agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni93Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-04-2008, 19:34   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Angry Cosmos

Geçen seneki tohumdan yetiştirdiğim cosmoslar
(Dediğim gibi Cosmos yetiştirmenizi tavsiye etmiyorum.)

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
igidu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2008, 23:00   #2
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
oooo, mesajınızı görünce aklıma geldi. O gün fotoğrafları çekmiş ancak ardından sitedeki sorun ortaya çıkınca unutmuşum. Şimdi o gün çektiklerimi ekleyeyim yarın da çiçeklenmiş hallerini eklerim.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2011, 02:16   #3
Yeni Üye

kostebeksantos's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2010
Question Cosmos

Martta ektiğim cosmos tohumum 1.5m kadar büyüdü.Şu anda 20cm çapında, 20 cm yüksekliğinde bir saksıda. Fakat bir tane bile çiçek açmadı.

Tohumdan çıkan ilk yapraklar 2 değil 3 taneydi. Bu normal bir durum mu? Acaba çiçek açmama sebebi bu olabilir mi?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

kostebeksantos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2011, 08:13   #4
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Kozmos güneşi çok sever. Güneş görüyor mu?

Bu arada benimkiler de 1 hafta önce açmaya başladı. Biraz daha beklerseniz açacaktır.

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2011, 00:12   #5
Yeni Üye

kostebeksantos's Avatar

Sabah güneşi alıyor. 3-4 saat kadar. Yeterlimi bilmiyorum.

Eski 11-08-2011, 00:20   #6
Yeni Üye

kostebeksantos's Avatar

Martta ektiğim cosmos tohumum 1.5m kadar büyüdü.Şu anda 20cm çapında, 20 cm yüksekliğinde bir saksıda. Fakat bir tane bile çiçek açmadı.

Sabahları 3-4 saat güneş alan bir yerde.

Tohumdan çıkan ilk yapraklar 2 değil 3 taneydi. Bu normal bir durum mu? Acaba çiçek açmama sebebi bu olabilir mi?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Eski 11-08-2011, 16:53   #7
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Saksısı küçük gelmiştir. Ben kozmosu doğrudan güneş görecek şekilde bahçeye ekiyorum. Fotoğraflarda geçen seneki kozmoslarımı görebilirsiniz. Bu kadar büyüyen bir bitki bence saksıda sağlıklı yaşamaz.

Eklenen Resimler

Eski 11-08-2011, 19:48   #8
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sevgili Sakagün harika olmuşlar. Cosmos şaşırtılmayı sevmiyor, doğrudan yerine ekilince daha iyi oluyor. İlk ektiğim sene, şaşırttıklarım, doğrudan ekilenlerin yarısı kadar boylanmışlardı. Yine de benim toprağımı pek sevmediler, hiç bir zaman sizinkiler gibi bol çiçek vermediler.

acemi25 beğendi.
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2011, 22:49   #9
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Ben bunları şaşırtmıştım Kiraz. Arıları çeksin diye sebze bahçeme dikmiştim. Bu sene de sebze bahçemin bir sırasına kozmos şaşırttım. Yeni yeni çiçekleniyorlar.

Bu da katmerli, turuncu kozmosum.

Eklenen Resimler

Eski 03-09-2011, 13:08   #10
Ağaçsever

marjinalmenekse's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2009
bana bu çiçeğin tohumlarından gönderebilirmisiniz ... çok seviyorum Ankara da bulamadım... eskiden heryerde olurdu . çocukluğumun çiçeği ...

marjinalmenekse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2011, 03:17   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-09-2011
saksıdaki cosmos

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakagun Mesajı Göster
Saksısı küçük gelmiştir. Ben kozmosu doğrudan güneş görecek şekilde bahçeye ekiyorum. Fotoğraflarda geçen seneki kozmoslarımı görebilirsiniz. Bu kadar büyüyen bir bitki bence saksıda sağlıklı yaşamaz.
Sayın arkadaşım benim de bahçeye ektiklerim iyi olmadı yayvan saksılara ektiklerim devasa boyuttalar,üzerlerinde el kadar çiçekleri var pek seçici olmamasına rağmen bahçenin toprağını sevmedi.

sebabahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2011, 16:07   #12
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Benim bahçedekiler hala rengarenk. Boyumu geçtiler.

