agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni414Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-04-2010, 23:51   #61
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sonbaharda dökülen tohumlardan oldukça çok lobelya çimlenmişti, donlarda çoğunu kaybettim ama kaya içinde, başka bitkinin altında ya da mıcırların arasında çimlenenler sağ kaldı, gelişimleri de gayet iyi oldu.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2010, 13:40   #62
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Mıcırda bitkiler ve çilekler çok güzel gelişiyorlar, perlit vazifesi görüyor sanırım.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2010, 22:43   #63
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Ayrıca kökleri nemli tutuyor, soğuktan-sıcaktan koruyor. Viyol yerine mıcırlara mı tohum atsam, geçen sene çok miktarda camgüzeli çimlenmişti.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2010, 11:55   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Biraz geç kalmış olabileceğimin farkında olarak, 2 gün evvel ektim lobelia tohumlarını. Bakalım ne olacak
Ayrıca tohumdan yetiştirmek isteyen arkadaşlara bir uyarı, düzgün serpeyim derken epey uğraştırıyor, ben beyaz bi kağıdı ortadan katlayıp oraya koydum tohumları, kağıda hafif hafif fiske vurarak serpiştirdim çimlendirme kabına. Bir de mümkünse gündüz yapın bu işi, lamba altında ne yaptığımı görmek çok zor oldu.

elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2010, 13:07   #65
Ağaç Dostu

limon's Avatar

3-4 gün önce mevsimlik fidelerine raslayınca kaçırmadım. 50 Krş. burada mevsimlikler. Bir kasası 20 TL. (45 adet) Mor renkteler, büyük saksılara diktim. Ama baştan itibaren yazıları okuyunca, her yazının kendi içinde bile çeliştiğini gördüm. Hatta aynı cümlede...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Toprağı humuslu olmalı ve daima nemli tutulmalıdır. Lobelya güneşte ve hafif gölgede yetişebilir. Serinlikten hoşlanır. Aşırı güneş ve rüzgardan korunursa daha uzun ömürlü olur.
Zenfree de bir internet sitesinden alıntı yapmış. "Güneşte yetişir ama serinlikten hoşlanır." Nereden bulacağız şimdi serin güneşi?

Yarı gölgede az çiçeklenir yazıyor Ali Bey'in yazısında,
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
gunesli yerleri sever, yari golge yerlerde de yetistirilebilir, yari golge yerlerde ciceklerini daha az acar
Sonra Mine Hanım,
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Çok zariftir. Çiçekleri 0.5-1 cm çapında. Erken bahar döneminde çok güzel açar. Soğuklara dayanıklıdır. Sıcaklar baş düşmanı. Kokulu değil. Lobelya diye anılıyor.
yazmış.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kaya_21 Mesajı Göster
Güneşi çok sever
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Aslında sıcak günleri de seviyorlar, yayladaki lobelyam hep güneşin altındaydı ama gece ile gündüz arasındaki ısı farkı oldukça anlamlı olur yaylada, 10-15 °C arası.

Suyu sevdiklerini görüyorum, bir süre susuz kaldıklarında yaprak ve çiçekleri pörsüyor.
Siz yine de yarı gölge bir alan seçin lobelyalarınız için.
yazında Adalet Hanım,
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi soztekin Mesajı Göster
Acaba bu konudan esinlenerek yazın toprağına buz kırıkları serpiştirilebilir mi?... Gündüz bitki şoka girer ama geceleri? Böylece yayladaki gece-gündüz sıcaklık farkını da elde etmiş oluruz.
Bir bitkilere buz ikramımız eksik kalmıştı.

Biz her konuda böyle yazıyorsak, yardımdan çok kafa karıştırıyoruzdur diye düşünmeden edemedim.

Eski 12-05-2010, 13:30   #66
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Aslında ana fikir tutarlı gibi geldi bana.
Serin ve güneş.

