacağım denerseniz *** sizinkilerde çıkarlar kolay gelsin.
Çok rica etsem biraz ayrıntılı anlatabilir misiniz? Çünkü ben en çok bunu yetiştirmek istiyorum, diğer tohumlarım çimlendi ama nemesia çimlenmedi.
Ekimi nasıl bir toprağa yaptınız? Benimkiler torfta.
Üzerini nem oluşması için kapattınız mı?
Sürekli dışarda mı duruyorlar?

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Eski 20-03-2013, 20:23   #10
Ağaçsever

[QUOTE=hüzünlimanı;1124337]
Alıntı:
Bugün bir termometre alıp evin oda ve balkonunu ölçtüm. Meğerse nemesia'ların bulunduğu yer 23 derece imiş. Kapalı balkona koymayı düşündüm ancak orasıda 21 derece görünüyor. Acaba direk camın önüne koysam çimlenirler mi?[/QUOT

Şaşırtma yapmak için henüz erken değil mi? 2. çift yapraklarını verdiler mi? Bildiğim kadarı ile 2. çift yaprakları vermeden şaşırtma yapılmamalı.

YeniGine beğendi.
Eski 21-03-2013, 00:31   #11
Yeni Üye

[QUOTE=limon1115;1124343][QUOTE=hüzünlimanı;1124337]

Çok rica etsem biraz ayrıntılı anlatabilir misiniz? Çünkü ben en çok bunu yetiştirmek istiyorum, diğer tohumlarım çimlendi ama nemesia çimlenmedi.

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.[/QUOTE

anlatırım tabii tohumları torfa ektim pencere önüne ama iç tarafa koydum sabahtan öğleye kadar güneş görüyolar üstünüde kapatmadım sadece her gün fısfısla nemlendirdim ikinci yapraklarını çıkarttılar.aslında belkide acemi şansı bu sene tohumlara merak saldım değişik çiçeklerim olsun istiyorum hele bu sitede sizlerin güzel balkon ve bahçelerinizi gezdikçe çok heveslendim küçücük balkonumda ne kadar başarılı olabilicem bilmiyorum.

limon1115 beğendi.
Eski 21-03-2013, 00:36   #12
Ağaçsever

[QUOTE=hüzünlimanı;1124513][QUOTE=limon1115;1124343]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hüzünlimanı Mesajı Göster

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.[/QUOTE

anlatırım tabii tohumları torfa ektim pencere önüne ama iç tarafa koydum sabahtan öğleye kadar güneş görüyolar üstünüde kapatmadım sadece her gün fısfısla nemlendirdim ikinci yapraklarını çıkarttılar.aslında belkide acemi şansı bu sene tohumlara merak saldım değişik çiçeklerim olsun istiyorum hele bu sitede sizlerin güzel balkon ve bahçelerinizi gezdikçe çok heveslendim küçücük balkonumda ne kadar başarılı olabilicem bilmiyorum.

Ben çimlendirme işlemleri için bu linki, takip ediyorum , tavsiye ederim. Açiklamalarınız için çok teşekkür ederim, hemen dışarı koyacağım..

Tohumdan üretme hakkında sorular, cevaplar

Eski 21-03-2013, 01:35   #13
Yeni Üye

teşekkür ederim bende takip ederim.ama kendi yöntemimlede baya başarılı oldum ektim çıkmadı sorunum hiç olmadı bende şimdi sizin bahçeyi ziyaret ediyodum herşey o kadar güzelki siz cenneti bu dünyadada yaşıyosunuz allah ağzınızın tadını hiç bozmasın inşallah diyorum.

Eski 29-03-2013, 21:42   #14
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

Giriş Tarihi: 14-11-2008
[QUOTE=limon1115;1124515][QUOTE=hüzünlimanı;1124513]
Alıntı:

Ben çimlendirme işlemleri için bu linki, takip ediyorum , tavsiye ederim. Açiklamalarınız için çok teşekkür ederim, hemen dışarı koyacağım..

Tohumdan üretme hakkında sorular, cevaplar
merhaba limon1115, çimlendi mi nemesialarınız? benimkiler dışarıdaydı, olmadı içeri pencere önüne koydum bende. 2 hafta oldu ekeli. bir tane yeşerme görüyorum ama emin olamadım o mu, yoksa torfta başka bir ot tohumu mu vardı..

DilekGuven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2013, 22:01   #15
Ağaçsever

[QUOTE=DilekGuven;1129618][QUOTE=limon1115;1124515]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hüzünlimanı Mesajı Göster

merhaba limon1115, çimlendi mi nemesialarınız? benimkiler dışarıdaydı, olmadı içeri pencere önüne koydum bende. 2 hafta oldu ekeli. bir tane yeşerme görüyorum ama emin olamadım o mu, yoksa torfta başka bir ot tohumu mu vardı..

Merhaba;
Benimkiler de içerdelerdi, serin olması için dışarı balkona koydum. Halen çimlenmediler. İçerde iken kıl gibi birşey çıkmıştı, hiç büyümedi aynı duruyor. Ne yapmak gerekiyor anlayamadım. Balkon kadar olmasa da serin bir odada duran bir saksım daha var. Onda da herhangi bir hareket yok.

