agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni414Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-02-2010, 12:40   #31
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-04-2006
Galeri: 51
Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Sanırım en büyük olay serinlik.
İşte bu ciddi bir sorun. Acaba bu konudan esinlenerek yazın toprağına buz kırıkları serpiştirilebilir mi?...
Gündüz bitki şoka girer ama geceleri? Böylece yayladaki gece-gündüz sıcaklık farkını da elde etmiş oluruz.

soztekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2010, 12:41   #32
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Ben de Zengarden'den Lobelya Pedula, sarkan karışık renkli tohumlardan aldım. Siparişlerimin yanında 2 paket tohum hediye göndermişler.
Havalar biraz ısınınca ekeceğim.(Tohum çılgınlığı had safhada, sonumuz ????????? )

http://zengardentr.com/index.php?do=...d=382#resimler

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2010, 12:51   #33
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez Mesajı Göster
Ben de Zengarden'den Lobelya Pedula, sarkan karışık renkli tohumlardan aldım. Siparişlerimin yanında 2 paket tohum hediye göndermişler.
Havalar biraz ısınınca ekeceğim.(Tohum çılgınlığı had safhada, sonumuz ????????? )

http://zengardentr.com/index.php?do=...d=382#resimler
Vildan Hanım, siz doğrudan dış mekana mı ekeceksiniz?

Bu arada Adalet Hanım, lobelyalara nazar değmesin, ne güzeller... Çiçekli fotoğraflarını bekliyoruz... Ne yazık ki bu sarkan "Pendula" türü o kadar dayanıklı görünmüyor...

Eski 10-02-2010, 13:26   #34
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sonbaharda bitkinin köküne düşmüş tohumların kendiliğinde çimlenmesine çok sevinmiştim.

Kasım sonu gibi elle tutulacak kadar olanları alıp, Mersin deki balkonuma şaşırttım.
Gelişme mükemmel.

Mor ve beyaz lobelya fidelerim.
Adalet Hanım bunlar lobelya mı gerçekten? Benimkiler hep sn. söztekin'in eklediği resimlerde olanlar gibi incecik yapraklılar.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2010, 13:48   #35
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Sn.Soztekin İstanbul'da terasa saksıya, Enez ve Datça'ya doğrudan bahçeye olmak üzere 3 e bölmeyi düşünüyorum. 1200 tohum var.
Görümcem balkonda saksıda yetiştirdi, gayet güzel gelişmişti.Fotoğraftaki, sanırım ertesi yıl da yaşamıştı. Darılmazsanız, dayanıklı olmadığını neden düşündünüz ?

Eklenen Resimler

Eski 10-02-2010, 14:45   #36
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez Mesajı Göster
Sn.Soztekin İstanbul'da terasa saksıya, Enez ve Datça'ya doğrudan bahçeye olmak üzere 3 e bölmeyi düşünüyorum. 1200 tohum var.
Görümcem balkonda saksıda yetiştirdi, gayet güzel gelişmişti.Fotoğraftaki, sanırım ertesi yıl da yaşamıştı. Darılmazsanız, dayanıklı olmadığını neden düşündünüz ?
Estağfurullah Vildan Hanım, neden darılayım? Hatta öyle güzel müjde verdiniz ki, sizi sevmemem mümkün değil Şaka bir yana, sadece Sayın Gilan'ın da dediği gibi incecik yapraklı oluşları onları bana çok hassas gösterdi. En azından Adalet Hanım'ın lobelyaları gibi topraktan fışkıran irice yapraklı türlere kıyasladığımda, öyle göründü. Umarım dediğiniz gibidir, bizim pendulalar da onlar kadar sağlam olurlar (galiba dik yükselenler cardinalis'ler oluyor, ama emin değilim henüz onları araştırmadım).
Bu arada, görümceniz acaba hangi şehirde, ben de umutlanabilir miyim? Ben evde çimlendirip sonra saksıda bahçeye koymayı düşünüyorum mesela (Köyceğiz'de), ama siz Datça'da doğrudan bahçeye dikecekseniz bir bildiğiniz var sanırım.

