agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni156Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-10-2012, 11:41   #61
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selis Mesajı Göster
Fakat başlığa bakarsak 2 ayrı bitkiden bahsediliyor.. Biri bildiğimiz Canna diğeri de sizin tohumlarından tespih yaptığınız mısır bitkisine benzeyen bitki..

Tohum bankasında paylaşılan tohumların ne olduğunu tam olarak bilmek lazım.. Geçmiş sayfalara bakınca sizdeki bitkiden kimsede olmadığı görülüyor..
Çok doğru söylüyorsunuz. Aslında ilk baştaki kannaların ayrı bir sayfası var. Onlar oraya taşınsa iyi olur. O zaman 6 adetini etkinliğe göndereyim. En azından bir elden değil iki elden çoğalır.

selis ve smnunal beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2012, 12:31   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2012
Merhaba... Benim tohum takas etkinliğine göndereceğim bitki tohumunun rengi siyah ve tohumda deliğe benzer bir oluşum yok. Sanırım ikisi farklı cins.Canna başlığında resmi olan bitkinin tohumu ve mısır bitkisine benzemiyor. Şu an resim paylaşamıyorum . Açıklayıcı olması için gerekirse daha sonra yüklerim.Benim tohumlar bu başlıktaki 44. mesajdaki tohumlardan.

Düzenleyen Rana+miraç : 31-10-2012 saat 15:29 Neden: imla
Rana+miraç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2012, 13:10   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Başlıklar karışmış, bir ayıran olur elbet..
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
O zaman 6 adetini etkinliğe göndereyim. En azından bir elden değil iki elden çoğalır.
Görünen o ki, doğru yoldasınız.. Sizden başka bu bitkiyi yetişriren olmamış..Keşke daha fazla tohum olsaydı.. Dediğiniz gibi, belki sayenizde seneye daha çok tohum paylaşılır..

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2012, 19:06   #64
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selis Mesajı Göster

...

Sizden başka bu bitkiyi yetişriren olmamış..

...
Bana Sayın fikreteren göndermişti. Belki elinde tohum vardır...

fikreteren ve selis beğendi.
Eski 08-11-2012, 21:23   #65
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Sayın limon_sever, bu tohumlardan tesbih yapmak için nasıl bir işlem uyguladınız, rica etsem anlatabilir misiniz?
Yaklaşık 3-4 yıl önce bizde bir adet tesbih yaptık ama onu yapana kadar ömrümden ömür gitti diyebilirim Tesbih ipi geçireceğiz geçmiyor. İğneye ip takıp denedik iğnenin arkasında ip 2 kat olunca hiç geçmedi. Tohumların içindekini çıkarmamız lazım, nasıl çıkaracağımızı bilmiyoruz. Bayanların dantel ördüğü tığ ile uğraşa uğraşa içtekiler çıktı da biz de zar zor bir tesbih yaptık. Sonuç çok güzel olmasına rağmen sırf zor olduğu için bir daha denemedim

limon_sever beğendi.
gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2012, 22:13   #66
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülenmelek Mesajı Göster
Sayın limon_sever, bu tohumlardan tesbih yapmak için nasıl bir işlem uyguladınız, rica etsem anlatabilir misiniz?
Yaklaşık 3-4 yıl önce bizde bir adet tesbih yaptık ama onu yapana kadar ömrümden ömür gitti diyebilirim Tesbih ipi geçireceğiz geçmiyor. İğneye ip takıp denedik iğnenin arkasında ip 2 kat olunca hiç geçmedi. Tohumların içindekini çıkarmamız lazım, nasıl çıkaracağımızı bilmiyoruz. Bayanların dantel ördüğü tığ ile uğraşa uğraşa içtekiler çıktı da biz de zar zor bir tesbih yaptık. Sonuç çok güzel olmasına rağmen sırf zor olduğu için bir daha denemedim
Öncelikle basit bir tesbihin boncuklarını çıkarttım. Tesbih bitkisinin tohumlarının içindekileri küçük bir cımbızla asıla asıla tek tek çıkardım. (İçindekiler 4 parça halindeydi.) Daha sonra yorgan iğnesine ipi geçirdim. Tohumun bitkiye bağlı kısmından iğneyi geçirip diğer ucundan çıkardım. Ama bu işlem en zorlayıcı kısımdı. 20. tohumdan sonra iğneyi elime batırdım. Deriden geçti çıktı. Biraz kanama oldu. Ama hemen müdahale ile kanamayı durdurdum. Yani dediğiniz gibi epey zor bir işlem. 33 tohumu dizdikten sonra imame için 2 tohum daha kullandım. Hazır tesbihin avantajından faydalandım. Anlayacağınız biraz hazıra kondum. Ama sonuç olarak güzel bir tesbih ortaya çıktı.