Petunya başlığında da Mine Hanım demişti ya "Petunya tam güneşi sever, uzun gün bitkisidir, ideal yetişme sıcaklığı 19-22 derece diye." Bizim için imkansız bu. Tam güneş isteyen bitki bizde 35 dereceyi göze alacak. İlla 20 derece diyorsa da güneş arzusundan vazgeçecek.

Demek ki ana vatanlarında ikisini bir arada buluyorlar diye düşünüyorum. Galiba pek çok bitkiyi kendi şartlarımızda yetişmeleri için zorluyoruz.

abk beğendi.
gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2010, 23:33   #67
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
Geçen senelerde iki kök almış ve kurutmuştum. bu sene aynı hatayı yapmamak iççin direniyorum .çok hoş bir çiçek. mor-pembe-beyaz uyumunun hastası olduğum için kendisini pek sevdim,eflatun sepetimde ikamet etmelerini uygun gördüm ama beyazını bulamadım...uzayıp sarkacakları günü bekliyorum,gayret çiçekleri gibi beni çıldırtmazlar inşallah...

Eklenen Resimler

ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2010, 00:03   #68
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Bir saksıdakilerin çiçekleri açıp solmaya başladı, ne yapmamı önerirsiniz? Tepelerini kırpsam mı, olduğu gibi bıraksam mı?

Eski 06-06-2010, 17:36   #69
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Bahçem de ,sabah güneşin şöyle bir uğrayıp geçtiği bir bölge var .Orada da geçen yıl dan kalan bir kök lobelyam ,kış boyunca gelişti zamanı geldiğin de de çiçeklendi.
Güneşi gördüğü hiç bir yer de yetiştirememiştim.Bir bitkinin güneşi veya gölgeyi sevmesi bulunduğu yöreye göre değişiyor.Ben artık güneşi sever dediklerin de doğru dan ,
öğleye kadar güneş alan bölgeye koyuyorum.

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2010, 21:58   #70
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Bir saksıdakilerin çiçekleri açıp solmaya başladı, ne yapmamı önerirsiniz? Tepelerini kırpsam mı, olduğu gibi bıraksam mı?
Sevgili Limon, kuruyan çiçeklerinizi kırpabilirsiniz, diplerden yeni yeşil yapraklar çıkarıyorlar.
Ama, kırptığınız çiçekleri, boş bir saksıya alın ve üstten sulamaya devam edin, aşağı dökülen tohumlardan bir süre sonra sayısız lobelyanın çimlendiğini göreceksiniz.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2010, 23:54   #71
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Ben de aralıklarla toplam 6 kök almıştım 4 tanesi sırayla solup bittiler. 5. de iyi görünmüyor. Bu son iki tanede sizin dediğinizi deneyeceğim Adalet Hanım. Bir paket tohumdan da birkaç kök yeşerdi ama çok cılız ve büyümüyorlar.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sevgili Limon, kuruyan çiçeklerinizi kırpabilirsiniz, diplerden yeni yeşil yapraklar çıkarıyorlar.
Ama, kırptığınız çiçekleri, boş bir saksıya alın ve üstten sulamaya devam edin, aşağı dökülen tohumlardan bir süre sonra sayısız lobelyanın çimlendiğini göreceksiniz.

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2010, 08:02   #72
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Vildan hanım, biraz güneş görmesine izin verin, susuz bırakmayın, kendilerine geleceklerdir.

Geçen seneden saksının dibine dökülenlerden çimlenenleri ayrıp dikmiştim, Mersin çok sıcak olduğu için çiçekleri çabuk geçti, sulamaya devam ettim, 15 gün önce dipten çimlenmeler başlamış.

2-3 cm. olduklarında onları da şaşırtacağım.

Minikler.

canannuman beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2010, 08:19   #73
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Çok teşekkür ederim Adalet Hanım, çok işe yarar bilgiler verdiniz.

Sevgili Ardabora, sepet ve içindeki güzellik gözümden kaçtı sanmayın, renk uyumları şahane olmuş.