Eski 18-04-2013, 11:05   #16
Yeni Üye

rhpozitif's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2013
ya bende koçtaşa nemesia tohumu var mı diye bakmaya gidecektim birazdan, dedim önce bir yorumlara bakayım, önümüzdeki 1 hafta içinde tahmini hava durumu (trabzon)
7-15 derece arası, toprak sıcaklığıda 17 derecen azdır tahminimce. çimlenmesi yorumlarınıza göre zor geldi,üzüldüm. yine de şansımı deneyebilirim.

sizlerin nemesiaları şuan nasıllar? sağlıklılar mı?

rhpozitif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2013, 11:11   #17
Ağaç Dostu

s-bilge's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2012
benim çimlenen nemesiaların bir kısmını şaşırttım ama sonu hüsran. 2-3 kök kaldı, hepsi boynunu büktü. nazlı bir çiçek galiba. ankarada seralarda var bu yıl. olmazsa alıp iki üç kök dikeceğim

s-bilge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2013, 23:31   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Ben de zengardenden aldıklarımı bu gün ektim. Tohumlar kum gibi.

Bekleyip göreceğiz.

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2013, 23:55   #19
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s-bilge Mesajı Göster
benim çimlenen nemesiaların bir kısmını şaşırttım ama sonu hüsran. 2-3 kök kaldı, hepsi boynunu büktü. nazlı bir çiçek galiba. ankarada seralarda var bu yıl. olmazsa alıp iki üç kök dikeceğim
Sayın s-bilge; ben hâlâ kendisini görmedim sadece tohum paketinin üzerindeki fotoğraflardan biliyorum. Siz görmüşsünüz çiçekleri minik, yayılacak bir bitki mi?

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2013, 12:32   #20
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Tek yıllık bir bitki boyu 30-40 cm enine yayılması 15-20cm kadar.

YeniGine beğendi.
jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2013, 12:43   #21
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Geçen sene ektiğim karışık tohumlarda nemesia da vardı. Sadece bir kök çimlendi ve tek çiçek açtı. Sonrasında yaşatamadım.

Güzel ve nazlı bir çiçek sanırım. Alıntıladığım mesajda çiçek fotoğrafı mevcut.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Yeni tanıştığım nemesia, ömürsüz çiçek.

Eklenti 317300

jineop, s-bilge ve YeniGine beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2013, 01:43   #22
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Tohumdan yetişen nemesia fidelerinde uç almak gerekiyor mu? 1-2 fideyi görünce merak ettim.

Eski 09-05-2013, 10:19   #23
Ağaç Dostu

s-bilge's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sayın s-bilge; ben hâlâ kendisini görmedim sadece tohum paketinin üzerindeki fotoğraflardan biliyorum. Siz görmüşsünüz çiçekleri minik, yayılacak bir bitki mi?
çok minik değil. ben resimlerde daha çok sevmiştim, gerçeğini görünce çok da sevmedim. benim gördüğüm saksıda boylanmıştı. çok da yayılacak gibi durmuyordu. tohumdan yetiştirdiklerimin bir kısmı hala direniyor ama çok da büyümediler.

YeniGine beğendi.
Eski 10-05-2013, 01:16   #24
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sayın s-bilge teşekkür ediyorum. Ben de tohumunu alıp atmış idim yeni farkettim o toprakta birşeyler çıkmış fakat nemesia mı değil mi bilemiyorum. Neyse onları da aldım saksılara diktim bakalım ne olacaklar? Bir de uç alınmalı mı diye merak ediyorum. Sanırım sitede de pek fazla yetiştiren yok.
Teşekkür ediyorum, sağolun.

s-bilge beğendi.
Eski 10-05-2013, 05:48   #25
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Benim nemesia.
İlk defa yetiştiriyorum o yüzden yavaş yavaş isteklerini öğreniyorum. Suyu seviyor gibi duruyor. Bir gün eve geldiğimde yerlere yatmış bulmuştum, neyse ki sulanınca hayata döndü. Bakalım sezon boyunce çiçeklerinden ne kadar verim alabileceğiz. Şimdilik çok sevdim kendisini.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2013, 08:37   #26
Ağaç Dostu

aheste's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2010
Sevgili gilan, bende bu sene dört renk aldım fide olarak, çok güzeller, benimkiler sarkıcı değil sizinki gibi dikine büyüyor ama sarkıcı olanları da var. Sizinkinin rengi çok güzelmiş bu renkten hiç görmedim buralarda, zengarden de bile yok. Tohumlarından almayı unutmayın. Sevgiler.

gilan ve YeniGine beğendi.
aheste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 09:12   #27
Ağaç Dostu

s-bilge's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Benim nemesia.
İlk defa yetiştiriyorum o yüzden yavaş yavaş isteklerini öğreniyorum. Suyu seviyor gibi duruyor. Bir gün eve geldiğimde yerlere yatmış bulmuştum, neyse ki sulanınca hayata döndü. Bakalım sezon boyunce çiçeklerinden ne kadar verim alabileceğiz. Şimdilik çok sevdim kendisini.

benim gördüğüm de aynen bunun fuşya rengi olanıydı.

YeniGine beğendi.
Eski 15-07-2013, 10:15   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Gecen sene bende heves edi ekmistim, sadece birkactane cikmisti, bu sene ekemedim seneye yine ekmeyi düsünüyorum.

cörekotu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2014, 12:54   #29
Yeni Üye

egebora's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2014
nemesia çok rağbet gören bir çiçek değil sanırım.. ben şubat sonu tohumlarını ekmiştim.. pakette çok yıllık ve dona dayanıklı olduğu neredeyse yılın yarısı çiçekli kalacağı yazıyordu ama burada öyle bi bilgiye rastlamadım artık bekleyip göreceğiz şimdiki durumları bu şekilde. çok sıkışık duranları başka bi saksıya alacağım .. yetişkin fide büyüklüğünü kestiremiyorum bi saksıda 10 fide bırakacağım.. gelişmelerini paylaşırım zamanla

Eklenen Resimler

-Esin- ve Füreya beğendi.
egebora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2014, 13:55   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Sn. egebora, tohumları nerden aldığınızı sorsam?

-Esin- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024