Eski 09-11-2012, 00:05   #67
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Anladım, teşekkürler, zor olması ortak konu demek ki Çok uğraştırıyor çok, ama sonuca değer gerçekten Ellerinize sağlık.

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2012, 17:34   #68
Ağaç Dostu

Bayçalı's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2012
şu yaptığınız sanat eserini bi görsek diyorum beğenirsek seri imalata geçeriz

Düzenleyen Bayçalı : 12-11-2012 saat 17:35 Neden: düzeltme
Bayçalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2012, 20:21   #69
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BAYÇALI Mesajı Göster
şu yaptığınız sanat eserini bi görsek diyorum beğenirsek seri imalata geçeriz
Bir önceki sayfaya bakabilirsiniz. 56 numaralı mesajda

Eski 13-11-2012, 12:04   #70
Ağaç Dostu

Bayçalı's Avatar

Alıntı:
Bu çiçeği büyük dedem ekermiş ve kendine tesbih yaparmış. Beni de çok severmiş. Sevgisinin anısına ben de bir tesbih yapmak istedim Çok hoş bir tesbih oldu. İlk görenler ne taşı diye sordu. Bilenler eski zamanlara gitti.

Eklenti 342075

16 adet tohumluk ayırdım. Bu sene etkinliğe bir miktar tohum göndermeyi düşünüyordum. Ama 2-3 arkadaş benim göndermeyi düşündüğümden daha fazlasını paylaşacak sanırım. Bende seneye bir aksilik olmazsa paylaşacağım.
sn.limon_sever tesbih süper olmuş elinize sağlık

limon_sever beğendi.
Eski 13-11-2012, 12:29   #71
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BAYÇALI Mesajı Göster
sn.limon_sever tesbih süper olmuş elinize sağlık
Seri üretime geçiyor musunuz?

Bayçalı beğendi.
Eski 13-11-2012, 13:29   #72
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15
çok güzel tohum dagıtılırsa bende isterim

GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2012, 17:25   #73
Ağaç Dostu

Bayçalı's Avatar

Alıntı:
Seri üretime geçiyor musunuz?
ilk önce bitkinin tohumunu bulup yetiştirip ondan sonra becerebilirsem yapmayı planlıyorum tabi sizin kadar başarılı olabilirmiyim bilmiyorum

limon_sever beğendi.
Eski 17-11-2012, 20:13   #74
Ağaç Dostu

tekomusti's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2011
Sayın arkadaşlar beyaz canna çiçeği arıyorum bilgisi olan varmı acaba
Saygilar

tekomusti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2012, 01:44   #75
Ağaç Dostu

coskun8553's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2012
Bu bitki tohumdan nasıl yetiştirilir, tecrübeli olan arkadaşlar var mı ? Hangi işlemleri yapmak gerekir, hangi aylarda ekimi yapılabilir ?

coskun8553 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2013, 22:53   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2013
Sevgili çiçek severler.İlginç çiçek yetiştirmek isteyenler hemen hevesleniyor . Güzelde isimlerde anlaşa bilinse .Biri tesbih çiçeği biri canna.Bende tebih çiçeği tohumu buldum .10 tane kadardı .ektim bir tane çıktı, büyüdü.Aynı mısır gibi, boyumca oldu.Hiç çiçek açmadan boncuklar verdi.Kışın öldü diye ilgilenmedim .Kayboldu.Geçen sene tekrar ektim büyüdü çiçek vermedi. bu sene yine uzuyor bakalım ne olacak. Yanında cannada var .Kocaman yapraklı. Kesin çiçek açar.Bu sayfaya resmini gönderirim....

dikenliçiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2014, 10:42   #77
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Nisanda 5 adet tesbih çiçeği (coix lacryma) tohumu ekmiştim. Ayçiçekleri çimlenmiş diye kontrol ederken tesbih çiçeklerinden iki tane çimlendiği fark ettim. Tohum oluşturursa tamamını takas etkinliğinde dağıtmak istiyorum.