Eski 07-06-2010, 19:13   #74
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Sağol sevgili Limon. gözünden kaçmasna imkan yok eminim çünkü senin de mor delisi olduğunu çok iyi biliyorum. mor depresyon rengiymiş diyorlar. oysa ki ben bahçede mor ve tonlarını görmezsem depresyonun dibine vururum.

bu sepeti az önce bahçeden aldım çünkü kökleri dünden beri çok su aldı.toprağı vıcık vıcık olmuş. yağmurdan etkilenmeyeceği bir yere koydum.

arka bahçedeki sardunyaları da alacağım,kuytu bir yere koyacağım yağmur hafiflerse, şu an deli gibi yağıyor mübarek...geçen yılki gibi sardunyalarımın helak olmasını istemiyorum. insanların evlerini su basıyor,canlarıyla mallarıyla uğraşıyorlar ama...

Eski 09-01-2011, 00:43   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2010
Selamlar

Ben de lobelya çılgınlığı yaşıyorum . Zengardenden sipariş ettiğim lobelyaları yukarıda paylaştığınız bilgiler doğrultusunda ekeceğim. Her rengini sipariş ettim ancak, mor renk yoktu. Ben de tıpkı sevgili limon gibi depresyon rengi denmesine rağmen mor renge aşığım. Hemen hemen herşey çok yakıştırır, bayılırım. Mor lobelya tohumu olan ve benimle paylaşabilecek biri varsa çok sevinirim.

ey_lul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2011, 11:48   #76
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Çok güzel, insan baktıkça ekmek istiyor. Ancak her sene tohumlarla çıldırmış bir insan olarak artık çok yıllık çiçekler olsun istiyorum bahçemde. Ama yine de böyle çiçekleri görünce dayanamıyorum ekiyorum )

nurguldk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2011, 19:02   #77
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Zengardenden alıp 20 martta diktiğim lobelya tohumlarından şu ana kadar ancak 1 tanesi 1 cm uzadı. Tohumlardan yetiştirenler resim ekleselerde görsek.
Pakette 15-20 günde çimlenme olur yazıyordu.

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2011, 19:41   #78
Ağaç Dostu

Benol Hanım çok gecikmiş onlar Ekimi nasıl yaptınız? Sadece toprağın üstüne serpseydiniz yeterli oluyordu, üste toprak koymaya bile gerek kalmıyor, torfun aralarına kendiliğinden giriyorlar zaten..

Eski 30-04-2011, 19:55   #79
Ağaç Dostu

Evet aynen öyle yaptım. Zaten toz halindeler torfa ektim fısfısladım. Sanırım torfta sorun var sadece üst tabaka ıslanıyor altı çok kuru kalıyor.

Eski 30-04-2011, 21:47   #80
Ağaç Dostu

Tohum ıslansa yeter sanki ama... Notlarıma baktım, geçen sene 5. günde çatlamış benimkiler. Önce beyaz kök çıkıyor, sonra da minik minik yeşil yapraklar görünüyor hemen. Resim koyamıyorum çünkü geçen sene çektiklerim bilgisayarla birlikte uçtu gitti. Tohum varsa elinizde bir daha deneyin.

Eski 11-05-2011, 22:51   #81
Ağaç Dostu

Benim Zengarden lobelyalar hiç çimlenmedi. Bulursam fide alacağım artık. Hem içeri hem dışarı ektim tık yok.

Eski 12-05-2011, 01:06   #82
Ağaç Dostu

Birol Ketenci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Bunlarda benim çimlendirdiğim lobelya'lar. Tohumlar Zengarden'den alınmıştı. Çimlenmeleri pencere kenarında, saklama kabı içinde 4-5 gün sürdü.
Name:  100_0475.jpg
Views: 2137
Size:  71.1 KB

canannuman beğendi.
Birol Ketenci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2011, 12:32   #83
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Benimim lobelyaların da çimlenmesi çok uzun sürdü meraklanmayın. Bir de uygun sıcaklığı bekledi bence. Bir de sık fısfıslamak tohumlar çok küçük olduğundan, uçmasına **** su ile akıp gitmesine neden oluyor. Tavsiyem Sayın Zeki Yağlı'nın da önerdiği gibi kapları altından delip oradan su çektirip, tüm toprağın nemlenmesini sağlayın. Ben toprağın kuruduğunu görünce, tohum kabının bir kenarını elimle aralayıp, aradan yavaş yavaş dibe doğru su sızdırdım. Toprak kurudukça bir kaç kenarından bu işlemi yapıyorum.

nurguldk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2011, 17:50   #84
Ağaç Dostu

Ben nerede hata yaptım dermişim. Birol bey çimlendirmiş ben lobelya işini beceremedim.