Eski 10-02-2010, 15:13   #37
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Lobelyaların bu kadar coşkulu ve iri yapraklı olmasını mevsime bağlıyorum.
Yazın bahçemde saksıdakilerin yaprakları bu kadar iri değildi.
Bu arada, yaz sıcağı yaylada gündüz 38-39 °C kadar çıkıyordu.

Sevgili Gilan, bunlar gerçekten lobelya, yakın olsaydık keşke, bir kaç kök verirdim size de.

Zengardenden aldıklarımı henüz ekmedim, tohumun üzerine toprak örtmeyin, ve ekim için Mart ayını bekleyin derim, ben dış mekana ekmeyi düşünüyorum.
Bir öneri daha; fısfısla uzaktan nemlendirme yapın, çimlenme görününceye kadar toprağın kurumamasına dikkat edin.

Tohum çılgınlığı elbette devam edecek sevgili Vildan hanım, yoksa her aradığımızı bulmamıza imkan yok.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2010, 16:12   #38
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Sevgili Gilan, bunlar gerçekten lobelya, yakın olsaydık keşke, bir kaç kök verirdim size de.
Sizin resimlerinizden izlemek de bana yeter, çok sağolun Adalet Hanım
Yaz aylarında görsel şölen yaratacak gibi sizinkiler.

Eski 10-02-2010, 16:34   #39
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi soztekin Mesajı Göster
En azından Adalet Hanım'ın lobelyaları gibi topraktan fışkıran irice yapraklı türlere kıyasladığımda, öyle göründü. Umarım dediğiniz gibidir, bizim pendulalar da onlar kadar sağlam olurlar (galiba dik yükselenler cardinalis'ler oluyor, ama emin değilim henüz onları araştırmadım).
Lobelia cardinalis:

Name:  lobeliacardinalis_mg_1_lg.jpg
Views: 8583
Size:  69.4 KB

Bunun için ayrı bir başlık açılabilir, zira oldukça farklı bir tür

Bizim yetiştirdiklerimiz 'Lobelia erinus'. Sarkan cinsler de 'Lobelia erinus var. pendula' diye geçiyor. Başlıktaki 'crystal palace' ise mavi renginin adı. Başlığın 'Lobelia erinus' olarak değişmesi için yönetime bir süre önce yazmıştım, sırası gelince işleme girecektir

abk ve neşecan beğendi.
Eski 10-02-2010, 16:43   #40
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Kardan sonra lobelyalarım gayet iyi durumdaydı, karlar eriyince ilk don olduğunda aniden yaprakları bozuldu, kökleri ne durumda bilmiyorum ama çoğu kötü görünüyor, aralarda sağlam kalmış olacaklara ümit bağladım.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2010, 17:15   #41
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Görümcem ve ben İstanbulda'yız. Saksıda olursa, ısı ve güneş ihtiyacına göre yer değiştirme şansınız da olur.

Alıntı:
Bu arada, görümceniz acaba hangi şehirde, ben de umutlanabilir miyim? Ben evde çimlendirip sonra saksıda bahçeye koymayı düşünüyorum mesela (Köyceğiz'de), ama siz Datça'da doğrudan bahçeye dikecekseniz bir bildiğiniz var sanırım.

Eski 11-02-2010, 13:35   #42
Ağaçsever

"Saksıda olursa, ısı ve güneş ihtiyacına göre yer değiştirme şansınız da olur."

Sağolun Vildan Hanım. Bu nedenle saksı düşünüyorum, bir de kedi ve tavuklara mani olamam ama en azından köpeği uzak tutabilirim böylelikle.
Bu arada yeri gelmişken, umarım, zehirli olduğu ve yutulmaması gerektiği belirtilen bu tür, bizim hayvanları telef etmez...

"Bizim yetiştirdiklerimiz 'Lobelia erinus'. Sarkan cinsler de 'Lobelia erinus var. pendula' diye geçiyor. "

Sayın Gilan, aydınlattığınız için teşekkürler.

"Bu arada, yaz sıcağı yaylada gündüz 38-39 °C kadar çıkıyordu."

Adalet Hanım, bu benim için önemli bir bilgi, teşekkür ederim.

...ve son olarak; Sayın Kiraz, umarım lobelyalarınız bir an önce toparlanırlar.