Name:  tesbih_cicegi.jpg
Views: 8180
Size:  68.5 KB

Name:  coix_lacryma.jpg
Views: 8654
Size:  62.8 KB

Eski 04-05-2014, 14:50   #78
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Tesbih Bitkisi

Tesbih bitkisi

Tesbih bitkisi çok yıllık bir bitkidir, yaprakları mısır yaprağına benzer ve bir metreden fazla boylanır, suyu ve sabah güneşini çok sever, çiçek açmaz boncuk sapları oluşturur, boncukların ortası delik olup deliklerin içinden minik minik tozlu polenli püskülcükler çıkar.

Boncuklar yeni oluştuğunda yeşil olurlar, olgunlaşmaya başladığında ise gri ve siyah renge dönmeye başlar ve sertleşirler, renklerinin koyulaşmasıyla boncukların toplama zamanı gelmiş demektir.
Bu bitki hakkında bütün bildiklerim bukadar.

Bu bitki 10 yıldır aynı yerde olup, her sene derin budama yapılır, ertesi yıl
tekrar yeniden filizlenir.

Name:  DSCF4629.jpg
Views: 7995
Size:  59.6 KB

Bunlar da tohumları (boncuklar) deliklerinin içi temizlenip tesbih dizilir.
Name:  DSCF4632.jpg
Views: 9286
Size:  46.5 KB

Düzenleyen akçabardak : 04-05-2014 saat 18:37
akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2016, 10:10   #79
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Uzun bir zaman bu sayfayı ziyaret eden olmamış, biraz hareketlensin istedim ama üzgünüm. Yukarıda fotoğraflarda görünen tespih bitkimi geçen sene başında (2015) o çok dondurucu soğuklarda ne yazık ki onca yıldan sonra kaybettim.

Buradan şunu anladım ki Tespih bitkisi en fazla -3, -4 dereceye kadar dayanıklı, -7 yi gördü ve dayanamadı. Üzerinde kalan boncuklar çevresine dökülmüş olmalı ki 2015 ilk baharla birlikte yeniden çimlendiler, büyüdüler ve bir kaç tane boncukları bile oldu.

Bu sene başında yine soğuklardan etkilenmiş ama yüzeysel, köklerin sağlam olduğunu görünce yerini değiştirdim, daha kuytu bir yere aldım umarım yeni yerini sever.

Eski 23-03-2016, 20:37   #80
Yeni Üye

mapple's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2016
Tesbih otunun adı Coix Lacryma'dır. Mısır gibi otsu bitkidir. Tesbih ağacı ise gerçekten de ağaçtır.

mapple Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2016, 22:17   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2016
Forum üyelerinden Neşecan hanımın gönderdiği job's tears (coix lacryma) tohumlarını ektim ve çimlendiler. Bu vesile ile hem Neşecan hanıma tohum gönderme nezaketinde bulunduğu için hem de forum yöneticilerine bizlere bu platformu sağlayıp aradığımız nadir tohumları bulmamıza yardımcı oldukları için teşekkür ederim. Şu anda mısıra benzer bir şekilde büyüyorlar. Güneşi sevdiklerini farkettim zira aynı anda çimlenenlerden daha fazla güneş alanlar daha hızlı büyümekteler.

halimselim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2016, 22:20   #82
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2016
İngilizce bilen forum üyleri için Job's tears-tesbih çiçeği yetiştrimek için detaylı bilgiler içeren faydalı bir sayfayı paylaşmak istiyorum.

How to Grow Job's Tears Beads - Authentic Arts | Nature Art and Jewelry by Jenny Hoople

halimselim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2016, 19:06   #83
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Tesbih bitkisi

2014 yılında dondurucu soğuklarda yaklaşık 10 yıllık (üstte fotoğrafı olan) tesbih bitkimi kaybetmiştim.
Allahtan tohumları yerlere dökülmüş ve geçen sene yeniden kendiliğinden çimlenen tesbih bitkim şimdi 2. senesinde,
bundan sonra ne olur ne olmaz diye tohumlarından mutlaka bulunduracağım.
Az daha bu sene bu bitkimi de soğuklarda kaybedecektim, şans eseri kurtuldu
diyebilirim.