Eski 12-05-2011, 19:48   #85
Ağaç Dostu

Birol Bey asıl problem bundan sonra başlıyor. Benim gibi seyreltme yapmaya kıyamıyorsanız; bu kapta hepsi yetişmeyeceği için ayırmanız lazım. Bunu çok geç kalmadan yapmanızı tavsiye ederim, bir süre sonra hepsinin kökler birbirine giriyor çünkü. Zaten o kadar minikler ki eller titremeden, fenalık geçirmeden yapmak mümkün değil... Tavsiyem bir an önce kürdan vb. yardımıyla topraklı şekilde çıkarıp asıl yetişeceği yerlere şaşırtmanız. Kolaylıklar dilerim.

Eski 13-05-2011, 20:35   #86
Ağaç Dostu

Birol Ketenci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazaroğlu Mesajı Göster
Ben nerede hata yaptım dermişim. Birol bey çimlendirmiş ben lobelya işini beceremedim.
Kaba torfu doldurduktan sonra hafif sıkıştırıp üzerine su püskürtüyorum. Tohumları serpip üzerlerini örtmeden genişçe bir saklama kabında pencere kenarına bırakıyorum. Sadece öğlen saatlerinde güneş çok fazla gelirse direk güneş almayan bir noktaya geçiriyorum.

Eski 13-05-2011, 20:41   #87
Ağaç Dostu

Birol Ketenci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elek Mesajı Göster
Birol Bey asıl problem bundan sonra başlıyor. Benim gibi seyreltme yapmaya kıyamıyorsanız; bu kapta hepsi yetişmeyeceği için ayırmanız lazım. Bunu çok geç kalmadan yapmanızı tavsiye ederim, bir süre sonra hepsinin kökler birbirine giriyor çünkü. Zaten o kadar minikler ki eller titremeden, fenalık geçirmeden yapmak mümkün değil... Tavsiyem bir an önce kürdan vb. yardımıyla topraklı şekilde çıkarıp asıl yetişeceği yerlere şaşırtmanız. Kolaylıklar dilerim.
Aslına bakarsanız zorluğun şimdi başladığının farkındayım. Niyetim geniş saksılarda tek tek duran zambaklarımın kenarlarına ve geniş düz saksıda arkada servi sarmaşıklar, ortada cüce gaillardia, önde lobelyalar şeklinde dikmek ancak havalar kararsız olduğu için bekletmek zorunda kalıyorum. Bu yıl havalara aldanıp birçok çimlenmiş çiçeğimi kaybettim

Eski 18-05-2011, 00:10   #88
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Yarın seraya gidip mavi lobelya alacağım. Bu sayfaları okudukça çok hoşuma gitti bu bitki.
Mavi yasemin ekmiştim haftasonu, onun altına da bu mavileri ekersem masmavi bir köşe yaratırım.
Yanlarına bir de solanum rantonetti ektim mi seyrine doyulmayacak.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2011, 19:01   #89
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

benim üst resimdeki sepet içindeki lobelyalar gitti.. yolumun üstündeki çiçekçileri kontrol ediyorum sürekli,henüz fide satanını görmedim. eğer bulabilirsem bu sefer daha fazla fide alacağım,bahçenin değişik yerlerine ve değişik toprak karışımlarına koyacağım. hala çözemedim ben bu çiçeğin ne istediğini....

Eski 18-05-2011, 19:15   #90
Ağaç Dostu

Birol bey bir kez daha çimledirdiklerinizi resimlermisiniz?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024