Eski 17-02-2010, 13:09   #43
Ağaçsever

Dün nihayet tohumlarıma kavuştum.
İlk tohum deneyimim sayılır. Uzaktan okuması kolaydı ama tohumlar bana emanet olduğunda farklı oluyormuş.
Bugün, tohum paketinde de yazdığı üzere; tohumları plastik bir kapta toprağa bıraktım ve hafifçe üzerlerine bastırarak toprağa tutunmalarını sağladım.
Yine tohum paketinde de yazdığı üzere; plastik kabın üzerini, toprağın nemini kaybetmemesi için streç filmle kapladım. Kabı bol güneş gören bir yere bıraktım (kapalı balkonda).
Tohumlar toz tohum olduğu için; rüzgarsız bir yerde, elle veya tuzluğa doldurulacak dere kumu ile birlikte toprağa serpilmesi önerilmişti (zaten tohumlar sipariş ettiğim diğer tohumlar gibi kilitli poşete doldurulmuş olarak değil, tüpün içinde geldi). Ben mümkün olduğunca aralıklarla serptim fakat üzerine bastırma sırasında ne oldu bilmiyorum çünkü toprak parçalarıyla tohumu ayırt edemiyorsunuz, parmağınız tohumlar ve toprak parçalarıyla kaplanıyor. Bunun başka türlü yapılması gerekiyorduysa da ben bilmiyordum.
1200 tane tohumdan 100-150 kadarını ektiğimi zannediyorum. Bakalım hiç çimlenen olacak mı? Yanlış anlaşılmasın, tohumlara değil kendime güvenemiyorum. Acemi şansı olursa başka... Ne kadar da heyecanlı bir süreç... (Anneme catnip göndermiştim, o tohumlarını benden önce alıp ekti. Heyecan olup olmadığını sorunca, heyecanlıdan öte gerilim dolu bir süreç olduğunu söyledi. Ama artık zehri o da aldı, catnipi başarırsa Zen Garden'ın hediyesi olan fesleğenleri de ekecekmiş)
Plastik kapta kara toprak görüntüsü estetik olmadığından ben yine bir lobelya fotoğrafıyla zenginleştirmek istedim bu mesajı. Çimlenme olursa çeker yüklerim. Sevgiyle...
Name:  1257802173Lobelia Dark Blue Angel 1745.jpg
Views: 2147
Size:  51.1 KB

abk ve neşecan beğendi.
Eski 17-02-2010, 13:38   #44
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın Soztekin, haydi hayırlı uğurlu ve kolay olsun.
Ben de bu gün saatlerce tohum ektim.
Çimlenme başladığında, "bu çimlenen şu bitkidir" başlığında fotoğraflayacağım.

Eski 17-02-2010, 14:21   #45
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Bakalım hiç çimlenen olacak mı?
"Bakalım hiç çimlen-me-yen olacak mı?" diyelim biz. Her zaman iyi düşünelim iyi olsun, değil mi?
Başarılar dilerim.

Bu arada gerçekten bahar da yaklaşıyor, bir an önce bu tohum işlerini halletmek lazım.

Kalan lobelya tohumlarını ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Eski 17-02-2010, 15:15   #46
Ağaçsever

Sn. Adalet Yağcı ve Sayın Gilan; iyi dilekleriniz için çok çok teşekkür ederim.

"Her zaman iyi düşünelim iyi olsun, değil mi?"
Kesinlikle çok haklısınız...
Bir de tohumlar çimlenmiş mi diye 10 dakikada bir yaptığım kontrolleri yarım saate çeksem iyi olur değil mi?

"Kalan lobelya tohumlarını ne yapmayı düşünüyorsunuz?"
Bu sadece çimlendirme denemesi. Pek çok saksı yapıp farklı noktalara yerleştirmek ve en çok sevecekleri yeri tespit etmek istiyorum. Bir kaç saksı da beni bu işlere bulaştıran halama hediye edeceğim baharda... Bir de yaz boyu İstanbul'dan gelenim gidenim olur, gelip de "bu ne güzel çiçekmiş" diyenleri eli boş göndermek istemem...