Eklenen Resimler

Milla ve acemi25 beğendi.
Eski 15-10-2011, 22:15   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2009
Kozmos Çiçeği

Yaşadığım çevredeki bir işyerinin önünde görmüştüm ve turuncu renkli çiçeklerini çok beğenmiştim. Ana bitkiden aldığım tohumları haziran ortasında ektim düzenli olarak nemlendirilmiş topraktan 3-4 gün sonra çok az bir fire ile fideler çıktı,biraz büyüdükten sonra fideleri bahçemin köşelerine diktim.temmuz ve ağustos aylarında sürekli olarak büyüdüler ,çiçekleneceğine dair tüm umutlarım tükenmişti ki 15 Eylül civarında bir iki gün içerisinde çiçeklenme belirtilerini gösterdi ler ve takip eden 5-6 gün içerisinde turuncu renkli çiçeklerle bezendiler.Türkçe ve Latince isminin ne olduğunu bilmediğim bu güzelim çiçeğin ismini www.agaçlar.net vesilesi ile öğrendin; Latincesi Cosmos Sulphureus,Türkçesi Kozmos Çiçeği imiş ,turuncu renklisi dışında çok değişik renkleri olduğunu,çiçeğin anavatanın Orta Amerika olduğunu internetten öğrendim. Bknz daha geniş bilgi için:
Archives | Aggie Horticulture

Jakin beğendi.
anamurluke Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2011, 02:02   #14
Ağaçsever

zbk74's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2009
evet bu çiçeği uçan tohumlarından seneye daha da çoğalmış olduğunu göreceksiniz..otsu birkaç yıllık..pembe-turuncu renk tonlarıyla kolay yetişebilen güzel bitkilerden..

acemi25 beğendi.
zbk74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2012, 11:16   #15
Ağaç Dostu

cegabo's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2012
turuncu olanı harika görünüyor. tam da ben de turuncu cosmos tohumu var...

cegabo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2012, 20:15   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2012
ben de bu gün koçtaştan aldım bir sürü tohum, cosmos da bunların içinde... bakalım düzgün yetiştirebilecek miyim...
Ayrıca direkt olarak toprağa atmayı düşünüyorum ne dersiniz kuşlardan kurtarabilir miyiz tohumları..

meral59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2012, 20:29   #17
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Keşke sonbaharda direk toprağa ekseydiniz, şimdi fideleriniz hazır olurdu.
Cosmos da hazeranlar gibi, sonbaharda dökülen tohumlardan kendiliğinden yetişiyor, dikkat etmezseniz tüm bahçeyi kaplayabilir, tohumun düştüğü her yerde çimleniyor.

Direk toprağa ekebilirsiniz ama toprağın nemli kalmasına dikkat edin, tohumlar çimleninceye kadar sık sık kontrol edin.

acemi25 beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 10:02   #18
Ağaç Dostu

perimar's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2012
nisan başında torfla evde diktiğim dohumlarımın hiç biri çıkmadı. ama bahçeye attığım tohumlar 15 gün içinde çimlendi. seneye direk bahçeye atacağım tohumları

acemi25 beğendi.
perimar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2012, 21:10   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2010
Galeri: 5
Bunlar cüce cosmoslarım,zengardenin hediyesi 4 fidenin hepside pembe açtı

Eklenen Resimler

ipektuğçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2012, 21:16   #20
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Bu benim çok sevdiğim çiçeklerden biri Bilen var mı acaba, cosmosta da uç alma işlemi uygulanabilir mi? Bu mümkünse, tam nasıl yapılır?

Jakin beğendi.
Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2012, 21:22   #21
Ağaç Dostu

Sn.Cymbelina,ben uç almadan büyütüyordum,balkonuma çok fazla kuş geliyor onlar tepelerini kırmış hatta üzülmüştüm,sonra bir baktım kırılanlar yeni kollar atıp büyümeye başlamış.Bana bunu öğreten kuşlara çok teşekkür edip diğerlerinin tepesinide ben kırdım.

Eski 09-06-2012, 21:39   #22
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Geçtiğimiz yazlarda yetiştirdim, şu an 3 minik fidecik var. Hiç uç alma yapmadım, tabi upuzun uzayıp gidiyorlar normalde. Belki bu yapılırsa yanlardan da çıkar ya da yuvarlak bir şekil alabilir herhalde. Üstten tırnağımızla koparsak olur herhalde.

Jakin ve acemi25 beğendi.
Eski 09-06-2012, 21:42   #23
Ağaç Dostu

Evet üsten 3-5 cm.lik kırsanız yeter,1 haftada yeni sürgünler kendini gösteriyor

Jakin ve acemi25 beğendi.
Eski 09-06-2012, 21:45   #24
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ipektuğçe Mesajı Göster
Evet üsten 3-5 cm.lik kırsanız yeter,1 haftada yeni sürgünler kendini gösteriyor
Teşekkürler Ama sanırım bunu biraz daha büyüyünce yapmalıyım çünkü şimdi daha küçükler ve kısalar. 1 karış boya ulaşınca yapsak olur mu İpek hanım?