Name:  DSCF9016.jpg
Views: 5896
Size:  46.6 KB

Eski 29-04-2016, 20:51   #84
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Sayın intibah'ın bu sezon paylaşımda bulunduğu "Tesbih Çiçeği (Coix lacryma)",

Name:  Tesbih Çiçeği (Coix lacryma).jpg
Views: 6071
Size:  22.9 KB

20 Şubat'ta tohumları ekmiştim. Çimlenmelerini takip etmek eylenceli geldi bana Tespih tanelerinden bitki filizinin çıkışı enteresandı (koca tespih tanelerini yüzeye yakın ekmişim)...

Fotoğraftaki saksısı yarım lt civarı ve uzun süre orada 5 kök fidan sıkışık kaldı. Küçük saksıda bulunmasına balkon sıcağı da eklenince yapraklarında sararma-kurumalar meydana geldi. Bu fotoğraflarından sonra fırsatını bulup bahçe toprağına aktardım. Yarı gölge ve rahat toprakta toparlanacaklarını düşünüyorum...

Paylaşım için tekrar teşekkürler...

justice ve A_NOMAD beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2016, 13:00   #85
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-09-2016
Arkadaşlar coix lacryma jobi bitkisini ektim ancak ne zaman toplamam gerektiğini bilmiyorum forumda daha önce yetiştirmiş olan arkadaşlardan cevap bekliyorum...

justice ve Yenisu beğendi.

Düzenleyen Serhattt03 : 15-09-2016 saat 13:16 Neden: Fotoğraf ekleme
Serhattt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2017, 19:55   #86
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Bendeki Coix lacryma bol bol boncuk yapıyor ancak bir sürü boncuğu da dalında sararıp kuruyor. Potasyum ve fosfor desteği veriyorum, sulamasını aksatmıyorum, sabah güneşi görüyor, bunlara rağmen henüz olgunlaşabilen boncuğumuz olmadı.

Sararıp kurumalar ise tek tük bile olsa devam ediyor, önüne geçemedim

Bir yerlerde yanlış ya da eksik bir şeyler var ama ne olduğunu anlayamadım, anlayan varsa yardıma ihtiyacım var...

Name:  IMG_20170725_193430.jpg
Views: 6590
Size:  71.6 KB

(Yaprak uçlarındaki kurumalar rüzgarla sağa-sola çarpmalar yüzünden oldu, üstündeki tabaka da çevremizdeki inşaatlar yüzünden başımıza musallat olan tozlar Daha önce tozlardan arındırmak için yıkadığımda çok rahatsız olmuştu, o yüzden artık yıkamıyorum.)

justice ve akçabardak beğendi.
A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2017, 16:55   #87
Ağaçsever

pin@r's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2015
Bu bitkiyi bu sene ben de yetiştirdim. Taneleri koyulaşınca topladım. İlk rengi kahve tonlarında olurken bekledikçe renkleri açılıp griye dönüşüyor. Birde ilk toplayınca ortasını çıkar yoksa çıkmaz demişlerdi ama baya zor oluyor ortalarındaki kısmı temizlemesi. Yanlış zamanda mı topluyorum veya koyduğum yer yarı gölge tam güneş mi istiyor? Renklerinin değişmesi ve ortalarının çıkmaması bundan olabilir mi? Yetiştirenler bilgi verebilir mi aceba?

pin@r Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2017, 17:07   #88
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2010
bunlarda benim tespih çiçeği ya da tespih ağacı bitkilerim

tespih ağacı - tespih çiçeği . ılık suda bir gece bekletildiklerinde mısır gibi çok çabuk çimlenme yetenekleri var. uçlarında saç gibi bir kıvrık püskül oluyor ve sonrasında buğday başağı gibi bir yapı oluşuyor. ilk renkleri siyah olmakla birlikte daha sonra grimtrak bir renk alıyorlar.

Eklenen Resimler

akçabardak beğendi.
justice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2017, 17:11   #89
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2010
tespih çiçeği - tespih ağacı

tohumların uçlarındaki kılcal otları elinizle çekip çıkardığınızda içlerinden ip geçirebiliyor ve tespih şekli verebiliyorsunuz. ben yandan delmeyi tercih ettim hatta elastik bileklik misinaları var hobi dükkanlarında, onlar daha dayanıklı ve uzun süreli kullanılabilir.

Eklenen Resimler

h_dogan ve akçabardak beğendi.
justice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2018, 19:47   #90
Yeni Üye

Fevzi08's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Merak ettim. Son mesajın üzerinden 8 sene geçmiş. Tohumları ekenler 7 yıl sonra imame alabildiler mi acaba?

Fevzi08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024