"Ben de bu gün saatlerce tohum ektim.Çimlenme başladığında, "bu çimlenen şu bitkidir" başlığında fotoğraflayacağım."
Dilerim en kısa sürede her biri yemyeşil olur ve sizi mutlu ederler. Çimlenme fotoğraflarını sabırsızlıkla bekliyorum...

Eski 23-02-2010, 16:55   #47
Ağaçsever

Cool

Erkenciler 4 günde kendini gösterdi. 10-15 kadar minyatür yapraklı durumda olan var. Diğer tohumlar da çatladı, toprağa tutunmaya çalışıyorlar. Beklemeye dayanabilseydim, size sürpriz yapıp çimlenmiş tohum dolu kabın fotoğrafını ekleyecektim. Ama 2 gün zor sabrettim, çünkü yavaş ilerliyorlar.
Pakette 14-21 günde çimlenir yazıyordu. 4. günde çimlenme olması beni gerçekten çok şaşırttı ve de tabii ki çook ama çook mutlu etti!...
NOT: Önce lobelya olduklarına inanamadım çünkü gece yarısı bir minik gördüğümde daha diğer tohumlar çatlamamıştı bile. Topraktan biten bir ot sandım. Ama sonra bir tane de tohum kapsülünden kafasını kurtaramamış minik görünce havalara uçtum.
NOT: Çam dibinden aldığım oldukça kaba bir toprak kullandım. Asidik olduğu için tohumlar çabuk çatlamış olabilir mi?
Ayrıca, üstünü streç filmle örtmüştüm, sonradan bu filmi söktüm ama elimde sprey şişesiyle dolaşıp defalarca su püskürttüm. Hala da buna devam ediyorum. Gözlemlediğim kadarıyla toprağın üstünde kalanlardan ziyade, bir aralık bulup toprağın içine girmiş olanlar daha çabuk çimlendi.

Eski 23-02-2010, 17:28   #48
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Haydi gözünüz aydın
Benim tohumlarım balkonda duruyor bu yüzden çimlenme uzun sürebilir.

Eski 23-02-2010, 18:06   #49
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Ayrıca, üstünü streç filmle örtmüştüm, sonradan bu filmi söktüm ama elimde sprey şişesiyle dolaşıp defalarca su püskürttüm. Hala da buna devam ediyorum. Gözlemlediğim kadarıyla toprağın üstünde kalanlardan ziyade, bir aralık bulup toprağın içine girmiş olanlar daha çabuk çimlendi.

Gözünüz aydın

Ben de hafta sonunda ekmeyi umuyorum. Yalnız sanki streç film daha iyiymiş gibi geldi bana. Devamlı su püskürtmek fazla sulama gibi fidelere zarar verebilir. Streç filmle "daha az su-daha çok nem" alarak daha iyi olabilirler.

Eski 23-02-2010, 18:15   #50
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Streç film ile kapattığınızda her gün toprağı havalandırmayı unutmayın sevgili Gilan, toprak ve dolayısı ile tohumlar küflenebiliyor.

hatice p. beğendi.
Eski 23-02-2010, 18:39   #51
Ağaçsever

Çok teşekkür ederim, darısı başınıza
Belki streç filme kürdanla minik delikler açılabilir, böylece nem hızlı kaybolmaz ama bir yandan az da olsa havalanır.
Şaşırtma ve sonrası ile ilgili küçük bir çevirim:
*Lobelyaları 15cm. arayla şaşırtın.
*Serin iklim için tam güneş, ılık iklim için yarı güneş bir yer seçin.
*Köklerin etrafını 2,5cm. malçlayın. Bu hem toprağın nemli kalmasını sağlar, hem kökleri besler, hem de yabani ot çıkmasına mani olur. Ancak saksının tüm yüzeyini değil, sadece köklerin etrafını malçlayın ki, toprak oksijensiz kalmasın (köklerin gelişimi açısından) ve de mantar enfeksiyonları oluşmasın. Malçlama için ağaç kabukları, kuru yaprak veya otlar ya da saman kullanabilirsiniz.
*20 dereceye kadar haftada bir, 20 derece civarında haftada iki ve daha sıcak durumlarda toprak hep nemli kalacak, kurumayacak kadar sık sulayın.
*Sulama sırasında yaprakların ıslanmamasına çok dikkat edin.
*Kış ayları haricinde NPK 10-10-10 (nitrojen-fosfor-potasyum) olan bir gübre ile ayda bir besleyin. Gübrelemeden önce ve sonra iyice sulama yapın ki, hem gübre kökleri yakmasın hem de eriyip kökler tarafından emilebilsin. (Gübrenin dozajını ayarlamak için üretici firmanın önerilerine uyun)
*İlk çiçekleri geçince 2,5-5cm. arasında budayın, tekrar çiçeklenecektir. Daha sonraları da istediğiniz zaman çok uzayan dalları budayabilirsiniz.
Name:  11in Casatella Vegetative Lobelia.jpg
Views: 1834
Size:  33.2 KB