Eski 09-06-2012, 21:49   #25
Ağaç Dostu

Bendekiler cüce cosmos oldukları için,tepeleri kırıldığında boyları 10 cm.ancak vardı,şimdi ancak bir karışlar.Sizde artık 1 karış olduğunda yaparsınız

gilan, Cymbelina ve Jakin beğendi.
Eski 09-06-2012, 21:57   #26
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Teşekkür ederim

ipektuğçe beğendi.
Eski 18-07-2012, 22:11   #27
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2011
Bu yıl tesadüfen saksımda kendiliğinden çıkan cosmos boylandı ama maalesef hala çiçek açmadı.Ne zaman açması gerekiyor acaba geçmi kaldı? Bu tek çiçeğin tohumundan seneye bir çok cosmosum olsun istiyorum.

Cymbelina ve acemi25 beğendi.
dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2012, 22:24   #28
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Hİç merak etme, olur Tabi Allah'ın izniyle. Ben geçen senelerde hep tohumdan yetiştirdim, çiçeği kurumaya başlayınca, yapraklarını dökünce tıpkı kadife çiçeğinde yaptığımız gibi, kuruyup düşen yapraklardan sonra geriye kalan orta kısmında tohum bölümünden tohumlarını alırsın, rüzgarda savruluyor sağa sola almayınca hatta. Siyah **** koyu renkli, ince ve uçları sivri tohumları var, genelde alınan tohum da bir sonraki sene nazlanmadan çimleniyor.

Eski 19-07-2012, 01:25   #29
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2011
Teşekkürler Cymbelina'cım.Kimbilir kaç sene oldu yetiştirmeyeli .Çocukluğumda Dedemle evimizin önünde küçük bir çiçek bahçesi yapmıştık.Kına çiçeği,cosmos,kadife çiçeği ekmiştik.Kaç yıl sonra bu çiçeği yetiştiriyor olmak ,hemde kendiliğinden saksımda büyümüş olması çok güzel.Acaba rengi nasıl olacak?
Susuzluğa dayanamıyor ,saksıda olduğu için herhalde.Sende saksıda mı büyütüyorsun?

Cymbelina ve acemi25 beğendi.
dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2012, 22:02   #30
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Benim şöyle oldu: Ben de çocukken hep görürdüm sağda solda ve çok severdim, sanki hafif büyükçe bir papatya gibi. Yıllar önce de canım babam bir yerlerden köklü olarak bir kaç tane alıp getirmişti, diktmiştik, tuttu, sonra onun tohumlarını aldım. O zamanlar buraya üye değildim ama işte el yordamıyla diyelim, insan tohum kesesi olan kısmı anlıyor zaten, oradan tohumlarını alıp sonraki senelerde o tohumlardan ektim ve çıktı hep. Bizim bahçemiz olmadığı için hep balkonda saksıya ektim, ama bahçede daha iyi gelişir sanıyorum. Tam olarak tohum ekimi zamanı nedir net bilmiyorum ama sonucta çoğu mevsimlik gibi bunu da baharda ekince oluyor, genelde sonbahara kadar çiçek veriyor. Ben renkleri hep beyaza yakın uçuk pembeden koyu fuşyaya doğru genel olarak 3 ton olduğunu biliyordum, bendekiler de öyleydi. Ama burada turuncusunun rengini gördüm. Bir müddet sonra seninki de tomurcuklanır sanırım. Benim bu sene hiçbir çiçeğim istediğim gibi olmadı, aylarca hepsi minicik kaplarda torfta sıkış tepiş kaldı, çoğu kurudu gitti, toprağım yoktu, yerim de pek müsait değil. Bu hafta toprağa geçirdim çok geç kalmış olsam da. Baharda bir kaba birkaç tohumunu atmıştım, çıktılar, dediğim gibi kurudular, ben de hoyrat davrandım açıkçası Sonra aynı torfu başka tohum ekmek için kullandım, bir baktım ilk ektiğimde çimlenmemiş 3 tohum çimlendi, şu an 1,5 karış kadarlar, çok cılızlar, belki çiçek vermeden ölecekler. O yüzden şu an çok geç de olsa belki tekrar tohum ekerim bir iki tane, kozmos ve kadife.

Etiketler
cosmos sulphureus, fide, kozmos çiçeği, sarı, tutumlu hayat

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024