Eski 23-02-2010, 19:08   #52
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Bilgiler için çok teşekkürler soztekin
Özellikle budama olayı hiç aklıma gelmezdi.

Alıntı:
Streç film ile kapattığınızda her gün toprağı havalandırmayı unutmayın sevgili Gilan, toprak ve dolayısı ile tohumlar küflenebiliyor.

Evet, bunu unutmamalıyım, çok sağ olun.
Aslında şu aralar tohum çimlendirmek için odama ısıtmalı, nemlendirmeli minik bir sera yapma planım var. Çünkü ilk defa lobelya, petunya gibi mevsimlikleri tohumdan yetiştireceğim ve başarısız olmak istemiyorum. Ama acele etmem lazım, yoksa sera mera derken tohum ekme zamanı geçecek. Hafta sonu bu işi halledebilirim umarım.

(Yola petunya diye çıktım ama zengarden sağ olsun bir kucak tohum almış buldum kendimi )

Eski 01-03-2010, 19:46   #53
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Sezon başlarken biraz reklam yapalım, belki bir kaç kişiyi daha lobelyacı yaparız.

Name:  100_0453.jpg
Views: 1819
Size:  64.0 KB

Name:  FLSLOB7101rt_3.jpg
Views: 22488
Size:  57.9 KB Name:  Lobelia Riviera Midnight Blue.JPG
Views: 21476
Size:  30.1 KB

Name:  lobelia_impatiens_sbdaisy.jpg
Views: 2408
Size:  49.2 KB Name:  p8030049.jpg
Views: 1727
Size:  23.3 KB

abk ve neşecan beğendi.
Eski 01-03-2010, 19:47   #54
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Name:  p8030050.jpg
Views: 1753
Size:  69.9 KB Name:  p8030053.jpg
Views: 1726
Size:  61.5 KB

Name:  Lobelia.jpg
Views: 1995
Size:  46.3 KB Name:  Lobelia-Blue-Lagoon.jpg
Views: 1925
Size:  16.1 KB

abk, canannuman ve neşecan beğendi.
Eski 02-03-2010, 17:38   #55
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Lobelya fideciklerini viyollere şaşırtırken kaçar kök olarak alıyorsunuz? Ben henüz o aşamaya gelemedim ama tek kök çok az olur gibi geliyor.

Eski 02-03-2010, 18:53   #56
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Saksı büyüklüğüne bağlı, orta büyüklükteki bir saksıya dört fide dikilebilir.

Eski 30-04-2010, 16:42   #57
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Sayın Gilan, reklamlarınız işe yaradı, ben de verdim bugün tohum siparişimi. Umarım çok geç kalmadım ekmek için?

elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 23:22   #58
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Bu sene için biraz geç olabilir gibi geldi bana. Benim bir buçuk ay önce ektiklerim şu an ancak 3cm boylarındalar. Adalet Hanım'ın tecrübelerine göre sanırım en iyisi lobelya tohumlarını sonbaharda ekmek.

Bu yaz için bir ay sonra fideleri çıkar zaten, onlarla idare edecek gibiyim.

Eski 30-04-2010, 23:34   #59
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Ben tohumların bir kısmını ayırmıştım, Sonbahara doğru ekmeyi düşünüyorum, kendi kendine çimleniyor ne olsa, seneye fidelerimiz hazır olur.
Martta ektiklerim şaşırtılamayacak kadar minikler.

Eski 30-04-2010, 23:40   #60
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Bugün pazarda maviş diye satıyorlardı. 2 Liraya paketi

selis beğendi.
günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024